توچال کوه تهران
 

صاعقه در کوهستان

 

 نوري خيره كننده و صدايي مهيب و كوبنده ! ؛ معمولا اينها تنها شاخصه هايي هستند كه ما از صاعقه مي شناسيم . اسم هايي كه ساكنان مناطق مختلف روي اين پديده گذاشته اند نيز اغلب بر گرفته از همين دو محصول صاعقه است ؛ شيرازي ها مي گويند " غّره تراق "، تهراني ها "رعد و برق " ، افغاني ها "تانا " و اروپاييان " تندر" صدايش مي كنند .

صاعقه چيست ؟

وقتي بار الكتريكي انباشته شده در ابرها تخليه شده و به صورت يك قوس الكتريكي به زمين برخورد كند ؛ صاعقه اتفاق مي افتد. توضيح : در آسمان و بين خود ابرها نيز قوس هاي الكتريكي ايجاد مي شود اما اين نوع از صاعقه بيشتر مورد توجه صنايع و ورزشها هوايي است و در كوهنوردي اهميت خاصي ندارد.

در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می‌آید که نسبت به زمین دارای بار الکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی نسبتاً ‌نزدیک به سطح زمین باشد، صاعقه بروز می‌کند. در رعد و برقهای شدید معمولاً بیشترین تخلیه الکتریکی صورت می‌گیرد. دما در محل اصابت رعد فوق العاده بالا میرود (حدود ۲۸٬۰۰۰ درجه کلوین که حدود ۵ برابر دمای سطح خورشید است)

در هنگام آذرخش معمولاً مقداری از نیتروژن هوا به ترکیبات نیتریدی محلول در آب تبدیل می‌شود.كه گياهان ميتوانند از اين نيتروژن استفاده كنند. رعد و برقی که بین ابر و زمین است معمولاً از ابر به زمین میزند (رعد منفی) ولی در برخی موارد نادر هم رعد از زمین به ابر میزند (رعد مثبت). در این حالت (رعد مثبت) زمین دارای بار منفی است و ابر دارای بار مثبت. دید کلی پدیده زیبا ولی خطرناک آذرخش یا برق ، تخلیه الکتریکی در جو زمین است.

صاعقه چگونه رخ مي دهد؟

هنگام طوفان يا حركت بادهاي بزرگ ، بار الكتريكي زيادي در ابرها ذخيره مي شود و به اصطلاح ابرها باردار مي شوند. بدين ترتيب ابر تبديل به يك منبع انرژي بسيار عظيم مي شود كه بر فراز آسمان در حركت است . اين ذخيره انرژي آنقدر ادامه پيدا مي كند تا ابر از انرژي الكتريكي اشباع شده و در اولين فرصت ممكن ، انرژي خود را تخليه مي كند . معمولا بهترين محل براي اين تخليه زمين است زيرا زمين آنقدر بزرگ است كه هرگز از الكتريسيته اشباع نمي شود . بنابراين ابر ابتدا هواي اطراف خود را با " يونيزه " كردن مستعد عبور جريان برق كرده ، سپس انرژي خود را از ميان هواي يونيزه شده عبور داده و در زمين تخليه مي كند.

اما مقدار انرژي تخليه شده ، سرعت تخليه و اثرات آن چقدر است؟

صاعقه يكي از قدرتمندترين ، خطرناكترين و عجيب ترين پديده هاي طبيعي است . پديده اي با ميلياردها " وات " انرژي و اثراتي متعدد و باورنكردني مانند توليد هزاران درجه حرارت ، توليد گازهاي مسموم ، ايجاد امواج نيرومند و ...

 صاعقه چه مشخصاتي دارد ؟

صاعقه ويژگي هاي منحصر به فردي دارد كه آنها را در هيچ رخداد طبيعي ديگري نمي توان يافت . ويژگي هايي كه عمدتا از الكتريسيته خاص صاعقه نشات مي گيرند . مهمترين اين خصوصيات عبارتند از : ولتاژ صاعقه ، جريان صاعقه ، قدرت صاعقه ، سرعت صاعقه و دفعات تكرار صاعقه

ولتاژ صاعقه

ولتاژ صاعقه معمولا بين 10 تا 20 ميليون ولت در نوسان است و بعضا تا 100.000.000 ولت هم افزايش پيدا مي كند . بزرگي اين رقم را وقتي بهتر درك مي كنيد كه آن را با برق شهر ( 220 ولت ) مقايسه كنيد . به عبارت ديگر ولتاژ صاعقه آنقدر زياد است كه مي تواند بر مقاوت بسيار زياد " هوا " در برابر عبور جريان برق ، غلبه كرده و از آن بگذرد !

جريان صاعقه

اين جريان در حدود 10.000 آمپر شدت دارد . اما اين مقدار هميشگي نيست و گاه تا 200 هزار آمپر هم مي رسد ( كنتور منزل شما حداكثر 25 آمپر را از خود عبور مي دهد ).

قدرت صاعقه

 با توجه به مطالب بالا مي توان نتيجه گرفت كه صاعقه به طور معمول حدود 100 ميليارد وات(!) انرژي توليد مي كند و مي تواند اين مقدار را تا 16000 ميليارد وات (!) نيز بالا ببرد . نيرويي كه در هيچ كجاي ديگر يافت نمي شود

سرعت صاعقه

 صاعقه با تمام نيروي عظيمش تنها در يك لحظه خود را از ابرهاي آسماني به زمين مي رساند . اما زمان دقيق اين لحظه چقدر است ؟ مشاهدات و محاسبات دقيق سازمان فضايي آمريكا ( ناسا ) نشان مي دهد كه تخليه الكتريكي ابرها معمولا در مدت زماني كمتر از چند صدم تا چند هزارم ثانيه رخ مي دهند . صاعقه گاه مي تواند تا 40 هزار كيلومتر در ثانيه سرعت بگيرد ! يعني مي تواند در يك ثانيه 20 بار مسير رفت و برگشت تهران - مشهد را طي كند.

دفعات تكرار صاعقه در يك محدوده مشخص

وقتي در منطقه اي صاعقه اي روي مي دهد ، اين احتمال هست كه صاعقه چندين بار ديگر نيز به آن حوالي برخورد كند اما نمي توان تعداد دقيق آن را تعيين كرد. با اين وجود مي توان گفت در مناطق كويري و كوهستانهاي مرتفع ، احتمال برخورد پي در پي صاعقه بيش از ديگر مناطق است. همچنين برخي از نقاط كره زمين ، صاعقه خيز تر از جاهاي ديگر هستند ؛ امروزه ماهواره هاي هواشناسي با عكس برداري هاي دقيق و مداوم از تمام كره زمين ، دفعات بروز صاعقه را در نواحي مختلف شمارش مي كنند . اين شمارش نشان مي دهد كه مناطق قطبي با ميانگين 3 بار صاعقه در ساعت ، كمترين و رشته كوه آلپ با 1000 صاعقه در ساعت ، بيشترين آمار بروز صاعقه را دارد . مناطق هيماليايي هم از جمله سرزمين هاي صاعقه خيز جهان محسوب مي شوند. همچنين كوههاي "البرز" در ايران و كوههاي "هندوكش" در افغانستان نيز از مناطق پر صاعقه جهان هستند.

از ديگر خصوصيات صاعقه ، زاينده بودن آن است ؛ به اين معني كه صاعقه مي تواند نور ، صدا ، حرارت و ... توليد كند و همه اينها تاثيرات چشم گيري بر محيط اطراف خود دارند. 


http://www.roozeshadi.com/wp-content/uploads/2012/04/saeghe-23.jpg


صاعقه به غير از نور و صدا چه چيزهاي ديگري توليد مي كند ؟

صاعقه علاوه بر پيامدهاي مشهودي چون نور و صدا ، بسياري توليدات ديگر نيز دارد كه برخي از آنها خطرناك و بعضي ديگر تنها پديدههايي جالب توجه و عجيب اند . از جمله توليدات صاعقه مي توان ؛ حرارت ، نور ، صدا ، موج ، گاز ، برق زميني ( ولتاژ گام ) ، خلاء و ... را نام برد.

 صاعقه چگونه و چه مقدار حرارت توليد مي كند ؟

عبور جريان برق از هر جسمي حرارت توليد مي كند ، حال هرچه مقدار جريان برق و مقاومت آن جسم در برابر عبور جريان برق بيشتر باشد ، حرارت توليد شده هم بيشتر است . صاعقه نيز هنگام شكافتن هوا و پس از آن ، هنگام برخورد با زمين حرارت توليد مي كند كه با توجه به جريان هزاران آمپري صاعقه ، مقدار اين گرما بسيار زياد است ؛ صاعقه در زمان برخورد با زمين 200.000 درجه سانتي گراد گرما توليد مي كند . اين مقدار حرارت مي تواند يك آجر نسوز را ذوب كند ! البته اين رقم هميشه يكسان نيست و با توجه به جنس خاك ، ميزان رطوبت آن و ساير عواملي كه مقاومت زمين را در برابر جريان برق ، كم يا زياد مي كند متفاوت است . در نظر داشته باشيد كه زمين در برابر جريان عادي برق بسيار مقاوم و كاملا عايق (نارسانا) است و تنها جريانهاي فوق العاده زيادي مانند صاعقه مي توانند از زمين عبور كنند. حرارت حاصل از صاعقه مي تواند انساني را در يك لحظه به ذغال تبديل كند يا مشتي از خاك را با ذوب كردن به سنگ تبديل كند و يا درخت تنومندي را به آتش بكشد .

صاعقه چگونه و چه مقدار نور توليد مي كند ؟

همانطور كه گفته شد صاعقه يك قوس الكتريكي يا به عبارت ديگر يك جرقه بسيار بزرگ است و با شكافتن ملكولهاي هوا نور توليد مي كند . نوري كه صاعقه توليد مي كند از فاصله 100 كيلومتري قابل رؤيت است. اين نور مي تواند تا شعاع چند كيلومتري اطراف خود را روشن كرده و كساني را كه از نزديك آن را ببينند به طور موقت يا دائم كور كند.

صداي صاعقه

 صدا از پيامدهاي هميشگي صاعقه است . اين صدا بر اثر شكافته شدن هوا ايجاد مي شود و در حقيقت صداي انفجار ناشي از برخورد صاعقه است . صداي صاعقه هميشه چند ثانيه پس از ديده شدن برق آن به گوش مي رسد ؛ علت اين مساله بيشر بودن سرعت نور به نسبت سرعت صوت است . يعني هر چند صدا و نور صاعقه همزمان توليد مي شوند اما ما اول نور صاعقه ( برق ) را مي بينيم ، بعد صداي آن ( رعد ) را مي شنويم. سرعت نور : 360 هزار كيلومتر در ثانيه و سرعت صوت : 330 متر در ثانيه است .

 موج ناشي از صاعقه

همانطور كه گفته شد صاعقه را مي توان نوعي انفجار نيز محسوب كرد ، خصوصا وقتي به زمين برخورد مي كند. بنابراين صاعقه هم موج انفجار توليد مي كند ، موجي كه گاه مي تواند انساني را به هوا پرتاب كند.

صاعقه ، گاز توليد مي كند

شايد يكي از عجيب ترين پيامدهاي صاعقه ، توليد گاز باشد و بيشتر تعجب مي كنيد وقتي كه بدانيد اين گاز " اوزون " است . همان گازي كه با قرار گرفتن در لايه هاي بالايي جو ، سدي در برابر تشعشعات زيانبار كيهاني ايجاد مي كند. "اوزون" در حقيقت همان اكسيژن است ولي به جاي 2 اتم ، داراي 3 اتم اكسيژن است مولكول اكسيژن به علت مشكلات پيوندي نمي تواند به راحتي به صورت 3 اتمي در آيد و به همين دليل مقدار گاز اوزون در طبيعت بسيار محدود است اما صاعقه اين كار را به زور و اجبار انجام مي دهد و اتم هاي اكسيژن را سه به سه به هم پيوند مي زند و " اوزون " توليد ميكند . اوزون بر خلاف اكسيژن يك گاز سمي است و تنفس آن مي تواند خطرناك باشد.

برق زميني (ولتاژ گام)

برق زميني يا " ولتاژ گام " يكي ديگر از عواقب خطرناك صاعقه است ؛ برق زميني ، جرياني است كه پس از وقوع صاعقه ، براي لحظاتي در زمين باقي مي ماند تا جذب زمين شده يا تبديل به گرما شود. ش ولتاژ گام در زمين حركت مي كند اما مسير حركت مشخصي ندارد . معمولا قسمت عمده برق زميني در اعماق فرو مي رود اما اگر سطح زمين مرطوب ، داراي بستر سنگي يا پوشيد از خاك مناسب يا علفزار باشد ، ترجيح مي دهد كه روي سطح زمين و در جهات مختلف ، حركت كند . اين پديده را ولتاژ گام مي نامند زيرا با وارد كردن برق از راه گامهاي شخص ( پاهاي او ) ، باعث برق گرفتگي او مي شود. ولتاژ گام تا شعاع چندين متر در اطراف محل اصابت صاعقه پراكنده شده و اشخاصي كه در مسير حركت او قرار گرفته باشند را دچار برق گرفتگي مي كند. اينكه ولتاژ گام دقيقا چقدر برد دارد قابل محاسبه نيست و به ميزان رسانايي خاك آن محل ( موارد ذكر شده در بالا) بستگي دارد ولي به ندرت ديده شده برق زميني بيشتر از 100 متر در سطح زمين پيش برود. ولتاژ گام مختص صاعقه نيست و در حوادث صنعت برق مانند افتادن كابل هاي فشار قوي برق بر روي زمين نيز ايجاد مي شود . البته به طور حتم ولتاژ گام ناشي از صاعقه بسيار قوي تر است.

رعد و برق

آذرخش يا رعدوبرق يك تخليه ي الكتريكي شديد و بسيار سريع در هواست و همين تخليه الكتريكي است كه نور و صدا توليد ميكند.پيش از ايجاد رعدوبرق ابرها طي فرايندهايي بشدت باردار ميشوند كه اين بار معمولا مثبت است, روي سطح زمين بار منفي القا ميكند و به اين ترتيب مجموعه ي ابر هوا و زمين به يك خازن بسيار بزرگ تبديل ميشود كه لحظه به لحظه بارشان بيشتر ميشود و بنابراين اختلاف پتانسيل دو قطب ان در حال افزايش است. بالاخره مقدار اين بار الكتريكي انقدر زياد ميشود كه اختلاف پتانسيل بين ابر و زمين به 10 تا 100 ميليون ولت ميرسد.

ميدان الكتريكي حاصل از چنين اختلاف پتانسيلي ميتواند هوا را با اينكه در حالت عادي نارساناست در يك سير خاص يونيزه و انرا به رسانا تبديل ميكند.به محض اينكه چنين سيري از مولكولهاي يونيزه رسانا از ابر تا زمين ايجاد شود بارهاي الكتريكي به طرف هم حركت ميكنند و در عرض يك ده هزارم ثانيه جريان وحشتناكي در حدود 30 هزار امپر از هواي يونيزه ميگذرد.اما هر جرياني ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهاي ان روبرو ميشود و اين مقاومت بخشي از انرژي الكتريكي را به گرما تبديل ميكند. با استفاده از اصول اوليه الكترومغناطيس ميتوانيد تخمين بزنيد اين جريان در ولتاژ 10 ميليون ولت توان گرمايي در حدود 100 ميليارد وات دارد.چنين تواني حتي در مدت زمان ناچيز - يك ده هزارم ثانيه - ميتواند گرمايي در حدود 10 ميليون ژول ايجاد كند اين گرما باعث ميشود دماي هوا در مسير اذرخش به 30 هزار درجه سانتي گراد برسد اگر كمي با قوانين حاكم بر گازها اشنايي داشته باشيد مي بينيد كه اين تغيير ناگهاني دما (از حدود 300 كلوين به 300 هزار كلوين) حجم هوا را 100 برابر ميكند و اين يعني يك انفجار واقعي انبساط سريع و شديد هوا يك موج ضربتي
shock waveدر هواي اطراف ايجاد ميكند كه با سرعت صوت و به شكل تندر يا رعد به گوش شما ميرسد.

اين از بخش صوتي ماجرا,اما گرماي ايجاد شده غير از انبساط بلاهاي ديگري هم سر مولكولهاي هوا مياورد.لامپ معمولي را به ياد بياوريد (لامپ نئون مثال بهتريست) يك جريان نه چندان زياد از رشته تنگستن ميگذرد و دماي ان را به بيش از 2000 درجه ميرساند .اين دما انرژي لازم براي بر انگيختگي اتمهاي فلز را فراهم ميكند.اتمها بر انگيخته ميشوند و در بازگشت انرژي اضافي را به صورت فوتونهاي نوري ازاد ميكند و به اين ترتيب رشته تنگستن روشن ميشود.در اذرخش هم چيزي شبيه اين ماجرا اتفاق مي افتد:جريان شديدي از هوا ميگذرد ان را گرم ميكند و به تابش وا ميدارد و تابشي كه يك مسير نوراني بين ابر و زمين ايجاد ميكند.

 

والک؛ خواص و اثرات دارويي

چند نکته در مورد کنگر

آشنايي با خواص كنگر

خواص غذایی کنگر

ریواس معجون رنگ پريدگی

ریواس و خواص آن

پونه =سرماخوردگي-آنتی بیوتیک-خواص دارویی پونه

خواص پونه ، خواص ریحان

## آویشن##

گزنه(6)داروخانه سبز

گزنه(5)توليد داروي ديابت از گياه گزنه

گزنه (3)گياهي مفيد براي ده ها بيماري

گزنه ،مهربان تر از تصور شما4

گزنه2با گزنه به جنگ پروستات برویم

خواص گزنه1

آویشن (thymusvulgris)

آ##گزنه##

آویشن 1

شعر کوهستان3

ضرورت مصرف آب در کوهستان

شعر کوهستان2

#بهمن#

فواید استفاده از باتون درکوهستان

بهمن

عوامل افزایش بهمنریف بهمن :

کوه نوردی درسرما

علت به وجود آمدن بهمن

ریزش بهمن

بهمن وآسیبهای آن:

+ نوشته شده در  جمعه 8 دی1391ساعت 7:48 PM  توسط ارغوان  | 

 

اطلاعاتی که کوهنوردان و خانواده های آنان باید بدانند:


هنگامی که شما به عنوان یک کوهنورد یا دوچرخه سوار کوهستان قصد اجرای برنامه‌ای را دارید باید قبل از حرکت اطلاعات دقیقی از برنامه در اختیار خانواده یا دوستان قرار دهید . در صورت نیاز ، آنها به کمک این اطلاعات می توانند نیروهای امدادی را هر چه سریع تر و دقیق تر  به شما برسانند .    

اطلاعات زیر با توجه به نوع برنامه و مدت زمان آن می تواند مختصر و یا مشروح باشد . انتقال این اطلاعات به صورت مکتوب وظیفه هر کوهنورد است و در صورت کوتاهی ، بهتر است اطرافیان این اطلاعات را قبل از برنامه از کوهنوردان کسب کنند .  حتی اگر هنگام خروج شما از منزل کسی در خانه نبود حتما این اطلاعات را نوشته و در دسترس ساکنین خانه قرار دهید . 

1- اطلاعات عمومی برنامه

- نام منطقه ( استان ، شهر ، روستا، قله ، مسیر صعود )

- ارتفاع قله و ارتفاع مبدا صعود

- مدت زمان برنامه

- تعداد افراد گروه

- نام و مشخصات سرپرست برنامه

- وسیله یا وسیله های نقلیه و مشخص کردن فواصلی که با هر کدام طی

خواهید کرد

-  شماره بلیط های ذخیره شده از قبل ( هواپیما ، قطار ، اتوبوس )

- شماره تلفن های مفید مانند : سرپرست ، دوستان ، همراهان ، راهنماها ، پناهگاههای منطقه ، راننده ، نیروهای امدادی منطقه ، کوهنوردان محلی و حتی دوستان کوهنورد شما که در این برنامه نیستند  

- تعداد پناهگاه ها و جان پناه های موجود در منطقه و موجود در مسیر برنامه شما با مشخص کردن امکانات هر کدام و مدت زمان اقامت در هر یک  

2- اطلاعات انفرادی      

- مشخص کردن تجهیزاتی که به همراه خود می برید مانند : چادر، کیسه خواب ، کرامپون ، کلنگ ، ابزارهای فنی و ...    

- رنگ لوازم  و تجهیزات : چادر یا چادرها و تعداد آنها ، کیسه خواب ، پیراهن یا بادگیر ، شلوار، گتر ، کوله پشتی و روکش آن ، دستکش ، طناب ، ابزارهای فنی ، کفش

- مشخصات تجهیزات مخابراتی : نام و مدل گوشی تلفن همراه ، نام و مدل دستگاه جی پی اس  و تعداد آنها در گروه ، نام و مدل دستگاه بیسیم و تعداد آنها در گروه ، نام شبکه تلفن همراه و مشخص کردن پوشش آن در منطقه مورد نظر ( در صورت امکان ) ، مشخصات دستگاه فرستنده سیگنال ( زنده یاب ) ، تعداد باتری ذخیره برای هر یک از دستگاه های بالا

- در صورتی که از داروی  خاصی استفاده می کنید میزان دارویی که به همراه می برید و مقداری که در هر شبانه روز مصرف می کنید

- مقدار پولی که به همراه می برید و نوع آن ( اسکناس ، چک پول ، کارت اعتباری )

- میزان مواد غذایی که به همراه می برید و نوع آنها

اگر شما به عنوان یک کوهنورد سرپرستی یک گروه از دوستان کم تجربه خود را برای اجرای یک برنامه بر عهده گرفته اید علاوه  بر اطلاعات بالا ، اطلاعات زیر را برای هر یک از همراهانتان ثبت کنید :                     

نام و نام خانوادگی ، سال تولد ، جنسیت ، طول قد ، وزن ، اهلیت ، مشخصه ظاهری ، رنگ پوست ، رنگ مو ، میزان تحصیلات ، مدت آشنایی ، تلفن ها ( منزل و همراه )

ممکن است شما در مفید بودن برخی از اطلاعات بالا تردید داشته باشید ، اما در مواقع لزوم هر کدام از این اطلاعات می تواند راهگشای مناسبی برای نیروهای امدادی  جهت برنامه ریزی برای یک عملیات جست و جو و نجات باشد.
 

 

تصاویر قله داراآباد

عکس از قله های توچال

تصاویر قله توچال

خواص گل ختمی

خواص گیاه بابونه

خواص گیاه شنگ

خواص سماق

 خواص قارچ

چاي کوهي

گلپر (خواص دارویی و درمانی گیاه گلپر )

تمشک##

آنتی اکسیدانی تمشک ده برابر گوجه

تمشک وخواص آن

کنگر##

ریواس##

##پونه##

تمشک درمان کک و مک صورت

خواص درماني كنگر

پونه برطرف کننده سکسکه

والک؛ خواص و اثرات دارويي

چند نکته در مورد کنگر

آشنايي با خواص كنگر

خواص غذایی کنگر

ریواس معجون رنگ پريدگی

ریواس و خواص آن

پونه =سرماخوردگي-آنتی بیوتیک-خواص دارویی پونه

خواص پونه ، خواص ریحان

## آویشن##

پیشگیری از مارگزیدگی درطبیعت

زخم ها و اقدامات اوليه

صدمات استخوانی

کلنگ کوهنوردی(ساز و برگ)

گرمازدگي

سرما زدگي - يخ زدگي

قطب نما و GPS

شوك و اقدامات اوليه

صاعقه و رعد وبرق(حوادث و بلایای طبیعی)

سوختگي

نگهداری ابزار (ساز و برگ)

نگهداری وسایل کوهنوردی

غش ، سنكوپ

آشنایی با تجهیزات عمومی کوهنوردی(ساز و برگ)

خونريزي ها

آموزه هایی درباره کوهستان2

بازیابی توان جسمی برای کوهنوردان(تغذیه و سلامت)

احیای قلبی ریوی

غرق شدگی

تشنج

کولاک(حوادث و بلایای طبیعی)

توفان (حوادث و بلایای طبیعی)

آموزش کوهپیمایی(چند نکته درباره کوهنوردی)7

پزشکی کوه( دگزامتازون در بیماریهای ارتفاع)

پزشکی کوه (کوه گرفتگي )

آموزش کوهنوردی 6

آموزش کوهنوردی5

اهمیت کوه ها

آمورش تجهیزات کوهنوردی1

آموزش کوهنوردی4(هم هوایی )

آموزش کوهنوردی3

آموزش کوهنوردی 2

آموزش کوهنوردی1

پزشکی کوه(نقرس)

چگونه در سرماي کوهستان بدن را گرم نگه داريم

بقا

نقش ورزش و کوهنوردی در پیشگیری و درمان اعتیاد:

کمک های اولیه

تجهیزات کوهنوردی

جهت يابي:

حفاظت از محیط کوهستان -

پرندگان البرزجنوبی{توچال}

منطقه کوهستانی توچال -

کوهستان تهران توچال

تغذیه و سلامت درکوهستان -

پلنگ‌چال -

کُلَک‌چال  

شیرپلا

گالری عکس

ابراهیم شیخی(حوادث)

عیسی میرشکاری(حوادث)

محمد اوراز(حوادث)

حوادث

مرگ هشت کوهنورد ایرانی(حوادث)

جعفر ناصری (حوادث)

هیمالیانوردی بدون حادثه نمی شود:(حوادث)

 راههاي مقابله با اضطراب در ورزش كوهنوردي

علت درد عضلانی در ورزش

عکس صعود به قله دماوند 1391/04/07

عکس مسیر توچال به شهرستانک

تنگه واشی

عکس تيغه هاي داراباد

عکس قله نمازگاه 1387.03.30

عکس قله الوند

مسیرها و پناهگاه ها ی ایران

عکس کوهنورد مرد با تجهیزات کامل

 
+ نوشته شده در  جمعه 8 دی1391ساعت 7:38 PM  توسط ارغوان  | 

 

 پیچ خوردگی پا در کوهستان

 

زمانی که ساختمانی مانند لیگامان، جامعیت ساختمانی خود را از دست بدهد از واژه sprain استفاده می گردد از بین رفتن گاهی پارگی است که دو قسمت پاره شده کاملاً از هم جدا نشده اند و در صورت جدا شدن کامل sprain به صورت Rupture است.


رباطها ( لیگامانها) عامل اتصال استخوانها در مفاصل هستند. مهمترین نقش رباطها در بدن، ایجاد ثبات و پایداری در مفصل است.
شدت آسیب
درجه 1: پارگی های خفیف وجود دارد به طوری که ساختمان لیگامان تقریباً سالم است ولی بی ثباتی در مفصل وجود ندارد.
درجه 2: پارگی های متوسط وجود دارد ساختمان لیگامان تقریباً ناسالم است. ناپایداری نیز تا حدودی در مفصل وجود دارد.
درجه 3: پارگی کامل وجود دارد ساختمان لیگامان کاملاً ناسالم است بی ثباتی در مفصل وجود دارد.
علل پیچ خوردگی (sprain)
• پیچ خوردگی، کشیده شدن ناگهانی رباطها و مفاصل
• ضربه به بدن
• در پی سقوط و زمین خوردن
علائم و نشانه ها
درد، تورم، التهاب، کوفتگی، ناتوانی در حرکت دادن موضع، اسپاسم عضلانی در موارد شدید خونریزی و کبودی شدید موضع


درمان

• بی حرکتی موضع برای جلوگیری از آسیب بیشتر
• استفاده از کمپرس یخ در 72-48 ساعت اولیه، کمپرس یخ باید هر 3-2 ساعت یک بار به مدت 20-15 دقیقه روی موضع قرار داده شود.


• بالا نگه داشتن موضع آسیب دیده تورم آن را کم می کند.

• بانداژ کردن موضع آسیب دیده از تورم بیشتر آن جلوگیری می کند. بانداژ خیلی محکم بسته نشود زیرا مانع رسیدن خون به موضع می شود
هیچ گاه در 48 ساعت اول کشیدگی از کمپرس گرم استفاده نشود.
پس از 3-2 روز استفاده هر دو نوع کمپرس گرم و سرد کارساز می باشد.
پیشگیری
• هنگامی که خسته و یا دچار درد عضو می باشید از ورزش کردن و انجام فعالیت بدنی خودداری کنید
• وزن خود را کنترل نمائید
• قبل از انجام هرگونه فعالیت بدنی ابتدا بدنتان را گرم کرده و حرکات کششی انجام دهید.
• کفشهای مناسب و کاملاً اندازه به پا کنید
• همواره عضلات خود را قوی، نرم و انعطاف پذیر نگاه دارید
• از تجهیزات حفاظتی هنگام فعالیت بدنی استفاده کنید
شیوع
پیچ خوردگی مچ پا شیوع بالایی دارد و آسیب رباطها در زانو به خصوص در ورزشکاران شایع است.
اصول درمان در پیچ خوردگی ها
1. اصل PRICE شامل :
• (protection ) محافظت از اندام مثلاً استفاده از بریس به ویژه در موارد آسیب متوسط و شدید در مراحل اولیه کاربرد دارد.
• (Rest) استراحت جهت ترمیم بافتی و کاهش درد و تورم لازم است.
• (Icing) یخ گذاری: با هدف کاهش درد و تورم
• (compression) فشار: مثلاً بانداژ کردن جهت کاهش تورم
• (Elevation) بالا نگه داشتن اندام: بیشتر با هدف کاهش تورم

2. درمان دارویی جهت کاهش درد و التهاب
3. درمان فیزیوتراپی
4. درمان جراحی ( در بعضی موارد)

 

 هواشناسی ایران

درباره لیلا اسفندیاری

تو را تا قله خواهم برد

کوله پشتي

چادر کوهنوردی

سنگ نوردی

##تجهیزات کوهنوردی (ساز و برگ)##

بلندترین قله صعود نشده ی جهان

بر سر توچال چه می آید؟

رفع مشکلات جاده رينه _پلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا

تصاویر دربند

تصاویر شیر پلا

تصویر قله سبلان

گیاهان خوراکی کوهستان

درباره دماوند

بلندترین قلل جهان (14قله بالای 8000 متر)

کفش کوهنوردی

تصاویرقله دماوند

 تصاویر سنگ سیاه

تصاویرقله کلکچال

تصاویر قله داراآباد

عکس از قله های توچال

تصاویر قله توچال

خواص گل ختمی

خواص گیاه بابونه

خواص گیاه شنگ

خواص سماق

 خواص قارچ

چاي کوهي

گلپر (خواص دارویی و درمانی گیاه گلپر )

گزنه(5)توليد داروي ديابت از گياه گزنه

گزنه (3)گياهي مفيد براي ده ها بيماري

گزنه ،مهربان تر از تصور شما4

گزنه2با گزنه به جنگ پروستات برویم

خواص گزنه1

آویشن (thymusvulgris)

آ##گزنه##

آویشن 1

شعر کوهستان3

ضرورت مصرف آب در کوهستان

شعر کوهستان2

#بهمن#

فواید استفاده از باتون درکوهستان

بهمن

تاریخچه تجریش

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

معنای واژه «شمیران»

موقعیت جغرافیایی شهرستان «شمیرانات»

تاریخ شمیرانات

مجسمه کوه نورد میدان دربند

تاریخچه تجریش2

امامزاده قاسم و آرامگاه ظهیرالدوله

اتاریخچه کاخ سعد اباد

شعر کوهستان

سایت های کوهنوردی

کمک های اولیه.....

مسموميت ها

گزيدگي ها

پیشگیری از مارگزیدگی درطبیعت

زخم ها و اقدامات اوليه

صدمات استخوانی

کلنگ کوهنوردی(ساز و برگ)

گرمازدگي

سرما زدگي - يخ زدگي

قطب نما و GPS

شوك و اقدامات اوليه

صاعقه و رعد وبرق(حوادث و بلایای طبیعی)

سوختگي

نگهداری ابزار (ساز و برگ)

نگهداری وسایل کوهنوردی

غش ، سنكوپ

آشنایی با تجهیزات عمومی کوهنوردی(ساز و برگ)

خونريزي ها

آموزه هایی درباره کوهستان2

بازیابی توان جسمی برای کوهنوردان(تغذیه و سلامت)

احیای قلبی ریوی

غرق شدگی

تشنج

کولاک(حوادث و بلایای طبیعی)

توفان (حوادث و بلایای طبیعی)

آموزش کوهپیمایی(چند نکته درباره کوهنوردی)7

پزشکی کوه( دگزامتازون در بیماریهای ارتفاع)

پزشکی کوه (کوه گرفتگي )

آموزش کوهنوردی 6

آموزش کوهنوردی5

اهمیت کوه ها

آمورش تجهیزات کوهنوردی1

آموزش کوهنوردی4(هم هوایی )

آموزش کوهنوردی3

آموزش کوهنوردی 2

آموزش کوهنوردی1

پزشکی کوه(نقرس)

چگونه در سرماي کوهستان بدن را گرم نگه داريم

بقا

نقش ورزش و کوهنوردی در پیشگیری و درمان اعتیاد:

کمک های اولیه

تجهیزات کوهنوردی

جهت يابي:

حفاظت از محیط کوهستان -

پرندگان البرزجنوبی{توچال}

منطقه کوهستانی توچال -

کوهستان تهران توچال

تغذیه و سلامت درکوهستان -

پلنگ‌چال -

کُلَک‌چال  

شیرپلا

گالری عکس

ابراهیم شیخی(حوادث)

عیسی میرشکاری(حوادث)

محمد اوراز(حوادث)

حوادث

مرگ هشت کوهنورد ایرانی(حوادث)

جعفر ناصری (حوادث)

هیمالیانوردی بدون حادثه نمی شود:(حوادث)

 راههاي مقابله با اضطراب در ورزش كوهنوردي

علت درد عضلانی در ورزش

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 8 دی1391ساعت 7:28 PM  توسط ارغوان  | 

 

ضد عفونی آب در کوهستان

 


 ماده ضد عفونی کننده پرکلرین را بشناسیمپرکلرین یا گرد کلر چیست؟
پرکلرین (هیپو کلریت کلسیم) ماده ایست سفید رنگ با خاصیت گندزدایی که جهت ضدعفونی آب ـ سبزی ـ میوه ـ ظروف ـ حمام ـ توالت و محلهای آلوده بکار میرود

این ماده معمولا در بازار با درجه خلوص ۶۰ - ۷۰ درصد عرضه میشود.
پیشگیری از بیماری به مراتب ساده تر و ارزان تر از درمان است
عامل بسیاری از بیماریهای واگیر رودهای (وبا و...)موجودات بسیار ریزی هستند که با چشم دیده نمی شوند. این موجودات با خوردن آب ـ سبزی ـ و میوه آلوده و یا از طریق انتقال آنها توسط دست یا حشرات به مواد غذایی و ظروف وارد بدن انسان شده و ایجاد بیماری مینماید.
یکی از راههای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای واگیر روده ای ضد عفونی کردن آب های آشامیدنی و مصرفی و میوه و سبزیجات با محلول پرکلرین می باشد.

طریقه ضد عفونی آب مصرفی خانگی:
اگر آب آشامیدنی شما از آب لوله کشی شهر تامین نمی شود بهتر است آب آشامیدنی خود را جهت اطمینان کامل بطریق زیر ضد عفونی نمایید.
توجه کنید: هر آبی ـ بدون توجه به منبع ، زلالی و یا رنگ و بو و مزه آن ـ غیر بهداشتی محسوب میشود مگر اینکه با کلر ضد عفونی شود.
سه قاشق مربا خوری(۱۵ گرم) گرد پر کلرین را در یک بطری (رنگ بطری تیره باشد) یک لیتری آب اضافه نموده (به این محلول محلول مادر میگویند) و بهم بزنید. و سپس هفت قطره از این محلول (محلول مادر) را به یک لیتر آب اضافه نموده و بهم بزنید. پس از نیم ساعت با اطمینان خاطر مصرف نمایید.
چند نکته مهم:
• پودر کلر را میتوانید از مراکز بهداشتی که در تمام کشور فعال هستند واحد بهداشت محیط بصورت رایگان تهیه کنید (همان جاهایی که بچه هارا واکسن میزنند).
• اگر پودر کلر مدتی بماند( بیش از یک تا دو هفته )هنگام استفاده آب را تلخ میکند پس برای هر برنامه باید کلر تازه تهیه کنید .
• در هر برنامه همان ۱۵ گرم که صرف تهیه محلول مادر میشود برای شما کافیست.
• پودر کلر را در ظرفهای کوچک شیشه ای یا پلاستیکی جای دارو دور از نور در جایی خشک و تاریک نگهداری کنید و گرنه تبخیر می شود.
• پودر کلر را در کنار مواد غذایی یادر ظرفهای سر باز نگهداری نکنید و گرنه بوی آن در تمام محوطه پخش میشود ( مثل بویی که در استخرها می آید ). بهتر است حتی پودر درون ظروف سربسته را هم در هوای آزاد و نه در کنار وسیائلتان بگذارید ودر یک جای سایه دار.
• محلول مادر را که درست کردید ( ۱۵ گرم در یک لیتر آب)مقداری از آن را در یک ظرف کوچک دارای سر قطره چکان ( این ظرف ها را میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید)بریزید. ظرفتان را در یک فویل آلمینیومی بپیچید و آن را در چند لایه پلاستیک بگذارد.هفت قطره از این محلول برای یک لیتر آب کافیست( تقریبا ۱۱ قطره برای یک بطری ۵/۱ لیتری آب ) .
• توجه کنید محلول شما مثل وایتکس دارای خاصیت رنگبری است پس دقت کنید در هنگام حمل و نقل و یا زمان استفاده روی لباسها یا وسایلتان نریزد.
• پس از اظافه کردن کلر به آب حتما نیم ساعت صبر کنید بعد از آب استفاده کنید
• کلر رنگ بو یا مزه آب را چندان عوض نمیکند.
• از پودر کلر میتوانید برای ضد عفونی کردن سبزیجات میوه ها و اماکن و ظروف هم استفاده کنید که نحوه آنرا میتوانید از کارشناسان بهداشت محیط جویا شوید.
• اگر آب تصفیه شده در اختیار ندارید برای حفظ سلامت خود آبهای چاه ، چشمه و بخصوص آبهای جاری را حتما با کلر ضد عفونی کنید .
• در برنامه های چند روزه حتما به این نکته توجه دو چندان کنید.
• ضمنا در برنامه هاي كوهنوردي از قرص هاي كلر هم مي توان استفاده كرد ولي متاسفانه در بازار ايران كمتر يافت ميشود ولي در كشورهاي نپال و پاكستان كه احتمال آلودگي آب نيز بيشتر است از طريق داروخانه ها قابل خريداري مي باشد.
• با رعایت بهداشت بدون بیماری و با آرامش سفر کنید و از کوهستان زیبا لذت ببرید.

 

بیشترین حوادث کوه‌نوردی در ارتفاعات «توچال»! است.

نقش ورزش و کوهنوردی در پیشگیری و درمان اعتیاد:

بازیابی توان جسمی برای کوهنوردان(تغذیه و سلامت)

پونه =سرماخوردگي-آنتی بیوتیک-خواص دارویی پونه

رفع مشکلات جاده رينه _پلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا

بلندترین قلل جهان (14قله بالای 8000 متر)

گلپر (خواص دارویی و درمانی گیاه گلپر )

آنتی اکسیدانی تمشک ده برابر گوجه

+ نوشته شده در  جمعه 8 دی1391ساعت 7:22 PM  توسط ارغوان  | 

 

رقابت مسن ترین ها برای فتح اورست

Yuichiro Miura

 یوایچیرو میورا (Yuichiro Miura) متولد ۱۲ اکتبر ۱۹۳۲ کوه نورد و اسکی باز معروف ژاپنی که به "پدرخوانده اسکی دشوار" نیز معروف است قصد دارد در بهار سال آینده در سن ۸۰ سالگی بر قله ۸۸۴۸ متری اورست بایستد. او در حال حاضر عنوان دومی از نظر مسن ترین صعود کننده به اورست را با خود یدک می کشد و در صورت پیروزی در این چالش بزرگ به عنوان مسن ترین فاتح این قله شناخته خواهد شد. عنوان اولی متعلق به یک کوه نورد نپالی به نام مین بهادر شرچان (Min Bahadur Sherchan) می باشد که در سال ۲۰۰۸ در سن ۷۶ سالگی موفق به صعود قله اورست شد. میورا در همان سال یعنی سال ۲۰۰۸ در سن ۷۵ سالگی نیز موفق یه صعود قله اورست شده بود.

او می گوید که "به چالش کشیدن اورست در ۸۰ سالگی می تواند حد و مرز توانایی های یک انسان باشد ولی برای من خوشحال کننده تر این خواهد بود که در این چالش به قله برسم."

در این ماجراجویی پسر دوم میورا، گوتا میورا (Gota Miura) که هم اکنون ۴۳ ساله ست و نوریوکی موراگوچی (Noriyuki Muraguchi) یک عکاس ۵۶ ساله او را همراهی خواهند کرد. موراگوچی خود قبلا موفق شده است که اورست را هفت بار صعود کند که بالاترین رکورد در بین ژاپنی هاست. هدف آنها صعود قله از مسیری از جبهه چین خواهد بود.

میورا قبلا نیز به رکورد مسن ترین صعود کننده اورست دست یافته بود. او در سال ۲۰۰۳ در سن ۷۰ سالگی به همراه پسرش موفق به صعود این کوه شده بود. او در کارنامه خود چندین فرود با اسکی از قلل مرتفع جهان را نیز تجربه کرده است.


Min Bahadur Sherchan

اما در این میان همان طور که در بالا ذکر شد کوه نورد نپالی مین بهادر شرچان (Min Bahadur Sherchan) که رکورد مسن ترین کوه نورد صعود کننده به اورست را در اختیار دارد چند هفته پیش به میانمار تایمز گفته که قصد دارد رکورد قبلی خود را اوایل سال آینده بشکند. مین بهادر در صورت موفقیت خود بار دیگر عنوان اولی را از میورا خواهد گرفت.

او در تاریخ ۲۵ می ۲۰۰۸ در حالی که چند روز بیشتر نمانده بود وارد ۷۷ سالگی خود شود (۷۶ سال و ۳۴۰ روز)، موفق به صعود قله اورست شده بود. او که از این رکورد خود زیاد خوشنود به نظر نمی رسد گفته است که قصد دارد در فوریه (زمستان!) سال آینده در سن ۸۲ سالگی اورست را صعود کند. او در سفر اخیری که به یانگون (پایتخت سابق برمه یا همان میانمار) داشت گفته بود که می خواهد کار سختی را به عمل رساند که دیگران در سن و سال او نتوانند انجام دهند.

مین بهادر قبلا یک سرباز بوده ولی بعدا به پرورش سیب روی آورده و در نهایت با فروش باغ خود به عنوان راهنمای کوه نوردان و کوه گرد ها و همچنین پیمانکار ساختمان در نپال مشغول به کار می باشد.

 

غش ، سنكوپ

آشنایی با تجهیزات عمومی کوهنوردی(ساز و برگ)

خونريزي ها

آموزه هایی درباره کوهستان2

بازیابی توان جسمی برای کوهنوردان(تغذیه و سلامت)

احیای قلبی ریوی

غرق شدگی

تشنج

کولاک(حوادث و بلایای طبیعی)

توفان (حوادث و بلایای طبیعی)

آموزش کوهپیمایی(چند نکته درباره کوهنوردی)7

پزشکی کوه( دگزامتازون در بیماریهای ارتفاع)

پزشکی کوه گي )

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 6 دی1391ساعت 9:8 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

تاثير ارتفاع بر عضلات بدن کوهنورد:


 تعداد اریتروسیت ها (گلبول های قرمز) در اولین هفته قرار گرفتن در ارتفاع افزایش مییابد. کاهش اکسیژن در ارتفاع باعث تحریک رها سازی هورمون اریتروپویتین میشود. این هورمون مسئول تولید اریترویست است. غلظت اریتروپویتین خون در سه ساعت اول پس از رسیدن به ارتفاع بالا افزایش می یابد. بعد از 24 تا 48 ساعت به حداکثر خود میرسد بعد از زندگی درارتفاع به بالای 4000 متر (فوت13120) برای مدت 6 ماه ،حجم کل خون فرد 9% تا 10% افزایش می یابد. این افزایش تنها به علت تولید اریتروسیت نیست، بلکه به علت تغییر در حجم پلاسما نیز می باشد.

درصد ی از حجم خون که اریتروسیت ها راتشکیل میدهد، هماتوکریت نامیده می شود. افرادی که مقیم کوه های اند در پرو 4540 متر (14891 فوت) هستند، میانگین میزان هماتوکریت آنها 65 درصد است. این مقدار به میزان قابل توجهی بالاتر از میانگین افرادی است که درسطح دریا زندگی می کنند مقدار هماتوکریت این افراد 48 % است. اگر هر یک از این افراد به مدت 6 هفته در ارتفاعات پرو زندگی نمایند میانگین هماتوکریت آنها نیز به 59% می رسد. پس میزان هموگلوبین خون علاوه برافزایش حجم اریتروسیت ها افزایش می یابد. این سازگاری افزایش میزان هموگلوبین درارتفاعات طرفیت حمل اکسیژن را در حجم معینی از خون افزایش می دهد. چند ساعت پس از رسیدن به ارتفاع حجم پلاسما به علت جابجایی مایعات و از دست دادن آب در اثر تنفس کاهش می یابد.


 

در ارتفاعات آب بیشتری بر اثر تبخیر به هنگام تنفس از دست داده می شود، زیرا هوایی که وارد شش ها می شود بسیار خشک است. این موضوع باعث کاهش آب بدن شده و در نتیجه حجم پلاسما کاهش می یابد. که این کاهش حجم پلاسما باعث افزایش غلظت اریتروسیت ها می شود و حتی ظرفیت حمل اکسیژن خون نیز افزایش می یابد.

سازگاری عضله

علیرغم این که پژوهشهای معدودی در زمینه تغییرات عضله به هنگام قرار گرفتن در ارتفاع انجام شده است ولی نمونه های عضلانی گرفته شده نشان میدهد که عضله تغییرات ساختاری و متابولیکی مهمی در هنگام صعود به ارتفاع به وقوع می پیوندد. دراعزام به کوه اورست و کوه مک کینلی درازای 4 تا 6 هفته کمبود اکسیژن مزمن سازگاری عضلانی به صورت 11%-13 % کاهش سطح مقطع عضله، 21تا25% کاهش سطح مقطع تارهای عضلانی، 19%کاهش مقطع تارهای تند انقباض  و 13% تراکم مویرگی مشاهده میشود.

علاوه بر این کاهش در سوکسینات دی هیدروژناز، سیترات سینتاز، فسفوریلاز و فسفوفروکتوکیناز خواهیم داشت. قرار گرفتن زیاد در ارتفاعات بالا باعث کم شدن اشتها و کاهش در وزن می شود. درسال 1992 همگام صعود به کوه مک کینلی شش مرد کوهنورد با میانگین کاهش وزنی حدود 6 کیلوگرم (2/13پوند) روبرو شدند . اگر چه قسمتی از کاهش وزن نشان دهنده ی کاهش عمومی دروزن بدن و آب میان بافتی بود، اما تمام مردان کاهش قابل توجهی در توده عضلانی خود مشاهده کردند.

چندین هفته زندگی درارتفاعات بالا، بالاتر از 2500 متر (8200 فوت) توانایی متابولیسم عضله را کاهش می دهد. اگرچه ممکن است در ارتفاعا ت پایین تر از این پدیده به وقوع نپیوندد، ولی در ارتفاعات بالاتر مانند کوه مک کینلی و کوه اورست فعالیت های آنزیم میتوکندریایی و گلیکولیتک عضلات پا (عضله دو قلو، عضله پهن خارجی ) به میزان قابل توجهی پس از 3 تا 4 هفته کاهش می یابد.

 

نگهداری ابزار (ساز و برگ)

نگهداری وسایل کوهنوردی

غش ، سنكوپ

آشنایی با تجهیزات عمومی کوهنوردی(ساز و برگ)

خونريزي ها

آموزه هایی درباره کوهستان2

بازیابی توان جسمی برای کوهنوردان(تغذیه و سلامت)

احیای قلبی ریوی

غرق شدگی

تشنج

کولاک(حوادث و بلایای طبیعی)

توفان (حوادث و بلایای طبیعی)

آموزش کوهپیمایی(چند نکته درباره کوهنوردی)7

پزشکی کوه( دگزامتازون در بیماریهای ارتفاع)

پزشکی کوه (کوه گرفتگي )

آموزش کوهنوردی 6

آموزش کوهنوردی5

+ نوشته شده در  دوشنبه 4 دی1391ساعت 8:3 PM  توسط ارغوان  | 

 

تجهیزات کوهنورد:

 

تجهیرات یک کوهنورد ، بسته به نوع برنامه و تجهیزات مورد نیاز آنرا برای یک برنامه استفاده نمایید ... برای تمام برنامه ها شاید کل تجهیزات مورد نیاز نباشد ولی آنچه باید توجه داشته باشیم اینکه وسیله ایی که به آن نیاز داریم با خود ببریم و از بردن وسایل اضافی در برنامه پرهیز نماییم.


 


کوله چینی یک هنر است ، بالاتر از آن انتخاب وسایلی است که برای یک برنامه به خصوص انتخاب می کنید ، حتی المقدور سعی کنید لوازم ضروری را بردارید و از بردن وسایل اضافی خودداری نمایید .

 

تو را تا قله خواهم برد

کوله پشتي

چادر کوهنوردی

سنگ نوردی

##تجهیزات کوهنوردی (ساز و برگ)##

بلندترین قله صعود نشده ی جهان

بر سر توچال چه می آید؟

رفع مشکلات جاده رينه _پلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا

تصاویر دربند

تصاویر شیر پلا

تصویر قله سبلان

گیاهان خوراکی کوهستان

درباره دماوند

بلندترین قلل جهان (14قله بالای 8000 متر)

کفش کوهنوردی

تصاویرقله دماوند

 تصاویر سنگ سیاه

تصاویرقله کلکچال

تصاویر قله داراآباد

عکس از قله های توچال

تصاویر قله توچال

خواص گل ختمی

خواص گیاه بابونه

خواص گیاه شنگ

خواص سماق

 خواص قارچ

چاي کوهي

گلپر (خواص دارویی و درمانی گیاه گلپر )

تمشک##

آنتی اکسیدانی تمشک ده برابر گوجه

تمشک وخواص آن

کنگر##

ریواس##

##پونه##

تمشک درمان کک و مک صورت

خواص درماني كنگر

پونه برطرف کننده سکسکه

والک؛ خواص و اثرات دارويي

چند نکته در مورد کنگر

آشنايي با خواص كنگر

خواص غذایی کنگر

ریواس معجون رنگ پريدگی

ریواس و خواص آن

پونه =سرماخوردگي-آنتی بیوتیک-خواص دارویی پونه

خواص پونه ، خواص ریحان

## آویشن##

گزنه(6)داروخانه سبز

گزنه(5)توليد داروي ديابت از گياه گزنه

گزنه (3)گياهي مفيد براي ده ها بيماري

گزنه ،مهربان تر از تصور شما4

گزنه2با گزنه به جنگ پروستات برویم

خواص گزنه1

آویشن (thymusvulgris)

آ##گزنه##

آویشن 1

شعر کوهستان3

ضرورت مصرف آب در کوهستان

شعر کوهستان2

#بهمن#

فواید استفاده از باتون درکوهستان

بهمن

عوامل افزایش بهمنریف بهمن :

کوه نوردی درسرما

علت به وجود آمدن بهمن

ریزش بهمن

بهمن وآسیبهای آن:

صعود در زمستان؟

سرمازدگی در کوهستان

تاریخچه توچال،شمیران،دربند

تاریخچه تجریش

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

معنای واژه «شمیران»

موقعیت جغرافیایی شهرستان «شمیرانات»

تاریخ شمیرانات

مجسمه کوه نورد میدان دربند

تاریخچه تجریش2

امامزاده قاسم و آرامگاه ظهیرالدوله

اتاریخچه کاخ سعد اباد

شعر کوهستان

سایت های کوهنوردی

کمک های اولیه.....

مسموميت ها

گزيدگي ها

پیشگیری از مارگزیدگی درطبیعت

زخم ها و اقدامات اوليه

صدمات استخوانی

کلنگ کوهنوردی(ساز و برگ)

گرمازدگي

سرما زدگي - يخ زدگي

قطب نما و GPS

شوك و اقدامات اوليه

صاعقه و رعد وبرق(حوادث و بلایای طبیعی)

سوختگي

نگهداری ابزار (ساز و برگ)

نگهداری وسایل کوهنوردی

غش ، سنكوپ

آشنایی با تجهیزات عمومی کوهنوردی(ساز و برگ)

خونريزي ها

آموزه هایی درباره کوهستان2

بازیابی توان جسمی برای کوهنوردان(تغذیه و سلامت)

احیای قلبی ریوی

غرق شدگی

تشنج

کولاک(حوادث و بلایای طبیعی)

توفان (حوادث و بلایای طبیعی)

آموزش کوهپیمایی(چند نکته درباره کوهنوردی)7

پزشکی کوه( دگزامتازون در بیماریهای ارتفاع)

پزشکی کوه (کوه گرفتگي )

آموزش کوهنوردی 6

آموزش کوهنوردی5

اهمیت کوه ها

آمورش تجهیزات کوهنوردی1

آموزش کوهنوردی4(هم هوایی )

آموزش کوهنوردی3

آموزش کوهنوردی 2

آموزش کوهنوردی1

پزشکی کوه(نقرس)

چگونه در سرماي کوهستان بدن را گرم نگه داريم

بقا

نقش ورزش و کوهنوردی در پیشگیری و درمان اعتیاد:

کمک های اولیه

تجهیزات کوهنوردی

جهت يابي:

حفاظت از محیط کوهستان -

پرندگان البرزجنوبی{توچال}

منطقه کوهستانی توچال -

کوهستان تهران توچال

تغذیه و سلامت درکوهستان -

پلنگ‌چال -

کُلَک‌چال  

شیرپلا

گالری عکس

ابراهیم شیخی(حوادث)

عیسی میرشکاری(حوادث)

محمد اوراز(حوادث)

حوادث

مرگ هشت کوهنورد ایرانی(حوادث)

جعفر ناصری (حوادث)

هیمالیانوردی بدون حادثه نمی شود:(حوادث)

 راههاي مقابله با اضطراب در ورزش كوهنوردي

علت درد عضلانی در ورزش

عکس صعود به قله دماوند 1391/04/07

عکس مسیر توچال به شهرستانک

تنگه واشی

عکس تيغه هاي داراباد

عکس قله نمازگاه 1387.03.30

عکس قله الوند

مسیرها و پناهگاه ها ی ایران

عکس کوهنورد مرد با تجهیزات کامل

 

 
 
 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 4 دی1391ساعت 7:52 PM  توسط ارغوان  | 

 

کوهنوردی و خشکی پوست در زمستان

 

 

موارد اکتسابی هم علل فراوانی دارند مانند شستشو و استحمام نامناسب، ابتلا به برخی بیماری ها مانند کم کاری تیرویید یا مشکل های کلیوی، افزایش سن، مصرف برخی داروها و…. در مبتلایان به این بیماری، در لایه سطحی پوست که معروف به «اپیدرم» و محتوی چربی، آب و پروتئین است، اختلال ایجاد می شود و پوست به خشکی می گراید. حتی برخی تغییرات طبیعی در دوران بلوغ هم پوست را خشک می کند.

شایع ترین دلیل مراجعه به کلینیک های پوست در زمستان، خشکی بیش از حد پوست است که زمینه بروز چروک در سنین پایین را افزایش می دهد.

برای مقابله با خشکی پوست راه‌های مختلفی وجود دارد. از استفاده از انواع و اقسام کرم‌های مرطوب‌کننده گرفته تا استفاده از لوسیون‌های شیمیایی و یا جوشانده‌های گیاهی.

فرآورده‌های متعددی برای جلوگیری و درمان ترک‌های پوستی وجود دارند. اگر لایه‌ای از فرآورده ضدترک که در سطح پوست مالیده شود، نسبت به عبور آب مقاوم باشد، سرعت تبخیر آب از سطح پوست و به خصوص دفع آب کاهش می ‌یابد.

پوشانیدن سطح پوست به وسیله فرآورده ضدترک، سبب می ‌شود بخار آب نتواند از سطح پوست تبخیر شده و در طبقه شاخی جمع شود.

اما متخصصان پوست راهکارهایی ارائه داده اند که با عمل به آنها می توان از زبری و خشکی پوست در این فصل جلوگیری کرد.

تلاش و کنترل برخی از بخش های محیط زیست اطراف شما برای حفظ سلامت بدن امری ضروری است. هدف از ارائه این بیانیه مرطوب نگه داشتن پوست تا حد امکان برای جلوگیری از هر گونه ایجاد خارش، تحریک پذیری و قرمزی پوست است.

برای جلوگیری از چین و چروک پوست راهکارهای زیر را پیشنهاد می کند:

▪ از مرطوب کننده های هوا در کل فضای خانه و یا حداقل در اتاق خواب استفاده کنید.

▪ از دستکش برای جلوگیری از تماس مولکول های هوا با پوست دست استفاده کنید.

▪ زمان دوش گرفتن و حرارت آب را کاهش دهید.

▪ به جای صابون های معطر از صابون های نرم کننده برای شست وشوی بدن و از شامپوهای مرطوب کننده برای شستن موهایی که اغلب مجعد و سشوار کشیده هستند استفاده کنید.

▪ پس از دوش گرفتن و قبل از خشک کردن بدن به طور کامل پوست را با مرطوب کننده یا کرم های نرم کننده آغشته کنید.

▪ افرادی که درصد خشکی پوست آنها بسیار بالاست باید از مرطوب کننده های غلیظ تر، چرب و پماد استفاده کرده و انگشتان پا و بند انگشت را کاملاً به آن آغشته کنید.

▪ برای حفاظت از لب ها از کرم های نرم کننده حاوی وازلین استفاده کنید.
در صورتی که با انجام این دستورالعمل ها خشکی پوست شما افزایش پیدا کرد حتماً با پزشک مشورت کنید و از انجام هرگونه درمان خودسرانه بپرهیزید.

 

 

          

درباره لیلا اسفندیاری

رفع مشکلات جاده رينه _پلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا

گیاهان خوراکی کوهستان

خواص گیاه بابونه

عکس از قله های توچال

مشک درمان کک و مک صورت

خواص غذایی کنگر

ریواس معجون رنگ پريدگی

عکس کوهنورد مرد با تجهیزات کامل

مسیرها و پناهگاه ها ی ایران

راههاي مقابله با اضطراب در ورزش كوهنوردي

تجهیزات کوهنوردی

چگونه در سرماي کوهستان بدن را گرم نگه داريم

آشنایی با تجهیزات عمومی کوهنوردی(ساز و برگ)

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 4 دی1391ساعت 7:44 PM  توسط ارغوان  | 

 

فرق کوه نوردی در زمستان و تابستان


در زمستان و اوايل بهار کوهنوردی به واسطه ی وجود برف و يخ مشکل تر اسـت و بایـــد آن را جدی گرفت. در ارتفاع بالای چهار هزار متر شرايط قطبی حکم فرما است و به همين دليل آمادگی،توان و استقامت بيشتری در مقايسه با فصول ديگـــر دارد. کوچک ترين بی احتياتی باعث صدمات و خطرات جدی می شود.به همين خاطر تلفات اين دو فصل بســـيار زياد است. وزش باد سرد خيلی زود باعث بيحس شـدن اعضـاء شما می شود، مگر  اينکه ضد باد خوبی داشته باشيد و مرتب حرکت کنيد.

در زمستان و اوايل بهار يک روز آفتابی و بدون باد تبديل به کولاک و يا باران می شود. برف، مسير يابی را فوق العاده مشکل می کند و نه تنها راهها بلکه تکه سنگها را نيز می پوشاند.اگر چه غفلت و بی توجهــــــــــی در تابستان چندان خطرناک نیست ولی در زمستان اگر با فوت و فن کوهنوردی آشنا نباشــد خطر مهلکی به شمار می رود و بالاخره طول روز در زمستان کوتاه(کمتر از8 ساعت) و شبها بسيار طولانی است(16 ساعت). بنابراین خيلی زود در اين فصل با تاریکی روبرو میشوید. از شب زنده داری اضطراری در اين فصل بهر قیمتی که شده باید خــــــودداری کرد.

تفاوتهای اساسی ذکر شده در بالا بین شرايط زمستانی و تابستانی گاهی اوقـــــــــات مشهود و بارز نبستند. مثلاً در زمستان در دره (ارتفاع کم) هوا مانند تابستان بسيار گرم است در حالیکه در ارتفاع دو هزار متری و بیشتر کاملاً سرد می باشد اگر توده های ابــــر در ارتفاع پايين سیر کنند، برف و يخ در قسمت بالای کوه و احتمالاً دیده نمی شود و کــوه نوردان کم تجربه ممکن است با تجهیزات ناکافی عازم ارتفاعات شوند در حالیکه با ايــــن عمل خود دست به کار خطرناکی زده اند  و نتیجه ی آن تلفات و ضایعاتی است که همگـــی کم و بیش با آن برخورد کرده ايم يا لااقل شنیده ايم.

      از طرف دیگران در زمستان کوه روی بسيار دلچسب و فرح انگیز است. توده هـــــای برف، کوهها و تپه ها را به شکل زیبائی آراسته می سازد. مسیری که در تابستان سخت  و کشنده است در این فصل صاف و هیجان انگیز میشود کوهها به نظر بزرگتر می آیـــــد و ممکن است کوه نوردان مبتدی را وسوسه کند. ولی بهتر است در شرایط برفـــــــــــی به ارتفاعات نرویم و در دامنه های کوهها و تپه های مجاور به کسب تجربه بپردازیم، زیــــرا در شبهای تند و کوه نوردی در ارتفاعات بالا مخصوص کوهنوردانی است که روی برف و یخ تجربه دارند و به هیچ وجه مناسب کسانیکه تجربه محدودی در کوهنوردی های مقدماتی دارند نیست. حتی در مسیرهای خیلی ساده زمستانی ممکن است ما با شرایـــــط سخت  صعود از یخ و برف مواجهه شویم و اصولا" ارتباط نزدیکی بین آنها وجــــــود دارد.

به همین جهت لازم است که از افراد با تجربه به منظور یادگیری فنون و تکنیکهای یخ و برف کمک بگیریم .

تجهيزات زمستانی کوه پيمايی . در زمستان و اوایل بهار تمام وسایل تابستانــی بــــه  اضافه  تجهیزات لازم برای مقابله با شرایط یخ و برف بشرح ذیل لازم میاید: یخ شکن یا کرامپون ، رکاب برفی ، دستکش ، عرق گیر اضافی ، شلوار و کاپشن ضد باد ، رکاب برفی ، کت بر ، عینک کوه ، کلنگ کوهنوردی ( به تعداد ) لنگر برف بعنوان تکه گاه برای صعود از شیب های تند و چکش یخ شکن که آنرا میتوان در مواقعی که احتیاج بدان نیست پشت کوله یا فاصله بین کوله و پشت قرار داد. از کلنگ کوهنوردی نباید بعنوان چوب دستی یا عصا استفاده کرد  چون نه تنها  آهنگ حرکت شما را بهم میزند بلکه نوک آنرا کند می نماید .

بردن عده ی زیادی از افراد بی تجربه بخصوص افراد جوان در ارتفاعات ، کوهپایه ها و در هوای نا مساعد زمستان کار عاقلانه ای نیست. بهتر است که برنامه ها را در تابستان که شرایط مساعد است انجام داد. ولی اگر صعود اجتناب نا پذیر است مسیرهای کــــــــم ارتفاع را انتخاب کنید بویژه اگر برف و یخ ارتفاعات کوه را پوشانده باشد. فردی کــــــــه مسئولیت سرپرستی گروه بی تجربه ای را در یک صعود زمستانه برعهده میگیرد بایـــــد، کوه نوردی شایسته بوده و حداقل دو سال با گروههای متشکل کوهنوردی همکــــــــــاری داشته و بتواند در شرایط مختلف با کلنگ ، لنگر برف و طناب کار کند. باید بداند در چــه شرایط و در چه مسیرهایی بروی  برف سر خورد ، یا اسکی نمود ودر چه مواقعی نبایـــــد باین کار مبادرت نماید . در هنگام سرسره بروی برف علاوه بر داشتن مهارت و آشنائی با تکنیک های  آن ، شرایط برفی را هم باید در نظر گرفت بسیاری از حوادث ناگوار ناشی از عدم توجه به یکی از دو عامل فوق بوده است.   

شرايط برف و يخ

 شرايط آب و هوا در زمستان بسيار متنوع است.يک باد گرم ممکن است خيلی زود بـــرف ها را ذوب کند يا باعث باران شود.يخ زدن مسير های کوهنوردی نتیجه آب شدن برف در اثر همین باد گرم  و یا باران و یخ زدن دوباره ی آن است.روزهای گرم و شب های سـرد  باعث پودر شدن برف می شود که در این صورت کوه نوردی بسیار راحت است.با عمـــــل مداوم آب شدن برف،و یخ بستن دوباره ی آن،برف محکم می گردد.اگر این پوشش ادامه پیدا کند،نتیجه ی آن برف سخت و یخ است.در ارتفاعاتی که برف نمی بارد در اثر برودت و وزش باد حتی روی صخره ها ممکن است قشری از یخ به وجود آید.به نظر بیشتر مردم درجات شیب برف بیش از واقع به نظر می آید.در این جا به لحاظ اهمیتی که شیب های برفی در کوهنوردی دارند به ذکر طبقه بندی درجات شیب برف می پردازیم.

                 تا 15 درجه                 شیب ملایم                         

                  25-35                      شیب متوسط                   

                  35-50                      شیب تند

                  بالای 50 درجه             شیب بسیار تند

 Zigzag ascent  صعود مارپيچی 

  بهترین روش برای صعود از شیب های تند این است که با صعود مارپیچـی از شیب کاست.با این روش نه تنها می توانید با تمام کف پا راه بروید،بلکه بـــه تناوب سنگینــــی بدن را نیز تحمل می کنید به علاوه در صورت لغزیدن نفر جلو خطری برای شما پیش نمی آید.

برف نوردی

در موقع تغییر مسیر از چپ به راست بـــــرای پای چپ جا پای کافی درست کنید و از راست به چپ بر عکس.کلنــــــــــــــگ کوهنوردی هم به تناوب در سمت راست شیب باید در دست راســــــــت و در سمت چپ شیب باید در سمت چپ باشد.با هر قدم کلنـــــگ کوهنوردی تا دسته در برف فرو رفته باشد.

 فرود

   در برف نرم بهتر  و راحت تر است که صورت شما به طرف دره یا سراشیبی باشد ولی  اگر از برف مطمئن نیستید،به پهلو یا به پشت قرار بگیرید و کلنگ کوهنوردی را در برف فرو  کنید و با نوک کفش جای پا درست نمائید.اگر برف نرم است وقتی روی شما به طرف سراشیبی است باید با پاشنه ی پا جا پا درست کنید.جای پا باید طوری باشد که درهم فرو نروند یعنی زیاد نزدیک به هم نباشند.

 

درباره لیلا اسفندیاری

رفع مشکلات جاده رينه _پلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا

گیاهان خوراکی کوهستان

خواص گیاه بابونه

عکس از قله های توچال

مشک درمان کک و مک صورت

خواص غذایی کنگر

ریواس معجون رنگ پريدگی

+ نوشته شده در  دوشنبه 4 دی1391ساعت 7:36 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

پتوی نجات چیست؟

 این پتو جهت موارد اضطرای ساخته شده و دو منظوره می باشد بدین معنی که شخص را در برابر سرما و گرما حفظ می نماید . اندازه آن در حالت جمع شده به اندازه کف دست می باشد و در ابعاد باز شده 215×150 و 210×160 سانتیمتر است . جنس آن کامپوزیت و کوالیت است . کامپوزیت طبق تعریف انجمن متالوژی آمریکا به ترکیب ماکروسکوپی دو یا چند ماده مجزا که سطح مشخصی بین آنها وجود داشته باشد گفته می شود .

جزییات محصول:

ضد سرما و گرما
وزن :50 گرم
ابعاد باز: 160 در 210 سانتیمتر
عایق برای سرما و گرما حفظ دمای بدن تا سی درجه سانتیگراد زیر صفر ساخته شده از کامپوزیت و کوالیت
تکنولوژی انگلستان-ساخت چین
قیمت: حدود 4,000 تومان

این پتو ضد سرما ، ضد آب ، ضد باد و ضد آفتاب است . سمت نقره ای آن جهت گرما و سمت طلایی آن جهت سرما استفاده می شود . 95% گرمای بدن را حفظ می کند . مدلی از این نوع پتو وجود دارد که در برابر آتش نیز مقاوم است . پتوی نجات را می توان در برنامه های کوهنوردی ، اسکی ، غارنوردی و حتی در مسافرت نیز به همراه داشت .

نحوه استفاده از پتو :

1- پتو را کاملاً باز کنید .

2- حدود 30 سانتی متر آن را زیر پای خود قرار دهید .

3- روی بدن کشیده و از پهلوها زیر بدن قرار دهید و مانند کیسه خواب استفاده نمایید .

این محصول در بازار ایران به دو صورت ساخت کشور چین و آلمان موجود می باشد که قیمت آن از 1500 تا 8000 تومان است.

 

، وزن 50 گرم پتوی ازجنس کامپوزیت کوالیت به اندازه کف دست (در حالت جمع) ابعاد 1.42 * 2.10سانتیمتر به نازکی کاغذ به گرمی چندین پتو 100% عایق ضد سرما ، بهترین وسیله برای (مسافران ، کوهنوردان ، اسکی بازان ، رانندگان ، سربازان ، مراکز نجات ، اورژانسها ) و یک همراه ضروری برای شما و افراد خانواده و تمام کسانی که در سرما هستند.

ـ یک همراه ضروری برای همه با تکنولوژی فضائی ( ضد سرما ، ضد اب ، ضد باد ، ضد افتاب )

 

عکس کوهنورد مرد با تجهیزات کامل

مسیرها و پناهگاه ها ی ایران

راههاي مقابله با اضطراب در ورزش كوهنوردي

تجهیزات کوهنوردی

چگونه در سرماي کوهستان بدن را گرم نگه داريم

آشنایی با تجهیزات عمومی کوهنوردی(ساز و برگ)

+ نوشته شده در  دوشنبه 4 دی1391ساعت 7:20 PM  توسط ارغوان  | 

 

عکس کوهنورد مرد با تجهیزات کامل

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 4 دی1391ساعت 6:56 PM  توسط ارغوان  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 آذر1391ساعت 11:23 PM  توسط ارغوان  | 

 

شب یلدا در اشعار شاعران

 

شب یلدا یا شب چله در فرهنگ عامیانه ی مردم، شب دوستی است. شب بار عام و کارهای خیریه است. مردم ایران که اکثراً کشاورز یا دام دار بوده اند، آموخته اند تا سرمای زمستان را بهانه ای برای دورهم جمع شدن و جشن به پایان رساندن یک سال زراعی بدانند. لیکن در فرهنگ ادبی و رسمی کشورمان، یلدا اغلب چهره ی تاریک و خشن شبی طولانی است. شبی که عشاق به انتظار به سرآمدن آن هستند. طولانی و تاریک بودن یلدا استعاره ایست برای فراق جان کاه معشوق، تنهایی و انتظار وصال و گاه گیسوی سیاه و بلند یار. حال چندبیتی در این مضمون می خوانیم:

حافظ:
صحبت حکام، ظلمت شب یلدا است
نور ز خورشید خواه بو که برآید

سعدی:
هنوز با همه دردم امید درمان است
که آخری بود آخر شبان یلدا را

اوحدی:
شب هجرانت ای دلبر، شب یلدا است پنداری
رخت نوروز و دیدار تو عید ماست پنداری

خاقانی:
تو جان لطیفی و جهان جسم کثیف
تو شمع فروزنده و گیتی شب یلدا

عنصری:
چون حلقه ربایند به نیزه، تو به نیزه
خال از رخ زنگی بربایی شب یلدا

منوچهری:
نور رایش تیره شب را روز نورانی کند
دود چشمش روز روشن را شب یلدا کند

مسعود سعد:
کرده خورشید صبح ملک تو
روز همه دشمنان شب یلدا

ناصرخسرو:
او بر دوشنبه و تو بر آدینه
تو لیل قدر داری و او یلدا

هم چنین ارتباط عیسی مسیح با این شب در اشعار امیر معزی و سنائی غزنوی مشهود است.

امیر معزی:
ایزد دادار، مهر و کین تو گویی
از شب قدر آفرید و از شب یلدا
زان که به مهرت بود تقرب مومن
زان که به کینت بود تفاخر ترسا

سنائی غزنوی:
به صاحب دولتی پیوند اگر نامی همی جویی
که از یک چاکری عیسی چنان معروف شد یلدا

سیف افرنگی:
سخنم بلندنام از سخن تو گشت و شاید
که درازنامی از نام مسیح یافت یلدا

بی کلک

ارسال شده در آشپزی | برچسب‌شده , , , , | پاسخ دهید:

آداب اسلامی شب یلدا

آداب اسلامی ویژه شب یلدا

آداب اسلامی شب یلدا

شب یلدا، نخستین شب زمستان و طولانی ترین شب سال است که ایرانی ها طی رسوم کهن خود، دور هم جمع می شوند و ضمن دید و بازدید، خوراکی های خاصی مانند هندوانه، انار، آجیل و… را مصرف می کنند. در این شب، جوانان پای صحبت ها و قصه های بزرگ سالان می نشینند و از لابه لای داستان ها و قصه هایی که از زبان این گنج های زندگی می شنوند، عبرت ها و درس های بی شماری برای خود می اندوزند. از جمله رسوم بسیار زیبا و پسندیده ایرانی در این شب که در اسلام نیز بسیار به آن سفارش شده، عیادت از سال مندان و بیماران است. ملاقات با خویشاوندان و دوستان و رسیدگی به احوال نیازمندان، به ویژه نیازمندان خویشاوند، از جمله آداب پسندیده و نیکویی است که در پرتو دستورات جامع و کامل اسلام، مردمان شریف ایرانی در شب یلدا و دیگر شب های طولانی و بلند زمستان به آن اهتمام می ورزند.

اسراف نکنیم

خداوند برای رفاه و آسایش بندگان خود، نعمت های بسیاری آفریده و به آنها امر فرموده از این نعمت ها استفاده کنند؛ ولی همواره بکوشند از اسراف کردن بپرهیزند. زیرا خداوند اسراف را دوست ندارد. امام علی علیه السلام اسراف کردن را موجب هلاکت دانسته و امام سجاد علیه السلام در دعا و مناجات های خود با خدا می فرماید: «و مرا از زیاده روی بازدار و روزی ام را از تلف شدن نگاه دار و دارایی ام را با برکت دادن به آن افزون کن و راه مصرف آن را در کارهای خیر به من بنمایان.» رسم زیبای دیدار یکدیگر در شب یلدا وقتی زیباتر می شود که با زیاده روی نکردن در مصرف خوراکی ها و تنقلات، بخشی از آنها را به مصرف یتیمان و افراد بی بضاعتی برسانیم که توانایی تهیه چنین اقلامی را در این شب ندارند.

زمستان، بهار مؤمنان

انسان هایی که عاشق عبادت هستند و از صمیم دل آن را دوست می دارند، تمام وجود خود را وقف عبادت می کنند و هر یک از اعمال و گفتار خود را با نیت تقرب به خداوند انجام می دهند. این گونه افراد جزء برترین های مردم شمرده می شوند و ترسی از سختی های دنیا ندارند. روزها و شب های زمستان، بهترین فرصت برای راز و نیاز و مناجات با خداوند است. امام صادق علیه السلام این فرصت نیکو را این گونه معرفی می کند: «زمستان، بهار مؤمن است. شب هایش طولانی است که برای عبادت نیمه شب از آن کمک می گیرد و روزهایش کوتاه است که برای روزه گرفتن از آن مدد می جوید». برخاستن از خواب شیرین در دل شب و اندیشیدن در ملکوت آسمان ها و زمین، خدا و قدرت او و نیز روزه گرفتن در روزهای کوتاه زمستانی، بهترین و خالص ترین عبادت خدای تعالی است. رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: «روزه زمستان، غنیمتی فرح بخش است»

دیدار با خویشاوندان

خداوند در آیات بی شماری به بندگان خود دستور می دهد خویشاوندان و نزدیکان خود را فراموش نکرده و همواره جویای احوال آنها باشند و آنها را از قطع رحم و رسیدگی نکردن به خویشان برحذر می دارد. امام باقر علیه السلام در اهمیت این موضوع می فرماید: «صله رحم اعمال را پاک می کند، دارایی ها را فزونی می بخشد، بلا را برطرف می گرداند، کار حساب رسی در قیامت را آسان می کند و مرگ را به تأخیر می اندازد» صله رحم و دیدار با اقوام به قدری اهمیت دارد که رسول خدا صلی الله علیه و آله حتی یک سال پیاده روی برای آن را جایز می شمارد. شب های بلند زمستانی، فرصت بسیار خوبی است که می توان از آن بهره برداری صحیح کرده، به دیدار اقوام و نزدیکان شتافت و در اجرای این سنت پسندیده و نیک که ثواب بسیاری هم دارد، پیش قدم شد.

بیان قصه های قرآنی

خداوند در قرآن کریم بندگان خود را به قصه های قرآن توجه داده و هر یک از این سرگذشت ها را دارای حکمتی می داند که برای انسان ها هزاران پند و اندرز در خود نهفته دارد. امام علی علیه السلام نیز می فرماید: «بهترین داستان، رساترین اندرز و سودمندترین پند، کتاب خدای عزوجل است.» داستان ها و افسانه های زمینی، پس از چندبار تکرار، کم کم تازگی و جذابیت خود را از دست می دهد؛ ولی قرآن تنها کلامی است که هر اندازه هم تکرار شود، “کهنه شدنی” نیست. در شب یلدا و شب های زمستانی که دور هم جمع می شویم و پای صحبت بزرگ ترها می نشینیم، نیکو و شایسته است به جای داستان ها و قصه هایی که گاه با خرافات همراه است، به قصه های قرآنی توجه کنیم که هیچ گاه کهنه نمی شود و خرافات در آن راه ندارد.

دقت در آفرینش شب و روز

شب، مایه آرامش و سکون است. با پایان روز و پس از به اتمام رسیدن ساعات تلاش و کوشش در راه کسب روزی، آدمیان در سکوت شب، آرامش خود را می یابند و استراحت می کنند. شب های طولانی زمستان، فرصت خوبی است تا با دقت در نظام آفرینش وگردش شب و روز، به بزرگی خدای تعالی و کوچکی خود در این نظام هستی اعتراف کنیم. زیبایی های شب و درخشش ستارگان در پرده های سیاه شب های فرو رفته در ظلمت و گسترش نور ماه در آسمان ها، همه نشان از قدرت بی پایان خداوند دارد. در این شب ها می توانیم به ستایش خدا بپردازیم. چنان که امام علی علیه السلام می فرمود: «خدای پاک! چه عظیم و پرشکوه است آن چه از آفرینش تو می بینیم، و چه خرد است هر بزرگی در برابر قدرت تو، و چه حقیر است آن چه ما می بینیم در برابر قدرت ناپیدای تو از دیدگان ما».

حسابرسی اعمال روزانه

محاسبه نفس و بررسی کارهای روزانه، ویژگی کسانی است که ایمان حقیقی در جان و دلشان راه یافته است. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: «پیش از آن که مورد حساب رسی قرار بگیرید، خود به حساب نفستان برسید و پیش از آن که سنجیده شوید، خود، نفس تان را در ترازوی سنجش بگذارید و برای آن روز حساب بزرگ آماده شوید.» کسانی که از فرصت های زندگی بهترین بهره ها را برده و نیک ترین ذخیره ها را می اندوزند، در راه اطاعت خدا و خویشتن داری از نافرمانی او شکیبایی می ورزند و روز قیامت بدون محاسبه اعمال به بهشت می روند؛ زیرا این افراد در این دنیای فانی، در لحظه لحظه زندگی دقت کرده اند تا دچار لغزش نشوند. طولانی بودن شب های زمستانی و آرامشی که در آن برای آدمی ایجاد می شود، بهترین فرصت برای مراقبت و رسیدگی به اعمال روزانه است.

شب یلدا و دیوان حافظ

از گذشته های دور در خانواده های ایرانی در کنار قرآن کریم، دیوان حافظ نیز مورد توجه و عنایت خاصی بوده است. ایرانیان همان گونه که با قرآن استخاره کرده، برای شروع کارهای خود از این کتاب آسمانی طلب خیر می کنند، به دیوان حافظ نیز تفأل می زنند و از خواجه شیراز دعای خیر می خواهند. یکی از رسم های جالب و زیبای ایرانی ها در شب یلدا، تفأل زدن به دیوان حافظ و خواندن اشعار عرفانی اوست که برگرفته از آیات قرآن است. شایسته است در این شب طولانی، با تفأل زدن به حافظ و خواندن اشعار عرفانی او، از خرافات و تفأل زدن به شیوه های خرافی دیگر پرهیز کنیم. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: «از ما نیست کسی که فال بد زند یا برایش فال بد زده شود». قرائت اشعار پسندیده و نیکو، به ویژه اشعاری که در مدح اهل بیت علیهم السلام سروده شده، از جمله کارهای خوب و نیکویی است که می توان در این شب انجام داد.

انار و گردو بخورید

خداوند مهربان در طبیعت بخشنده خود، در هر فصل نعمت ها و میوه هایی در دسترس ما گذاشته که سلامت ما را تأمین و قدرت دفاعی بدن را در مقابل بیماری ها افزون می سازد. در زمستان که به علت تغییر هوا و عوامل دیگر مانند باد و باران، سرماخوردگی و بیماری هایی نظیر آن زیاد می شود، وجود انار می تواند نه تنها شفا بخش بوده، بلکه در حفظ سلامت و جلوگیری از این گونه بیماری ها مؤثر باشد. شاید حکمت خوردن انار در نخستین شب زمستان همین مسأله باشد. گردو نیز از تنقلاتی است که در این شب مصرف می شود و فایده های بسیاری دارد. امام علی علیه السلام فرموده است: «خوردن گردو در زمستان و فصل سرما، کلیه ها را گرم و سردی را از بدن دفع می کند». رعایت این آداب و رسوم پسندیده و توجه به حکمت خوراکی هایی که در این شب مصرف می شود، می تواند راه گشای خوبی برای جوانان و نوجوانان باشد.

به یکدیگر هدیه بدهید

ایران کشوری گسترده با اقوام مختلف است که هر یک از آنها در پرتو رسم های ویژه منطقه خود، شب یلدا را به گونه ای خاص برگزار می کنند. از جمله رسم های ایرانی که در شب یلدا در میان اقوام مختلف برگزار می شود، رسم پسندیده هدیه دادن و هدیه گرفتن است. این سنت نیکو در اسلام بسیار مورد سفارش قرار گرفته و پیامبر صلی الله علیه و آله فرموده است: «به یکدیگر هدیه بدهید تا دل هایتان به هم مهربان شود. به یکدیگر هدیه دهید؛ زیرا کینه ها را از بین می برد». پیامبر خدا صلی الله علیه و آله همواره به این امر نیکو اهتمام می ورزیدند و هر هدیه ای که به آن حضرت داده می شد، با روی باز می پذیرفتند؛ زیرا آن را نوعی احترام به شخص هدیه دهنده می دانستند. هدیه دادن به کوچک ترها در این شب، سبب می شود تا کودکان ونوجوانان به بزرگ ترها با دیده احترام نگریسته و محبت آنها را در دل خود نگاه دارند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 آذر1391ساعت 5:46 PM  توسط ارغوان  | 

 

هواشناسی ایران 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 آذر1391ساعت 1:57 AM  توسط ارغوان  | 

 

 

سر ادموند هيلاري – اولين فاتح اورست

 


كوهنوردي نوعي ديوانگي است؛ خيلي‌ها سؤال مي‌كنند براي چه، كسي اين همه راه برود.

 بار به دوش بكشد، با دستان كرخت شده و تن سرما زده ساعتها درون چادر يا جانپناه بلرزد،

بيخوابي و كوفتگي بدن را تحمل كند، سرانجام خسته، تشنه و گرسنه خود را به بالاي كوه

برساند و به پايين برگردد؟! كسي كه هيچگاه لذت رسيدن به قله را نچشيده، كسي كه تن به

 طبيعت نسپرده و با آن انس و الفت پيدا نكرده، حق دارد چنين بيانديشد! ما فاتحان خام

فتحهاي بي‌فايده نيستيم! حكايت ما، حكايت بازجستن حكايت وصل است     . هركسي كو دور

 ماند از اصل خويش          باز جويد روزگار وصل خويش      در اين ديرگاه دور ماندن از اصل خويش،

در اين هجوم تكنولوژي دردسرساز و جنگ‌طلب، كوهنوردي عشق به طبيعت است، عشقي

به پاكي چشمه سار، با سبزي جنگل، به نيلگوني دريا، به صلابت سنگ، به لطافت گل، به

 فروتني خاك، به سپيدي برف، به توفندگي طوفان، به سبكي نسيم و به سنگيني كوه.

کوهنوردی یک روش زندگی است. روشی که در آن یک سیب بین همه اعضای گروه تقسیم

می شود. روشی که در آن قوی ترین عضو گروه به پای ضعیف ترین راه می رود. راهی که رقابت

 ندارد. به رهروانش حقوق نمی دهند و ایشان را نیازی به سوت وکف مشوّقان درقله نیست.

ناجی بی منّت یکدیگرند. گروه می سازنند تا دل جوانان را به سنگ بند کنند تا به ننگ بند

 نشود. مزدشان معراج روح است و تشویقشان نوازش باد. قانونشان عشق است و قانون

گذارشان معشوق. عشق به طبیعت، عشق به زندگی است و زندگی تجلّی عشق است

و مرگ آنجاست كه عشق نیست. كوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت،

ورزش ما نیست، باور ماست، زندگی ماست. به راستی که کوهنوردی فقط ورزش نیست،

کوهنوردی یک روش زندگی است. سر ادموند هيلاري – اولين فاتح اورست

 

 

كوهنوردي نوعي ديوانگي است؛ خيلي‌ها سؤال مي‌كنند براي چه، كسي اين همه راه برود، بار به دوش بكشد، با دستان كرخت شده و تن سرما زده ساعتها درون چادر يا جانپناه بلرزد، بيخوابي و كوفتگي بدن را تحمل كند، سرانجام خسته، تشنه و گرسنه خود را به بالاي كوه برساند و به پايين برگردد؟! كسي كه هيچگاه لذت رسيدن به قله را نچشيده، كسي كه تن به طبيعت نسپرده و با آن انس و الفت پيدا نكرده، حق دارد چنين بيانديشد! ما فاتحان خام فتحهاي بي‌فايده نيستيم! حكايت ما، حكايت بازجستن حكايت وصل است     . هركسي كو دور ماند از اصل خويش          باز جويد روزگار وصل خويش      در اين ديرگاه دور ماندن از اصل خويش، در اين هجوم تكنولوژي دردسرساز و جنگ‌طلب، كوهنوردي عشق به طبيعت است، عشقي به پاكي چشمه سار، با سبزي جنگل، به نيلگوني دريا، به صلابت سنگ، به لطافت گل، به فروتني خاك، به سپيدي برف، به توفندگي طوفان، به سبكي نسيم و به سنگيني كوه. کوهنوردی یک روش زندگی است. روشی که در آن یک سیب بین همه اعضای گروه تقسیم می شود. روشی که در آن قوی ترین عضو گروه به پای ضعیف ترین راه می رود. راهی که رقابت ندارد. به رهروانش حقوق نمی دهند و ایشان را نیازی به سوت وکف مشوّقان درقله نیست. ناجی بی منّت یکدیگرند. گروه می سازنند تا دل جوانان را به سنگ بند کنند تا به ننگ بند نشود. مزدشان معراج روح است و تشویقشان نوازش باد. قانونشان عشق است و قانون گذارشان معشوق. عشق به طبیعت، عشق به زندگی است و زندگی تجلّی عشق است و مرگ آنجاست كه عشق نیست. كوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت، ورزش ما نیست، باور ماست، زندگی ماست. به راستی که کوهنوردی فقط ورزش نیست، کوهنوردی یک روش زندگی است. سر ادموند هيلاري – اولين فاتح اورست

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 29 آذر1391ساعت 0:8 AM  توسط ارغوان  | 

 

فیلم کوهنوردی سنگنوردی

 

 دانلود فیلم 127Hours – صد و بیست و هفت ساعت محصول 2010

دانلود ویدئو فینال مسابقات سرعت Arco Rock Master 2011

دانلود فیلم صعود مینا مارکویچ در مرحله فینال جام جهانی سنگنوردی

جند تا فيلم از سنگ نوردان مطرح جهان

کلیپ تکنیک های تمرینی بلدرینگ سنگنوردی

دانلود فیلم تمرین سنگنوردی ۲

دانلود فیلم تمرین سنگنوردی 1

دانلود کلیپ کوهنوردی خطرناک

دانلود مجله تخصصی کوهنوردی – Climbing Magazin 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 26 آذر1391ساعت 7:38 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

مجله تخصصی کوهنوردی

bst3.blogfa.com

از زمان آغاز به کارمجله کلایمبینگ در سال ۱۹۷۰ ، مجله درانتشار پیشرو برای خوانندگان متفکر فعال و علاقه مندان به کوه نوردی

 رو به صعود است. مجله کلایمبینگ یک نشریه ای است که در آن کوهنوردان تازه کار و یا کارشناسان می تواند یک رژیم غذایی

ماهانه با استفاده از راهنماها داشته باشند ، و  همچنین به بررسی محصول همراه با بحث ماجراجویی هیجان انگیز در فضای

باز بپردازند. این که آیا دوست دارید ورزش یا کوه نوردی سنتی  را در دیوارها ، یخ ها یا کوه ها تجربه کنید یا خیر انتشار این مجله

بهترین پوشش سراسری جهان کوه نوردی را در بر دارد.

 

دانلود مجله تخصصی کوهنوردی – Climbing Magazin

رمز عبور: www.4downloads.ir 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 26 آذر1391ساعت 7:0 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

مسیرها و پناهگاه ها ایران

 

صعود به کوه دماوند از طریق بسیاری از یال های آن امکان پذیر است. متداول ترین مسیرهای صعود و پناهگاه های آن عبارتند از :

مسیر جنوبی

این مسیر از ساده ترین و قدیمی ترین مسیرهای دست یابی به قلۀ کوه دماوند است. دسترسی به مسیر جنوبی صعود، از طریق پلور و رینه امکان پذیر است. در نیمه های جادۀ آسفالتی متصل کنندۀ این دو نقطه به یکدیگر، مسیری خاکی و ناهموار به سمت شمال وجود دارد که با تابلویی کوچک مشخص شده است. این مسیر به گوسفندسرا و مسجد صاحب الزمان واقع در ارتفاع ۳۰۰۰ متری منتهی شده که مبدا صعود به قلۀ دماوند از مسیر جنوبی است. پس از آن، مسیر به سمت بارگاه سوم در ارتفاع ۴۱۵۰ متری ادامه می یابد. برای حمل بار در این فاصله می توان از چهارپایان استفاده کرد. پس از بارگاه سوم و ادامۀ مسیر از سمت چپ آبشار یخی، به تپه گوگردی می رسیم که حاصل آخرین فعالیت های آتشفشان دماوند است. گاز گوگرد از حفره های متعدد سنگ های گوگردی پراکنده در این ناحیه متصاعد شده و سبب سوزش چشم و گلو می شود. ادامۀ مسیر در یک شیب نسبتا تند به قله ختم می شود.

میانگین زمان لازم برای طی کردن فاصلۀ بارگاه اول تا بارگاه سوم ۴ ساعت و از بارگاه سوم تا قله ۶ ساعت می باشد.

قرارگاه رینه

این بنا که به مکان چای خوری موسوم بود، بعد از شهریور سال ۱۳۲۰ به صورت متروکه باقی مانده بود و سپس به فدراسیون کوهنوردی واگذار شد. این مکان به همت فدراسیون کوهنوردی کشور در سال ۱۳۴۸ به عنوان پناهگاه بازسازی شد. ساختمان اصلی آن در سال ۱۳۶۶ ساخته شده که مکانی است برای مستقر شدن صعود کنندگان از جبهۀ جنوبی. روانشادان علی و فرامرز فرامرزپور سال ها به عنوان مسئول این قرارگاه در راهنمایی کوهنوردان سراسر کشور به قلۀ دماوند سهم بسزایی ایفا نمودند.

این پناهگاه و استراحتگاه در جنوب خیابان اصلی شهر، در ارتفاع ۲۰۸۰ متری قرار دارد. این مکان نخستین نقطۀ صعود از جنوب یا جنوب شرقی کوه است و گنجایش ۳۰ نفر را دارد.

مسجد و گوسفندسرا

دومین مکان برای صعود به کوه دماوند از جبهۀ جنوب، ساختمان مسجد صاحب الزمان است. این مکان در ارتفاع ۳۰۵۰ متری قرار دارد و در نزدیکی گوسفندسرایی واقع شده. این مکان گنجایش ۵۰ نفر را دارد و دارای نمازخانه، سرویس و محل استراحت کوهنوردان می باشد. فشار هوا ۶۱۰ میلی متر جیوه است. این مسجد در سال ۱۳۷۱ ساخته شده است.

بارگاه سوم

سومین پناهگاه در یال جنوبی دماوند، بارگاه سوم با ارتفاع ۴۱۵۰ متر است. بنای فلزی این پناهگاه در سال ۱۳۴۵ در ارتفاع ۴۱۵۰ متری ساخته شد که در زمان خود پناهگاهی مجهز به شمار می آمد. این پناهگاه به علت سقوط بهمن بزرگی در زمستان سال ۱۳۵۱ از بین رفت و دوباره یک سال پس از آن، یک بنای سنگی جایگزین آن شد. گنجایش آن حداکثر برای ۳۰ نفر است و در پیرامون آن مکان هایی برای چادر زدن وجود دارد. فشار هوا در بارگاه سوم ۵۴۰ میلی متر جیوه است.

مجتمع کوهنوردی دماوند

این پناهگاه ۵۰ متر بالاتر از پناهگاه بارگاه سوم قرار دارد. کار ساخت این مجتمع از سال ۱۳۸۵ شروع شد و در ۸ شهریور ۱۳۸۷ گشایش یافت. مساحت آن ۴۶۰ مترمربع است و ۲۰۰ نفر ظرفیت دارد. این بنا در ارتفاع ۴۲۰۰ متر ساخته شده است. امکانات آن عبارت است از :

اتاق های کمک های اولیه، انبار کوله، انبار عمومی، غذاخوری، آشپزخانه، ظرفشویی کوهنوردان، اتاق مدیریت، اتاق خواب عمومی، اتاق خواب اختصاصی و سرویس بهداشتی عمومی.

——————————————————————————–

مسیر شمالی

برای صعود از این مسیر، پس از ادامۀ مسیر در جادۀ هراز به سمت شمال کشور و پس از عبور از گزنک و پشت سر گذاشتن تقریبا ۷ کیلومتر از روستای بعدی، یعنی بایجان، به دوراهی روستای ناندل و دلارستاق در سمت چپ جادۀ اصلی می رسیم. وارد این مسیر خاکی شده و مسیر را تا رسیدن به روستای ناندل ادامه می دهیم.

مسیر شمالی از یال شمالی کوه دماوند واقع در دشت چم بن با شیبی ملایم و خاکی آغاز شده و در پی سینه کشی ملایم به جان پناه اول و در ادامه بر روی یال سیاه رنگی در میان صخره های سنگلاخی بزرگ و کوچک در فاصلۀ نزدیکی با یخچال دوبی سل، به جانپناه دوم می رسد. پس از آن، مسیر یال با قوسی به سمت شمال شرق مایل شده و از طریق صخره های آتشفشانی کوچک و بزرگ به مسیر شمال شرق متصل می شود و به قله می رسد.

دسترسی به آب آشامیدنی در جبهۀ شمالی کمی مشکل تر از مسیرهای دیگر است و ممکن است برای تهیۀ آب، نیاز به ذوب کردن برف باشد.

خانۀ کوهنورد ناندل

خانۀ کوهنورد ناندل با مساحت حدود ۵۰ مترمربع در روستای ناندل قرار دارد و در سال ۱۳۵۸ ساخته شد. ظرفیت آن بین ۳۰ تا ۴۰ نفر می باشد که دارای آب، برق، تلفن و امکانات رفاهی دیگر می باشد. از این مکان می توان به جبهۀ شمالی و شمال شرقی کوه دماوند و یال سرداغ دسترسی داشت.

جانپناه های مسیر شمالی

در مسیر شمالی دو پناهگاه وجود دارد که به صورت فلزی ساخته شده اند. نخستین پناهگاه در ارتفاع ۳۸۵۰ متری قرار دارد که در سال ۱۳۶۰ ساخته شده و مجهز به دو طبقه تخت چوبی است و گنجایش ۱۵ نفر را دارد. فشار هوا در این مکان ۵۵۰ میلی متر جیوه است.

دومین پناهگاه در ارتفاع ۴۸۰۰ متری قرار دارد که بدون طبقه و تخت چوبی است و ۱۵ نفر گنجایش دارد. فشار هوا در این پناهگاه ۴۹۰ میلی متر جیوه است.

——————————————————————————–

مسیر شمال شرقی

آغاز مسیر شمال شرقی، از روستای گزانه ( گزنه ) است. این مسیر در امتداد رودخانۀ تلخ رود و با عبور از میان باغ ها و مزارع در دشتی فراخ به چشمۀ اسپه می رسد. ادامۀ مسیر، در بالای تپه ای مرتفع در زیر قلۀ منار و روبروی درۀ یخار، به گوسفند سرا و چشمۀ معروف استله سر می رسد که مکان مناسبی برای شب مانی است. ادامۀ مسیر شیب تندی دارد که با زیکزاک های بلند پشت سر گذاشته می شود و پس از عبور از قلۀ منار به پناهگاه تخت فریدون متصل می شود. پس از ادامۀ مسیر در امتداد درۀ یخار به ارتفاع ۵۴۰۰ متری رسیده که با مسیر شمالی در این نقطه مشترک شده و به قله می رسد.

پناهگاه تخت فریدون

پناهگاه تخت فریدون در کمرکش یال شمال شرقی و بر فراز خاک های زرد رنگ، در ارتفاع ۴۳۲۰ متری توسط گروهی از کوهنوردان دانشکدۀ فنی در سال ۱۳۵۵ ساخته شد که دارای طبقه های چوبی است. تمامی مصالح این بنا از سنگ است. این پناهگاه دو طبقه می باشد و آب مصرفی کوهنوردان از چشمۀ کوچکی در جناح شمالی آن تامین می شود. پناهگاه تخت فریدون گنجایش ۲۵ نفر را دارد و در پیرامون آن امکان چادر زدن وجود دارد. این مسیر به سوی قله، پر از صخره، قلوه سنگ، برف و یخ است و دارای چشمه های زیادی است. فشار هوا در این نقطه ۵۳۰ میلی متر جیوه است.

——————————————————————————–

مسیر غربی

برای استفاده از مسیر غربی باید در جادۀ هراز از طریق پلور وارد جادۀ سد لار شده و از کنار تابلوی پناهگاه سیمرغ وارد جادۀ خاکی و ناهموار منتهی به پارکینگ در منطقۀ ورارو شویم. مسیر در سینه کش ملایم رودخانه ای کوچک به سمت پناهگاه سیمرغ ادامه می یابد. پس از پناهگاه سیمرغ با عبور از یخچال و از میان سنگلاخ ها و تکه سنگ ها و خاک های گوگرد، صعود را ادامه داده و با صعود از یک شیب تند سنگلاخی به قله می رسیم.

قرارگاه پلور

قرارگاه پلور، در ارتفاع ۲۲۷۰ متری از سطح دریا، در زمین بزرگی واقع در ابتداری جادۀ سد لار، نرسیده به دوراهی رینه و به صورت سالن سوله با وسایل و تجهیزات مناسب ساخته شده است. این بنا شامل خوابگاه، سرویس های بهداشتی، دیوارۀ سنگ نوردی و پارکینگ است که توسط فدراسیون کوهنوردی کشور ساخته شده است.

 

پناهگاه سیمرغ

این پناهگاه در جبهۀ غربی دماوند و در ارتفاع ۴۲۰۰ متری قرار دارد. پناهگاه سیمرغ در سال ۱۳۷۲ از سنگ و آهن در دو طبقه و مساحت مفید ۵۰ متر ساخته شده است و گنجایش ۴۰ کوهنورد را دارد که دارای استحکام خوبی است. فشار هوا در پناهگاه سیمرغ ۵۴۰ میلی متر جیوه است.

 

——————————————————————————–

برای دنبال کردن مسیرهای صعود به کوه دماوند، از تصویر زیر استفاده نمایید.پناهگاه و جانپناه های استان فارس

پناهگاه امیریه دراک

شهرستان: شیراز
مسیر: شیراز، بطرف ده شیخ، دست راست پس کوهک
ارتفاع از سطح دریا: ۲۴۵۰ متر
موقعیت رفاهی: چاه آب دائم و اختصاصی
نزدیکترین روستا: پس کوهک در شمال قله
قله های قابل دسترس: ریز منصوری
فاصله تا روستا: ۲٫۵ ساعت
فاصله تا قله: ۱ ساعت
بانیان و سازندگان: علی کریمی، بیاد فرزند دلبندش
هزینه: ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال
نگهبان: دائم دارد
سال ساخت: ۱۳۷۸ — دارای معماری سنتی بسیار جذاب و کم نظیر
وسعت: ۲۵ متر
ظرفیت: ۱۵ نفر

 پناهگاه و جانپناه های استان سیستان و بلوچستان

 

پناهگاه صبح
شهرستان: خاش
مسیر: از خاش به طرف زاهدان، دست راست دجنگ بالا، تمندان، جم چین
ارتفاع از سطح دریا: ۳۳۵۰ متر
موقعیت رفاهی: آب چشمه دائم
نزدیکترین روستا: جم چین
قله های قابل دسترس: ماده کوه،زیارت، فرکوه، صبح
فاصله تا روستا: ۲ الی ۳ ساعت
فاصله تا قله: ۲ الی ۳ ساعت
بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی استان سیستان و بلوچستان
نگهبان: جان محمد کردی و پسران
سال ساخت: ۱۳۶۹ الی ۱۳۷۴
تاریخ مرمت: ۱۳۷۶
وسعت: ۳۵۰ متر
ظرفیت: ۱۵۰ نفر

 پناهگاه و جانپناه های استان سمنان

خانه کوهنورد تاش

شهرستان: شاهرود

منطقه: شهرود، بسطام، مجن، روستای تاش

مسیر: بسطام، مجن، روستای تاش علیا، جبهه شمالی شاهوار

ارتفاع از سطح دریا: ۲۲۰۰ متر

امکانات رفاهی: آب، برق، …

نزدیکترین روستا: تاش

قله های قابل دسترس: قله اصلی شاهوار، یزدگی و مسیر راهپیمایی به گرگان

فاصله تا قله: ۳٫۵ الی ۴ ساعت

بانیان و سازندگان: گروه کوهنوردی شهرداری تهران – هزینه: ۹۰۰۰۰۰۰۰ ریال

نگهبان: یحیی خواجه امیری

سال ساخت: ۱۳۸۰

وسعت: ۱۴۳ متر مربع

ظرفیت: ۶۰ نفرپناهگاه و جانپناه های استان خراسان

جانپناه شیرباد (شهید رضوی)

منطقه: مشهد، طرقبه، زشک

مسیر: طرقبه، شاندیز، زشک

ارتفاع از سطح دریا: ۲۷۵۰ متر

موقعیت رفاهی: آب دارد

نزدیکترین روستا: زشک

قله های قابل دسترس: شیرپاد

فاصله تا روستا: ۵ ساعت

فاصله تا قله: ۱٫۵ ساعت

بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – اعتبار استانی (مالی)

سال ساخت: ۱۳۷۱

وسعت: ۳۰ متر مربع

ظرفیت: ۲۵ نفر

 

پناهگاه اخلومد (اخلمد)

منطقه: مشهد، جاده چناران، اخلمد علیا

مسیر: چناران، ابتدای جاده قوچان، دهنه اخلمد، اخلمد علیا

موقعیت رفاهی: آب – برق – تلفن

نزدیکترین روستا: اخلمد علیا

جهت سنگنوردی – کوههای اطراف

بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – استانداری (مالی)

سال ساخت: ۱۳۵۵

وسعت: ۴۵۰ متر مربع

 

جانپناه شهید مدرس

منطقه: نیشابور، صومعه

مسیر: صومعه، جانپناه دو شهید، خط الراس

ارتفاع از سطح دریا: ۲۸۳۰ متر

موقعیت رفاهی: آب

نزدیکترین روستا: فرزی شمالی و صومعه (جنوبی)

قله های قابل دسترس: سوزنی اول ، بینالود

فاصله تا روستا: ۷ ساعت

فاصله تا قله: ۱٫۵ الی ۲ ساعت

بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – جانپناه فلزی آماده فدراسیون کوهنوردی

سال ساخت: ۱۳۶۲

مرمت: ۱۳۶۹

وسعت: ۲۰ متر مربع

 

جانپناه شهید ایمانی

منطقه: جاده مشهد به چناران، روستای فریزی

مسیر: نرسیده به چناران، روستای فریزی

ارتفاع: ۲۲۰۰ متر

امکانات رفاهی: آب

نزدیکترین روستا: فریزی

قله های قابل دسترس:سوزنی اول و بینالود

فاصله تا روستا: ۲٫۵ ساعت

فاصله تا قله: ۷ ساعت

بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – استانداری (مالی)

سال ساخت: ۱۳۶۹

مرمت: ۱۳۷۱

وسعت: ۳۰ متر مربع

 

جانپناه دو شهید

منطقه: صومعه

مسیر: صومعه، کتل نرده

ارتفاع از سطح دریا: ۲۴۰۰ متر

امکانات رفاهی: آب

نزدیکترین روستا: صومعه

قله های قابل دسترس: زرگران، بینالود

فاصله تا روستا: ۳ ساعت

فاصله تا قله: ۷ ساعت

بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان، استانداری (مالی)

سال ساخت: ۱۳۷۰

وسعت: ۵۵ متر مربع

 

پناهگاه بابا موسی

منطقه: مشهد، بجنورد

مسیر: مشرف به شهر

امکانات رفاهی: آب

نزدیکترین روستا: در جوار شهر

قله قابل دسترس: بابا موسی

فاصله تا قله: ۱ ساعت

بانیان و سازندگان: شهرداری بجنورد و هیئت کوهنوردی بجنورد

سال ساخت: ۱۳۷۲

وسعت: ۱۴۰ متر مربع

 

جانپناه شهدای تربت جام (بزد)

منطقه: مشهد، فریمان، تربت جام

مسیر: تربت جام، بسمت غرب، روستای بزد، دهستان میان جام

نزدیکترین روستا: بزد، دهستان میان جام

قله قابل دسترس: بزد

فاصله تا روستا: ۱ ساعت

فاصله تا قله: ۱ ساعت

بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی تربت جام

سال ساخت: ۱۳۷۲

وسعت: ۶۰ متر مربع

  

بیشترین حوادث کوه‌نوردی در ارتفاعات «توچال»! است.

نقش ورزش و کوهنوردی در پیشگیری و درمان اعتیاد:

بازیابی توان جسمی برای کوهنوردان(تغذیه و سلامت)

پونه =سرماخوردگي-آنتی بیوتیک-خواص دارویی پونه

رفع مشکلات جاده رينه _پلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا

بلندترین قلل جهان (14قله بالای 8000 متر)

گلپر (خواص دارویی و درمانی گیاه گلپر )

آنتی اکسیدانی تمشک ده برابر گوجه


+ نوشته شده در  شنبه 25 آذر1391ساعت 6:58 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

صعود مینا مارکویچ در مرحله فینال جام جهانی سنگنوردی در کشور اسلونی (کرانچ) / ۲۰۱۱

نفر دوم این مسابقات

 

 

دانلود – ۱۰۶ مگابایت – HD

 

+ نوشته شده در  شنبه 25 آذر1391ساعت 6:38 PM  توسط ارغوان  | 

 

 پیشگیری از مارگزیدگی درطبیعت

 

 

یک مکان خنک و سایه دار مثل یک شکاف سنگی،یک غار یا تورفتگی سنگی،سنگهای کنار چشمه ها،شاخه ها ی سایه دار درختها و... همانقدر که برای شما می تواند جذاب باشد برای یک مار هم که در طول روز مجبور به خنک نگه داشتن خود است(مار مهره داری خونسرد است.)جذاب است،پس قبل از وارد شدن به این مکانها بسیار دقت کنید و با سرو صدا کردن باعث فرار مار از این مکانها بشوید.


2- هنگام راه رفتن در میان علفهای بلند حتما با دقت به زیر پای خود نگاه کنید و حتما هنگام راه رفتن از یک چوبدست،عصا،باتوم و.. استفاده کنید و با کشیدن آن به زمین و ضربه زدن به سنگها و یا شاخه های جلوی پایتان مار را از ورود خود آگاه کنید.

3- 85% مارگزیدگی ها در ناحیه زانو به پایین اتفاق میفتد،پس در انتخاب کفش مناسب دقت کنید و با پوشیدن جورابهای ضخیم تا زیر زانوی خود را محافظت کنید.

4- بدون دقت و بی محابا دست به زیر سنگهاي بزرگ و توده های علفی فرو نبرید(فرضا به خاطر چیدن یک گل یا سبزی).

5- بعضیها با دیدن مار وظیفه خود می دانند که یا آنرا بکشند و یا آنرا بگیرند،که این امر خود دلیل اصلی 50% مارگزیدگی ها است،پس اگر یه وقتی در طبیعت با ماری مواجه شدید سر به سرش نذارید و خیلی آرام بدون اینکه تحریکش کنید عقب نشینی کنید و فقط از دیدن این موجود زیبا لذت ببرید.

6- گاهي در کوه با افرادی مواجه شدم که برای پیشگیری از این قضیه یک زنگوله کوچک به خود می بندند که دایما صدا کند و مار ها از جلوی راهشان دور شوند،اگر حوصله این همه آلودگی صوتی را ندارید پس حداقل از سوت زدن،آواز خواندن و ...غافل نشوید.

7- هیچوقت کوله پشتی خود را با در باز بر روی زمین رها نکنید.

8- لباسهای خود را برای مدت طولانی بر روی زمین رها نکنید.

9- اگر کفش خود را در آورده اید به هنگام دوباره پوشیدن آن دقت کنید که چیزی توی آن نرفته باشد.

10- اگر چادر زده اید،همیشه در آن را بسته نگه دارید و به هنگام شب وسایل و مخصوصا کفشهای خود را به داخل چادر بیاورید اگر هم به هر دليلي ناچار به بيرون گزاردن برخي لوازم از جمله كفشهاي خود شديد، حتما آنها را داخل يك كيسه غير قابل نفوذ قرار دهيد..از پیرمرد شکارچی شنیدم که ریختن تنباکوی خیس شده به دور چادر سبب دور شدن مارها از آن می شود.

11- اول خوب نگاه کنید و بعد بپرید!هیچوقت به جایی که آنرا نمی بینید(پشت یک سنگ،یک توده علفی و ...) نپرید.از کجا می دانید شاید کنار یک افعی مامانی فرود بیایید!

12- هرگز به یک مار حتی اگر مرده بنماید،دست نزنید.

13- اگر در فاصله بسیار نزدیک (یکی دو قدم) با ماری مواجه شدید و دیدید که حالت دفاعی به خود گرفته است،خونسردی خود را حفظ کنید و سعی کنید بدون اینکه برگردید با چند قدم به عقب،خیلی آرام از آن دور شوید.

14- اگر متوجه شخصی و ماری در نزدیکی او شدید بدون اینکه هول شوید با صدای بلند و بدون اینکه او را بترسانید به خوبی او را راهنمایی کنید تا از منطقه خطر دور شود.

15- این فکر که مارهای کوچک خطری ندارند،کاملا نادرست است،از کجا می دانید شاید با یک بچه افعی مواجه شده باشید! و بد نيست بدانيد كه مار جعفري كه از سمي ترين انواع افعي هاي ايران به حساب مي آيد، ماري است بسيار زيبا، كوچك و ظريف و با قطري كم!!!!

16- اوج فعالیت مارها پس از تاريكي هوا است که در این هنگام به شکار می پردازند و این بدین معنی است که شب هنگام مار می تواند هر جایی باشد،پس اگر در شب قصد پیاده روی دارید از چراغ استفاده کنید و جلوی پای خود را به دقت نگاه کنید.

17-صبح زود مارها از سرمای دم صبح بی حال می شوند،به همین خاطر برای گرم شدن خود را به مکانهایی که بعد از طلوع آفتابگیر هستند،می کشانند،پس مراقب چنین مکانهایی باشید!


+ نوشته شده در  دوشنبه 20 آذر1391ساعت 8:18 PM  توسط ارغوان  | 

 

رفع مشکلات  جاده رينه _پلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا

 

قله دماوند

 

دومين جلسه رسيدگي به موضوع خاکريزي، تسطيح و آسفالت جاده رينه _ بلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا با "شعار ساخت و ساز و تعرض به محيط کوهستان به هر نحوي متوقف شود" با حضور فرماندار آمل تنها در مرحله طرح مشکلات کوه دماوند باقي ماند و بدون هيچ نتيجه‌اي پايان يافت.

 دومين جلسه رسيدگي به موضوع خاکريزي، تسطيح و آسفالت جاده رينه _ بلور به طرف قله دماوند و منطقه گوسفندسرا در حالي، با "شعار ساخت و ساز و تعرض به محيط کوهستان به هر نحوي متوقف شود" با حضور فرماندار آمل در رينه برگزار شد که تنها در مرحله طرح مشکلات کوه دماوند باقي ماند و اين جلسه بدون نتيجه‌اي پايان يافت.
 
 دومين جلسه رسيدگي به مشکلات کوه دماوند و با موضوع خاکريزي، تسطيح و آسفالت جاده رينه _ بلور به طرف قله دماوند به دعوت انجمن حفظ محیط کوهستان با حضور فرماندار آمل، بخشدار منطقه لاريجان، جمعي از مسئولان اداره منابع طبيعي، رئيس شوراي شهر رينه، و جمعي از انجمن‌هاي دوستدار محيط زيست و طبيعت، انجمن‌هاي مربوط به کوهنوردي و خبرنگاران روز پنجشنبه در شهر رينه برگزار شد. اين جلسه در انتها با طرح مشکلات کوه دماوند بدون حصول نتيجه‌اي پايان يافت.
 
در ابتداي اين جلسه اعلام شد که جاده گوسفندسرا که به جاده جاده رينه _ بلور به طرف قله دماوند شهرت دارد، آسفالت نشده و قرار هم نيست که آسفالت شود. درحال حاضر نيز عمليات عمراني اين جاده که شامل تسطيح و زيرسازي آن بوده متوقف شده است.
 
همچنين در اين جلسه که ساعت 5 بعدازظهر تشکيل شد، پيرو برخي مشاهدات صبح روز برگزاري جلسه و اخبار شنيده اعلام شد که سازمان صنايع و معادن مجوز برداشت سنگ در ارتفاع 3800 متر را صادر کرده است و هم اکنون نيز تلاش مي شود تا عمليات برداشت سنگ در اين معدن آغاز شود.
 
هر چند اين موضوع توسط مسئولان اداره منابع طبيعي و فرماندار آمل تکذيب شد اما با حضور يکي از امدادگران دماوند دوباره اين خبر مورد تاييد قرار گرفت.
 
در ابتداي اين جلسه همچنين اعلام شد که دست‌اندازي به کوهستان فقط به دماوند ختم نمي‌شود و به تازه‌گي خبري مبني بر ايجاد راهي در منطقه علم کوه و در محدوده‌اي منحصربفرد به نام حصارچال به طالقان نيز شنيده مي‌شود.
 
«عبداله اشتري»، مديرعامل انجمن حفظ کوهستان در ابتداي اين جلسه و با بيان اين موضوع که دستيابي به توسعه محيط پايدار کوهستان مسير طولاني در پيش دارد، گفت:« درحال حاضر هيچ متولي دولتي در مورد مسائل مربوط به دماوند وجود ندارد و اين ازجمله معضلات اين کوه است.»
 
وي با بيان اين مطلب که سال‌هاي قبل در فرانسه به فکر اقتصاد کوهستان بودند؛ گفت:« 30سال قبل کشور فرانسه قانون کوهستان را در مجلس خود به تصويب کرد و سال‌هاست که اقتصاد کوهستان در دانشگاه‌هاي اين کشور تدريس مي‌شود.»
 
در ادامه اين جلسه «منصور‌نژاد»، رئيس شوراي شهر رينه به طرح مشکل تسطيح مسير کوهستاني در دماوند پرداخت و گفت:« در بهمن‌ماه سال گذشته جلسه‌اي با حضور استانداري در آبگرم دماوند برگزار شد و طي آن به 4 ناحيه در منطقه لاريجان بودجه‌اي اختصاص داده شد. رينه يکي از آن‌ها بود و قرار شد حدود 2 کيلومتر از مسير دسترسي به پناهگاه اول در گوسفندسرا اصلاح شود.»
 
وي در ادامه تاکيد کرد:« در همان جلسه هم صحبتي درباره آسفالت شدن مسير نشد و هيچ‌وقت قرار نبود اين مسير آسفات شود.»
 
منصور‌نژاد درباره انشار خبر آسفالت جاده گوسفند‌سرا گفت:« گفته مي‌شود که اين خبر توسط اهالي بومي رينه درز کرده است که همين‌جا اعلام مي‌کنم که مردم رينه نقشي در انتشار اين خبر نداشته‌اند. حتي گفته شده است که شهرداري در احداث اين جاده نقش دارد که بايد اعلام کنم، شهرداري فقط برخي ماشين‌آلات موردنياز را در اختيار پيمانکار طرح اصلاح مسير دسترسي قرار داده و نقشي در اين پروژه ندارد.»
 
البته منصور‌نژاد پس از سخنان خود؛ پاسخ سئوال يکي از خبرنگاران را که پرسيده بود چرا شهرداري به پيمانکار خدمات ارائه مي‌کند را نداد.
 
وي همچنين در سخنان خود با رد ادعاي معدن کاري در ارتفاع 3800 متر اعلام کرد که معدن ياد شده در ارتفاع 2900 متر قرار گرفته است.
 
منصور‌نژاد همچنين اعلام کرد که بيش از 20 معدن در کوه دماوند فعال هستند که بخش زيادي از آن‌ها توسط غيردولتي‌ها و بخش خصوصي فعال هستند.
 
وي در ادامه سخنان خود با اعلام اين مطلب که از مسئولان سازمان ميراث فرهنگي استان مازندران خواسته شده بود تا در اين جلسه حضور داشته باشند اما نيامده‌اند؛ گفت:« بايد به زودي و طي جلسات مکرر حريم دماوند مشخص شده و حفظ شود.»
 
در ادامه اين جلسه «مدني»، معاون حفاظت امور اراضي و کل مناطق طبيعي مازندران و ساري با اعلام اين مطلب که ما همه علاقه‌مند به محيط زيست هستيم؛ گفت:« بشر امروز حق زندگي دارد ولي براي بخشي از آسايش زندگي خود در طبيعت مداخله‌ مي‌کند.»
 
وي در توضيح سخنان خود گفت:« جاده‌اي که سال‌ها به عنوان مسير دسترسي تهران به رينه ساخته شده، پيش از اين بخشي از طبيعت بود که تخريب شده است. امروز براي رفاه حال روستاييان مجبور به دخالت در طبيعت هستيم.»
 
مدني در سخنان خود تاکيد کرد:« ما در جلساتي که با مسئولان استان داريم، به شدت روي منافع محيط زيستي پافشاري مي‌کنيم و حتي در بحث مسکن مهر که يکي از سياست‌هاي دولت است، نسبت به تعرض در جنگ حساسيت نشان داده‌ايم»
 
وي که به جاي دفاع از طبيعت سر از سنگر اصلاح کنندگان جاده دسترسي به گوسفندسرا درآورده بود؛ در ادامه سخنان خود گفت:« انسان با حضور خود در طبيعت تخريب به همراه مي‌آورد. اگر امروز مي‌خواهيم که تخريبي در دماوند اتفاق نيافتد نبايد کسي به اين قله صعود کند، زيرا جاي پاي کوهنوردان ديگر علفي روييده نمي‌شود.»
 
در ادامه «علي اکبريان»، فرماندار آمل که با تاخير در جلسه حاضر شده بود با تکذيب کامل خبر آسفال شدن جاده دسترسي به پناهگاه اول دماوند گفت:« اين خبر به گونه‌اي پرداخت شده که حقيقت ندارد. زماني که خسارت‌هاي جاني حاصل مي‌شود، تکنولوژي به کار مي‌آيد. آيا اين بد است که در پناهگاه اول ارتباط تلفني برقرار شود. اين بد است که برق به آنجا برده شود و يا اينکه براي طهارت و شستشو شيرهاي آب در آنجا نصب شود.»
 
به گفته وي اين از امکاناتي است که در ديگر قلل جهان هم به کوهنوردان داده مي‌شود و هيچ‌گاه مورد مناقشه نبوده است.
 
اکبريان در ادامه گفت:« ما از شرکت آب و فاضلاب خواستيم که در نزديکي پناهگاه اول چشمه آبي پيدا کند تا در آنجا آب طهارت در اختيار کوهنوردان قرار گيرد. چند سکوي نسب چادر نصب کرديم که فکر نمي‌کنم کار زد طبيعتي باشد.»
 
وي در ادامه گفت:« ما علاوه بر اين‌که دوستدار طبيعت هستيم، به واسطه قدرتي که مردم به ما داده‌اند مي‌توانيم با دشمنان طبيعت برخورد کنيم. سال گذشته سودجويي در ارتفاعات دماوند اقدام به حصارکشي و سپس ساختمان سازي کرده بود که طي اقدامي ساختمان وي را خراب کرده و زمين حصار کشيده شده را به منابع طبيعي بازگردانديم.»
 
اکبريان درمورد تسطيح جاده دسترسي به گوسفندسرا گفت:« آيا مهار خاک‌هاي روان که منابع طبيعي را از بين مي‌برد کار بدي است. ماهيت منطقه از نوع پوکه‌ها و خاک‌هاي روان است و باد به راحتي اين خاک‌ها را روي علف‌ها مي‌نشاند و از بين مي‌برد. زيرسازي کار بدي نيست و اين موضوع باعث برآشفته‌گي فدراسيون کوهنوردي نشده است. اين استان هميشه مورد ظلم و ستم برخي آقايان قرار گرفته است.»
 
اکبريان با تاکيد بر اين نکته که هيچ وقت اجازه ساخت و ساز در ارتفاعات دماوند داده نمي‌شود؛ گفت:« گردن سودجوياني که قصد اين کار را دارند مي‌شکنيم. اين منطقه به ثبت رسيده و حريم درجه يک تا سه دارد. اينجا هرگز پس از تسطيح جاده به محلي براي ويلاسازي تبديل نمي‌شود. ما در مقابل کساني که قصد انجام اين‌کار را دارند مي ايستيم.»
 
وي در ادامه به مصوبه هيات وزيران اشاره کرد و گفت:« براساس مصوبه 30/9/85 هيات وزيران بند يک مناطق60 گانه يکي از آن مناطق کوهپيمايي و تفريحي قله دماوند بود. در بند يک اين بخش از مصوبه به زيرساخت‌هاي گردشگري دماوند اشاره شده است. در سال 1387 شوراي برنامه ‌ريزي استان و کميته برنامه‌ريزي اعتباراتي راه دسترسي مناسب غيرآسفالت به دماوند در اختيار گذاشت که بايد انجام شود.»
 
پس از سخنان اکبريان، مديرعامل انجمن حفظ کوهستان گفت:« جناب فرماندار مي‌گويند که از سر دلسوزي بعضي خدمات در دماوند انجام گرفته است و ما از ايشان مي‌خواهيم که از سر دلسوزي برخي اين خدمات را براي حفظ دماوند انجام ندهند.»
 
در ادامه جلسه «نظريان»، مربي سرشناس کوهنوردي گفت:« اينکه راه در دماوند آسان شود مد نظر جامعه ورزشي کوهنوردي نيست. در گذشته کمپ دوم کوهنوردان گوسفندسرا بود و امروز اين محل به کمپ اول تبديل شده است. دماوند مشکلات زيادي دارد که بايد به آن رسيدگي شود.»
 
وي در ادامه گفت:« هنوز مشخص نيست که متولي دماوند تهران، مازندران و يا ديگران هستند. پيشنهاد مي‌کنم که متولي اين کوه اهالي رينه باشند. امروزه حدود 3 تا 5 هزار نفر کوهنورد خارجي به دماوند مي آيند. فدراسيون کوهنوردي بدون آنکه سرويسي به اين کوهنوردان بدهد 50 دلار از آن‌ها مي‌گيرد که مي‌شود مبلغي حدود 2 ميليارد تومان در سال. اگر اين پول در اختيار مردم رينه باشد به خوبي از عهده حفاظت دماوند بر مي‌آيند.»
 
همچنين عباس محمدي رئيس هيات مديره انجمن کوهنوردان ايران پس از سخنان نظريان با اشاره به اين موضوع هر نوع ساخت و سازي در دماوند بايد متوقف شود؛ گفت:« کسي که به دماوند مي‌آيد براي قدم زدن به اين کوه نيامده و نيازي به مسير دسترسي ندارد.»
 
وي در ادامه گفت:« اما ايجاد يا تصحيح جاده‌هاي کوهستاني بخشي از مشکلات دماوند است و زباله‌هاي ريخته شده در بخش‌هاي مختلف کوهپايه آن يکي از مشکلات اساسي دماوند محسوب مي‌شود.»
 
محمدي همچنين درباره حفاظت از دماوند گفت:« براي حفظ کوه نبايد دسترسي آسان در دماوند ايجاد کرد. بايد مسير دسترسي به محيط‌هاي بالاتر کوه محدود شود تا اين کوه بيشتر مورد حفاظت قرار گيرد. کسي بايد در ارتفاعات بالاتر کوه صعود کند که مي‌داند چگونه خود را مديريت کند.»
 
وي در ادامه افزود:« ما عضو کنوانسيون جهاني حفاظت از محيط زيست هستيم و بايد به قوانين اين کنوانسيون ازجمله استفاده از طبيعت به شکل پايدار و حفظ يکپارچگي آن و يا اين‌که بايد ده درصد از سرزمين را به شکل طبيعي حفظ کنيم، توجه شود.»
 
محمدي با انتقاد از جاده تسطيح شده در محله گوسفندسرا گفت: «اين جاده نه تنها باعث تثبيت شن و ماسه نمي‌شود که آن را تشديد مي‌کند. اين جاده در گذشته توسط رضا تاج‌زاده و براي ساختن مسجد ايجاد شده است. در آن زمان يان کار سرخود انجام شده و مي‌گويند حسن نيت داشتند. امروز ديگر نبايد در ارتفاع دو هزار متر عملياتي در دماوند انجام شود. »
 
در اين جلسه جمع کوچکي از فعالان عرصه محيط زيست نيز به طرح پرسش‌ها و پيشنهادات خود پرداختند که البته بيشتر آن‌ها بدون پاسخ باقي ماند.
 
از جمله مباحثي که در پايان اين جلسه از سوي خبرنگاران مطرح شد، احداث معادن جديد در ارتفاعات دماوند بود که بخش‌دار منطقه لاريجان تاکيد کرد هيچ معدني در لاريجان بالاتر از 3000 متر فعاليت ندارد. اين درحالي است که به گفته يکي از امدادگران کوه معدني در ارتفاع 3800 متر مجوز گرفته است و اکنون خود را آماده بهره برداري مي‌کند.
 
همچنين در اين جلسه از امضاي1800 نفر از کوهنوردان بابل و آمل صحبت شد که ختاب به معاونت اساتانداري مازندران مخالفت خود را با ساخت و ساز غير اصولي در دماوند اعلام کردند.
 

اين جلسه در حالي که بحث معادن به شکل جدي در آن دنبال مي‌شد، با رفتن فرمانداري به پايان رسيد و تمام مباحث مطرح شده در حد طرح مشکلات دماوند باقي ماند.

 

قله دماوند 1390.04.16

 

           درباره دماوند بیشتر بدانیم

 

                                                     عناوین و پستهای وبلاگ

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 20 آذر1391ساعت 7:59 PM  توسط ارغوان  | 

 

قله دماوند

 

 

 

دانلود کلیپ قله دماوند 1390.4.16 .1

دانلود کلیپ قله دماوند1388.04.11 . 2

دانلود کلیپ قله دماوند1388.04.11 . 3

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 18 آذر1391ساعت 10:8 PM  توسط ارغوان  | 

 

دانلود کیلیپ کوه دوشاخ

 

 

 کیلیپ کوه دوشاخ

 

دانلود کیلیپ کوه دوشاخ

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 18 آذر1391ساعت 9:19 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

قله الوند١٣٨٩.٠١.١٢

 

قله الوند

 

دانلود کلیپ قله الوند١٣٨٩.٠١.١٢ . 1

دانلود کلیپ قله الوند١٣٨٩.٠١.١٢  .۲

+ نوشته شده در  شنبه 18 آذر1391ساعت 8:40 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

شيرپلا١٣٨٩.١١.١٤

  کلیپ شيرپلا١٣٨٩.١١.١٤

دانلود کلیپ شيرپلا١٣٨٩.١١.١٤

 

 

 

دانلود کلیپ شيرپلا 1391,09,09

 

+ نوشته شده در  شنبه 18 آذر1391ساعت 8:22 PM  توسط ارغوان  | 

 

دانلود فیلم کوه

 1. دانلود کیلیپ کوه من
 2. دانلود کلیپ شيرپلا١٣٨٩.١١.١٤
 3. دانلود کلیپ قله الوند١٣٨٩.٠١.١٢
 4. دانلود کیلیپ کوه دوشاخ
 5. دانلود کلیپ قله دماوند
+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 11:17 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

علت درد عضلانی در ورزش

 

موضوع:


 

بعضی اوقات شما بعد از ورزش، احساس درد عضلانی می کنید. اگر شما چند روز پشت سر هم مسافتی را با سرعت یکنواخت و آهسته ای بدوید، هرگز سریع تر نخواهید دوید یا قوی تر نخواهید شد.

اگر هنگام برداشتن وزنه از زمین، احساس سوزش عضلانی کنید، آن را به زمین می گذارید، در نتیجه روز بعد احساس درد نخواهید کرد ولی قوی تر هم نخواهید شد.

هر نوع پیشرفتی در قوی کردن ماهیچه ها توسط فشار آوردن به آنها (ورزش شدید) و جبران مجدد آن( استراحت) حاصل می شود.

روزی که شما به بیرون از خانه می روید و به شدت ورزش می کنید، باعث می شوید ماهیچه هایتان در طی ورزش احساس سوزش کنند. این سوزش نشان می دهد، عضلات شما در حال تخریب شدن هستند. روز بعد، احساس درد عضلانی می کنید، چرا که ماهیچه ها تخریب شده اند و نیاز به بهبود مجدد دارند. دانشمندان این فرآیند را DOMS یعنی "درد عضلانی تاخیر یافته" می نامند.


 

حداقل 8 ساعت وقت لازم است تا این درد را احساس کنید. بعد از اتمام ورزش احساس می کنید قوی شده اید، ولی روز بعد، صبح که از خواب بلند می شوید، عضلاتی که ورزش کرده بودند، احساس درد می کنند.

 قبلاً گفته می شد افزایش مقدار اسید لاکتیک در ماهیچه باعث این درد می شود، ولی هم اکنون معلوم شده است، اینگونه نیست. بلکه تخریب فیبرهای ( تارهای) عضلانی باعث ایجاد این درد می شوند.

نمونه برداری آزمایشگاهی از ماهیچه در روز بعد از ورزش شدید، نشان داد خونریزی و قطع اتصال فیلامان های ماهیچه( که باعث نگهداری فیبرهای عضلانی می شود) در اثر سائیده شدن آنها بر روی هم در طی انقباض عضلانی، باعث ایجاد این درد می شود.

دانشمندان با اندازه گیری مقدار آنزیم ماهیچه ای بنام CPK (کراتین فسفوکیناز) در خون، میزان تخریب عضلانی را تخمین می زنند.  CPK در حالت عادی در ماهیچه وجود دارد ولی هنگام تخریب عضلات وارد جریان خون می شود. ورزشکارانی که بیشترین افزایش CPK خون را بعد از ورزش دارا باشند، بیشتر احساس درد عضلانی خواهند داشت. بر این اساس، محققین نشان داده اند افرادی که علی رغم احساس درد در هنگام ورزش، به عمل خود ادامه می دهند، در روز بعد بیشتر از سایر افراد احساس درد خواهند داشت.

بسیاری از افراد فکر می کنند اگر بعد از ورزش سخت و شدید، سرعت و شدت آن را کاهش داده و خنک شوند، این درد را نخواهند داشت. ولی اینطور نیست. خنک شدن باعث برداشت سریع اسیدلاکتیک از عضلات می شود، ولی همانگونه که گفته شد مقدار اسید لاکتیک نقشی در ایجاد این درد ندارد.

همچنین کشیدن عضلات بعد از ورزش و انبساط آنها، در جلوگیری از این درد نقشی ندارد زیرا این درد در اثر انقباض فیبرهای عضلانی نیست، ولی اگر اینطور بود انبساط عضلات در کاهش درد نقش خواهد داشت.

درد عضلانی بعد از ورزش شدید بایستی به صورت یک راهنما برای انجام تمرینات ورزشی در نظر گرفته شود.

اگر هنگام ورزش شدید در یک روز در ماهیچه هایتان احساس سوزش کردید، دیگر ورزش را ادامه ندهید تا آنها کاملاً آسیب نبینند و مجدداً بعد از مدتی با سرعت و شدت کمتری آن را شروع کنید تا احساس سوزش کنید. این عمل را به همین ترتیب انجام دهید تا احساس کنید عضلاتتان سفت شده اند، سپس ورزش را برای آن روز تمام کنید.

 روز بعد بسته به اینکه عضلات شما چقدر درد می کنند، می توانید با سرعت آهسته، ورزش را ادامه دهید یا اینکه اصلاً ورزش نکنید.

ولی هرگز روز بعد آنقدر ورزش نکنید تا دوباره احساس سوزش عضلانی کنید، بلکه بایستی چند روزی به آرامی ادامه دهید تا این احساس درد در شما کاملاً از بین برود.

بیشتر ورزشکاران یک روز ورزش شدید می کنند و بعد از آن تا هفت روز به آهستگی و خیلی ملایم به ورزش خود ادامه می دهند و مجدداً بعد از هفت روز، یک روز به سختی ورزش می کنند.

در کل بایستی گفت تمرینات ورزشی بایستی بصورت چرخشی، یک روز با شدت و بعد از آن مدتی استراحت برای بهبود همراه باشد

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 8:0 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

راههاي مقابله با اضطراب در ورزش كوهنوردی

 

 

موضوع:


 

تعريف اضطراب


 

اضطراب‌ عبارت‌ است‌ از يک‌ احساس‌ ناراحت‌کننده‌ و مبهم‌ ترس‌ ، وحشت ‌، يا خطر با منشا‌ ناشناخته‌ که‌ بر فرد مستولی‌ می‌گردد. برای‌ بعضی‌ از افراد اين‌ حالت‌ ممکن‌ است‌ ناگهانی‌ روی‌ دهد و بر طرف‌ شود، اما برای‌ بعضی‌ ديگر اين‌ حالت‌ به‌ صورت‌ مزمن‌ در می‌آيد. اضطراب‌ از نظر علمی‌ چندين‌ نوع‌ دارد: اضطراب‌ حاد ناشی‌ از موقعيتی‌ خاص ‌، اختلال‌ در تطابق‌ يافتن‌ با شرايط‌ تازه ‌، اختلال‌ اضطرابی‌ عمومی‌ شده ‌، اختلال‌ حواس ‌، اختلال‌ تنش‌زای‌ پس‌ از حادثه ‌، ترس‌ مرض‌گونه‌ و اختلال‌ وسواسی‌ ـ جبری


 

استرس و اضطراب دوست يا دشمن


 

اگر ما معياري هيجان را براي همه فعاليتهاي ورزشي تصور كنيم بطور قطع ورزش كوهنوردي در سطوح بالا مانند ساير ورزشهاي سنگين از اين معيار برخوردار است.


 

به همان نسبت كه كسب موفقيتهاي ورزشي همراه با تشويق ديگران و كسب رضايتمندي دروني همراه است شكستها نيز مي توانند بطور دردناكي مايوس كننده و غم انگيز باشند و يا حتي فكر كردن به برخي شكستها نيز مي تواند مصيبت بار باشد . در كوهنوردي حرفه اي تقريبا" همه تجربيات حال چه موفقيت آميز باشند چه همراه با شكست با اثرات شديد روحي(غم يا شادي ) وجود دارند .


 

همه ما اين امر را تجربه كرده ايم كه وقتي نسبت به يك برنامه كوهنوردي از قبل احساس خوبي  داشته ايم  اين احساس خوب در عملكرد ما در حين اجراي برنامه اثرات مثبتي داشته و عملكرد ما را بهبود داده است.


 

برعكس مورد فوق نيز اتفاق افتاده است كه شك و ترديد قبل از اجراي يك برنامه برروي يك مسير فني ودشوار به حدي روحيه ما را تخريب كرده كه حتي نتوانيم در مورد نحوه اجراي برنامه فكر كنيم چه برسد كه تلاشي روي آن مسير داشته باشيم. ويا بدتر اينكه ممكن است ما بين انتخاب دو مسير مردد شويم كه يكي از آنها با روحيه ما هماهنگ است و ترسي از آن نداريم و ديگري مسيري باشد كه از آن مي ترسيم و همين امر قدرت يك انتخاب عقلاني را از ما سلب كند و مسير به ظاهر ساده تر را انتخاب كنيم چه بسا كه مسيري اشتباه و نامناسب باشد و حتي خطرناكتر .


 

علائم اضطراب


 

علائم اضطراب معمولا به دو شكل نمود پيدا مي کند :
۱-نگراني
۲- برانگيختگي روحي
اساسا نگراني ; پندار ها يا تصوراتي از ناکامي يا سقوط را در بر مي گيرد ; حال آن که بر انگيختگي روحي بخشي از ساز و کار طبيعي دفاع بدن به شمار مي رود . واکنش شناخته شده " بجنگ يا مغلوب مي شوي " .علائم بر انگيختگي روحي شامل موارد ذيل است :افزايش آدرنالين
خشكي دهان
عرق نشستن بر کف دستها
نياز به دفع ادرار
اين علائم به خودي خود بد نيستند ; براي مثال ; افزايش آدرنالين ضربان قلب را افزايش مي دهد . در نتيجه اکسيژن بيشتري به بافتهاي عضلاني مي رسد که به آن نياز مي باشد . افزايش عرق بر روي منافذ پوست نيز احتمال پارگي پوست را کاهش مي دهد و دفع ادرار ; وزني را که با خود حمل مي کنيد پائين مي آورد .از سويي ديگر بالا رفتن ميزان آدرنالين باعث کشيدگي عضلات هم مي شود . از اين روست که گاه کوه نوردان مضطرب دچار گرفتگي عضلات مي شوند .


 

مدل Cusp Catastrophe


 

اين يك مدل روانشناسي ورزشي است كه روابط بين سطوح انگيزشي  (Arousal level)و عملكرد ورزشكار را بررسي مي كند.


 

بر طبق اين مدل مي توان پيش بيني كرد كه از لحظه انگيزش اوليه(مثلا شروع حمله به قصد صعود قله) عملكرد شخص در قالب يك تابع نمائي شروع به رشد مي كند و اين رشد تا زماني ادامه دارد كه انگيزش جديدي ايجاد گردد و باعث نزول عملكرد به همان نسبت مي گردد و در نقطه قله انگيزش (Peak Arousal) (سطح قابل قبولي از عملكرد كه دو باره به آساني قابل افزايش نيست) از اين زمان به بعد رشد عملكرد كاهش مي يابد و مدت زماني مي بايست بگذرد تا بتوان به عملكرد پيشين رسيد.


 

لحظه سكون


 

در نقطه قله انگيزش (Peak Arousal) جائيكه اضطراب باعث ايجاد اختلالات عصبي مي شود ، ما در يك منطقه مرده اي خشكمان مي زند و در اينجا نيمي از ما  مي خواهد كه جايي كه هستيم بمانيم و به كوهنورديمان ادامه دهيم تا به اهداف بيشتري نائل شويم و از جهنم موجود خلاص شويم .


 

تعيين لحظه اي كه واقعا" بايد بترسيم و از ادامه تلاش دست برداريم و يا ادامه دهيم بسيار ضروري و حياتي است.


 

اين حالت با وضوح تصويري و  هوشياري بالا همراه است . مرحله بعدي يكي از اين دو حالت است يا ايجاد نقص در عملكرد و يا انجام ريكاوري ذهني و عملكردي .


 

اگر بتوان فشارها و تنشهاي موجود را آزاد كرد و نيرو و توان ذهني را به بدن منتقل كرد با اين امر ميتوان به يكي از تجربيات نادر كوهنوردي رسيد جائيكه همه چيز بدرستي جريان دارد و شما واقعا" قدرتمندانه و بدون توقف به صعود ادامه مي دهيد.


 

كاهش اضطراب


 

خبر خوب و خوشحال كننده در اين مورد اين است كه ما با تمرين ميتوانيم باعث كاهش اضطراب شويم و ما نياز داريم كه تا حد ممكن دستخوش اضطراب نشويم .


 

بسياري از تمرينات از قبيل تجسم كردن‌، تمركز وريلكسيشن Relaxation بطور غير مستقيم باعث كاهش اضطراب مي شوند . اما آنچه در ذيل مي آيد يك متدلوژي عملي تري است كه به شما كمك مي كند با اين موضوع كنار بياييد.
اولين مرحله حل مشكل شناسائي موضوع است .قبل از اينكه شما بتوانيد تغييري را ايجادكنيد بايد از استرس آگاه باشيد و منبع ايجاد آنرا شناسائي كنيد . معمولا" بهتر است قبل از اجراي برنامه كوهنوردي اين كار را انجام دهيد تا اينكه حين برنامه با آن برخورد كنيد . شما بايد متدها و راه حلهايي را آماده داشته باشيد تا در مواقعي كه اضطراب به سراغ شما مي آيد آنها را بكار بگيريد اين امر به شما كمك مي كندكه از شرائط فاجعه بار اجتناب كنيد . با يافتن منبع اضطراب راههاي گوناگوني براي يافتن آنها وجود دارد كه اين راهها به شرائطي كه در آن قرار گرفته ايد بستگي دارد خواه حين يا قبل از كوهنوردي. بخاطر داشته باشيد كه حملات اضطراب خواه داخل يا خارج از مسير شما با محدود كردن آرامش و نظم در تنفس شما شروع مي شود و در حقيقت تا زمانيكه نتوانيد بر اين اضطراب غلبه كنيد نمي توانيد روي آرامش ببينيد و اضطراب با آرامش سازگاري ندارد.


 

قبل از اجراي برنامه كوهنوردي


 

بيشتر كوهنوردان براي مقابله با ترس و اضطراب قبل از اجراي برنامه كوهنوردي يا سنگنورديشان راهكارهاي خاص خودشان رادارند خواه اين راهكارها را در منطقه قرنطينه قبل از شروع مسابقات سنگنوردي بكار گيرند خواه قبل از شروع يك برنامه كوهنوردي جدي .


 

شما ممكن است تصور كنيد كه قبلا" كارهاي مقابله با اضطراب را بخوبي انجام مي داده ايد و روشهاي موجودي كه بكار مي گيريد برايتان راضي كننده باشد در اينصورت نيز نكته اي است كه بايستي به آن توجه نمود و آن اين است كه بخاطر لحظاتي كه شما در حال صعود به نفس نفس افتاده ايد و به خودتان نهيب مي زنيد كه" بالا بيا" خودتان را سرزنش نكنيد براي رسيدن به آرامش كافي است كه شما به صعودهاي موفقي كه داشته ايد فكركنيد .


 

۱-گردآوري اطلاعات:


 

گردآوري اطلاعات هرچه بيشتر ; قبل از طي يك مسير; به کار کرد موفق تر قدرت تخيل کمک مي کند ; به اين ترتيب مي توانيد قدرت تخيل تفصيلي تر و روشن تري بيابيد . گردآوري اين اطلاعات براي يافتن راه حل هاي مختلف در برنامه ريزي هدفهايي که براي خود تعيين کرده ايد نيز بسيار مهم است .اگر اين کار را نکنيد و همنورد شما نخواهد تنها مسير انتخابي شما را طي کند ; همه تمرين هاي ذهني و آمادگي هاي قبلي شما به هدر خواهد رفت .


 

۲- تجسم مهارتهاي مثبت:


 

بعد از اينكه شما به آرامش لازم قبل از صعود رسيديد لازم است كه از طريق اجراي تمرينات ذهني مكرر يك تصوير مثبتي را از كوهنوردي خودتان ايجاد كنيد .


 

۳- اثبات خود :


 

حالا شما بايد با تمرين وآماده سازي خود توانايي ها ومهارتهايي را كه داريد به خودتان يادآوري كنيد و فرم خوبي را كه در صعودهاي مشابه قبلي داشته ايد به ياد بياوريد و به خودتان ثابت كنيد كه از عهده اين صعود نيز برخواهيد آمد  با انجام اين تمرينات ذهني بطور منظم است  كه شما مي توانيد به خودتان كمك كنيد سرزنش كردن خود و تمركز بر ضعفها نمي تواند به شما كمك كندو شما بايد واقعا" به اين ايمان برسيد كه از پس كارها برخواهيد آمد .


 

۴-ارزيابي وتمرين مهارتهاي جسماني:


 

در طي فرآيند گرم كردن، شما بايد با نمايش توانايي ها و آمادگي جسماني خود به خودتان دلگرمي داده  و ذهنتان را ازافكار منفي رها سازيد اگراين كار را قبل از يك برنامه سنگنوردي ورزشي ( sport climbing ) انجام دهيد هيچ مشكلي براي عضلات شما رخ نميدهد زيرا بالا رفتن آدرنالين از نتايج اضطراب است كه اين افزايش باعث کشيدگي عضلات هم مي شود . از اين روست که گاه کوه نوردان مضطرب دچار گرفتگي عضلات مي شوند و اگر اين كار را قبل از يك برنامه كوهنوردي سنگين وجدي انجام دهيد فعاليت مربوطه براي شما آسان خواهد شد وشما مي توانيد هنگام ايجاد خطر كنترل خود را حفظ كنيد


 

۵-راهكارهاي مثبت انديشي


 

همواره بکوشيد در باره کوه نوردي مثبت فکر کنيد . به جاي آنکه بگوييد نمي توانيد کاري را از پيش بريد بکوشيد از پس مشكلاتي برآيد که مانع انجام آن کار مي شود . پس از آن براي هدفهايي برنامه ريزي کنيد که شما را قادر به رسيدن به خواسته هايتان مي کند


 

شيوه هايي وجود داردكه ميتوان با بكارگيري آنها به خودتان اطمينان بدهيد كه اوضاع روبراه است بدين طريق كه موارد و موضوعاتي را كه منفي بنظر مي رسد را به شكل مثبتي معني كنيد و بدين طريق عملكرد خود را ارتقاء دهيد بعنوان مثال ترس را هيجان معني كرده و يا اضطراب را به انرژي معني كرد بدين طريق بجاي تمركز بر وجه منفي كلمات وجه مثبت آنها را در نظر بگيريد.


 

نگراني نيز درست به همين صورت ممکن است دو جنبه مفيد و نا مفيد داشته باشد . براي مثال : نگراني منبع ارزشمند به تحرک افتادن است ; نه فقط براي صعودي بهتر  بلكه مهمتر از آن براي تمرکز بيشتر و صعود محتاطانه تر .عدم وجود احساس نگراني چه بسا يكي از دلايل اصلي وقوع سوانح بيشتر در مسيرهاي ساده نسبت به مسير هاي دشوار است .


 

6- مدل Catastrophe Rehersal


 

نگراني شما قبل از اجراي برنامه كوهنوردي در برابر موضوعات مهم تر و جدي تر اغلب جزئي و ناقابل است و براي اينكه اين موضوع را  بهتر توضيح داد بگذاريد اينطور بگوييم كه شما هميشه به احتمال حوادث و مشكلات بدتري فكر كنيد كه مي توانست رخ دهد اما رخ نداد ويا شما با تواناييها و تدابير خود از آنها جلوگيري كرديد . بعنوان مثال قبل از يك برنامه كوهنوردي زمستانه وقتي نگران از مشكلات پيش رو هستيد مي توانيد به اين فكر كنيد كه در برنامه هاي مشابه ممكن بود جاده دسترسي به محل صعودتان بر اثر بهمن بسته مي بود و يا يكي از وسائل ضروريتان مثلا" تيرك چادرتان را جا ميگذاشتيد  و خيلي حوادث ديگر كه مي توانست در اثر بدشانسي يا بي تدبيري شما رخ دهد اما رخ نداد . اما هميشه نيز اين روش نميتواند راهكار مناسبي باشد و گاها" مي تواند باعث آشفتگي ذهني شما  شود  وكلا" بهتر است به چيزهاي مثبت فكر كنيد.


 

۷- روشهاي پرت كردن حواس از مسائل منفي :


 

اگر عوامل ايجاد اضطراب خيلي شديد شدند و تمرينات شما را تحت تاثير خود قرار داد شما مي توانيد با كارهايي مثل صحبت كردن با يك دوست يا گوش دادن به موسيقي مورد علاقه تان و ... ذهنتان را از آن موارد دور كنيد و بعد از رسيدن به آرامش لازم دوباره تمريناتتان را از سر بگيريد.


 

۸- تفكيك قايل شدن بين اهداف :


 

اين روش يكي از ماهرانه ترين و موثرترين روشهاي كاهش اضطراب است. روش ساده اي است ؛ اگر كليت يك مسير براي شما ترسناك و مشكل است شما بياييد ومسير را به بخشهاي مختلفي تقسيم كنيد  مثلا" فرض كنيد كه شما مي خواهيد قله اي را صعودكنيدكه مسير خاكي و گرده اي و ديواره اي دارد شما مي توانيد با تقسيم بندي مسير به خاكي با شيب كم – خاكي با شيب تند – گرده اي ساده و دشوار و ديواره با درجه صعود۵.۸و۵.۹ و ۵.۱۱  به اين نتيجه برسيد كه مثلا"فقط با بخش ديواره اي با درجه ۵.۱۱   كه آنهم چند متر بيشتر نيست مشكل داريد نه با كل مسير و براي غلبه بر اين مشكل نيز با آرامش بيشتري مي توانيد فكر كنيد وراه حلي براي آن بيابيد و يا اينكه مسير دشواري را درپيش رو داريد فقط به مسيرهاي مشكل بين نقاط ايمن و يا مناطقي كه نيك ديكسونNick Dixon به آنها جزيره هاي آرامش مي گويد فكر كنيد .


 

در كوهنوردي مانند همه ورزشها كليت يكپارچه هر چيزي بزرگتر از مجموع بخشهاي جدا جداي آن است .


 

۹-تکنيک جعبه سياه


 

سرانجام اينكه قبل از اينكه بخواهيد وارد يك مسير كوهنوردي شويد مي توانيد با بكارگيري اين تكنيك قدرتمند همه عوامل مختل كننده اعصاب و استرس زا را از خود دور كنيد و آن رادر جعبه اي خيالي بريزيد تا بعد از صعود دوباره به آنها مراجعه كنيد .


 

تمرينات بايد در يک وضعيت ثابت با آرامش کامل و چشماني بسته انجام گيرد تصور کنيد يک تکه کاغذ و قلم داريد و مي خواهيد هر آنچه را که فکر شما را مشوش و نگران مي سازد در فکرتان بنويسيد. اگر براي هر مشکل راه حلي داريد آنرا نيز بنويسيد اگر هم نه ، نگران نباشيد. حالا يک جعبه را تصور کنيد که در پشت سر شماست و شما بايد به سمت آن برگرديد کاغذي را که عوامل تشويش ذهن را درآن نوشتيد را در آن جعبه بگذاريد و درب آنرا بسته و به سمت ميز برگرديد . حالا ديگر مي توانيد چشمانتان را باز کنيد اما بسيار مهم است که پس از صعود به جعبه برگشته و درب آن را باز کنيد . البته با چشمان بسته که بتوانيد نگرانيهايتان را مجدد شناسائي کنيد.


 

البته عده اي از تکنيکها ممکن است ديگر مرتبط بنظر نيايد اما مهم اين است که شما اجازه دهيد آن قسمت از ذهنتان را كه به آن قول توجه داده ايد ارضاء کنيد . با گذشت زمان و صبر شما توانايي و اعتماد لازم براي تکيه به اين جعبه بعنوان يک نماد امنيت براي حفظ نگرانيهايتان در طول هر صعود را ايجاد و تقويت مي کنيد .


 

مثال : عوامل جعبه سياه


 

داخلي                                                 خارجي                   نامرتبط با صعود


 

آسيب                               شرايط                            کار


 

عدم استراحت                    فشارگروهي                  ارتباط


 

پوست بد                          آشفتگي                        اجتماع


 

آماده سازي ضعيف              سستي                           مالي


 

حين اجراي برنامه كوهنوردي :


 

اغلب مواقع مي توان خيلي از روشهاي فوق را در حين اجراي برنامه كوهنوردي نيز بكارگرفت و اين روشها واقعا"مي توانند به شما كمك كنند كه بر فشارهاي ناشي از يك صعود واقعي غلبه كنيد مخصوصا" درمسيرهايي كه  نقاطي براي استراحت و تمدد اعصاب در آنها قرار دارد. نگراني مهار نشده مي تواند مايه برآشفتگي بسيار گردد که در بهترين حالت باعث ترديد  درنگ و بي مسئوليتي مي شود و در بدترين حالت به بروز اشتباهات و سوانح جدي منجر مي گردد .


 

به هر حال برخي تكنيكهاي اضافي مهم را نيز مي توان به موارد فوق افزود :


 

۱- اعتماد به نفس

شايد بهترين پادزهر در مقابل اضطراب شديد اعتماد به نفس باشد . اعتماد به نفس زماني که دچار اضطراب شده ايد نمي تواند در غلبه بر آن به شما کمک کند ; اما در ابتداي کار احتمال مضطرب شدن شما را کاهش مي دهد . هرچند که اعتماد به نفس افراد از موقعيتي به موقعيت ديگر تغيير مي کند ; اما در هر يك از آن موقعيت ها نسبتا ثابت مي ماند . براي مثال بعضي از افراد وقتي که در حالت معلق بودن به خوبي حمايت مي شوند اعتماد به نفس خوبي دارند ; اما وقتي روي ديواره اي با حمايت ضعيف قرار دارند از اعتماد به نفس شان کاسته مي شود ; در حاليكه براي برخي ديگر عکس اين شرايط مصداق دارد .به هر حال  مردان " ديواره " معمولا در مقابله با يك وضعيت معلق جدي به ضعف اعتماد به نفس دچار مي شوند و احساس آنها نسبت به سهولت صعود يك ديواره ; هر قدر دشوار باشد ; تغييري در اين وضعيت ايجاد نمي کند . مهارتهاي روحي همانند مهارتهاي جسماني به شرايطي که آنها را آموخته ايم وابسته هستند . جنبه ديگر از خصلت نسبتا با دوام اعتماد به نفس آگاهي به اين است که يك شبه نمي توان به آن دست يافت . حصول اعتماد به نفس به سخت کوشي و برنامه ريزي زيادي نياز دارد . متاسفانه از دست دادن اعتماد به نفس به کوشش و برنامه ريزي زيادي وابسته نيست !!تجربه قبلي تاثير قدرتمندي بر اعتماد به نفس دارد . در نتيجه ; بهترين راه براي افزايش اعتماد به نفس در مسيري " دشوار" آن است که برنامه خود را در مسير هاي " آسانتر " که شكل مشابهي دارند آغاز کنيم . اين مسيرها بايد در آغاز ساده باشند و به تدريج دشوارتر شوند . از آنجا که شرايط آب و هوايي ممکن است با برنامه ما همراهي نکند ; بايد در برنامه خود تغييرات رطوبت هوا را هم منظور کنيد و هر تمرين مهارتي و بدني که با آن تناسب دارد انجام دهيد . شايد مهمترين موضوع در زمينه تعيين هدف براي خود آن باشد که هدفها ارزشمند و واقع گرايانه تعيين گردند . به خاطر داشته باشيد زماني که در خانه نشسته ايد و يك کتاب راهنما را مي خوانيد ممکن است مسير ها به نظرتان واقع گرايانه به نظر رسند ; اما وقتي که در پايان آنها ايستاده ايد چنين نباشد !به محض آنکه ايده اوليه تعيين هدف را دريافتيد ; مي توانيد از آن به شيوه هاي هشيارانه تري براي تمرکز روي جنبه هاي معين فن کوه نوردي ; يا تجسم يك مسير استفاده کنيد . اين نيازمند آن است که به عنوان يك کوه نورد بيشتر به تحليل نقاط ضعف و قدرت خود بپردازيد . به هر صورت سودمندي چنين رويکردي بسيار زياد است ; زيرا کاري که مي کنيد در اساس تبديل جنبه هاي منفي برخورد خود به جنبه هاي مثبت است که هدفي را براي بازدهي آينده شما تعيين مي کند . براي مثال : من اساسا کوه نوردي کند و محتاطم . وقتي شرايط مناسبي دارم ; خوب مشكلي پيش نمي آيد . اما وقتي در کوه نوردي ضعيف عمل مي کنم انرژي بسيار زيادي را صرفا در حالت معلق بودن از دست مي دهم . در نتيجه ; تعيين يك هدف خوب براي من به هنگام ضعيف عمل کردن در کوه نوردي اين است که به محض پيدا کردن يك جاي دست خوب از آن استفاده کنم .روش ديگري که براي کسب اعتماد نسبت به يك مسير معين پيشنهاد مي شود آن است که عبور فرد ديگري را از آن نگاه کنيم و حتي بهتر آنکه گذر چندين نفر ديگر را از آن نظاره گر باشيم . در مورد مسير هاي کوههاي بزرگ گاهي صحبت کردن با کساني که قبلا آن مسير را پيموده اند مي تواند کافي باشد ; مهم تر ين چيز آن است که خود را به آنها پيوسته بدانيم .در نتيجه ; راه رفتن بدنبال دوستي که فقط کمي از شما بهتر است مي تواند راهبردي خوب براي کسب اعتماد به نفس در باره يك " سطح بالاتر " باشد ; اما نگاه کردن به کوه نوردي استثنايي که با سه جهش از سنگ بالا مي رود شايد چندان کار ساز نباشد !!در سطحي عمومي تر ; تصور اين که با موفقيت از کوهي صعود کرده ايد هم مي تواند تاثير مثبتي بر اعتماد به نفس شما بگذارد . براي بعضي مردم مشكل است که تصوراتي از رفتار متعادل را در ذهن خود شكل دهند . اما با تمرين هرکسي مي تواند از تخيل خود استفاده کند . فقط برخي افراد بيش از ديگران به اين تمرين احتياج دارند . با استراحت اندکي قبل از کوشش براي تمرين ذهني مي توان به فرآيند تخيل سازي سرعت بخشيد . اگر با تجسم کارهايي آغاز کنيد که با آنها آشناتر هستيد ; باز هم به شما کمک خواهد کرد . فراموش نکنيد : هر قدر به موفقيت هاي بيشتري دست يابيد بيشتر به تخيل خود اعتماد خواهيد کرد و اين تخيل سازي برايتان ساده تر مي شود


 

۲-مكان آرامش


 

وقتي جان ريچارد از آخرين تلاشش روي مسيري مشكل اينطور گفت كه برايش خيلي مشكل بود كه گاها"مجبور بود در حين مسير  توقف كند و چرتي بزند در ابتدا بنظر مي آمد كه اين عمل او بهيچوجه قابل توصيه به ديگران نيست و حتي اين عمل غير ممكن بنظر مي آمد  اما براستي اين كوهنورد چكار مي كرد .


 

او درواقع دانسته يا نادانسته داشت تكنيك "مكان آرامش" را بكار مي گرفت . بدين طريق كه براي لحظاتي چشمان خودرا ببنديد ، نفس عميقي بكشيد و خود را از موقعيتي كه در آن قرار داريد خارج كنيد با تنظيم و بازسازي ذهني خود دوباره به حالت قبلي برگرديد و فعاليتتان را از سر بگيريد.


 

اين مدل تنها در جاهائي كاربرد داردكه زمان و فضاي كافي و امن  براي استراحت وجود دارد  اما نگران نباشيد چون راه هائي ديگر وجود داردكه در مسيرهاي دشوار يا در بخشهاي دشوار(( crux مسير كاربرد دارند .


 

۳- تكنيكهاي تحريك و اغوا( LURING)


 

مطمئنا" بدترين كابوس كوهنوردان حرفه اي اين است كه در اواسط بخش دشوار(( crux مسير قله انگيزش (Peak Arousal)  برخورد كنند جاييكه آنها نتوانند به سادگي به جائي تكيه داده و استراحت كنند . ايجاد تمركز در يك مسير گردنه اي هميشه شكننده است ، اگرچه اين گونه تمركز هميشه مستعد به هم خوردن است اما با اين وجود شما بايد يك برنامه مستمر جهت برخورد با اين نوع شرائط در مسيرهاي دشوار داشته باشيد.


 

بهترين راه اين است كاري راانجام دهيد كه در  روانشناسي ورزشي به آن الگوي فعاليت فيزيكي(Physical task pattern) گفته ميشود ، به بيان ديگر چگونه حركتها و تاثير انرژي جنبش ناشي از آنها چگونه شما را به سمت جلو  حركت مي دهد . اگر ذهن شما ثابت و آرام شود ،  اين امر باعث مي شود كه حركات بدني شما خودبخود شما را به سمت جلو حركت دهد بدون اينكه دستور مستقيمي از شما  بگيرد شما حتي مي توانيد ازاين تكنيك در مواقعي كه مي خواهيد استراحت را رها كرده و وارد بخش دشوار مسير شويد استفاده كنيد.


 

حتي برخي ورزشكاران دريافته اند كه با تجسم يك موسيقي با ريتم و استمرار بالا نيز توانسته اند روند حركت به جلو خود را بهبود دهند.


 

انواع ديگر اضطراب خاطره ناگوار


 

يكي از بدترين انواع اضطراب در هر ورزشي  در مواجهه با شرائطي كه خاطراتي دردناك بياد آورده مي شود بروز مي كند . بعنوان مثال اولين باري كه شما بعد از بهبودي از يك جراحت شديد انگشتتان مجبور مي شويد كه با استفاده از همان انگشت كيسه اي را جابجا كنيد اين اضطراب به سراغ شما مي آيد و يا اولين باري كه بعداز يك حادثه آسيب ديدگي پا ناشي از زمين خوردن مجبوريد كه از يك ارتفاع به پايين بپريد باز هم اضطراب ناشي از آن حادثه و احتمال آسيب دوباره آن عضو بدنتان به سراغ شما مي آيد حتي تحقيقات ثابت كرده ترس ناشي از آسيب و درد دوباره در اعضاء آسيب ديده حتي مي تواند باعث كاهش گردش خون در بخشهاي آسيب ديده گردد البته تنها ترس از درد اعضاء نيست كه باعث اين اضطراب و ترس مي شود بلكه ترس اصلي از رخ دادن حادثه اي مشابه قبل در اثر اشتباهي ناشيانه وخجالت آور است .   براي خود من پيش آمده است كه پس از اينكه  يكبار در زمستان در يك مسير يخبندان سقوط كرده ام تا مدتها هنگام مواجهه با مسيرهاي يخي با ترس و اضطراب  از آن مسيرها رد مي شده ا م.


 

 روشي كه در زير به آن اشاره ميشود به شما كمك مي كند كه اثرات ناشي از اين خاطرات ناگوار را در طي زمان با تمرينات مداوم از خود دور كنيد .


 

بر طبق اين مدل شما ابتدا فهرستي از شش يا هفت مورد از بدترين احساساتي كه به آن حادثه ناگوار ربط  دارد را تهيه نموده وبر اساس ميزان شديد بودن آنها را مرتب مي كنيد شديدترين آن احساسات معادل خود حادثه است يعني شما احتمال بدهيد كه حادثه اي مثل حادثه قبل رخ دهد اما شما از احساسي كه كمترين شدت را دارد شروع كنيد از لحاظ ذهني آنرا كاملا" تجسم كنيد و يادداشت كنيد كه آن احساس چه اثري بر عضو آسيب ديده شما دارد به خودتان يادآوري كنيد كه شما هنوز صحيح و سالميد و حادثه رخ داده تنها يك حادثه بوده و دليل رخ دادن آن عدم توانائي شما نبوده بلكه تنها يك سهل انگاري بوده كه شما توان جلوگيري از تكرار آن را داريد و توانائي شما آنقدر بالاست و سپس به حالت آرامش برگرديد و سعي كنيد كه احساس مثبتي نسبت به توانائي هاي خود داشته باشيد با گذشت زمان و تمرين و تجسم آن احساسات منفي شمامي توانيد آنها را از خود دور كنيد و حتي به اين باور برسيد كه شما مي توانيد حتي دوباره از همان گيره اي استفاده كنيد كه باعث آسيب انگشتتان شد و ازهمان جائي بپريد كه قبلا" پريده ايد بدون اينكه آسيبي ببينيد با تحليل منطقي حادثه و رفع عوامل ايجاد آن شما مي توانيد از اضطراب  و ترس خود بكاهيد .


 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 7:54 PM  توسط ارغوان  | 

 

کیلیپ کوه من

  قله توجال1388.01.05

bst3.blogfa.com قله توچال

 

دانلود کیلیپ کوه من 1


کیلیپ کوه من

 

پيازچال1388.11.16 

 

bst3.blogfa.com پيازچال1388.11.16

 

دانلود کیلیپ کوه من 2

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 3:13 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                           ویدئو سنگنوردی

           دانلود ویدئو فینال مسابقات سرعت Arco Rock Master 2011

 

              

 

      

دانلود ویدئو فینال مسابقات سرعت Arco Rock Master 2011

هم آقایان و هم بانوان

حجم: 220 مگابایت

پسوورد فایل فشرده: horn-climbers.blogfa.com

 

Download/دانلود

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 2:12 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

جند تا فيلم از سنگ نوردان مطرح جهان

 

در جریان مراسم>  ویدئویی از هر کدوم از نامزدها تهیه شده بود که توش خودشونو و انگیزشونو

 از سنگ نوردی بیان کردن. هر کدوم هم آخر ویدئوی خودشون یه صعود پانتومیم! رو به اجرا میذارن.

این ویدئوها رو برای داونلود میذارم.

 

      

                                            

                         دانلود ویدئوی      توماس مرازک از جهوری چک

دانلود ویدئوی      آنگلا آیتر از اتریش برنده جایزه مسابقه لاسپورتیوا

دانلود ویدئوی      خوزونه برزیارتو برنده جایزه صخره سالوا

داونلود ویدئوی     فلاویو کرسپی از ایتالیا

دانلود ویدئوی       یوجی هیرایاما از ژاپن

دانلود ویدئوی       دانیل آندرادا از اسپانیا

دانلود ویدئوی       مائوریزیو مانولو از ایتالیا

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 1:47 PM  توسط ارغوان  | 

 

کلیپ تکنیک های تمرینی بلدرینگ سنگنوردی

 

تکنیک های تمرینی بلدرینگ سنگنوردی

 

مدت زمان کلیپ: ۱:۲۶
فرمت ویدئو: Mp4


[[ دانلود کلیپ تکنیک های تمرینی بلدرینگ سنگنوردی با لینک مستقیم ]]

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 1:16 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

دانلود فیلم تمرین سنگنوردی ۲

 

تمرین سنگنوردی 9

 

مدت زمان کلیپ: ۴:۵۹
فرمت ویدئو: Mp4


[[ دانلود کلیپ تمرین سنگنوردی ۹ با لینک مستقیم ]]

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 1:14 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

تمرین سنگنوردی

 

تمرین سنگنوردی 7

 

مدت زمان کلیپ: ۱:۵۶
فرمت ویدئو: Mp4

[[ دانلود کلیپ تمرین سنگنوردی ۷ با لینک مستقیم ]]

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 16 آذر1391ساعت 12:48 PM  توسط ارغوان  | 

 

                               

                               کلیپ کوهنوردی

 

دانلود کلیپ کوهنوردی خطرناک

 

                            دانلود کلیپ کوهنوردی خطرناک

 

 

                                  

دانلود فایل click here download

Www.CLIPZ.IR :پسوورد و منبع

حجم :۳٫۷۹ MB

 

 

                                      

+ نوشته شده در  چهارشنبه 15 آذر1391ساعت 8:24 PM  توسط ارغوان  | 

 

بیشترین حوادث کوه‌نوردی در «توچال» میباشد.

در 6 ماهه سال ۹۱؛ ۱۰۵۴ حادثه دیده از کوهستان‌ها نجات یافتند

انجمن پزشکی کوهستان ایران: سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام

 کرد: در 6 ماهه نخست امسال ۱۰۵۴ کوه‌نورد حادثه دیده در ارتفاعات کوهستانی استان‌های

 تهران، گلستان و مازندران با کمک امدادگران و نجاتگران این سازمان نجات یافتند.

«حسین درخشان» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرانا افزود: حوادث کوهستان از جمله

 حوادث غیرطبیعی انسان ساخت هستند که بعضا در پی بی‌احتیاطی کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان در صعود

و فرود از ارتفاعات کوهستانی رخ می‌دهند.

وی گفت: در مدت زمان یاد شده و به منظور نجات افراد گرفتار و مضطر در محیط های کوهستانی 554

 عملیات امداد و نجات در ارتفاعات کوهستانی سراسر کشور از سوی امدادگران و نجاتگران هلال

احمر انجام شد که بیشترین آنها در ارتفاعات کوهستانی استان تهران با 80 عملیات و کم ترین آنها

 در استان های گلستان و مازندران هر کدام با 41 مورد عملیات ثبت و گزارش شده است.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد: در مجموع این حوادث ۱۰۹۷ کوه‌نورد

 و دوستدار طبیعت در محیطهای کوهستانی و ارتفاعات مرتفع دچار حادثه شدند که با تلاش امدادگران

و نجاتگران مستقر در 55 پایگاه امداد و نجات کوهستان ۱۰۵۴ نفر از آنان از حوادث کوهستان نجات یافتند.

وی اظهار داشت: از یکه۱۰۵۴ کوه‌نورد حادثه دیده در محیط های کوهستانی سراسر کشور 508 مورد که

 دچار جراحات و مصدومیت بیشتری بودند با قید فوریت های امدادرسانی در کوهستان برای دریافت

 خدمات درمانی مناسب تر اعزام شدند که از این تعداد حادثه دیده 21 نفر با کمک واحد امداد هوایی

 سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر و مابقی نیز توسط آمبولانس های امدادی و خودروهای نجات

 به مراکز درمانی منتقل شدند.

درخشان با اعلام این ‌که پایین بودن ضریب ایمنی کوهستان در افزایش حوادث کوهستان نقش

حائز اهمیتی دارد، خاطرنشان کرد: 90 درصد از حوادث به وقوع پیوسته در کوهستان به دلیل نبود ایمنی

 برای کوه‌نوردان و دوستداران طبیعت در این مناطق رخ می‌دهد.

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: پایین بودن سطح آموزش‌ها،

به همراه نداشتن تجهیزات مناسب کوه‌نوردی، بی‌توجهی به شرایط جوی در ارتفاعات به خصوص در ف

صل پاییز و زمستان و ضعف در اطلاع رسانی را از جمله مواردی دانست که بر شمار تلفات حادثه دیده‌گان

 کوهستان روز به روز می‌افزاید.

وی اضافه کرد: در پی حوادث کوهستان، تعداد زیادی از کوه‌نوردان حرفه‌ای که از مسیرهای صعب‌العبور

به ارتفاعات صعود کرده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.

"درخشان" با اشاره به این که بیشتر حوادث کوهستان در ارتفاعات کوهستانی استان تهران به دلی

ل نامناسب بودن مسیر صعود در ارتفاعات "توچال" رخ می‌دهد، تصریح کرد سایر حوادث مربوط به محیط

 های کوهستانی در استان تهران نیز با فراوانی کمتر در ارتفاعات "درکه" و "دارآباد" به وقوع می‌پیوندد.

 

 

                                                     @

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 13 آذر1391ساعت 0:38 AM  توسط ارغوان  | 

 

 

                                                   قله الوند

               

 

 

قله الوند1388.01.09

قله الوند1388.01.09

 

 

کلاغ لان  ١٣٨٩.٠٥.٠٥

کلاغ لان ١٣٨٩.٠٥.٠٥

 

 

میدان میشان ١٣٨٩.٠٥.٠٥

میدان میشان ١٣٨٩.٠٥.٠٥

 

 

میدان میترا پرورشگاه کورش مقدس

 میدان میترا پرورشگاه کورش مقدس

 

 

قله الوند 1386.05.20

قله الوند 1386.05.20

 

 

قله الوند 1387.01.10

قله الوند 1387.01.10

 

 

 تخت نادر 1386.05.20.

 تخت نادر 1386.05.20.

 

 

 قله الوند

قله الوند

 

 

گنج نامه  1387.05.02

گنج نامه 1387.05.02

 

 

گنج نامه

گنج نامه

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 7 آذر1391ساعت 6:57 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

                  

                                      قله نمازگاه 1387.03.30

 

 

 

 قله نمازگاه 1387.03.30

 

 

 قله نمازگاه 1387.03.30

 

 قله نمازگاه 1387.03.30

 

 قله نمازگاه 1387.03.30

 

 قله نمازگاه 1387.03.30

 

 قله نمازگاه 1387.03.30

 

قله نمازگاه 1387.03.30

 

قله نمازگاه 1387.03.30

 

قله نمازگاه 1387.03.30

 

قله نمازگاه 1387.03.30

 

 قله نمازگاه 1387.03.30

 

قله نمازگاه 1387.03.30

 

کندلوس1387.03.31

 

کندلوس1387.03.31

 

کندلوس1387.03.31

 

کندلوس1387.03.31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 25 مهر1391ساعت 6:37 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

                                     تیغه های دارآباد

 

قله دارآباد

 

از حاجی آباد به سمت تيغه هاي داراباد

 

تصاویر تیغه های داراباد

 

 تیغه های داراباد

 

جعفر اسفندیاری درتیغه های داراباد 1391.07.27

 

جعفر اسفندیاری درتیغه های داراباد 1391.07.27

 

  تیغه های داراباد

 

تیغه های داراباد (بیژن) 1391.07.27

 

تیغه های داراباد (بیژن) 1391.07.27

 

 تیغه های داراباد

 

 تیغه های داراباد

 

 تیغه های داراباد

 

  تیغه های داراباد

 

 تیغه های داراباد

 

 

  تیغه های داراباد

 

 تیغه های داراباد

 

 تیغه های داراباد

 

 تیغه های داراباد

 

تیغه های داراباد

 

تیغه های داراباد

 

تیغه های داراباد

 

تیغه های داراباد

 

 تيغه هاي داراباد

 

تيغه هاي داراباد

 

تیغه های داراباد (بیژن) 1391.07.27

 

تیغه های داراباد (بیژن) 1391.07.27

 

تیغه های داراباد 1391.07.27

 

تیغه های داراباد (بیژن) 1391.07.27

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 23 مهر1391ساعت 8:52 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

تنگه واشی
 
 
 
 
 
 
www.bst3.blogfa.com

 

تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جاذبه‌های گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتریشمال غربی

شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان‌ها، میزبان جمعیت کثیری از

 مسافران و گردشگران می‌باشد.  در سال‌های اخیر، بسیاری از موسسه‌های توریستی، اقدام به برگزاری

تورهای گوناگونی در این منطقه نموده‌اند که همین امر باعث افزایش شهرت و معروفیت این منطقه شده‌ است.

نگه واشی به طول حدود ۳۰۰ متر و با دیواره‌های صخره‌ای بلند به ارتفاع حدود ۱۰۰ متر محل عبور رودخانه‌ای

است که از کوه‌های ساواشی سرچشمه می‌گیرد و از میان دشت می‌گذرد. در فصل تابستان که آب به

کمترین میزان خود می‌رسد، عمق آن به حدی است که در برخی نقاط تا زیر زانوی شما را خیس نماید.

یکی از مهمترین جذابیت‌های این تنگه، همین عبور کل مسیر از میان آب است.

 

آخر هفته در تنگه واشی
 
 

 www.bst3.blogfa.com

 

www.bst3.blogfa.com

برای رفتن به تنگه ساواشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه ـ تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی

 حدود ۹ کیلومتر، روستای جلیزجند نمایان می‌گردد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع

گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده ‌است. بعد از عبور از روستا و طی حدود ۴ کیلومتر در جاده‌ای

که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع می‌شود.

 بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد.

این تنگه هم مانند تنگه اول چشم‌نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال

و خنک به سمت پایین روان است.

 

آخر هفته در تنگه واشی
 
www.bst3.blogfa.com
 
www.bst3.blogfa.com
 
www.bst3.blogfa.com

 

در تنگه واشی گیاه کمیاب «باریچه» که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد، می‌روید. چیدن باریچه به دلیل

کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد. تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز هست.

یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و

تونل وانا در جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌است.

فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های آن دیار،

 سه نفر به نامهای حجارباشی، نقاش باشی و معمار باشی را مسئول ساخت این سه کتبیه در تهران کرد.


 

 

 

کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه

روایت شده‌است. بزرگترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است

که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین ن

وادگانش را در حال شکار دید. این کتیبه که حدودا ۱۸۵ ساله‌است به گونه‌ای در دل کوه حک شده که از بارش

 باران و تابش آفتاب در امان بوده‌است اما صنعت گردشگری به آن آسیب وارد نموده‌است. شکال پرندگان و

حیواناتی چون بزکوهی، آهو و گوزن نیز در این نقش برجسته به عنوان شکار دیده می‌شوند کماکان از این

نوع حیوانات امروز نیز در تنگه‌ی واشی کم و بیش می‌توان یافت. ساخت کتیبه‌ جلیل جند 3 سال به طول

انجامید و دارای قدمتی 185 ساله است. این کتیبه به گونه‌ای در دل کوه حک شده است که از بارش

باران و تابش آفتاب در امان است.

 

www.bst3.blogfa.com

 


 

آخر هفته در تنگه واشی

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 11 مهر1391ساعت 8:57 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

عکس مسیر توچال به شهرستانک

 

 

مسیر توچال به شهرستانک

 

 

 نمای کاخ ناصرالدین شاه

 

 

 

 مسیر توچال به شهرستانک

 

 

 مسیر توچال به شهرستانک

 

 

 کوچه باغی- مسیر توچال به شهرستانک

 

 

 

                                           عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 7 شهریور1391ساعت 6:36 PM  توسط ارغوان  | 

 

 1391/04/07 قله دماوند

 

 

 

 

 

 ابشاریخی 1391/04/07

 

1391/04/07 مسیر جنوبی دماوند(فهیم وصابر)

 

 

 

 


برچسب‌ها: صعود به قله دماوند 1391, 04, 07
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 7 مرداد1391ساعت 3:26 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

                       

 

                              

 

 

                          

 

 

 

                 

 

 

                                    

 

 

 

                             

 

 

 

                            ادعای درجه کاری سنگ نوردی داری ؟ اگر ادعای جسارت و جرات داری این عکس رو ...

                     

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1 مرداد1391ساعت 8:16 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                         شیشا پانگما

14- Shishapangma (شیشا پانگما) که به طور کامل در داخل خاک کشور چین(در تبت مرکزی)

قرار دارد و در زبان تبتی به معنای "قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن" می باشد. بلندترین

قله ی کوهستان شیشا پانگما 8013 متر ارتفاع دارد.

 14- Shishapangma (شیشا پانگما) که به طور کامل در داخل خاک کشور چین(در تبت مرکزی) قرار دارد و در زبان تبتی به معنای "قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن" می باشد. بلندترین قله ی کوهستان شیشا پانگما 8013 متر ارتفاع دارد.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:51 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                                         گاشربروم 2

13- Gasherbrum II (گاشربروم 2)(همچنین با نام K4 نیز شناخته می شود) در مرز بین پاکستان

 و چین واقع شده است و بخشی از رشته کوههای گاشربروم می باشد. این قله در منطقه ی قراقروم

در هیمالیا قرار دارد و ارتفاع آن بالغ بر 8035 متر است.

 

13- Gasherbrum II (گاشربروم 2)(همچنین با نام K4 نیز شناخته می شود) در مرز بین پاکستان و چین واقع شده است و بخشی از رشته کوههای گاشربروم می باشد. این قله در منطقه ی قراقروم در هیمالیا قرار دارد و ارتفاع آن بالغ بر 8035 متر است.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:49 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                                  برود پیک

12- Broad Peak (برود پیک)(همچنین با نام K3 نیز شناخته می شود) بخشی از همان رشته

 

کوههای گاشربروم است و فقط 8 کیلومتر با قله ی مشهور K2 فاصله دارد. مردم محلی به این قله

را "Faichan Kangri"(فیچن کنگری) مینامند. ارتفاع این قله 8047 متر می باشد.

12- Broad Peak (برود پیک)(همچنین با نام K3 نیز شناخته می شود) بخشی از همان رشته کوههای گاشربروم است و فقط 8 کیلومتر با قله ی مشهور K2 فاصله دارد. مردم محلی به این قله را "Faichan Kangri"(فیچن کنگری) مینامند. ارتفاع این قله 8047 متر می باشد.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:47 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

                                               گاشربروم 1

11- Gasherbrum I (گاشربروم 1) (همچنین با نام K5 نیز شناخته می شود) در منطقه ی قراقروم

 در هیمالیا واقع شده است و در همان رشته کوههای گاشربروم جای گرفته است. "قله ی پنهان"

نامی است که کوهنوردان روی این قله گذاشته اند ومردم محلی  آن را rgasha""(گاشا) می نامند

 به معنای "کوهستان زیبا". این قله دارای ارتفاع 8080 می باشد.

11- Gasherbrum (گاشربروم 1) (همچنین با نام K5 نیز شناخته می شود) در منطقه ی قراقروم در هیمالیا واقع شده است و در همان رشته کوههای گاشربروم جای گرفته است. "قله ی پنهان" نامی است که کوهنوردان روی این قله گذاشته اند ومردم محلی آن را rgasha""(گاشا) می نامند به معنای "کوهستان زیبا". این قله دارای ارتفاع 8080 می باشد.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:46 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                                  آناپورنا

10- Annapurna (آناپورنا) مجموعه ای از قلل می باشد که ارتفاع بلندترین آنها به 8091 متر

می رسد. این قله که در مذهب هندو به "خدایگان حاصلخیزی و زراعت" منسوب است، بخشی

از منطقه ی حفاظت شده با وسعت 7629 کیلومتر مربع در کشور نپال می باشد. با توجه به میزان

 تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود 40 درصد می باشد، برخی این کوه را مرگبارترین

کوهستان بر می شمارند.

10- Annapurna (آناپورنا) مجموعه ای از قلل می باشد که ارتفاع بلندترین آنها به 8091 متر می رسد. این قله که در مذهب هندو به "خدایگان حاصلخیزی و زراعت" منسوب است، بخشی از منطقه ی حفاظت شده با وسعت 7629 کیلومتر مربع در کشور نپال می باشد. با توجه به میزان تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود 40 درصد می باشد، برخی این کوه را مرگبارترین کوهستان بر می شمارند.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:45 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

9- Nanga Parbat (نانگا پاربات) در زبان اردو به معنای "کوهستان برهنه" می باشد. همچنین به

"کوهستان قاتل" نیز شهرت دارد. دلیل این نام گذاری این است که در نیمه اول قرن بیستم تعداد

زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این صعود سخت را انجام دهند، جان خود را از دست داده اند.

 ارتفاع این قله 8126 متر می باشد.

9- Nanga Parba (نانگا پاربات) در زبان اردو به معنای "کوهستان برهنه" می باشد. همچنین به "کوهستان قاتل" نیز شهرت دارد. دلیل این نام گذاری این است که در نیمه اول قرن بیستم تعداد زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این صعود سخت را انجام دهند، جان خود را از دست داده اند. ارتفاع این قله 8126 متر می باشد.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:43 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                                  ماناسلو

8- Manaslu (ماناسلو) در منطقه ی Gorkha (گورخا) واقع در Mansiri Himal که بخشی از هیمالیا

در نپال است، جای گرفته است. ماناسلو دارای خط الراسهای طولانی، یخچالها و چشم اندازهایی

با شیب زیاد می باشد. بلندترین قله آن دارای ارتفاع 8163 متر است.

8- Manaslu (ماناسلو) در منطقه ی Gorkha (گورخا) واقع در Mansiri Himal که بخشی از هیمالیا در نپال است، جای گرفته است. ماناسلو دارای خط الراسهای طولانی، یخچالها و چشم اندازهایی با شیب زیاد می باشد. بلندترین قله آن دارای ارتفاع 8163 متر است.

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:36 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                                 دائولاگیری

7- Dhaulagiri (دائولاگیری) "کوهستان سفید" بخشی از رشته کوههای هیمالیا می باشد که

در شمال غربی Pokhara (پُخارا) درناحیه ی شمال نپال مرکزی قرار گرفته است. ارتفاع آن به 8167

 متر می رسد.

7- Dhaulagiri (دائولاگیری) "کوهستان سفید" بخشی از رشته کوههای هیمالیا می باشد که در شمال غربی Pokhara (پُخارا) درناحیه ی شمال نپال مرکزی قرار گرفته است. ارتفاع آن به 8167 متر می رسد.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:32 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                              چو اُیو

6- Cho Oyu (چو اُیو) "الهه ی فیروزه" در 20 کیلومتری غرب کوه اورست قرار دارد، این کوه در

رشته کوههای هیمالیا و در مرز بین چین و نپال می باشد. با وجود اینکه این قله 8201 متر ارتفاع

دارد ولی به دلیل شیب نه چندان زیاد آن، اکثر کوهنوردان آن را آسان ترین صعود هشت هزار

متریها می دانند.

6- (چو اُیو) "الهه ی فیروزه" در 20 کیلومتری غرب کوه اورست قرار دارد، این کوه در رشته کوههای هیمالیا و در مرز بین چین و نپال می باشد. با وجود اینکه این قله 8201 متر ارتفاع دارد ولی به دلیل شیب نه چندان زیاد آن، اکثر کوهنوردان آن را آسان ترین صعود هشت هزار متریها می دانند.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:30 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                                ماکالو

5- Makalu (ماکالو)یک کوه منفرد واقع در 22کیلومتری شرق کوه اورست است و شکلی شبیه

 به یک هرم چهار وجهی دارد. به عنوان یکی از سخت ترین کوهها برای صعود، مطرح شده و دلیل

آن شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز خط الراس آن می باشد. ارتفاع قله 8462 متر است.

5- Makaluماکالو)یک کوه منفرد واقع در 22کیلومتری شرق کوه اورست است و شکلی شبیه به یک هرم چهار وجهی دارد. به عنوان یکی از سخت ترین کوهها برای صعود، مطرح شده و دلیل آن شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز خط الراس آن می باشد. ارتفاع قله 8462 متر است.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:28 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                             لوتسه

4- Lhotse (لوتسه) برای کوهنوردان یکی از مشهورترین کوهها است. به این دلیل که اتصال

مستقیم به کوه اورست دارد و از طریق گردنه جنوبی با اورست مجاورت دارد وهمچنین اینکه جبهه

وحشتناک جنوبی کوه لوتسه یکی از بزرگترین جبهه های پرشیب کوهستانهای جهان می باشد.

(این جبهه، تنها با 2.25 کیلومتر فاصله ی افقی بالغ بر 3.2 کیلومتر افزایش ارتفاع دارد). این قله 8516

 متر ارتفاع دارد.

این قله 8516 متر ارتفاع دارد-وتسه) برای کوهنوردان یکی از مشهورترین کوهها است. به این دلیل که اتصال مستقیم به کوه اورست دارد و از طریق گردنه جنوبی با اورست مجاورت دارد

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:26 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                  کنچنجونگا

3- Kangchenjunga (کنچنجونگا) "پنج جواهر برفی" سومین قله بلند جهان است و به همراه

چهار قله ی دیگر مجاور خود، شامل 5 قله می باشد  که همگی آنها بالای 8450 متر هستند.

این کوه کاملا از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب با رشته کوههای عظیم احاطه شده است.

رشته کوههای Kangchenjunga دارای شکلی مانند یک حرف X خیلی بزرگ هستند. ارتفاع این

 قله به 8586 متر می رسد.

3- Kangchenjunga (کنچنجونگا) "پنج جواهر برفی" سومین قله بلند جهان است و به همراه چهار قله ی دیگر مجاور خود، شامل 5 قله می باشد که همگی آنها بالای 8450 متر هستند. این کوه کاملا از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب با رشته کوههای عظیم احاطه شده است. رشته کوههای Kangchenjunga دارای شکلی مانند یک حرف X خیلی بزرگ هستند. ارتفاع این قله به 8586 متر می رسد.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:24 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                            K2

2- K2(کیتو) در قسمت شمالی کشور پاکستان و در منطقه قراقروم در هیمالیا واقع شده است.

به خاطر نام مستعارش یعنی "کوهستان وحشی" مشهور است. شهرت آن به این خاطر است که

از هر 4 نفری که قصد صعود به این قله را داشته اند، 1 نفر جان باخته است. این کوه دومین کوه

مرگبار جهان است. ارتفاع قله ی آن 8611 متر است.

2- K2(کیتو) در قسمت شمالی کشور پاکستان و در منطقه قراقروم در هیمالیا واقع شده است. به خاطر نام مستعارش یعنی "کوهستان وحشی" مشهور است. شهرت آن به این خاطر است که از هر 4 نفری که قصد صعود به این قله را داشته اند، 1 نفر جان باخته است. این کوه دومین کوه مرگبار جهان است. ارتفاع قله ی آن 8611 متر است.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:22 PM  توسط ارغوان  | 

۱-   Everest(اورست)به طور رسمی، با ارتفاعی بالغ بر 8848 متراز سطح دریا،  بلندترین قله ی

جهان محسوب می گردد. صعود به قله اورست زیاد مشکل نیست، ولی این بدان معنی نیست که

هر کسی می تواند آن را انجام دهد. برای صعود به اورست، علاوه بر ابزار و وسایل مورد نیاز،کمکهای

تخصصی که ارزان هم نیستند، ضروری می باشد. تا به حال 210 نفر از افرادی که قصد صعود به

اورست را داشته اند، جان خود را در این راه از دست داده اند. اکثر آنها در منطقه ی موسوم به

 "منطقه ی مرگ" که شرایط آن به شدت بحرانی است(میزان اکسیژن برای حیات انسان کافی

 نیست) جان باخته اند.

 1-اورست-با ارتفاع8850متر است.

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 9:20 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                                      تصاویر

 1. تصاویری زیبا و متفاوت از توچال
 2. عکس و تصاویر صعود به قله پهنه حصار 1392.05.17
 3. عکس صعود به قله دماوند 1392.04.05
 4. عکس شیرپلا
 5. عکس قله سبلان
 6. عکس قله دماوند
 7. عکس قله دماوند 2
 8. عکس سنگ سیاه
 9. عکس قله داراآباد
 10. عکس قله توچال
 11. عکس صعود به قله دماوند1391/04/07
 12. تصاویر تیغه های داراباد
 13. تنگه واشی
 14. عکس Everest(اورست)
 15. عکس K2(کیتو)
 16. عکس Kangchenjunga (کنچنجونگا)
 17. عکس Lhotse (لوتسه)
 18. عکس Makalu (ماکالو)
 19. عکس Cho Oyu (چو اُیو)
 20. عکس Dhaulagiri (دائولاگیری)
 21. عکس Manaslu (ماناسلو)
 22. عکس Nanga Parbat (نانگا پاربات)
 23. عکس Annapurna (آناپورنا)
 24. عکس Gasherbrum I (گاشربروم 1) (همچنین با نام K5 نیز شناخته می شود)
 25. عکس Broad Peak (برود پیک)(همچنین با نام K3 نیز شناخته می شود)
 26. عکس Gasherbrum II (گاشربروم 2)(همچنین با نام K4 نیز شناخته می شود)
 27. عکس Shishapangma (شیشا پانگما)
 28. عکس سنگ نوردی
 29. عکس لیلا اسفندیاری
 30. عکس مسیر توچال به شهرستانک
 31. تصاویرقله کلکچال
 32. عکس قله نمازگاه 1387.03.30
 33. عکس قله الوند
 34. عکس قله آرارات
 35. دماوند 1387.06.07,8.
 36. عکس کوهنوردی رئیس جمهور دکتر روحانی

 

+ نوشته شده در  شنبه 31 تیر1391ساعت 8:38 PM  توسط ارغوان  | 

 

برای ایرانیان هیمالیانوردی بدون حادثه نمی شود:

 

لازم نیست به سال های دور برگردیم، تنها کافیست نگاهی به حوادث سالهای اخیر در قلل هیمالیا بیندازیم تا دریابیم که در هر فصل کوهنوردان ایرانی یک پای ثابت حوادث کوهنوردی در هیمالیا بوده اند. انگار اصلا عادت شده است که در هر فصل حداقل یک کوهنورد ایرانی به دلایل مختلف از ادم مغزی ریوی گرفته تا حادثه سقوط در هیمالیا جان خود را از دست بدهد.

از سال 87 شروع کنیم، سامان نعمتی کوهنورد قروه ای در ارتفاعات این قله ناپدید شد و جستجوها برای یافتن او به جایی نرسید. در همین سال نیز «دکتر سعید بهاءلو» پزشک تیم ملی امید ایران در ارتفاعات قله تیلیچوپیک بر اثر سقوط ناپدید و جان خود را از دست داد.

در سال 88 مهدی اعتمادی فر کوهنورد مستقل ایرانی که به همراه یک تیم خارجی در تلاش بر روی قله دائولاگیری بود، در ارتفاعات این قله ناپدید شد.

در سال 1390 عیسی میرشکاری کوهنورد جیرفتی در ارتفاعات قله ماناسلو جان خود را از دست داد. جسد این کوهنورد کرمانی بعد از انتقال به ایران در زادگاهش جیرفت به خاک سپرده شد. در همین سال هیمالیانورد زن ایرانی «لیلا اسفندیاری» در بازگشت از قله گاشربروم 2 به دلیل سقوط ناپدید و جان خود را از دست داد.

امسال نیز با آغاز فصل صعودها در هیمالیا و تلاش تعداد زیادی از کوهنوردان کشورمان در هیمالیا، نگران تکرار حوادث مشابه سال های اخیر بودیم، حوادثی که ممکن بود به هر دلیلی برای هر یک از کوهنوردان کشورمان پیش آید

بعد از اطلاع از خبر حادثه جعفر ناصری کوهنورد تهرانی تلاش کننده بر روی قله ماناسلو، بازهم حادثه ای دیگر به تاریخچه حوادث کوهنوردی کشورمان در هیمالیا افزوده شد، حوادثی که گویا تبدیل به یک عادث فصلی برای کوهنوردی کشورمان شده است، حادثه ای که بازهم ضعف ها و خلاء های این ورزش را نمایان کرد. خادثه ای که بازهم شادی صعودهای دیگر کوهنوردان کشورمان را به کاممان تلخ کرد. حادثه ای که دوباره یاد محمد اوراز، داوود خادم، سامان نعمتی، دکتر بهاءلو، مهدی اعتمادی فر، لیلا اسفندیاری، عیسی میرشکاری و ... را در یادها زنده کرد.

منیع: کوه نیوز

 

 

 

                                                                  عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  شنبه 13 خرداد1391ساعت 12:37 PM  توسط ارغوان  | 

  

 

 

 

 

زنده یاد جعفر ناصری ...

 خبر تلخ بود اما غیر قابل تصور نبود و کسی از این خبر فکر نمی کنم شوکه شده باشد دلیلش بسیار ساده است . عادت کرده ایم به این رفتن ها اما در اولین برداشت و تحلیل به این نتیجه میرسیم که شاید یک اشتباه کوچک و یا تخلیه انرژی بودن باعث این اتفاق شده است ...

صرف نظر از دلایل این حادثه دوست دارم از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه کنم و این سوال را بازگو کنم که نقش جامعه ی کوهنوردی در این حوادث چیست؟


اگر پلی بزنیم به مرگ زنده یاد لیلا اسفندیاری ، زنده یاد میرشکاری ، زنده یاد جعفری ، زنده یاد اعتمادی فر، دکتر سعید بهالو  و ... می توان یک موضوع مشترک را به عنوان عاملی تاثیر گذار یافت .

متاسفانه فشاری که جامعه ی کوهنوردی بر این ورزشکاران اعمال می کند به زعم من یکی از مهمترین عوامل بروز این حوادث است . لیلا اسفندیاری شب قبل از صعودش به ناتوان بودن تحریک شده بود و صعود نانگاپارباتش و همچنین تلاشش بر کی تو فشاری بسیار زیادی را متوجه ش کرده بود ، عیسی میرشکاری قرار نگرفتن در تیم ملی و عدم اعتماد مسئولین فنی فدراسیون را می توان از انگیزه هایش به شمار آورد .

مهدی اعتمادی فر اعتماد به نفسی که از باور جامعه گرفته بود در سهل پنداشتن دائولاگیری بی تاثیر نبوده است و تلاش ناموفقش در دائولاگیری و ...

اما فارغ از این مباحث وضعیت کوهنوردان زنده ی ما چگونه است؟ محمود هاشمی در گاشبروم یک ، مقبل و فکر کنم حمید ناصری در لوتسه ، احسان پرتوی نیا در آناپورنا ، نعمت الهی در دائولاگیری و ... همه از خوش شانسهای هیمالیانوردی این سالیان بوده اند که با خوش شانسی محض زنده مانده بودند ...

اما کسی عملکرد آنها را نقد نکرده است و حتی در گزارشها هم به آن اشاره نشده است . چندی پیش عظیم قیچی سازهم به باور من به خاطر فشار جامعه ی کوهنوردی سعی در صعود به هر قیمتی داشت و او نیز از کمپ های سه به دو از خطر بهمن جست و ساعاتی پس از وی کوهنورد مجارستانی دچار حادثه شد ...

آما آیا تلاش لیلا ، عظیم ، محمود هاشمی ، مهدی اعتمادی فر ، داود خادم و ... یک ماجراجویی جسورانه است که نباید نقد کرد و یا آن را سرزنش نمود یا می بایست این تصمیم که گاه با بدشانسی و یا خوش شانسی همراه بوده است را به عنوان بخشی از این ماجراجویی ستود؟

آیا زمان آن فرا نرسیده که جامعه ی کوهنوردی از کوهنوردان کشور صعود قله به هر قیمتی نخواهند ؟ با علم به اینکه کوهنوردی همچون عظیم بسیار مقتدرانه می تواند در این برهه از دوران ورزشی و حرفه ای ش تلاش نماید اما نقش عوامل طبیعی را به عنوان عاملی که می تواند هر کوهنوردی را زمین گیر نماید را باور داشته باشند و انتظارات و فشار را از  دوش ورزشکاران بردارند؟

بد نیست به ایرج معانی اشاره نمایم ایرج معانی در دو صعود گاشربروم دو و ماکالو بسیار منطقی و بدور از هیجان تصمیم به بازگشت می نماید در صورتی که اگر ادامه می داد ممکن بود دچار حادثه شود اما تصمیمش بسیار منطقی بود که به گمانم باید تقدیر کرد و برای تلاشش ارزش قائل بود چراکه در آن شرایط توانست وضعیت خود را با موقعیتش تطبیق دهد و منطقی ترین تصمیم را بگیرد . در نهایت با این رویه که در پیش گرفته ایم هر سال شاهد جعفر های ناصری خواهیم بود.

با تشکر از وبلاگ کوهستان 

  

 

       

 

 

جعفر ناصری فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد. اولین صعود خارج از کشور این کوهنورد ایرانی بر روی قله موستاق آتا به ار تفاع ۷۵۴۶ متر در سال ۸۸ انجام شد. در سال ۸۹ در قالب تیم منتخب استان تهران به قله  ۷۱۳۲ متری نان پیک در کشور هند رفت و توانست این قله را صعود نماید. ناصری در کنار فعالیتهای کوهنوردی به یخ نوردی نیز می پرداخت. او در قالب اولین تیم یخ نوردی کشورمان به مسابقات جهانی در کشور ایتالیا سفر کرد.

عکس: سایت هیات کوهنوردی تهران

جعفر ناصری  ۵ شنبه ۱۰ فروردین ماه ۹۱ در قالب تیم دونفره هیمالیانوردان تهرانی به همراه امید آمحمدی دیگر همنورد خود جهت صعود به قله ماناسلو تهران را ترک کرد. امروز درحالی خبر تلخ حادثه سقوط این کوهنورد جوان تهرانی مخابره شد که این تیم توانسته بود ساعت ۱۸ روز ۵ شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۹۱ این قله را صعود نماید.

امید آمحمدی در خبر ارسالی خود که پایگاه خبری فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشورمان آن را منتشر کرده است، گفته در مسیر بازگشت از قله به دلیل تاریکی هوا و نامساعد بودن شرایط جوی «جعفر ناصری» به صورت ناگهانی در شب تندی سقوط می کند. جستجوهای اولیه و همچنین جستجوی تیم مشترک ایتالیایی و آمریکایی تا این لحظه بدون نتیجه بوده است.

سال قبل نیز عیسی میرشکاری کوهنورد کرمانی در ارتفاعات این قله جان خود را از دست داد.

با توجه به مخابره خبر صعودهای پی در پی کوهنوردان کشورمان به قلل مختلف هیمالیا، خبر تلخ حادثه سقوط جعفر ناصری، شیرینی تمام این افتخارات را به کاممان تلخ کرد.

 

 

 

Dawn on summit day

 

 

 

 

 

سوالات بی پایان بدنبال سقوط جعفر ناصری:

  به نقل از امید آمحمدی ، یکی از ۳ کوهنورد اعزامی به ماناسلو، جعفر ناصری ۳۵ ساله اهل تهران که روز پنجشنبه موفق به صعود قله ۸۱۶۳ متری ماناسلو شده بود در راه برگشت در یک شیب تند در شرایط تاریکی شب، دید کم و هوای دگرگون ‌شده و نامساعد سقوط کرده و تا کنون جست ‌و جوهای اولیه‌ی برای یافتن او بی نتیجه مانده است.

این حادثه تلخ در ماناسلو بار دیگر حادثه تلخ جان باختن عیسی میر شکاری (در اثر بیماری ارتفاع) را در اذهان زنده کرد. حادثه ای که حرف و حدیث های زیادی را در پی داشت. حوادث، بخش جدایی ناپذیر کوهنوردی هستند اما برخی از این حوادث به راحتی برای تیم های دیگر رخ نمی دهند. حوادثی که در چند روز اخیر نیز شاهد آن بوده ایم به خاطر برخورد ناگهانی با شرایط نامساعد و تصمیم به بازگشت به کمپ های پایین تر بوده هر چند ناموفق بوده اند (مثال Tibor Horvath از مجارستان) و یا بیماری ارتفاع که مجال امداد رسانی به دلایلی مانند شرایط بد هوایی یا مرگ سریع بیمار مانع از نجات کوهنورد شده اند (شرپایی که در اورست جان باخت).

طبق گزارش تلفنی امید آمحمدی معلوم نیست که ساعت حرکت کی بوده ؟ که ساعت رسیدن به قله ۱۸ اعلام شده که قاعدتا با زمانی که برای گرفتن عکس و اثبات صعود تلف شده باید خیلی دیرتر از ساعت ۱۸ اقدام به فرود به کمپ های پایین تر نموده اند و با این توصیف فرودی سخت در هوای ناپایدار عصر و دید ناکافی به خاطر تاریکی در انتظار آنها می بوده. با این وجود نمی توان انتظار داشت در قله بمانند و مجبور به حرکت به کمپ های پایین تر بوده اند که همین امر باعث به وجود آمدن حادثه برای کوهنورد یاد شده بوده. سوالی که برای من پیش آمد بعد از مقایسه زمان رسیدن عظیم به قله (ساعت ۷:۵۵ بامداد به وقت محلی) بود که میبینیم زمانبندی احتمالا به درستی صورت نگرفته که با چنین شرایطی برخورد کرده اند. و موضوع دیگر اقدام به بیواک این کوهنوردان بعد از وقوع حادثه بوده که می توانستند این کار را قبل از وقوع حادثه برای همنوردشان انجام دهند.

با این نگاه اجمالی به حادثه بلافاصله قصد حاشیه سازی یا مقصر دانستن هیچ کوهنوردی را ندارم. مطمئنا تصمیم گیری در چنان شرایطی دشوار بوده و به راحتی نمی توان بدون شنیدن شرح کامل حادثه به استدلال پرداخت و از این حادثه به عنوان یک اشتباه (چه تیمی و یا شخصی) نام برد ولی با همین گزارش هم بلافاصله در ذهن خواننده سوالاتی مطرح می شوند که توجه خاص جامعه کوهنوردیمان را می طلبد.

حوادثی که منجر به جان باختن کوهنوردان جوان کشورمان در قلل هشت هزار متری می شوند نیاز به کالبد شکافی و در عین حال شرح آن برای آگاه سازی جامعه جوان کوهنوردی دارند تا از چنین حوادث تلخی که به نوعی می توانستند پیشگیری شوند (؟؟) جلوگیری به عمل آید.

 

 

 

 

                                             عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 13 خرداد1391ساعت 12:24 PM  توسط ارغوان  | 

 

برگرفته از سایت

http://www.jahannews.com/vgldkk0n.yt05nyl22fa6y.h.html

 

گزارش لحظه به لحظه از مرگ هشت کوهنورد ایرانی

 

کیمیا ایرلاین ،
در حقيقت هدف از برگزاري اين كلاس اين بود كه اگر در كوهستان و در ارتفاعات ، هوا بشدت طوفاني و مه آلود شد بتوانيم چطور جان خود را در مقابل شرايط بد و سرماي زياد حفظ كنيم .

پس از گذراندن كلاس تئوري بهمن شناسي قرار بود كه كار عملي اين كلاس را در روز جمعه 25/10/1388 برگزار كنيم ولي وقتي همه همنوردان در ساعت 5 صبح در محل قرار حاضر شدند ، مرحوم خليلي به دليل كسالت فرزندشان كه مشكل آسم داشتند به سر قرار نيامد و در نتيجه كلاس عملي به زمان ديگري موكول شد . چندي بعد كلاس تئوري غار برفي را گذرانديم و باشگاه اطلاع داد كار عملي هر دو كلاس در يك برنامه دو روزه انجام خواهد شد و بدليل زياد بودن همنوردان قرار شد كلاس عملي به دو گروه تقسيم شود ، كلاس گروه اول شامل ۲۷ نفر كارآموز و ۳ نفر سرپرست و كمك سرپرست كه روزهاي 15 و 16 بهمن ماه در گردنه ديزين انجام شود و گروه دوم دو هفته بعد از آن.....


روز پنجشنبه 15/11/1388 دقيقا" راس ساعت 7 صبح خودم را به سر لاله زار ، محل قرار رساندم و از آنجايي كه مرحوم خليلي خيلي منضبط بود راس ساعت 7 با دو دستگاه ميني بوس حركت كرديم . تعدادي از دوستان كه دير آمده بودند خودشان را به طرق مختلف به ما رساندند ولي از ميان آنها وضعيت مرحوم اكبر كشاورز با بقيه متفاوت بود .

چرا كه اكبر كشاورز قبل از ساعت 7 سر لاله زار رسيده بود و بدليل نياوردن كيسه خواب ، به منزل برگشته و بسرعت خودش را در فشم به ما رساند كه اي كاش به همين دليل از ادامه اين برنامه صرفه نظر مي كرد ......


گروه اول در حال عبور از روي بهمن اول

قابل ذكر است كه آقايان پيمان ثروت و حسن بيرجندي كمك سرپرستان اين برنامه بودند كه در ميني بوس ما بودند . پس از رسيدن به شمشك ، هوا با بارش برف خفيف همراه شد و هر چه به گردنه ديزين نزديكتر مي شديم وضعيت هوا به مراتب بدتر ميشد .

در اينجا اين سوال برايم پيش آمده كه چرا راهداري و پليس راه محترم اين منطقه ، مسيري به اين خطرناكي و مهمي را مسدود نكرده بوده اند و حتي هيچ هشداري نسبت به داشتن زنجير چرخ و لاستيك يخ شكن هم ندادند .... پس از اندك زماني و در حدود ساعت 9 صبح ، به غير از خودروهاي دو ديفرانسيل باقي خودروها با مشكل جدي مواجه شدند و خيلي ها تصميم عاقلانه گرفتند و بسمت تهران مراجعت كردند .

تلاش جهت رهايي ميني بوس از برف

بالاخره ميني بوس ما هم در دو كيلومتري گردنه ديزين به دليل حجم زياد برف بر روي جاده و همينطور نامناسب بودن لاستيك هايش به مشكل خورد و پس از حدود يكساعت تلاش بي نتيجه ، در نهايت، لودر راهداري به كمك ما شتافت و ميني بوس را از برف رها كرد و كمك كرد كه به سمت تهران برگردد و ما پياده به سمت گردنه ديزين راهي شديم ......

عبور گروه اول از روي بهمن و تلاش لودر جهت باز كردن جاده

ساعت 10:30 دقيقه صبح را نشان ميداد و شرايط نامساعد هوا در روي گردنه كاملا" مشهود بود و برف به همراه بادي شديد( 35 كيلومتر در ساعت طبق گزارش هواشناسي ) در حال بارش بود . مرحوم خليلي ، پس از جمع و جور كردن همنوردان به آنها گفت كه بخاطر شرايط نامناسب در همين نزديكي تاسيسات ديزين ، غارهاي برفي را درست خواهيم كرد و طبق برنامه ، شب را در غار برفي مي گذرانيم ......

تلاش براي كندن غار برفي

توسط مرحوم خليلي ، محلهاي كندن غار مشخص شد و همنوردان در گروههاي 5 و يا 6 نفره مشغول به كندن غار برفي شدند . پس از اندك زماني متوجه شديم كه مشغول كندن غار يخي هستيم نه برفي . چرا كه لايه هاي پاييني برف كاملا" تبديل به يخ شده بود و كندن آنها انرژي بسيار زيادي را ميگرفت ولي نااميد نشديم و كار را با شدت بيشتر ادامه مي داديم چرا كه قبل از تاريكي هوا بايستي جانپناهي براي 5 تا 6 نفر درست مي كرديم .

البته در اين ميان يكبار هم زماني كه من در حال خروج و جايگزيني با نفر تازه نفس بودم ، سقف غار بر سرم خراب شد و از جلو و عقب راه مسدود شد و فشار زيادي را بر پشتم حس كردم و امكان هيچگونه حركتي را پيدا نكردم ولي خوشبختانه سرم رو به پايين بود و فضايي خالي در جلوي صورتم بود كه همين امر مشكلي جهت تنفس برايم ايجاد نكرد ولي صداي هياهوي دوستان و نگراني آنها را مي شنيدم و در كمتر از يك دقيقه مرا به بيرون كشيدند و پس از اين اتفاق ، مرحوم اكبر كشاورز كه قرار بود با هم ، شب را در غار برفي بمانيم و به شوخي به يكديگر همغار مي گفتيم ، به من گفت كه تو يك بهمن كوچك را حس كردي و حالا ديگه ميدوني بهمن يعني چي ، غافل از اينكه خودش تا ساعاتي ديگر گرفتار بهمني به مراتب بزرگتر و وحشتناك تر ميشد.....
حركت بسمت تهران

ساعت 14بود كه مرحوم خليلي همه دوستان را جمع كرد و گفت بدليل نامناسب بودن شرايط جوي و برف موجود در منطقه ، جهت درست كردن غار برفي ، برنامه را بايستي كنسل كنيم و به تهران مراجعت كنيم كه با شنيدن اين خبر همنوردان با صداي بلند اظهار خوشحالي كردند كه ميتوانند شب را در يك جاي گرم بخوابند كه اي كاش تا آرام شدن هوا شب را در همان غار برفي به صبح مي رسانديم و پايمان را در دامي كه بهمن برايمان پهن كرده بود ، نمي گذاشتيم .....

با جمع و جور كردن كوله هاي سنگيني كه براي يك برنامه دو روزه تدارك چيده شده بود و خوردن مقداري كمي مواد غذايي ساعت 14:45 دقيقه همگي در گردنه ديزين آماده جهت حركت به سمت تهران شديم .

قبل از حركت مرحوم خليلي جهت سهولت در راهپيمايي ، گفتند نيازي به حمل بيل ها كه به تعداد 11 عدد در بين دوستان تقسيم شده بود نيست و آنها را در پشت وانت آقاي علي غضنفري كه خود را با وسيله شخصي اش به گردنه ديزين رسانده بود ، گذاشتيم .

دستور حركت توسط مرحوم خليلي كه سرقدم بود صادر شد ، من پشت سر او و ديگران پشت سر من به راه افتاديم . در طول مسير با ايشان كمي هم صحبت شدم و اولين چيزي كه گفتم در باره هوا و هواشناسي بود و ايشان گفت فكر نمي كردم هوا به اين حد خراب باشد و اين كلاس را حتما" در زماني بهتر اجرا ميكنيم و صحبت ديگرم در باره صدمه خوردن ميني بوس توسط لودر بود كه پيشنهاد دادم مبلغي از همنوردان جمع آوري كنيم و به راننده جهت خسارت پرداخت كنيم كه ايشان بسيار استقبال كرد و گفت حتما" در مسير برگشت به تهران يادآوري كنم .....

ساعت 15:15 و پس از طي كردن حدود 3 كيلومتر از گردنه ديزين به سمت شمشك به تجمعي از خودروها رسيديم كه در حال انتظار بودند . وقتي كمي جلوتر رفتيم متوجه سقوط بهمن و مسدود شدن جاده شديم و عوامل راهداري با يك دستگاه لودر در حال تميز كردن جاده بودند . مرحوم خليلي شروع كرد به نظاره كردن بهمن و صحبت كردن با راهداران ...

انتظار اتومبيل ها در پشت بهمن اول
حدود نيم ساعت در اين مكان در زير ريزش برف و باد ايستاده بوديم و منتظر بوديم تا راه باز شود و در اين مدت مرحوم اكبر كشاورز از تك تك دوستان براي آخرين بار عكسهاي تكي و يادگاري مي گرفت و يك تبعه خارجي ، اهل فنلاند بنام Perry هم كه براي اسكي امده بود با يك دوربين لنزدار از ما عكس مي گرفت و در اين فرصت بعضي ها هم مشغول خوردن غذا و نوشيدني شدند .

نگاه دوستان به مرحوم خليلي كه در حال گذر از روي بهمن اول بود
بهرحال براي ديدن وضعيت موجود به سمت لودر حركت كردم و متوجه شدم چرخهاي سمت چپ آن وارد چاله اي عميق شده بطوري كه چرخهاي سمت راستش به روي هوا رفته و ديگر قادر به كار كردن نيست ولي خيلي سريع از چاله به بيرون آمد و شروع به ادامه كارش داد .

در همين هنگام از حسن بيرجندي ( كمك سرپرست ) شنيدم كه گفت: فرشاد رفته آنطرف بهمن كه ببينه اگه شرايط مناسبه ، ما هم بريم اونطرف بهمن و در نتيجه ادامه مسير دهيم ......

عبور انفرادي مرحوم فرشاد خليلي از روي بهمن اول

باور كنيد لرزه اي به تنم افتاد و خوب كه دقت كردم ديدم درسته ، مرحوم خليلي محلي را بالاي بهمن شكافته و به آنسو رفته است . خيلي سريع به آقاي بيرجندي علامت داد و اول يك گروه سه نفره شامل مرحوم علي اكبر ابراهیم پور ، فرشید ابوالفتح زاده و مرحوم اكبر كشاورز و گروه دوم شامل پرويز شجاعي ، حسين حيدري و خانم مينا رسولي به فرمان بيرجندي به آهستگي و احتياط و البته با ترس و لرز عبور كرديم

عبور گروه اول و دوم و تلاش لودر

( قابل توجه اينكه در لحظه عبور همنوردان ، لودر همچنان كار مي كرد و يك لحظه هم توقف نكرد ) و پس از عبور نفس راحتي كشيديم ، البته در حين عبور پاي من و حسين كياني كه در گروه اول بود داخل يك چاله برفي رفت و تا گردن در داخل برف نرم فرو رفتيم كه خيلي سريع با كمك مرحوم اكبر كشاورز بيرون اومديم و ديگران هم بصورت سه نفر سه نفر با فاصله پشت سر ما مي آمدند . وقتي به مرحوم خليلي رسيدم اين آخرين جمله اي بود كه شنيدم : اين راهدار ، نيم ساعته كه وقتمون رو گرفت و گرنه تا حالا كلي راه رفته بوديم .......

كوهنوردان و اسكي بازان در حال انتظار در پشت بهمن اول

در همين اثني ( حدود ساعت 16 ) ، بدون اينكه ما متوجه چيزي بشيم يكي از همنوردان ، كه تازه به ما ملحق شده بود فرياد زد : آقاي خليلي بچه ها را بهمن زد (دومين بهمن )........ با شنيدن اين خبر انگار همه چيز رو سرم خراب شد ، پاهام كمي سست شد . باورم نمي شد ، مگه ميشه . ما كه دقايقي قبل از اونجا رد شديم . پس چرا ما نفهميديم ، نه صدايي ، نه لرزشي ، نه فريادي .


گويا همه چيز خيلي سريع و آني رخ داده بود . بعدا" آقاي شاهرخ ساسان كه نزديكترين شخص در بهمن بود به من گفت : كه ما در حال گذر بوديم كه ناگهان من با صورت به سمت جلو پرتاب شدم كه ابتدا فكر كردم كه كسي مرا از عقب هل داده ، وقتي بلند شدم ديدم نفرات پشت من ( مرحوم مجيد شهپري ، مرحومه ناديا آنجفي ، پيمان ثروت ، حسن بيرجندي ) كه چهار نفر بودند نيستند و تازه فهميدم كه بهمن آمده ...... البته بعدا" در عکسهایی که آقای Perry گرفته بود ، متوجه شدم كه به غير از اين چهار نفر مرحوم حميد كاظم زاده نيز جزو گروه آخر بود كه در بهمن گرفتار شده بوده ولي متاسفانه كسي متوجه غيبت ايشان نشده بود .

آخرين عكسها از گروه آخر در لحظاتي قبل از بهمن دوم ، در عکس سمت راست نفر سوم از جلو آقاي ساسان شاهرخ ، نفر چهارم مرحوم مجيد شهپري ، نفر پنجم مرحومه ناديا آنجفي و نفر آخر حسن بيرجندي ميباشد . در عكس سمت چپ كه چند ثانيه بعد گرفته شده آقاي پيمان ثروت و مرحوم حميد كاظم زاده ( با كاور كوله نارنجي ) نیز ديده مي شوند . در ضمن آقاي Perry ، عكاس فنلاندي ، پس از گرفتن اين عكس بر اثر اصابت بهمن به دره پرتاب شد كه خوشبختانه زنده ماند
مرحوم خليلي خيلي سريع به سمت محل حادثه حركت كرد ، و فرياد زد كه كسي جلو نياد ولي چند نفر از همنوردان از جمله مرحوم علي اكبر ابراهيم پور ، مرحوم محمد مهدي خراساني ، مرحوم اكبر كشاورز ، جلوتر از آقاي خليلي براي كمك شتافتند و از طرف ديگه چند نفر از اسكي بازان ( مرحوم سعيد طاهري و محمديان فراز ) و ديگراني كه حضور ذهن ندارم به كمك بهمن زدگان آمدند . پس از مدتي فرياد زد كه يك نفر سوند بهمن ( سوند بهمن وسيله است جهت پيدا كردن شخص بهمن زده ) را از كنار كوله اش به ايشان برساند كه اين ماموريت را فرشيد ابوالفتح زاده انجام داد .

لودرها در حال فعاليت

در همان ابتداي امدادرساني ، آقاي پيمان ثروت و حسن بيرجندي ، دو كمك سرپرست برنامه از زير بهمن بيرون آورده شدند و پيمان ثروت به سمت ما آمد ولي با روحيه اي خراب و بسيار آشفته و از همنوردان خواهش كرد كسي به محل حادثه نزديك نشود . كار به كندي پيش ميرفت چرا كه بيلي در كار نبود و بيلها در پشت وانت علي غضنفري بود و بچه ها با دست برف را مي كندند . پس از دقايقي ديگر مرحوم مجيد شهپري كه هنوز زنده بود و در عمق بيشتري از برف فرو رفته بود با زحمت زياد بيرون آورده شد كه متاسفانه به داخل كابين لودر گذاشته شد كه در جاي امني باشد و تمامي بچه ها بدنبال تنها يكنفر ميگشتند ( مرحومه ناديا آنجفي ) ........

در همين هنگام دو نفر را مشاهده كرديم كه از داخل دره بسمت بالا مي آيند و متوجه شديم كه همان تبعه خارجي ( Perry ) به همراه دوست ايراني خود ( آقاي علی چراغی ) هستند كه وقتي در حال عكاسي بودند ، گويا بهمن آنها را به دره پرتاب كرده بوده و كسي از غيبت آنها مطلع نشده بوده است . ( بعد از حادثه چگونگي پرتاب شدن آنها را از آقاي چراغی پرسيدم و ايشان توضيح داد ما آنجا ايستاده بوديم و شما را كه در حال گذشتن بوديد تماشا مي كرديم كه ناگهان متوجه شدم در هوا در ميان توده اي از برف در پروازم و سپس متوجه شدم در ميان برف در دره افتادم ) وقتي به جاده رسيدند به ديواره اي حدود دو متر روبرو شده بودند كه براي بالا آمدن احتياج به كمك داشتند . آقاي جواد درخشان يكي از همنوردان ، از من و دوست ديگري درخواست طناب كرد . من و دوست ديگر طنابهاي انفراديمان را داديم و او رفت . دوباره شنيدم دوستان ديگري كه در حال نجات ناديا بودند فرياد زدند چند نفر چوب باتون بياورند ........

بلافاصله به همراه فرشيد ابوالفتح زاده و دو نفر ديگر بسوي محل حادثه حركت كرديم . من آخرين نفر بودم كه به محل حادثه نزديك مي شدم . هر چه نزديكتر مي شدم ضربان قلبم را بيشتر حس ميكردم . هنوز حدود 10 متر فاصله داشتم . ايستادم و كمي مكث كردم . سپس به دره نگاه كردم ، خيلي وحشتناك بود . انگار هنوز آرام نگرفته بود .

استراحت در غار برفي
ناگهان تند بادي به صورتم خورد ، عينك طوفانم را بر روي پيشاني ام گذاشتم كه بهتر ببينم . بادِ تند ، از درون دره به سمت پايين سرازير شده بود كه بسيار غير طبيعي بود ( آقاي شاهرخ ساسان هم اين باد را حس كرده بود ) . در يك لحظه با منظره اي روبرو شدم كه تا بحال در عمرم تجربه نكرده بودم . توده اي عظيم و بزرگ از برف كه به جرات ميتوانم بگويم بيش از ده ها متر ارتفاع داشت و با سرعتي مافوق تصور به پايين حركت ميكرد . من فقط توانستم برگردم بسمت جاده و با صداي بلند فرياد بزنم : بهمن......و با تمام توان شروع به دويدن بسمتي كه منطقه اي امن بود حركت كردم كه قدرتي مافوق تصور مرا از روي زمين بلند كرد و به جلو پرتاب كرد . در جلوي چشمانم همه جا سفيد شده بود و خنكي گرد برف را در تمام وجودم كه از هر منفذي وارد لباسهايم مي شد حس ميكردم . يادم مياد آنقدر هول شده بودم كه مقداري از راه را هم چهار دست و پا فرار كردم . صداي فرياد دوستانم را مي شنيدم كه در حال فرار بودند و بعد يك لحظه سكوت مطلق . بلند شدم و دقت كردم .... واي خداي من ، باورم نميشد . همه جا سفيد شده بود حتي لودر به اون بزرگي ديگه ديده نمي شد . فقط دست يك نفر بيرون بود و تقاضاي كمك مي كرد ، ايشان آقاي ساسان شاهرخ بود كه توسط دو نفر راننده راهداري و سپس توسط آقايان عباس شفاعي و فرشيد ابوالفتح زاده به بيرون كشيده شد .

لحظاتي پس از سقوط بهمن سوم
اين بهمن سومي ، خانمان سوز بود . همه را با خودش به كام مرگ كشيد . بعدا" فهميدم كه فرشيد ابوالفتح زاده هم كه با هم براي كمك رفته بوديم و در جلوي من بود ، از اين بهمن جان سالم به در برده بود . بدنم از داخل ميلرزيد . البته سرما و باد شديد همچنان نفس گير بود و به دوستان پيشنهاد دادم كه حركت كنيد كه بدنتون يخ نكنه .

وضعيت روحي بچه ها خيلي بد شده بود . خيلي ها فشارشون افت كرده بود . خود من كمي حالت تهوع داشتم . بعضي از خانمها مثل الهام احمدي ، مژگان سلطاني و سارا عبدالمحمدي دائما" گريه و بي تابي ميكردند و درخواست مي كردند جلو برند و با ممانعت همه روبرو شدند . حتي شنيدم سارا آنجفي كه خواهرش جزو بهمن زده ها بود داشت دخترها را دلداري مي داد و مي گفت : ناديا كه الان زير برفه خواهر منه ولي من و شما كاري از دستمان بر نمي آيد ، بهتره كه آروم باشيم و وضعيت رو بدتر از اين نكنيم و بگذرايم بچه ها كارشون رو بكنند ........

لحظاتي پس از سقوط بهمن سوم

از اين زمان بود كه همه شروع كردند با موبايلهاشون تماس گرفتن ، به هر كسي كه فكرمون ميرسيد زنگ مي زديم . من به اولين كسي كه زنگ زدم ، آقاي محلوجي ، همكارم بود . بهش گفتم به هر كسي ميتوني زنگ بزن ، ما رو بهمن زده . گفت شما كجاييد . گفتم كمي پايين تر از گردنه ديزين به سمت شمشك . تماس رو قطع كردم و زنگ زدم به خانم واقف از دوستان باشگاه دماوند . و تا گفتم چي شده ، گفت : همين الان بهم خبر دادند و كلي سفارش بهم كرد كه سعي كنيد كنترل خودتون رو حفظ كنيد . و اينكه بچه ها متفرق نشوند و كسي جلو نره و كار احساسي انجام ندهند و آخرين سوالش اين بود كه خليلي كجاست؟ و گفتم خودش زير بهمنه .....
آقاي حسن بيرجندي در حال راهنمايي نفرات از روي بهمن

همه به فكر دوستاني بودند كه در زير برف بودند و تقاضاي كمك داشتند . آخرين تصويري كه از دوستاني كه در حال تلاش براي نجات ناديا آنجفي بودند تو ذهنم ميومد . بيشتر از همه حسن بيرجندي و مرحوم اكبر كشاورز تو ذهنم بودند . خدايا الان كجاند . تو همين فكرا بودم كه زنگ موبايل پيمان ثروت به صدا در اومد . باورم نمي شد صداي حسن بيرجندي بود كه مي گفت من زنده ام و ته دره افتادم و از دره در حال بالا اومدن هستم . و به ثروت گفت از جلو رفتن دوستان جلوگيري كنه كه تلفات بيشتري نديم . اومدم لب جاده و خوب به پايين نگاه كردم . خدا رو شكر كردم چون او را ديدم كه در سلامتي كامل در حال بالا اومدن بود.......

تو اين فكر بودم كه اي كاش آقاي خليلي ، وقتي مجيد شهپري را پيدا كرده بود و فقط ناديا آنجفي و حميد كاظم زاده زير بهمن بودند ، همه را به غير از دو يا سه نفر نگه ميداشت . اينجوري شايد تلفات به حداقل ميرسيد . همه ناراحت و شاكي بودند يكي مي گفت اصلا" از صبح هوا خراب بود چرا اومديم . يكي مي گفت نبايد از اينجا عبور مي كرديم چرا رد شديم ..... يهو موبايلم زنگ زد . يه آقايي بود كه اظهار ميكرد مدير كل اداره راه استان تهران است و گفت كجا بهمن اومده و چند نفر زير بهمن هستند ؟ به او آدرس را دادم و گفتم بيش از ده نفر زير بهمن گير كرده اند و از او ملتمسانه خواهش كردم كه راه را باز كنند و كمك بفرستند ......

رسيدن اولين گروه امدادي در ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه
ساعت حدود 17:15 دقيقه را نشان ميدهد و هوا بشدت سردتر شده بود و بارش برف و وزش باد به همان روال سابق بود . يادم مياد تلفنم بارها و بارها زنگ خورد . يكي از اين تلفنها خانم واقف بود كه گفت : بايد خودمان را آماده كنيم براي يك شبماني در برف چرا كه بهمن در نقاط مختلف باعث وقفه در كار امدادرسانان شده است . واقعا" خبر بدي بود و اين نشان مي داد كه حالا حالاها كسي نمي تونه به كمك ما و بهمن زدگان بياد و سپس تلفن را به برادرش داد و او نيز سفارشهاي لازم را كرد و تلفني هم ، از آقاي عرفان فكري داشتم كه از طريق دستگاه جي پي اسي كه همراهم بود ، مختصات دقيق جايي كه بوديم را برايش خواندم شايد مفيد واقع شود ......

در اين زمان صداي خانمي را شنيديم كه با گريه فرياد مي زد سعيد كجايي ؟ و به هر كسي مي رسيد مي گفت سعيد منو نديديد .. قد بلندي داشت و لباس گرتكس نارنجي تنش بود..... اسم اين خانم رويا بود و به دنبال سعيد طاهري اسكي باز و سنگنورد گروه همت شميران مي گشت كه اون روز براي اسكي به ديزين اومده بودند . خدايا سعيد مرد قدرتمندي بود و ديواره علم كوه را يكبار در زمستان صعود كرده بود . سعيد جزو بچه هاي ما نبود ولي براي نجات همنوردان ما آمده بود . او اصرار داشت همه با هم بريم كمك ولي پيمان ثروت بهش گفت خانم عزيز اين كار خيلي خطرناكه ، هر لحظه امكان داره باز هم بهمن بياد و ما تا همين الان هم از سرنوشت بيش از ده نفر از نفراتمون بيخبريم ولي او مرتبا" اصرار داشت .

عبور كوهنوردان ، تلاش مستمر لودر و مرحوم سعيد طاهري
حدود نيم ساعت گذشته بود و در اين گير و دار به سمت محل حادثه نگاهي كردم . آقاي شاهرخ ساسان ، عباس شفاعي ، فرشيد با چند نفر ديگه در حال امداد رساني بودند و چند نفر از جمله آقاي جواد درخشاني ( همان دوستي كه طنابها را جمع آوري كرده بود و جلوتر از من براي امداد حركت كرده بود ) كه از ناحيه كمر مجروح شده بود و آقايي بنام محمديان فراز از اسكي بازان ( مدير فروشگاه و آموزشگاه كوهنوردي فراز كوه ) را نجات دادند .


آقاي شاهرخ ساسان نحوه نجات خودش را اينگونه بيان كرد : زماني كه مجيد شهپري را كه حالش نسبتا" بهتر شده بود را در كابين لودر ( بخاطر گرماي كابين ) گذاشتم و درب كابين را بستم ، هنوز در بالاي پلكان لودر بودم و دستم به دستگيره كه احساس كردم ، باد شديدي به صورتم مي خورد و ناگهان برف با فشار زياد مرا در خود غوطه ور كرد ولي در ارتفاع بالاتري نسبت به بقيه بودم ، چرا كه متوجه شدم ميتوانم يك دستم را حركت دهم و اولين كاري كه كردم اين بود كه جلوي صورتم و مسير تنفسم را باز كردم و سپس تقاضاي كمك كردم تا اينكه توسط دوستان نجات داده شدم . آقاي محمديان فراز هم در خاطراتش به من اين چنين گفت : من و آقاي خليلي در كنار هم بوديم كه سوند بهمن ميزديم ، وقتي بهمن اومد ، اونقدر آني و سريع اتفاق افتاد كه ما اصلا" متوجه آمدنش نشديم . او ادامه داد : فقط در يك لحظه همه جا تاريك شد و چون صدايي از فرشاد شنيدم به او گفتم فرشاد ما خودمون الان تو بهمن هستيم و صداي فرشاد خليلي را مرتبا" مي شنيده كه مي گفته ول كن ، ول كن . گويا احساس مي كرده كسي او را از پشت گرفته و باورش نمي شده كه گرفتار بهمن شده و بعد از اندك زماني صدا آهسته نامفهوم و سپس قطع شده .....
حركت به سمت گردنه ديزين با لودري كه پيكر بي جان فرشاد خليلي را حمل ميكرد

ساعت ۱۸ شده بود و هوا رو به تاريكي مي رفت . رويا درخواست طناب كرد كه بخودش ببنده و براي كمك بره جلو ، كه تو همين حين بهمن چهارم سرازير شد . خداي من اين چه مصيبتي بود كه ما گرفتار شده بوديم . عزيزان ما جلوي چشمانمون زنده زنده دفن ميشدند و ما كاري از دستمون برنمي آمد . اين بهمن نسبتا" كوچكتر بود ولي با اين وجود چند نفر را بلعيد كه البته خيلي سريع بيرون اومدند ، فقط فرشيد ابوالفتح زاده به دره پرتاب شد كه خوشبختانه جان سالم به در برد . آقاي شاهرخ ساسان پس از نجات به سمت ما آمد .


انصافا" ايشان با به خطر انداختن جانش ، جان چند نفر را نجات داد . ايشان پس از نجات ، بدون كوله پشتي ( چرا كه در بهمن سوم به زير برف رفته بود ) بسمت ما آمد و گفت : ديگه ترسيدم و مرگ را به چشم ديدم ، خدا سه بار بهم اخطار داد . نفر بعدي كه به ما ملحق شد عباس شفاعي بود كه بدليل مشاهده صورت خون آلود مرحوم مجيد شهپري (متاسفانه بهمن سوم كه خيلي سهمگين بود پس از شكستن شيشه هاي كابين لودر ، جان مجيد را درجا گرفته بود . ) در كابين لودر با صورتي وحشت زده پيش ما برگشت و گريه ميكرد و پس از مدتي هم حالش داشت بهم ميخورد و حالت تهوع داشت . دوستان كمك كردند و كمي به او مايع جات گرم دادند كه بهتر شد . اين دوست عزيز هم در نجات جان چند نفر از جمله جواد درخشان و آقاي محمديان فراز نقش داشت ......
لحظاتي پس از نجات جواد درخشان از زير بهمن كه يك لنگه كفشش در زير بهمن جا مانده بود و سپس او را با اتومبيل يكي از اسكي بازان به سمت گردنه ديزين منتقل كردند
ساعت حدود ۱۸:۳۰ دقيقه بود كه ديگه هوا تاريك شده بود و هيچكس به كمك ما نيامده بود ، رويا و چند نفر ديگه از بچه ها از جمله علي غضنفري و حسن بيرجندي و چند نفر ديگه دوباره شروع به جستجو كرده بودند . باز نفرات تمايل به رفتن داشتند ولي پيمان ثروت ممانعت مي كرد و به آنها مي گفت از شما تمنا ميكنم از اينجا دور نشويد . يه نفر كه در حال جستجو بود فرياد زد يه نفر را پيدا كرديم اگه كسي كمكهاي اوليه بلده بياد .

خانم الهام احمدي كه شغلش پرستاري بود و مژگان سلطاني با اجازه آقاي ثروت دوان دوان رفتند . پس از مدتي فرياد زدند هر كسي آبگرم و لباس گرم داره بياره كه اونها هم فراهم شد . آقاي فرشاد خليلي را پيدا كرده بودند ولي گويا تمام تلاشي كه خانم الهام احمدي و ديگر دوستان انجام داده بودند نتيجه اي نداشت ..... ما حدود ۳ ساعت بود كه كاملا" درگير بهمن هاي متعدد شده بوديم و هنوز هيچ امدادگري و نيروي كمكي نيامده بود . در تعجب بودم كه چرا تاسيسات پيست اسكي ديزين با اين يد و بيضا كه درآمدي نجومي دارد و ما در فاصله سه كيلومتري آن بوديم هيچ امدادگري ندارد ......( پس از حادثه در خبرها به دروغ خواندم كه نيروهاي امدادي با جديدترين تجهيزات و با استفاده از سگهاي آموزش ديده ۴۹ نفر را زنده از زير بهمن نجات دادند )

مسير باز شده به سمت گردنه ديزين
لحظات به سختي مي گذشت ، ساعت ۱۹را نشان ميداد و هوا كاملا" تاريك شده بود و چراغهاي پيشاني را روشن كرده بوديم . بعد از مدتي آقاي حسن بيرجندي خودش را به ما رساند و گفت : طبق تماسي كه با گروههاي امدادي داشته ، بخاطر بهمنهاي متعددي كه در جاده اومده ، تا چند ساعت ديگر از سمت شمشك هيچ كمكي نخواهد رسيد و بهتر است كه از عرض بهمن عبور كنيم و دوباره به سمت گردنه ديزين حركت كنيم ، چرا كه با ماندن در اين مكان ، از سرما يخ خواهيم زد .

همه مات و مبهوت هستند و نمي توانند باور كنند كه دوستانشان را از دست داده اند

حرفهايش بسيار منطقي بود و همه با كمال ميل قبول كردند و شروع كردند با فاصله ، و نفر به نفر ، از روي بهمن عبور كردن . كه ديدم خانم مژگان سلطاني كه با روحيه اي خراب بخاطر ديدن پيكرهاي بي جان مرحوم فرشاد خليلي و مجيد شهپري از محل حادثه برگشت . گيج بود و وسايلش بيرون ريخته شده بود ، نمي دونست از كجا شروع كنه بهش كمك كردم و كمي از وسايلش را به كوله خودم بستم . ديدم باز مثل ماتم زده ها نشسته و به يك نقطه ذل زده . گفتم دختر بلند شو از اينجا بريم ، اينجا جاي موندن نيست . همه رفتند و فقط ما مونديم ، انگار بخودش اومد و بلند شد و ما هم با فاصله از روي بهمن گذشتيم . در حال گذشتن علي غضنفري اونجا ايستاده بود و به همه كمك ميكرد و به من هم گفت با سرعت هر چه تمام تر حركت كن و توقف نكن .....

اتومبيل اسكي بازان در محاصره برف

از اينجا به بعد همه متفرق شده بودند و آقاي پيمان ثروت با يك گروه بسرعت بسمت گردنه ديزين حركت كرده بود . گروه ما 6 نفر بود ( فرشته برزا ، مژگان سلطاني ، الهام احمدي ، عباس شفاعي و حسين كياني ) و بخاطر وضعيت روحي و جسمي آقاي شفاعي به آرامي حركت ميكرد و فقط سه نفر از ما هدلمپ داشتيم و به دوستان گفتم كه بهتر است كه عجله نكنيم و همه با هم باشيم . خانم فرشته برزا بخاطر سنگيني كوله اش اظهار ناراحتي ميكرد كه من و حسين كياني كمي به او كمك كرديم .

پس از يك كيلومتري كه به سمت گردنه اومديم جاده بخاطر ريزش بهمن ديگر مسدود بود و يك گريدر و يك لودر در حال تميز كردن جاده بودند و پيمان ثروت و گروهي كه جلوتر آمده بودند و همچنين اسكي بازان در كنار لودر ديگري ايستاده بودند كه پيكر بي جان مرحوم فرشاد خليلي بر روي بيل لودر بود و منتظر بودند كه جاده باز شود . به پيشنهاد پيمان ثروت عده زيادي بر روي بيل لودر و در كنار پيكر مرحوم خليلي و ماباقي هم در بالاي پلكان لودر ايستاديم و بسمت گردنه حركت كرديم .

پيكر بي جان مرحوم فرشاد خليلي در روي بيل لودر
ساعت حدود ۲۰ بود كه به محل استراحت راهداران تاسيسات ديزين رسيديم و پس از 30 دقيقه استراحت ، گروه گروه با بيل لودر به سمت رستوراني در نزديكي پيست اسكي برده شديم و تا ساعت ۲۱:۳۰ دقيقه آنجا بوديم كه دو گروه همزمان ( گروه كوهنوردي هفت خوان كرج و گروه كوچكي از هلال احمر ) جهت امداد از طريق ماشينهاي برف كوب با دو عدد بيل ، خودشان را از سمت هتل ديزين به گردنه ديزين رسانده بودند كه پس از يك ساعت با راهنمايي فرشيد ابوالفتح زاده به محل حادثه برده شدند و در نهايت با اعلام اينكه منطقه خطرناك است از امدادرساني امتناع كرده و دوباره به سمت گردنه ديزين برگشته بودند . در حقيقت امدادگران از ساعت ۴ بامداد روز جمعه با باز شدن جاده از سمت شمشك ، عمليات خود را شروع كردند . در ضمن تمامي كوهنوردان و اسكي بازان هم تا ساعت ۱۰:۳۰ با ماشينهاي برفكوب به سمت هتل ديزين برده شدند . در پايان اين گزارش براي بهترين دوستانم آقايان فرشاد خليلي ، سعيد طاهري ، اكبر كشاورز ، مجيد شهپري ، علي اكبر ابراهيم پور ، محمد مهدي خراساني ، حميد كاظم زاده و خانم ناديا آنجفي كه بهمن جان نازنيشان را به يغما برد و البرز روحشان را براي هميشه در خود جاي داد ، از خداوند منان ، طلب مغفرت ، رحمت و آمرزش و براي بازماندگان و خانواده هايشان صبر ، بردباري و شكيبايي آرزومندم .

 

 

 

                                            عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 خرداد1391ساعت 7:16 PM  توسط ارغوان  | 

 

محمد اوراز

اخبار و اطلاعات پيرامون حادثه مرگ اوراز

   در ایام در گذشت قهرمان تیم ملی کوهنوردی کشور عزیزمون،اولین فاتح مسلمان اورست هستیم.روحش شاد راهش پر رهرو باد.

درباره اوراز

 

تاريخ و محل تولد : شهريور 1348 ، نقده - آذربايجان غربي
وضعيت تاهل : مجرد
آغاز کوهنوردي : 1367
آخرين مدرک تحصيلي : کارشناسي تربيت بدني ، دانشگاه اروميه - 1379
تاريخ و محل وفات : 16 شهريور 1382 ، بيمارستان شفاي پاکستان
علت مرگ : جراحات ناشي از حادثه سقوط از ارتفاع 7900 متري بر اثر ريزش بهمن در هنگام صعود قله گاشربروم 1

صعودهاي برون مرزي

1376 - صعود قله راکاپوشي (7788 متر) ، پاکستان
1377 - صعود قله اورست (8849 متر) بلندترين قله دنيا ، هيمالياي نپال
1379 - صعود قله چوايو (8201 متر) ششمين قله بلند دنيا ، هيمالياي تبت - بدون استفاده از کپسول اکسيژن
1379 - صعود قله شيشاپانگما (8036 متر) سيزدهمين قله بلند دنيا ، هيمالياي تبت - بدون استفاده از کپسول اکسيژن
1380 - صعود قله ماکالو (8463 متر) پنجمين قله بلند دنيا ، هيمالياي نپال - بدون استفاده از کپسول اکسيژن
1380 - صعود قله آرارات (5165 متر) ، ترکيه
1381 - صعود قله لوتسه (8511 متر) چهارمين قله بلند دنيا ، هيمالياي نپال - بدون استفاده از کپسول اکسيژن
1382 - صعود تا ارتفاع 7900 متري قله گاشربروم 1 (8064 متر) يازدهمين قله بلند دنيا ، هيمالياي پاکستان - محمد اوراز و مقبل هنرپژوه در ارتفاع 7900 متري بر اثر ريزش بهمن تا ارتفاع 7300 متري سقوط کردند. در اين حادثه مقبل هنرپژوه سالم ماند ولي اوراز بعد از انتقال به بيمارستان و پس از گذشت 20 روز درگذشت.

مدارک و افتخارات

1377 - نخستين فرد مسلمان صعودکننده به قله اورست (در اين صعود سه ايراني مسلمان ديگر نيز همراه با اوراز موفق به صعود اورست شدند).
1378 - اخذ مدرک مربيگري درجه يک از فدراسيون کوهنوردي جمهوري اسلامي ايران
1378 - شرکت در دوره بين المللي صعود مسير هاي دشوار ، فرانسه
1378 - شرکت در دوره بين المللي رهبري گروه ، فرانسه
1380 - مرد سال کوهنوردي ايران
1381 - مرد سال کوهنوردي ايران

 

درگذشت محمداوراز در پاکستان

محمد اوراز به گزارش خبرگزاري ايرنا از اسلام آباد ، محمد اوراز کوهنورد سرشناس و 33 ساله ايراني که از سه هفته پيش به علت سقوط از ارتفاع 7900 متري قله گاشربروم 1 در منطقه اسکاردو در شمال پاکستان در حالت بي هوشي به سر مي برد، در اولين دقايق بامداد روز يکشنبه 16 شهريور ماه درگذشت .
وى به همراه "مقبل هنرپژوه " کوهنورد 19 ساله بوکاني با سقوط بهمن از ارتفاع 7900 مترى به ارتفاع 7300 مترى پرت شده بود و در سه هفته گذشته در بخش مراقبت هاى ويژه بيمارستان "شفا" شهر اسلام آباد بسترى بود. به گفته دبير فدراسيون پزشكي ورزشي مهمترين عامل مرگ محمد اوراز عفونت‌هاي مهلك ريوي بود كه وارد خون وي شده بود .
"هنرپژوه " هفته گذشته با بهبودى نسبي از بيمارستان مرخص شد.
گاشربروم 1 محمد اوراز عضو تيم ملي 12 نفره کوهنوردي جمهوري اسلامي ايران بود که در اوايل تير ماه سال جاري به قصد صعود قله 8068 متري گاشربروم 1 ، يازدهمين قله مرتفع دنيا عازم پاکستان شد. اين تيم پس از برپايي آخرين کمپ در ارتفاع 7300 متري ، مترصد صعود قله بود. محمد اوراز و مقبل هنرپژوه در ارتفاع 7900 متري و در حالي که تنها 160 متر تا قله فاصله داشتند دچار اين حادثه شدند.
اوراز از سال 1377 موفق به صعود پنج قله هشت هزار متري اورست ، چوايو ، شيشاپانگما ، ماکالو و لوتسه شده بود .

 

 

 

 

                                            عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 خرداد1391ساعت 7:1 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

شبکه خبری کوه نیوز >> با توجه به منتشر شدن اخبار ضد و نقیض در رابطه با مرگ کوهنورد کرمانی صعود کننده به قله ماناسلو، متاسفانه خبرگزاری ایرنا و سایت کرنا (سایت خبری استان کرمان) به نقل از رئیس هیات کوهنوردی استان کرمان این خبر را تایید کرد.

علي اکبر مشرفي رئیس هیات کوهنوردی استان کرمان به خبرنگار این سایت گفت: «عيسي ميرشکاري» اولين کوهنوري کرماني بود که موفق به صعود قله‌ ی ماناسلو شد.

مشرفی با بيان اين‌که اين قله هشتمين قله‌ي مرتفع جهان است، گفت: متاسفانه «عيسي ميرشکاري» پس از فتح قله در بازگشت دچار مرگ مغزي شده و فوت کرده است.

وي ضمن تسليت به جامعه‌ي ورزشي استان و خانواده‌ي وي گفت: در حال حاضر تيم امدادي در حال پايين آوردن جسد به کمپ یک این قله هستند. گفتني است عيسي ميرشکاري ۱۶ روز قبل براي صعود به اين قله که در کشور نپال واقع است اقدام کرده بود.

عیسی میرشکاری کوهنورد کرمانی۲۴ ساله، سال قبل موفق شده بود در قالب تیم کوهنوردی بسیج دانشجویی کشور قله موستاق آتا را صعود نماید. این کوهنورد کرمانی به همراه ۴ کوهنورد دیگر به صورت آزاد، همراه با تیم اعزامی هیات کوهنوردی استان زنجان، ۸ فرورذین راهی کاتماندو شده بود.

خبرگزاری ایرنا نیز دقایقی قبل با بازتاب این خبر در مصاحبه با علي اکبر مشرفي نوشت: اين كوهنورد به دليل سكته مغزي در مسير بين كمپ يك و دو بازگشت از اين قله فوت كرده و مرگ او در اثر سانحه نبوده است.

'علي اكبر مشرفي' خاطرنشان كرد: شش نفر ديگر اين گروه كه از ايران به قله مانسلو اعزام شده بودند سالم و در حال انتقال جسد كوهنورد كرماني به سمت پايين هستند.

وي اظهار داشت: گروه كوهنوردان ايراني فردا دوشنبه به دامنه قله مي رسند و در كوتاهترين زمان جسد اين كوهنورد به ايران انتقال خواهد يافت. مشرفي افزود: براي نخستين بار يك كوهنورد كرماني به اين قله صعود كرد اما متاسفانه جان باخت.

وي ادامه داد: قله مانسلو هشتمين قله مرتفع جهان است كه پيش از اين تنها يك گروه از ايران موفق به صعود اين قله شده اند. مشرفي بيان كرد: اين گروه كوهنورد ۲۰ روز پيش از ايران به سمت نپال اعزام شده بود.

به گفته وي، ميرشكاري حدود ۱۲ سال كوهنورد بوده و با عضويت در تيم ملي قله هاي بسياري را در ايران و تركيه فتح كرده بود.

 

 

                

 

 

                                            عناوین و پستهای وبلاگ

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 خرداد1391ساعت 6:42 PM  توسط ارغوان  | 

 

 1.  ابراهیم شیخی
 2. لیلا اسفندیاری
 3. عیسی میرشکاری
 4. محمداوراز
 5. مرگ هشت کوهنورد
 6. جعفر ناصری
 7. هیمالیانوردی بدون حادثه نمی شود
 8. کشف جسد یخ‌زده کوهنورد جوان در ارتفاعات دربند/ ولنجک

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 خرداد1391ساعت 6:25 PM  توسط ارغوان  | 

 

 ابراهیم شیخی

 

ابراهیم شیخی، روز پنج شنبه ۱۶ خرداد ٬ در منطقه ی خط الراس پالون گردن _ سینه زا ( البرز مرکزی )

جان خود را از دست داد.

« در همین رابطه، اقبال افلاکی، دبیر فدراسیون کوه نوردی گفت: این صعود سه نفره به صورت آزاد و

شخصی بود و نیاز به هماهنگی با فدراسیون کوه نوردی نداشت. وی با بیان این که حال دو نفر دیگر

صعودکننده خوب است، گفت: در مورد فوت مرحوم شیخی، تصور بر این است که وی سکته کرده، اما

هنوز هیچ چیز مشخص نیست. افلاکی ادامه داد: روز گذشته، بالگرد امداد، دو پرواز را انجام داد، اما به

دلایل شرایط جوی نتوانست به محل وقوع حادثه برسد. امروز نیروهای امداد به محل حادثه رسیده‌اند و

آماده انتقال جنازه به منطقه یوش هستند. وی افزود: فدراسیون در تلاش است تا پیکر مرحوم شیخی

 به تهران انتقال یابد. سایت تابناک ١٨/٣/٨٧ »

روایت این حادثه از سایت کلاغ ها ابراهیم شیخی از چهره های نام آشنای کوه نوردی ایران بود .

 در کتاب « تاریخ کوه نوردی و غار نوردی ایران » از او به عنوان سرپرست کوه نوردان گروه آزاد کاوه

٬ در صعودی که برای نخستین بار از جنوب غربی یال چال ـ چال به دماوند در زمستان ۶۲ صورت گرفت ٬

نام برده شده است و نیز ٬ حضور در تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی برای اجرای اولین صعود زمستانی

 گرده ی آلمانها (زمستان ۶۳) از دیگر فعالیت های قابل توجه وی می باشد . طبق اطلاع تلفنی یکی از

دوستان ٬ جزئیات بیشتر حادثه ای که در جریان آن ابراهیم شیخی جان خود را از دست داد ـ به نقل از

عماد رفیعی ـ چنین است :

تیم سه نفره ی ابراهیم شیخی ٬ عماد رفیعی ٬ جلیل علیزاده در نظر داشتند طی برنامه ای چهار

 روزه و با حرکت از ولنجک تهران و انجام صعودی طولانی و خط الراسی از مسیر توچال ـ سی چال ـ

کلون بستک ـ سرکچال ها ـ خله نو و سپس خط الراس پالون گردن ـ سینه زا و چپکرو ـ ورارو خود را

به جبهه غربی دماوند برسانند و با صعود دماوند برنامه ی خود راپایان دهند . این تیم تا خط الراس

 پالون گردن ـ سینه زا پیش روی خوبی داشت و روز پنج شنبه پس از برقراری چادر روی خط الراس « شیخی بعد از خوردن غذا سینه درد می گیرد… بعد از ۱۰ دقیقه صدای غیر عادی از گلویش شنیده

می شود … و همان لحظه تمام می کند » روز جمعه از طریق عبداله ناهید اطلاع رسانی حادثه صورت

می گیرد و اعزام نیروهای امدادی به منطقه آغاز می شود .

جسد ابراهیم شیخی عصر امروز ( یک شنبه ۱۹/۳/۸۷ ) از مسیر تنگ یونزا و گردنه ی خاتون بارگاه ٬

بوسیله یک دستگاه آمبولانس و در حضور دکتر مساعدیان به تهران منتقل شد .

 

.....................................................................


« فـــدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی طی اطلاعیــه ای اعلام کرد ؛ مراسم تشییع زنـــــده یاد

« ابراهیم شیخی » مربی و کوه نورد پیشکسوت ، از ساعت ۸:۳۰ صبح سه شنبه ۲۱ خرداد از مقابل

درب مجموعه ورزشی شهید شیرودی و سپس با عزیمت به سمت بهشت زهرا (س) ، خاکسپاری آن

عزیز از دست رفته برگزار می شود .

شایان ذکر است پیکر آن مرحوم مغفور ، به عنوان یکی از چـــهره های صاحب نام در این رشته ،

 در قطعه ی قهرمانان و نام آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد .

گفتنی است ؛ مراسم یادبود آن فقید سعید ، در تاریخ ؛ پنج شنبه ۲۳ خرداد ماه ، از ساعت ؛ ۱۶:۳۰

لغایت ۱۸ ، در مسجد ولی عصر (عج ) { مسجد خوزستانی ها } ، واقع در خیابان خالد اسلامبولی

 {وزرا} ، جنب پارک ساعی ، منعقد می گردد

ابراهیم شیخی برای همیشه از میانمان رفت

ابراهیم شیخی کوه نورد برجسته و صاحب نام و نیز عضو اسبق تیم ملی کوهنوردی کشورمان

 پنجشنبه شب ( 16/3/1387 ) در ارتفاعات منطقه پالون گردن – سینه زا بر اثر حمله قلبی در گذشت .

وی به همراه دو نفر دیگر از کوهنوردان ، آقایان جلیل علیزاده و عماد ربیعی فعالیتی چند روزه را با صعود

قلل توچال ، سی چال کلون بستک ، سرکچال ، خلنو و پالون گردن آغازکرده بودند که در پایان روز سوم

آقای ابراهیم شیخی دچار حمله قلبی شده و جان می سپارند . روز جمعه صبح در حدود ساعت 7:30

 با هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان تهران مبنی بر درگذشت ابراهیم شیخی کوه نورد

برجسته و صاحب نام و نیز عضو اسبق تیم ملی کوهنوردی کشورمان در پنجشنبه شب

( 16/3/1387 ) در ارتفاعات منطقه پالون گردن – سینه زا ( ارتفاع 3700 متر ) بر اثر حمله قلبی

 تماس گرفته می شود ، هماهنگی با امداد هوائی اورژانس تهران به عمل آمده و دو مرحله پرواز

 در منطقه انجام گرفت که متاسفانه بدلیل عدم ارائه موقعیت دقیق ، محل چادر شناسائی نشد .

 

بعد ازظهر همان روز حدود ساعت 16 تیمی 4 نفره به سرپرستی آقای عبدا... ناهید عازم منطقه

می شود و از مسیر گردنه خاتون بارگاه و پس از یک شب مانی صبح امروز(18/3/87 ) حدود ساعت

 8:30 صبح خود را به محل چادر مرحوم شیخی می رسانند و همزمان با هماهنگی های به عمل آمده

 2 گروه محلی از روستاهای انگرود و بطر کلا به همراه چند راس قاطر برای حمل پیکر مرحوم عازم

 منطقه شدند . همینطور صبح امروز گروه دیگری از خانه کوهنوردان تهران از مسیر دشت لار عازم

 منطقه شدند . هم اکنون پیکر مرحوم شیخی هنوز به پائین حمل نشده و با رسیدن هر کدام از

 دو گروه محلی این مهم به سرعت انجام خوهد شد . متعاقبا گزارش کامل تر ارائه خواهد شد .

پیکر مرحوم شیخی پس از حدود 24 ساعت تلاش به کف دشت لار حمل شد و از آنجا با یک دستگاه

آمبولانس به کلانتری فشم انتقال یافت . پس از تشریفات قانونی و رویت خانواده درحدود ساعت 14 به

پزشکی قانونی تهران منتقل شد . به محض مشخص شدن مراسم تشییع که احتمالا از ورزشگاه

شهید شیرودی انجام خواهد پذیرفت ، از طریق همین سایت مراتب اعلام می گردد .

 

 

 

 

                                            عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 خرداد1391ساعت 6:16 PM  توسط ارغوان  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 15 دی1390ساعت 9:53 PM  توسط ارغوان  | 

 

           

 

تو را تا قله خواهم برد

تا آنجا که یاد لحظه های با تو بودن هست

تا انجا که هرگز نیست اوج دیگری جز تو

تو را تا قله خواهم برد به یاد مهربانیهای چشمانت که می خوانند رفتن را

به کشف راه های گم

به قعر دره های سرد

به اوج انتهای کوه

تو تا پایان روز دوستی ماندی و قلبم را به سوی قله ها بردی

و شرم آفتاب گرم را دیدم

ز گرمی قدمهایت که می رفتند تا بی انتهای کوه

به گوش کوه می خواندی تو فریاد صلابت را

به عمق رود می گفتی سرود تند رفتن را

شب تاریک می ماندی میان سرد شب تنها

و فردا گرم می کردی یخ سردد بلورین را

به گام گرم پرشوقت

و اکنون بار دیگر بار راهی پیش ماست

و دیگر بار پاهایی به جای پای تو تا قله خواهد یافت

و در ان راه طوفان زا

سرود زنده بودن را

صدایی تازه خواهد خواند

که پرچم را میان قله دلها تو برپا کن

که فتح ما

همان عشق تمام قلبهای بسته پیمانیست

که بودن را به لفظی تازه می خواندند

تو را تا قله خواهم برد

تو که قلب مرا تا قله ها بردی

به یاد تو به نام تو به آن راهی که پیمودی

تو را تا قله خواهم برد

تو را تا قله خواهم برد

 

 

                              عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 دی1390ساعت 9:12 PM  توسط ارغوان  | 

     کوله پشتي

در ميان وسايل طبيعت‌گردي و کوهنوردي پس از کفش مهم‌ترين وسيله، کوله‌پشتي است؛ زيرا  تمام وسايل مورد نياز کوهنورد براي صعود و فرود و شب‌خوابي در درون آن قرار مي‌گيرد. کوله‌ها از گذشته تاکنون دستخوش تغييرات فراواني شده‌اند؛ به طوري ‌که امروزه اگر براي اولين‌بار براي خريد کوله به يک فروشگاه وسايل کوه برويد شايد از ديدن سايزها، رنگ‌ها و اشکال مختلف آنها متعجب شويد! بنابراين لازم است با مشورت يک فرد خبره و با توجه به نيازتان کوله‌اي مناسب تهيه كنيد تا هميشه و در همه حال بهترين كارآيي را براي شما داشته باشد، زيرا اگر شکل و اندازه کوله مناسب بدن شما نباشد، ممکن است بر اثر فشارهاي وارده بر شانه و ستون مهره‌ها اين عضوها آسيب ببينند.

                      

                               

 

 درخصوص کوله پشتي بايد به دو نکته زير توجه داشت:

1- انتخاب و خريد کوله: فصل اجراي برنامه، چند روزه بودن برنامه، جنسيت کوهنورد (مرد يا زن )، حجم کوله (ليتر و يا اينچ مکعب)، وزن باري که در کوله قرار مي‌گيرد، نوع فعاليت يا برنامه (کوهنوردي، سنگنوردي،...)

 2- تنظيم صحيح کوله پشتي روي بدن.

 

 

                               1- انتخاب و خريد کوله:

تهيه كوله متناسب با جنسيت افراد: امروزه به غیر از کوله های معمول،کوله‌هاي ويژه‌اي نیز براي نوجوانان و بانوان ساخته مي‌شود که متناسب با فیزیک بدنی آنهاست .کوله‌هاي مناسب براي خانم‌ها وآقايان به تناسب اختلاف‌هاي فيزيکي آنها با يکديگر متفاوت است.کوله خانم‌ها عموماً با عباراتي چون   sl ، lady ، women  مشخص شده‌اند.

حجم کوله: حجم مناسب به سه عامل بستگی دارد: مدت زمان برنامه ، فصل اجرای برنامه و  حجم وسایل کوهنورد. کوله برنامه 1 روزه با 3 روزه فرق می کند ، حجم وسایل در زمستان از سایر فصلها بیشتر است و هرچه وسایل کوهنورد حرفه ای تر و کم حجم تر باشد به کوله کوچکتری نیاز خواهد داشت .اندازه کوله‌ها را برحسب فضاي داخل آن، با واحد ليتر يا اينچ مکعب اندازه گيري مي‌كنند که معمولاً از 30 تا 100 ليتر متفاوت است. کوله‌هاي 30 ليتري براي برنامه‌هاي يک روزه بدون وسايل خواب و يا دوچرخه سواري مناسب هستند. هميشه کوله‌اي را انتخاب کنيد که پس از قرار گرفتن تمام وسايل ديگر فضايي خالي نداشته باشد تا شکيل و خوش فرم به پشت‌تان بنشيند. اگر کوله بزرگ‌تر باشد از فرم خارج شده و با لنگر انداختن موجب خستگي و آزار شما مي‌شود و اگر کوچک‌تر هم باشد مجبوريد مقدار زيادي از وسايل را به دور کوله آويزان کنيد و يا در دست بگيريد.

 نوعي کوله نيز طراحي شده است که مخصوص حمل کودک است و علاوه بر جاي مخصوص نشستن کودک که در حمايت هم باشد و سقوط نکند، داراي تعدادي جيب نيز براي وسايل ضروري است،

         

 

حجم اضافه کوله : معمولا ًبا علامت (+) برروی کوله نشان داده می شود و این قسمت برای مواقع ضروری بر روی کوله طراحی شده است و بهترین حالت کوله در نظر نگرفتن این قسمت می باشد .

وزن بار: از نکات قابل توجه است کوله‌هايي با حجم يکسان مي‌توانند براي وزن‌هاي مختلفي از بار طراحي شده باشند. حداکثر وزني را که براي حمل با کوله مناسب است به وسيله شرکت‌هاي معتبر سازنده اعلام مي‌شود. حداکثر وزن مشخص شده به اين معنا نيست که مثلا اگر وزن بيشتري داخل کوله قرار داديم کوله پاره شود و طاقت آنرا نداشته باشد بلکه به معني اينست که ديگر کوهنورد آن احساس راحتي نخواهد داشت و کل سيستم کوله براي انتقال وزن به روي بدن به صورت صحيح جوابگو نخواهد بود. مي‌بينيد که اين نکته مي‌تواند در انتخاب کوله شما تاثير گذار باشد. شما بايد علاوه بر مقدار حجم وسايل، وزن آنها را نيز محاسبه کنيد يا تخمين بزنيد تا کوله مناسب‌تري انتخاب کنيد.

نوع برنامه: شرکت‌هاي سازنده کوله‌پشتي براي فعاليت‌هاي مختلف کوله‌پشتي‌هاي مختلفي طراحي و توليد مي‌کنند.مانند: کوله‌هاي کوهنوردي‌، کوهنوردي فني يا آلپي‌، طبيعت‌گردي و کمپينگ‌، کوله‌هاي يک روزه. مثلا کوله‌هاي طبيعت‌گردي داراي جيب‌هاي مختلفي اطراف کوله هستند و در برخي مدلها يک کوله کوچک به کوله متصل شده که مي‌توان آن‌را جدا کرد و زماني‌که  اطراف کمپ مي‌خواهيد گشت و گذار کنيد يا به قله برويد همراه ببريد، کوله‌هاي کوهنوردي نيز که براي حمل بار در ساعت‌هاي طولاني مناسب بوده، ظاهري کشيده‌تر دارند و جيب‌هاي کمتري در اطراف دارند.
برخي از کوله‌هاي قديمي که امروزه نيز گاهاً استفاده مي‌شوند داراي يک زين فلزي در خارج از کوله هستند که با پشت فرد در تماس است و چون بار را به تناسب بين شانه و پشت و کفل تقسيم مي کند براي بارکشي هاي سنگين و حتي در موارد اضطراري براي حمل مجروح مناسب است . اشکال اين کوله ها وزن بيشتر و ارتفاع و پهناي زياد است . چون در مسيرهاي تنگ يا داراي شاخه هاي درخت و يا سنگنوردي بايد از کوله هاي باريکي استفاده کرد که عرض آن بيشتر از بدن نباشد . کوله هاي قديمي داراي جيب هايي نيز در پشت و طرفين هستند که مي توانيد وسايل ضروري و دم دست را در آنها قرار دهيد . ولي کوله هاي جديدتر که بيشتر براي برنامه هاي فني و يا زمستاني بکار مي روند بجاي جيب هاي بيروني داراي يک جيب بزرگ در روي سر کوله هستند و بعضا نيز در بخش انتهايي کوله محفظه اي را جداکرده اند که داراي زيپ است (اصطلاحاً به آن دیافراگم می گویند) و مي توان براي وسايل ضروري و يا کيسه خواب از آن استفاده کرد ؛ در دوطرف و پشت کوله نيز بندهايي براي بستن وسايلي مانند فوم ، زير انداز و کلنگ و باتوم و کرامپون و ... تعبيه شده است  .
جنس کوله ها معمولا صد درصد ضد آب است که در انواع جديد از پارچه هاي گورتکس که سبکتر نيز هستند استفاده مي شود . رنگ کوله نيز مانند لباسها بايد بشکلي باشد که متضاد با محيط برنامه مورد نظر شما باشد تا از دور کاملا به چشم بيايد اين مسئله در صورت گم شدن و يا مجروح و زمينگير شدن به جستجوگران کمک زيادي مي نمايد . بنابراين کوله ها معمولا به رنگ هاي قرمز و زرد و آبي ساخته مي شوند .

نوعي از کوله ها که به رنگ سبز و يا پلنگي هستند مخصوص شکارچيان و يا سربازان است که مي خواهند در استتار باشند  .

کوله هاي باريک و لوله اي شکلي با جنس ضخيم نيز براي غارنوردي و آبشارنوردي ( دره نوردي ) ساخته شده اند که مناسب مسيرهاي تنگ و خيس و خشن است  .

۲-تنظيم کوله‌پشتي: هدف از تنظيم کوله پشتي، انتقال صحيح وزن بار کوله پشتي بر روي بدن کوهنورد است  و به نحوي است که حدود 80 در صد و حتي بيشتر از وزن بار به روي پايين کمر و لگن منتقل شود و شانه‌هاي کوهنورد بيشتر در کنترل استقرار بار نقش داشته باشند. قبل از خريد کوله‌پشتي بايد به يک نکته ديگر هم دقت کنيد، هر کوله‌پشتي براي يک محدوده مشخص اندازه تنه کوهنورد مناسب است. براي هر کوله چيزي به عنوان Torso در قسمت ويژگي‌هاي کوله (Specification) آمده است و محدوده‌اي را به اينچ مشخص کرده. مثلاً براي Torso (محدوده کمر به بالا) کوله ای که 13-20 اينچ ذکر شده يعني بين 33 سانتيمتر تا حدود 51 سانتيمتر. اين عدد اندازه ارتفاع تنه شماست به اين نحو که از بالاي باسن تا ابتداي گردن (جايي که شانه و گردن به هم مي‌رسند) را اندازه‌گيري مي کنيم. حال در موقع خريد کوله‌پشتي بايد کوله‌اي را بخريد که اندازه تنه شما در محدوده اندازه ذکر شده کوله‌پشتي باشد و متاسفانه ما کمتر به آن توجه می کنیم . در تنظيم کوله با يد بعد از انداختن کوله روي شانه به تنظيم بندها و فيکس بودن کوله روي بدن اطمينان حاصل گردد. بخشي از کوله که با پشت فرد در تماس است شايد مهم‌ترين بخش باشد که بايد مانع از چسبيدن کوله به پشت و عرق کردن شود. کوله‌ها معمولاً بند بزرگي در قسمت پايين دارند که بدور کمر(بند کمر) پيچيده مي‌شود و در حفظ تعادل مؤثر است. برخي نيز داراي بندکي مشابه و در جلوي سينه (بند سينه )هستند که تعادل بالاي کوله را حفظ مي‌کند ولي موقع صعود که تنفس و حرکت سينه زياد و سريع است بهتر است که بسته نشود و فقط موقع پايين آمدن آن‌ را ببنديد  بندهاي شانه و بند کوله‌کشي (یا بند بارکشی) نيز بايد تنظيم شوند.

                           

چگونگی تنظیم وچینش کوله پشتی

چينش کوله: (مطابق شکل بالا ) موقع چيدن كوله،وسايل سخت و فلزي را در تماس با بدنه كوله قرار ندهيد زیرا اگر در پشتتان باشد باعث آزار و اگر در اطراف باشد بر اثر كشيده شدن كوله به در و ديوار باعث پارگي كوله مي شود . وسايل را طوري بچينيد كه سنگين تر ها در نزديك ترين محل کوله به کمر باشند (به مرکز ثقل بدن و کوله دقت کنید) و همچنين وسايل را به ترتيب استفاده داخل كوله قرار دهيد . كوله چيني خود يك هنر است كه با تمرين در شرايط مختلف روز و شب و هواي سرد و گرم و با دستكش هاي كلفت و ... بدست مي آيد . جاي وسايل را كاملا بخاطر داشته باشيد تا با چشم بسته هم بتوانيد وسيله مورد نظر را بيابيد .مواد سوختي را در ظرفي با دري محكم (ظروف آب بندی شده)ريخته و داخل چندين پلاستيك قرار دهيد تا نشت آن باعث خرابي كوله و لباس و غذاها نشود  .
آب و هوا در کوهپايه ها و ارتفاعات بسيار متفاوت است و شما بايد آمادگي رو دررو شدن ناگهاني با آب و هواي نا مساعد را داشته باشيد. لباسهاي لازم براي باران را به همراه داشته باشيد و آنها را در قسمتي از کوله پشتيتان قرار دهيد که بتوانيد به سرعت و را حتي به آن دسترسي داشته باشيد. حتما وسايل درون کوله پشتيتان را در کيسه هاي پلاستيکي قرار دهيد تا خيس نشوند. بخصوص لباسهاي اضافه تان را بدقت محافظت کنيد .خيس شدن لباسهاي اضافه مي تواند تمام آمادگي شما را در برابر مشکلات (از جمله سرمازدگي ) از بين ببرد.

چند توصيه: در خريد کوله و همه وسايل کوهنوردي چون با آسايش و سلامت  شما سروکار دارد به قيمت فکر نکنيد و بيشتر به کيفيت ، دوام و راحتي و وزن کم آن بها دهيد ؛ همچنين وسايل خود را تخصصي نماييد و بدنبال کوله اي براي همه برنامه ها و يا همه فصول نباشيد.

مجموع وزني که يک فرد مجاز به حمل آن است براي افراد با تناسب اندام ،حداکثر يک سوم وزن شخص و براي افراد عادي، حداکثر يک چهارم وزن فرد مي باشد.

قبل از اجرای برنامه از سالم بودن کوله خود اطمینان حاصل کنید.

چنانچه کوله پشتی شما کثیف شد می توانید آنرا با آب نیمگرم و صابون بشویید و از حرارت مستقیم به آن جلوگیری کنید. از شستن کوله با مواد شیمیایی (تاید)، چنگ زدن و انداختن در ماشین لباسشویی خودداری نمایید زیرا مواد ضد آب آن بعد از مدتی از بین خواهند رفت.

از حمل ظروف شیشه ای در داخل کوله ها خودداری کنید زیرا احتمال شکسته شدن و در نتیجه پاره کردن کوله زیاد می باشد. ضمن اینکه وزن این ظروف نیز  زیاد و همراه آوردن آنها مردود می باشد. 

در مواقع استراحت،کوله را در جای مناسب قرار دهید تا از غلطیدن به پایین جلوگیری شود همچنین در معرض نور خورشید یا هوای مناسب قرار گیرد که تا حدی از رطوبت پشت آن کاسته شود. 

می توانید کاوری جهت مراقبت از کوله در مقابل باران و خیس شدن آن تهیه کنید.(کاور باران Rain cover : پارچه ای ضد آب به اندازه سطح کوله است که دور آن کش می باشد). هنگام حرکت در زیر باران و یا در مواقعی که کوله در بیرون چادر است می توان از آن استفاده کرد. 
هنگام مراجعت از برنامه حتماً کوله خود را از ظروف کثیف یا مواد غذایی مانده از برنامه و نیز لباسهای خیس و کثیف تخلیه کنید و یا در صورت نیاز آنرا ترمیم کنید تا برای برنامه بعد آماده باشد. 

در آخر هم اين که بايد چند کوله را کهنه و يا پاره کنيد تا بتوانيد کوله مناسب خود را پيدا کنيد ! بدانيد هرگرم اضافه،بر وزن کوله مي افزايد همچنین با کوله بزگتر وسوسه مي شويد آنرا پرکنيد .به مرور زمان اين تجربه حاصل خواهد شد که چه وسايلي ضروري ترند.

 

 

                                             عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  دوشنبه 12 دی1390ساعت 10:44 PM  توسط ارغوان  | 

 

چادر کوهنوردی

                                

چادر يکي از مهم‌ترين وسايل در کوهنوردي، خانه متحرك يك طبيعت‌گرد  و يك وسيله گروهي است، زيرا در مقابل گرما، سرما، باران، برف و … از ما به‌خوبي مراقبت مي‌کند در انتخاب چادر عوامل متعددی از جمله نوع برنامه .ارتفاع .فصل اجرای برنامه.  آب و هوا.تعداد افراد و... اهميت دارد.به طور كلي چادرها به دو نوع كمپينگ و ارتفاع تقسيم مي‌شوند.

 نوع كمپينگ :مخصوص ارتفاعات پايين است و عموماْ در نيمه اول سال استفاده مي‌شود؛ نوع ارتفاع (كوهنوردي) نيز براي ارتفاعات بالا و برنامه هاي نيمه دوم سال مناسب است..

چادرهاي ارتفاع برخلاف چادرهاي كمپينگ داراي ارتفاع و وزن كم و معمولا گنبدي شكل هستند كه با تيرك‌هاي سبك فلزي ( آلومينيوم يا تيتانيوم ) و يا فايبر گلاس مقاومت خوبي در برابر بادهاي تند در ارتفاعات دارند و سريع برپا و يا جابه جا مي‌شوند . جنس چادر ها معمولا از پارچه داراي قابليت تنفسي گورتكس است . چادر هاي ارتفاع و بعضاْ كمپينگ معمولا دو پوش هستند كه پوش خارجي آن ضد آب و ضد باد و پوش داخلي گورتكس است . بين اين دو لايه نيز حدود ۱۰ سانتيمتر فاصله براي تبادل هوا وجود دارد .

يكي از نكات مهم در استفاده از چادر، جلوگيري از تعرق آن است كه با تنظيم و باز كردن پنجره‌ها و يا دريچه‌هاي تعبيه شده در بدنه چادر امكان‌پذير است. همچنين در صورت يكي شدن دماي داخل و خارج چادر بر روي بدنه داخلي بر اثر تنفس و بازدم افراد برفك ايجاد مي‌شود كه با گرم شدن هوا در نزديكي صبح تبديل به آب شده و همه وسايل داخل چادر را خيس مي‌كند و خيس شدن كيسه خواب و لباس‌هاي پر در زمستان به معني دردسر و سرمازدگی است.

                               

 
چادر هاي ارتفاع معمولا از ۱ تا ۴ نفر ظرفيت دارند و پوش دوم آنها داراي دو بخش اضافي در جلوي دو در چادر است كه يكي به عنوان انبار وسايل و لوازم غيرضروري براي خلوت شدن داخل چادر و از فضاي ديگر نيز به عنوان آشپزخانه به منظور جلوگيري از كثيف شدن و يا آتش‌سوزي داخل چادر استفاده مي‌شود. روکش چادرها که فوق‌العاده سبک و مانع ورود باد و آب به داخل چادر است قابل حملند.

برحسب شكل ظاهري. چادرها به ۳ نوع تقسيم بندي مي شوند :

1 ـ چادر اسكلتي يا تونلي: براي برپا كردن اين چادر بايد ابتدا ميله‌هاي چادر را وصل و سپس به زمين محكم كرد و بعد خود چادر( كه معمولا از جنس برزنت است) را روي اسكلت و كف زمين انداخت. اين نوع چادر سنگين است و براي حمل آن بايد از قاطر يا وسيله نقليه مناسب استفاده كرد.

                

2. چادر خيمه‌اي: اين چادر داراي تيرك‌هايي در وسط است كه خود چادر روي تيرك‌ها مي‌افتد و به زمين ميخ مي‌شود. جنس آن امكان دارد هم از نايلون باشد و هم از برزنت. وزنش بين 2 تا 4 كيلوگرم است و به دليل جمع و جور بودن، براي كوهپيمايي بسيار مناسب است.

3. چادر فنري يا گنبدي: داراي 2 تيرك است كه به راحتي سر هم مي‌شود. اين دو تيرك به صورت ضربدري روي هم قرار مي‌گيرد و انتهايشان به قلاب چادر متصل مي‌شود. اين نوع چادر سبك، تقريبا كم حجم و كوچك بوده و جنس آن ضد آب و باد است. براي استقرار بهتر آن و مقاومتش در برابر باد، بهتر است به زمين محكم بسته شود.

توصيه :
-    سعي كنيد قبل از اجراي يك برنامه شب ماني كه نياز به چادر مي باشد يكبار چادر را برپا كنيد تا هم باروش برقراري كمپ آشنا شويد و هم  احياناً با نواقص و عيوب چادر برخورد داشته و در صدد رفع آن برآييد.

-    به محل برقراري كمپ توجه كنيد در مسير هاي بهمن خيز.مسير عبور رودخانه ها و سيلابها. محل عبور حيوانات و درمسير هاي شيبدار چادر را برپا نكنيد محل برقراري چادر را مكاني صاف و بدون شيب انتخاب كنيد و آنرا عاري از وجود سنگلاخها كنيد و يا با بيلچه آنجا را صاف كنيد.

-    برقراري چادر در زمستان در مسير هاي پرشيب سبب سر خوردن چادر و  افراد مي شود و هنگام  خوابيدن نيز راحت نخواهيد بود.در صورت ضرورت در مكانهاي شيبدار سعي كنيد سرتان در قسمت مرتفع تر باشد تا خون در سرتان جمع نشود . 

-   در بادهاي شديد به محل ثابت نگه داشتن طنابها دقت كنيد تا در اثر وزش باد ميخها جدا نشوند .در زمينهاي كه امكان فرورفتن رفتن ميخ  در آن نباشد مي توان از سنگهاي ثابت و بزرگ و درختها براي ثبات چادر استفاده كرد .همچنين در هنگام برپايي چادر از يك كوله پشتي  براي بي حركت ماندن چادر تا نصب كامل و يا قرارگرفتن يكي از افراد داخل چادر مي توان بهره برد .

-   دقت كنيد كه بين لايه اول و دوم چادر فاصله برقرارباشد (لايه بيروني را جداگانه به زمين  متصل كنيد)تا هوا بين دولايه در جريان باشد و در زمستان مانع ورود باد و سرما و يخ زدگي پوشش چادر شود.

-    مراقب خيس شدن چادر در اثر تعرق باشيم، پيش‌بيني هواكش فراموش نشود.

-    جيب‌هاي چادر جاي وسايل سنگين و تيز و برنده نيستند.همچنين موقع حمل چادر در كوله از آسيب نديدن چادر در كنار ديگر وسايل اطمينان حاصل كنيد.

-    از استفاده  مواد آتش زا در داخل چادر بپرهيزيد تا مانع ايجاد آتش سوزي در آن شويد.

-   وجود يك زيرانداز خوب در چادر قابل توجه است همچنين در زمستان داشتن يك زير انداز غيرقابل نفوذ براي رطوبت و سرما كارايي چادر را جهت شب ماني افزايش مي دهد.

-    استفاده بيش از ظرفيت از چادر علاوه بر اين كه عذاب‌آور است، مي‌تواند باعث فرسودگي زودرس چادرها شود. بهتر است به تعداد لازم( برحسب تعداد افراد )چادر پيش‌بيني شود.چادرهاي ۱-۲-۴-۶ و..نفره در بازار موجود مي باشد.رعايت نظم و تميز نگاه داشتن چادر هاي چند نفره برنامه اي بهتر را برايتان رقم خواهد زد.

-    باید دقت کرد که چادر های کوهنوردی را میتوان در یک مسافرت استفاده کرد که برای دوام عمر چادر بهتر این است اینکار انجام نشود ولی برعکس این موضوع صدق نمی کند .

-    اگر چادر خيس شده آنرا در معرض هواي آزاد قرارداده  تا خشك شود سپس آنرا جمع كنيد و در جاي مخصوص خود بگذاريد.

-    بعد از اجراي برنامه چادر را تميز و از عدم  وجود مواد غذايي بجا مانده از برنامه يا شن و ماسه مطمئن شويد  باقي ماندن مواد غذايي در چادر باعث كپك زدن آن مي شود در صورت ضرورت ميتوان آنرا شست · 

 

 

 

                                            عناوین و پستهای وبلاگ

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 12 دی1390ساعت 10:33 PM  توسط ارغوان  | 

سنگ نوردی

 

                    

 تقریبا همه در مورد اینکه سنگ نوردی چیست توافق دارند. دست کم همه توافق دارند، کسی که به سنگ نوردی مشغول است چه کاري انجام مي‌دهد. مرز ميان صعود از كوه و سنگ نوردی، آن قدرها هم مشخص و متمایز نیست. در بیشتر جاها مسئله اصلی شیب جایی است که شخص بر روی آن قرار گرفته است. اين شيب در اصل به شش گروه تقسیم می کنیم.

                          

 

 1. حرکت و راه رفتن بر روی سطح صاف
 2. حرکت و راه رفتن بر روی سطح شیب‌دار
 3. سنگ‌نوردی بر روی سطحی شیب‌دار که انسان جهت حفظ تعادل، مجبور به استفاده کردن از دستهایش است.
 4. سنگ‌نوردی سبک که در بعضی از جاها ممکن است از طناب استفاده شود.
 5. سنگ‌نوردی آزاد سخت که همراه با استفاده از طناب و حمایتهای میانی است.
 6. سنگ نوردی مصنوعی

در اینجا اصطلاحات جدیدی مثل سنگ نوردی آزاد و سنگ نوردی مصنوعی به میان می‌آیند.

سنگ‌نوردی آزاد، به شیوه‌ای گفته می‌شود که در آن، از دست‌ها و پاها بر روی سنگ‌ها استفاده می‌شود. تغییر مکان و استراحت بر روی سنگ‌ها فقط با استفاده از گیره‌های طبیعی و سطوح ناهموار یا درزها و شکاف‌های روی صخره و سنگ انجام می‌شود. استفاده از طناب یا وسایل مصنوعی کار گذاشته شده، فقط به منظور جلوگیری از سقوط شخص سنگ‌نورد انجام می‌شود و در غیر این صورت، شخص هیچ‌گاه به آنها آویزان نمی‌شود. سنگ‌نوری مصنوعی، روشی است که در طی آن، شخص به طناب و ابزار آویزان هم می‌شود و وزن خود را روی طناب و سایر ابزار حمایت میانی وارد می‌کند. در این حالت، هیچ فرقی نمی‌کند که شخص سنگ‌نورد به طناب آویزان شده باشد تا استراحت کند یا اینکه شخص با استفاده از اسلینگ و متصل کردن خود از طریق آن به طناب، قصد تغییر مکان و صعود داشته باشد.

 

                       

                                            اصطلاحات و تعاریف سنگ نوردی

 

هر سنگ و صخره مایلی از طرف یک غیر سنگ‌نورد شیب نامیده می‌شود. اما برای یک سنگ‌نورد و فنی کار، انواع شیب‌ها با انواع شکل‌ها تعاریف خاص خود را دارند.

دیواره: سنگ کاملاً عمودی

شیب: دیواره با شیب حدود 60 درجه یا کمتر

شیب منفی: دیواره شیبی بیشتر از 90 درجه

کلاهک با شیب منفی: یک شیب منفی که درجه آن ادامه پیدا کند

کلاهک کامل: شیب 180 درجه و موازي با زمین

به طور کلی یک سنگ داری سطحی کاملا صاف و یک دست نیست، بلکه بر روی آن شکاف‌ها و نقاط ناهمواری وجود دارد.

طاقچه سنگی: یک طاقچه سنگی بر روی صخره  

گره بزرگ: طاقچه کوچکتر  

             

گیره: درزها و شکافهای داخل سنگ كه بسته به اندازه کوچک و بزرگی خود، نام های مختلفی دارند. گیره های ناخنی: گیره های کوچک

گیره انگشتی: مقداری بزرگتر از گیره ناخني

گیره مشتی: بزرگتر از گيره انگشتي

لاخ بدنی: شکاف‌های واقعا عمیق که انسان می‌تواند، نصف بدن خود را درون آنها جا دهد،

تنوره: شکاف بزرگي که بتوان درون آن رفت و صعود کرد، درزها و شکاف‌هایی که در این تقسیم‌بندی‌ها نمی‌گنجد، شکاف‌هایی هستند که بین گیره‌های مشتی و گیره‌های بدنی قرار دارند. این شکاف‌ها که پردردسر هم هستند به نام لاخ دست و بازو شناخته می‌شوند.  

یک نقطه اتصال بین دو دیواره کوچک می‌تواند اصولاً به دو شکل به نظر برسد. شکل اول به صورت یک زاویه داخلی، مثل زاویه‌ای که در یک اتاق بین دو دیوار وجود دارد و یا به شکل یک زاویه خارجی. زاویه داخلی اتاق معمولا کنج نامیده می‌شود و زاویه خارجی را تیغه یا گرده سنگ می‌گویند و اگر زیاد شیب‌دار نباشد، گرده ماهی خوانده می‌شود.

                              

مجراها و بریدگی‌های روی دیواره‌ها به اسم‌های مختلفی خوانده می‌شوند، مثل معبر، دهلیز، تنوره.

برجستگی‌های روی سنگ‌ها به اسم‌های مختلفی خوانده می‌شوند: یک منقاری، صفحه سنگی است که به صورت موازی با دیواره سنگی قرار گرفته است. صخره برجسته تیز بر آمده از یک سنگ را که اندازه بزرگی داشته باشد، برج سنگی می‌گویند. اگر اندازه آن زیاد بزرگ باشد و حداکثر بالای 50 متر، به نام شاخک یا سوزنی بزرگ خوانده می‌شود.

بر روی اکثر سنگ‌ها و دیواره‌ها، بیشتر از یک راه صعود به بالا وجود دارد. این راه‌ها به مسیر معروف هستند. و اکثر آنها نام اولین صعود کننده را بر روی خود دارند.  جایی که یک مسیر شروع می‌شود، کارگاه اول و جایی که تمام می‌شود، انتهای مسیر نام دارد.

                         

اغلب یک مسیر طولانی‌تر از طول طناب است و صعود باید در چند مرحله انجام شود. هر مرحله به یک طول طناب مشهور است. آن نقاطی که هر فرد بعد از طی یک طول طناب توقف می‌کند و هم طناب خود را حمایت می‌کند، کارگاه نام دارد. افرادی که با هم در یک طول طناب صعود می‌کننند و معمولا دو یا سه نفر هستند، کرده نامیده می‌شوند نفر اول که صعود می‌کند به نام سرطناب و نفر بعدی به نام حمایت‌چی خوانده می‌شوند.

      وسایل فنی و سنگ نوردی

لباس: لباسی که شخص سنگ نورد به تن دارد، از نظر نوع و مدل زیاد مهم نیست. مسئله مهم این است که لباس شخص دست و پاگیر نباشد و به جائی گیر نکند.

کفش: یکی از مهم‌ترین وسایل لازم است که توضیح در خصوص آن و طناب در این مطلب نمی گنجد. 

طناب: مهم‌ترین وسیله در میان ابزار صعود و حمایت است و مطالب زیادی جهت آن وجود دارد.

صندلی یا تونیک- ترمزطناب- هشت فرود- کلاه ایمنی- کارابین- تسمه یا اسلینگ و طنابچه-هگزان-کیسه گچ.

                  

 

                                                       سنگ نوردی آزاد

بالانس یا حفظ تعادل : حفظ تعادل اصل مهمی است و بدین معنی است که شخص بر روی پای خود می‌ایستد و اجازه می‌دهد که پای او عامل اصلی در صعود باشد. از دست‌ها عمدتا در حفظ تعادل استفاده می‌شود. اکثر تازه کارهای سنگ‌نوردی، معمولا به جلو خم می‌شوند تا ببینند که پای خود را بايد در کجا باید بگذارند و اگر پای آنها سر بخورد، به دست‌ها در هوا آويزان می‌شوند. ایستادن به صورت عمودی بسیار مهم است، چرا که این کار باعث می‌شود خیلی راحت بتوانیم روی جای پای خود باقی بمانیم.

حرکات حساب شده : به این معنی که هر فرد با حرکات ریتمیک و صرف حداقل انرژی، صعود خود را انجام دهد. شخص نباید حرکت غیر ضروری و بلند را جهت به دست آوردن یک گیره خیلی بالا انجام دهد. بلکه گیره ها را باید در حد و حدود سر خود پیدا کند. این کار از طرفی باعث جلوگیری از خسته شدن دست‌ها می شود و از طرفی باعث می شود که شخص از سنگ فاصله داشته باشد و به آن نچسبد. قدم‌های بلند برداشتن نيز انسان را خسته می‌کند. پرش بعد از چسبیدن یک گیره (حرکات دینامیک یا هوایی) به معنی یک حرکت حساب نشده و غیر قابل کنترل است که ممکن است در صورت از دست‌دادن گیره و شل بودن آن باعث سقوط شود. اگر کسی نمي‌تواند مستقیما به یک گیره برسد، بهتر است که سعی کند یک قدم کوچک بردارد و در جای خود قرار بگیرد و بعد بدن خود را بالا بکشد تا به گیره مورد نظر دسترسی پیدا کند. زمانی که شخص قدم خود را برداشت و پای خود را در جای پای جدید قرار داد، باید سعی کند که تا جایی که امکان دارد پا در حین بالا کشیدن بدن ثابت و بدون حرکت اضافه باقی بماند. اگر در حین بالا کشیدن بدن، پا سر بخورد یا پاشنه پا بالا بیاید، خطر لرزیدن و در رفتن پا وجود دارد. در این رابطه معمولا از قانون سه نقطه اتکا صحبت مي شود که بدین معنی است که همیشه سه نقطه از بدن "دو دست و یک پا یا دو پا و یک دست"  باید به سنگ چسبیده باشند و فقط یک نقطه بدن آزاد باشد تا گیره جدیدی پیدا کند. همچنین باید از چیزهایی مثل حرکت همزمان یک پا و یک دست جلوگیری کرد. باید سعی نمود که تا حد امکان در یک موقعیت طبیعی ایستاد و از حرکاتی که باعث فشار به پا وکشش عضلات و گرفتگی دستها و پاها می شوند، جلوگیری کرد و زمانی که امکان پذیر است در محل استراحت کرد. در هنگام استراحت می توان با نگاه کردن و مطالعه مسیر مقابل خود، ایده هایی در مورد چگونگی حرکتهای بعدی جهت صعود به دست آورد. اگر انسان از قبل مسیر را در ذهن خود مرور کند، پیدا کردن جای پاها و گیره های دست بسیار راحت و گذر از مراحل سخت خیلی آسانتر خواهد بود.

صعود با چشم : این بدین معنی است که قبل از شروع صعود واقعی، با نگاه کردن مسیر، برنامه ریزی صعود را در ذهن انجام داد. شخص می تواند با نگاه کردن مسیر را بررسی کند، نقاط ایستادن، گیره هائی را که می تواند استفاده کند و مکانهای استراحت را مشخص کند.

 گیره های دستی و جای پا: نقاطی را می گویند که انسان پا یا دست خود را درون آنها قرار می دهد. نباید به طور کورکورانه پذیرفت که هر گیره قدرت نگهداری انسان را می تواند داشته باشد، بلکه هر گیره ای باید قبل از استفاده امتحان بشود. حتی گیره هایی را که شل هستند هم می توان به روش درست و مناسب استفاده کرد. به طور کلی، از زانوها نباید استفاده کرد. نه فقط به خاطر اینکه شیوه و روش بدی است، بلکه به این منظور که زانوها به دلیل وجود اعصاب حساس زیر کشکک، خیلی راحت و سریع آسیب می بینند.

جای پا یا گیره پائی: ابتدا باید پا را بر روی یک گیره قرار داد و بعد بر روی آن ایستاد، نه اینکه اول به دستها آویزان شد و پس از آن با پاها به دنبال گیره گشت. هر چه گیره پا کوچک باشد، اهمیت ثابت نگهداشتن پا بر روی آن بیشتر است. بر روی یک گیره کوچک پا، نباید نوک انگشتان پا روی گیره باشد و وزن بدن را تحمل کند، چرا که این کار باعث خسته شدن ماهیچه ساق پا می شود. در این حالت بهتر است که از کناره پا استفاده نمود. می توان نیمه ای را که انگشت بزرگ پا در آن قرار دارد بر لبه گیره قرار داد، کاربرد این روش در زمان استفاده از کفش مخصوص سنگ نوردی می باشد. بر روی گیره هایی که شیب دار هستند و عمق کم دارند، بهتر است که پاشنه پا را پائین آورد تا بدین طریق سطح تماس پا با گیره بیشتر شود. در غیر این صورت، ممکن است که امکان ایستادن وجود نداشته باشد. علاوه بر این، باید همیشه پاشنه پا تا حد امکان پائین باشد تا هم از فشار بر روی ماهیچه ساق جلوگیری کند و هم مانع لرزش پا "که به حرکت چرخ خیاطی مشهور است" بشود. حرکتی که به هیچ وجه تحت کنترل انسان نیست. اگر گیره های دست در موقعیت خوب و محکمی باشند، می توان یک مقداری از طریق بیرون دادن بدن"دور کردن از سنگ" به پاها فشار آورد. با این کار پاها فشار بیشتری به گیره وارد می کنند و انسان ثابت تر روی گیره کوچک قرار می گیرد. در یک گیره بزرگ و عمیق، پا را نباید زیاد داخل حفره یا گیره گذاشت، چون در این صورت خطر پرتاب شدن به طرف عقب وجود دارد و در این حالت فشار اضافی زیادی به دستها وارد می شود  .

 

ادعای درجه کاری سنگ نوردی داری ؟ اگر ادعای جسارت و جرات داری این عکس رو ...

گیرهای دستی: معمولی ترین نوع گیره دستی، برآمدگیهای بزرگ سنگ یا سنگهای قلنبه شده برجسته هستند. شکافها و درزهای عمودی نیز به عنوان گیره دستی قابل استفاده هستند. در گیره های کوچک اگر انگشت شست را به سنگ گیر بدهید یا انگشت شست را روی انگشت اشاره قرار دهید، قدرت نگهداری شما بیشتر می شود. خیلی مهم است که یاد بگیرید تا به اندازه کافی به یک گیره فشار آورید و هیچ وقت نیروی زیادی صرف این کار نکنید، زیرا با سفت چسبیدن بیشتر به گیره، دستها و بازوها زودتر خسته می شوند. زمانی که از یک گیره استفاده کرده و بالا رفته اید، می شود از آن مجددا استفاده نمود. با تغییر دادن موقعیت دست و با فشار به گیره می توانید بدن را بالا بکشید.

 

                     

 

 

                                           عناوین و پستهای وبلاگ  

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 12 دی1390ساعت 9:37 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

 

   لیلا اسفندیاری قهرمان و شیرزن کوهنوردی ایران

                            در هیمالیا جاودانه شد

           

پیدا شد ولی پیدا نبود جانش رفته بود تا غمها بیایند

یخهای سرد بدرقه کرده بودند روح گرمش را
بالارفتن و اوج گرفتن مرامش بود ولی اینبار
جسمش و نه روحش درهمراهی با سپیدی سرما و سکوت پایین آمد
روحی که همیشه کوه ها را به نظاره خواهد نشست و قدمهای دوستانش را که دیگر یارای پیمودنشان نیست خواهد شمرد
بی تاب نبودنش شدیم، هنوز چند روز است که نیست اما
در دلمان خنده هایش ، شوخی هایش و نگاه های مهربانش راه را بر اشک می گشاید تا شاید
آرامشی یابیم در بهار اشک هایی که در فصل بی یاران فرا رسیده است
به یادشان و به نیکویی روحشان سلام باد


 

سروها ایستاده می میرند
تقدیم به کسی که ایستاده رفت....
وهیچوقت شکست را قبول نکرد....

                          

                             لیلا اسفندیاری

 

آخرین تصویر لیلا اسفندیاری درارتفاعات گاشربروم 2...

 

روحت شاد لیلای عزیز...

 

 

از روز جمعه ۳۱ تير، پيکر ليلا اسفندياری در ارتفاعات هيماليا و بين شکاف های يخی آرام گرفته است.

زنی که صعودهای زمستانی اش از مسيرهای مختلف به دماوند و صعودش از ديواره علم کوه، فقط گام

 های نخست او در بلندپروازی های بی نظيرش در اين رشته ورزشی بود.

اولين زن ايرانی بود که «نانگاپاربات ۸۱۲۶ متری» به عنوان دومين قله دشوار جهان را فتح کرد و در همان

 صعود، سرپرست گروهی بود که تمام اعضايش مردان زبده کوهنوردی ايران بودند.

باز به عنوان اولين زن ايرانی به انتهای غار پراو در کرمانشاه رسيد و صعودش به يخچال دره‌‌ يخار نيز

موفقيت آميز بود.

برايش غار و صخره و کوه و يخچال تفاوتی نداشتند. قصد داشت پيمايش عميق‌ترين غار دنيا در سوچی

 روسيه را داشت اما پليس روسيه به ايرانی ها اجازه نمی داد وارد آبخازيا شوند.

 

                    لیلا اسفندیاریدر صعود به قله «کی دو» هم تا آستانه موفقيت کامل پيش رفت. قله هشت هزار متری گاشربروم۲

 آخرين نقطه ای بود که او بر آن گام گذاشت. جايی که حتی زبده ترين کوهنوردان جهان، برای برداشتن

هر قدم بايد پنج بار نفس بکشند.

عبدالعظيم برهمنی از کوهنوردان تيم ملی ايران، مقصر اصلی اين اتفاق تلخ را کارگر ارتفاع بالای ليلا

می داند و می‌گويد: «کارگر ارتفاع بالای ليلا هيچ کمکی به او نمی کرد؛ به نحوی که وقتی من برای

 ليلا چای آماده کردم، کارگرش حتی در کنار چادر هم نبود، چه برسد به اين که در موقع لازم بتواند

 به ليلا اسفندياری کمک کند.»

ليلا ديسک کمر داشت و جراحی هم کرد. گويا ريسک اين عمل به قدری بالا بوده که خطر فلج شدن را

 هم در پی داشته اما ليلا با تمام مصائب مالی که او را در تنگنا قرار داده بود؛ نه تنها بر اين عارضه

 غلبه می کند، بلکه ارتفاعات هيماليا را هم زير پا می گذارد.

سيمای ليلا؛ آن روی ديگر

ليلا اسفندياری و ماجراهای حيرت انگيز صعودهای انفرادی اش به مرتفع ترين قلل جهان؛ فقط زمانی

 بر سر زبان ها افتاد که در بام جهان لغزيده و پايين افتاده بود.

همان جا که وصيت کرده بود اگر افتادم، بگذاريد بمانم. می خواهم «بام جهان» آرامگاه ابدی ام باشد.

 

 

                          لیلا اسفندیاری

 

زنی که به خاطر انجام يک مصاحبه بدون روسری، محبوبيتی نزد مقامات ورزش ايران و فدراسيون

کوهنوردی نداشت. آن ها که موفقيت های بين المللی ورزشکاران ايرانی را مصادره می کنند، در

تمام اين سال ها رغبتی به پوشش اخبار بانوی بی نظير کوهنوردی ايران نداشتند.

جستجويی در خبرگزاری های دولتی و آرشيو و سايت فدراسيون کوهنوردی جمهوری اسلامی ايران،

 گواه اين موضوع است.

جايی که حتی خبر صعودهای تفريحی و دسته جمعی به «اشترانکوه» نيز شرح داده شده اما درباره

تنهايی ليلای ايران در کمپ k۲ و در ميان تيم های مجهز کوهنوردی اتريش، ايتاليا، آمريکا و کره جنوبی،

 چيزی نوشته نشده است!

ليدا اسفندياری، خواهر کوچکتر ليلا و صندوقچه اسرار زندگی اعجوبه ای است که از شعار دادن بيزار بود

 اما يک شعار را هميشه زمزمه می کرد: «زن ايرانی می تواند.»

حالا از ليلا اسفندرياری به عنوان يکی از چهره های ماندگار تاريخ ورزش ايران ياد می شود. اما ليدا از

 رازهای سر به مهری سخن می گويد که ابعاد تازه ای از شخصيت چند وجهی اين قهرمانی ملی را

نمايان می کند.

 

     لیلا اسفندیاری

 اين گفت وگو در منزل ليدا اسفندياری در دانمارک و ۳ روز پس از درگذشت ليلا اسفندياری انجام شده

است.

***
در شرايطی که به خاطر تاثر شديد؛ ليدا وضعيت روحی مساعدی نداشت و در امتداد صحبت درباره

زندگی مشقت بار خواهرش، بی قفه و بی اختيار اشک می ريخت.

ليدا ابتدا فيلمی پخش نشده از تلاش ليلا برای صعود به «کی دو» را به نمايش گذاشت. همچنين چند

 مصاحبه ويدئويی با ليلا و بيان ديدگاه های او از زبان خودش، تاييديه ای است بر اظهارات ليدا که در

ادامه آمده است.

زن تنهای ايرانی در پاکستان، جايی که تيم های اروپايی، آمريکايی و آسيايی با تجهيزات و تدارکات

کامل آمده اند؛ دوربين را به روی گام های نخستش بر ارتفاعات کی دو گرفته و نفس نفس زنان

می گويد: «وقتی که شروع کردم کوله پشتی نداشتم. کفش و کيف کوهنوردی را قرض می گرفتم

 و لباس کوهنوردی را از تاناکورا (اجناس بنجل و دست چندم) خريدم.»

«گاهی که از صعودهايم برمی گشتم پول کافی برای تردد نداشتم و خيلی وقت ها پس از صعود،

 نمی توانستم يک فنجان چايی بخرم. اما نخواستم متوقف شوم. حالا من اينجا هستم. زيرا زن ا

يرانی می تواند.»

ليلا دو سال قبل هم به نشريه شيرزنان گفته بود: «وقتی برای دانشگاه انتخاب رشته‌ می‌کردم،

 پرستاری يا وکالت را دوست داشتم. اما پدرم نگذاشت. گفت ميکروبيولوژی خوب است چون می

‌روی آزمايشگاه و کسی با تو کاری ندارد! اما برای وکالت بايد خيلی الپره باشی.»

الهه حبيبی از او پرسيده بود: «الپره يعنی چی؟» و او در پاسخ گفته بود: «يعنی خيلی پررو!»

 

خانم ليدا اسفندياری، از انعکاس گسترده اين خبر در رسانه ها مشهود است که حالا بسياری از

مردم، از زندگی ليلا در ارتفاعات آگاه شده اند. از زندگی زمينی ليلا اما اطلاعات چندانی در دست

 نيست.

لیدا اسفندیاری: ما خانواده ای پر جمعيت بوديم. او ۱۳ سال از من بزرگتر است و اولين خاطراتی که

از او دارم، عشق او به درس و مطالعه زير نور شمع بود. روحيات خانواده ما به شدت سنتی بود.

 دختران خانواده، تمايلی به پذيرفتن اين سختگيری های افراطی نداشتند اما از مقابله با آن نيز عاجز

بودند.

ليلا همان طور که خودش هم گفته است؛ ناگزير به تحصيل در رشته ميکروبيولوژی شد. من و مادرم

 نيز همراه با او راهی شمال ايران شديم که محل تحصيلش بود.

با سماجت درسش را می خواند اما هيچ فرصت و امکانی را برای نقاشی هدر نمی داد. از روی مقوا

گرفته تا حتی کوزه های گلی.

مثلاً روی يکی از همان مقوا که در دوران دبستان برای درست کردن روزنامه ديواری استفاده می کرديم،

 کوسه ای را با مداد سياه کشيده بود که آدم ها احاطه اش کرده اند و با نيزه دارند جانش را می گيرند.

چگونه ناگهان شيفته طبيعت و کوهنوردی شد؟

او در شمال، ساعت ها از زير شيروانی خانه مان به کوه و دريا زل می زد. گويی داشت مسير آينده اش

 را توی ذهن مکاشفه گرش ترسيم می کرد.
ارتباط او با طبيعت، کليشه ای نبود. ارتباطی به شدت درونی و غير قابل توصيف بود. گرچه از معدود

 جلوه های بيرونی اش می توانم به علاقه وافر او به فيلم رقصنده با گرگ ها اشاره کنم. يا مثلاً ساختن

اجسامی که با اشک شمع ها شکل می گرفتند.

يا اين که هيچ وقت احساس نمی کرد بايد با طبيعت مبارزه کند و بر آن غلبه کند. ارتباطش با کوه و کمر

 هميشه بر پايه احترام متقابل بود. هميشه می گفت بايد ببينم آيا اين کوه، اجازه می دهد صعودش

 کنم يا نه.

وقتی که تحصيلاتش تمام شد برگشتيم گوهردشت. يک روز با وانت آمد و شمع های گريانش را با

 دقت بسته بندی کرد و رفت که زندگی مستقل خود را آغاز کند.

استقلالی که خانواده ام بهای سنگينی برايش مقرر کردند. بی آن که کوچکترين خطايی از او سر زده

باشد، از ديدن من و حضور در جمع خانواده محروم شد. ليلا اما مخفيانه می آمد و به من سر می زد.

آخرين ديدار حضوری مان در سال ۲۰۰۰ و در فرودگاه بود که من برای هميشه از ايران خارج شدم.

او در اتاقکی ۶ متری زندگی می کرد. بدون حمام و آشپزخانه و امکانات اوليه زندگی. کوهنوردی را

 هم همين طور شروع کرد. با هيچ شروع کرد. يگانه سرمايه اش فقط اراده ای بی مانند بود که

 نمی شد اندازه گيری اش کرد.

او يکی از بهترين کوهنوردان جهان بود. در حالی که ميزان تمرينات و سابقه کوهنوردی فنی اش بسيار

کمتر از حدود معمول برای هيماليانوردان است. اين عجيب نيست؟

شايد اين اظهاراتم خانواده ام را برنجاند اما واقعيت های زندگی يک قهرمان ملی را نمی شود از

 مردمی که دوستش دارند پنهان کرد.

اين حقيقت محض است که او فقط به خاطر حفظ هويت فردی و انسانی اش از آغوش خانواده طرد شد.امروز همه ليلا - ليلا می کنند اما او از اعماق فقر و نداری تا بام جهان را تنهايی و با پای پياده طی کرد.

او خانه اش را فروخت تا هزينه های صعود به گورستان مشهورترين کوهنوردان جهان يعنی گاشربروم را

تامين کند.

هميشه پای تلفن التماسش می کردم که نرود اما او هدفش را می شناخت. می دانست به کجا قرار

است برسد. ليلا فقط زمانی آرام گرفت که چند ساعت قبلش، از مرزهای جاودانگی عبور کرده بود.

پنج صبح بيدار می شد. از خانه می زد بيرون و خودش را می رساند به ارتفاعات نزديک محل زندگی

 اش. سپس به سرعت راهی بيمارستان محل کارش می شد. تا غروب کار می کرد و پس از آن هم

تمرينات بدنسازی.

با وجودی که صداوسيما و رسانه های دولتی علاقه زيادی به انعکاس موفقيت زنان ورزشکار ايرانی

 دارند، اما در تمام اين سال ها غير از چند مورد گذرا، علاقه ای به مطرح کردن نام ليلا نداشتند.

 شما علت اين موضوع را در چه می بينيد؟

او يک مصاحبه ای هنگام صعود به k۲ انجام داده بود. و مسئولان ورزش به جای اين که به موفقيتش

بپردازند و هيماليا نوردی يک دختر ايرانی را ستايش کنند، او را ملامت کردند که چرا روسری برسر

نداشته!

در ماجرای درگذشت سامان نعمتی در راه صعود به قله نانگاپاربات نيز خيلی ليلا را تحت فشارهای

روحی قرار دادند. در حالی که او تمام تلاشش را برای منصرف کردن مرحوم نعمتی برای بازگشت به

 پايين انجام داده بود.

آن مسئولان حالا بايد به اين سوال پاسخ بدهند که در فقدان ليلا، چقدر خودشان را مقصر قلمداد

کرده اند!

اين همه کانون و هيات و انجمن کوهنوردی، صخره نوردی و غارنوردی دولتی هست در ايران. وقتی

ليلا خانه اش را فروخت و ناگزير، از محل کارش استعفا داد هيچ کدامشان هيچ حمايتی از ليلا نکردند.

حالا خيلی مضحک است که حکومت و دستگاه تبليغاتی صداوسيما بخواهند نام ليلا را مصادره کنند.

نکته بعدی، حضور کامل ليلا در تظاهرات خيابانی پس از انتخابات رياست جمهوری در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸

 بود. او در تمام روزهايی که مردم کشورمان در خيابان ها جان می دادند، پا به پای آن ها بود.

هدف او از مشارکت در اعتراضات خيابانی چه بود؟

ليلا پابه پای مردم فرياد آزادی خواهی را سر می داد. او همواره مدافع سرسخت حقوق پايمال شده

 زنان ايرانی بود و هرگز اين گفتمان مسلط در جمهوری اسلامی را نپذيرفت که زن جنس دوم است.

هر بار که تظاهراتی در ايران سر می گرفت به شدت نگرانش می شدم و به سختی موفق می شدم

پيدايش کنم و جويای وضعيتش شوم.

روزی که ندا آقا سلطان را کشتند، طبق معمول او نيز در خيابان بود. وقتی توانستم شماره اش را

بگيرم نفس نفس زنان گفت تو چرا خانه هستی؟ رفته ای اروپا که بنشينی توی خانه؟ مگر آن جا

ايرانی ها تظاهرات ندارند؟

به گفت وگو با من ادامه نداد. می گفت ما که در خارج هستيم، از اين طريق می توانيم صدای مردم

 ايران باشيم و نبايد دريغ کنيم.

در يکی ديگر از تظاهرات وقتی پس از چندساعت تلاش موق شدم صدايش را بشنوم، متوجه شدم

 که به شدت آسيب ديده است. ضربات باتوم بسيجی ها روی پيکر نازنين، پاک و بی گناه خواهرم فرود

 آمده بود.

با گريه به او گفتم تو يک قهرمان ورزشی هستی. تو از طريق افتخارات بين المللی ات می توانی

 صدای مردم ايران باشی و نبايد جانت را در خيابان ها به خطر بيندازی.

اما او به من گفت؛ خون من از خون بقيه هموطنانم رنگين تر نيست. گفت روزی خواهد رسيد که همه

 ما زنان ايرانی آزاد خواهيم شد.

 

 

بیشتر درباره لیلا به نقل از ویکیپدیا:

لیلا اسفندیاری کجوری راد (۲۷ بهمن ۱۳۴۹-۳۱ تیر ۱۳۹۰) کوهنورد ایرانی بود که سابقه صعود به

 قله دشوار نانگا پاربات را به عنوان اولین زن ایرانی صعودکننده به این قله در کارنامه داشت. صعودی

 که از سوی فدراسیون کوه نوردی جمهوری اسلامی ایران هرگز پذیرفته نشد، دراین صعود،

 سرپرست گروهی بود که تمام اعضایش مردان زبده کوهنوردی ایران بودند.وی همچنین برای صعود

به قله K2 تلاش کرده بود.لیلا اسفندیاری در ۳۱ تیرماه ۱۳۹۰ پس از صعود موفق به قله ۸۰۳۵

 متری گاشربروم ۲، از قلل قراقروم پاکستان در رشته کوه هیمالیا، دقایقی پس از صعود حین

 بازگشت، روی شیب یخی زیر قله دچار حادثه شد و پیکر لیلا پس از ۳۰۰ متر سقوط در ارتفاع

نزدیک به ۷۷۰۰ متری جبهه پاکستان در مکانی خارج از مسیرمتوقف شد.اووصیت کرده بود اگر

 افتادم، بگذارید بمانم. می خواهم «بام جهان» آرامگاه ابدی ام باشد.وی در رشته میکروبیولوژی

 تحصیل کرده و کوهنوردی را از سال ۷۹ آغاز کرده بود و در سال ۸۱ به عضویت باشگاه اسکی و

 کوهنوردی دماوند در آمد. اولین صعود وی به قلل بالای ۸۰۰۰ متر در سال ۸۷ و با صعود به قله

 نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) صورت گرفت که در این صعود دیگر کوهنورد ایرانی، سامان نعمتی جان

 خود را از دست داد. در سال ۸۹ نیز تا ارتفاع ۷۵۶۵ متری قله2 K صعود کرد که به دلیل هوای

نامساعد همه گروه مجبور به بازگشت شدند.وجه مشخص صعودهای وی به هیمالیا، تأمین

هزینه صعودها شخصاً و بدون کمک های دولتی بوده است تا جایی که به گفته خود برای صعود به

 قله2 K مجبور شده است خانه خود را بفروشد.

 

 

 

                                             عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  دوشنبه 12 دی1390ساعت 8:55 PM  توسط ارغوان  | 

 

       برای خواندن و دیدن مطالب  روی آنها{کلید} کنید.

 

 

   کفش کوهنوردی                         

   استفاده از باتون درکوهستان           

   کلنگ کوهنوردی                                   

   چادر کوهنوردی                              

    کوله پشتي                                     

 

 

 

 

                                           عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 دی1390ساعت 11:53 PM  توسط ارغوان  | 

 

بلندترین قله صعود نشده ی جهان "Gangkhar Puensum"(گنگخار پونسوم)

ارتفاع: 7570 متر

مکان: مرز کشور بوتان و تبت، آسیای مرکزی

اولین صعود: تا کنون صعود نشده، اما تا قبل از اینکه در سال 1994، صعودش ممنوع شود، چهار

 تلاش روی آن صورت گرفته است.

"Gangkhar Puensum" بلندترین کوه کشور بوتان و چهلمین قله بلند جهان و همچنین بلندترین قله

 صعود نشده ی جهان می باشد. نقاط صعود نشده ی بلندتر از این قله در جهان، هیچ یک قله منفرد

نیستند و در واقع قلل فرعی می باشند.

"Gangkhar Puensum" به معنی "قله سفید سه برادر روحانی" و در معنای تحت اللفظی "کوهستان

 سه برادر" است. زبان رسمی کشور بوتان "Dzongkha (زونگخا)" می باشد که ریشه ی آن از اهالی

 تبت گرفته شده است.

این قله در مرز کشور بوتان و تبت واقع شده است، اما خط مرزی دقیق، مورد اختلاف دو کشور است.

 نقشه های چینی این قله را در وسط مرز دو کشور قرار داده اند در حالیکه منابع دیگر موقعیت قله را

کاملا داخل خاک کشور بوتان ثبت نموده اند. این کوه برای اولین بار در سال 1992 نقشه برداری شد.

 

در سال 1983 کشور بوتان،  فعالیتهای کوهنوردی در کوههای کشور را مجاز دانست. پیرو این تصمیم،

چهار تلاش ناموفق برای صعود این قله در قالب چهار expedition در سالهای 1985 و 1986 صورت گرفت.

اما  به دلیل اعتقادات مذهبی و رسوم سنتی مردم بوتان، در سال 1994، صعود قلل بالای 6000 متر

در این کشور ممنوع گردید. متعاقب آن در سال 2004 کلیه فعالیتهای کوهنوردی در این کشور ممنوع

 و غیر مجاز اعلام شد و به همین دلیل این قله تا کنون صعود نشده باقیمانده است.

در سال 1998، یک تیم ژاپنی بواسطه ی انجمن کوهنوردی چین، موفق به اخذ مجوز صعود قله ی

 (Gangkhar Puensum)گنگخار پونسوم ازجبهه ی شمالی یعنی جبهه تبت گردید، اما به دلیل اختلاف

مرزی بوتان و تبت، این مجوز لغو شد. در نهایت در سال 1999 این تیم قله شمالی گنگخار پونسوم

 به نام Liankang Kangri(لاینکنگ کنگری) را صعود نمود. قله Liankang Kangri با ارتفاع 7441 متر

 یکی از قلل فرعی Gangkhar Puensum واقع در تبت است که پیش از این صعود نشده بود.

تیم ژاپنی صعود کننده به قله ی Liankang Kangri، قله ی Gangkhar Puensum را از روی قله ی

 Liankang Kangri چنین توصیف می کند:

" در مقابل ما، Gangkhar Puensum  با شکوه و عظمت، همچنان بلندترین قله صعود نشده ی جهان

باقی می ماند. ولی اکنون این کوهستان که به دلیل موانع سیاسی و مشکل مرزی "کوهستان

ممنوعه" می باشد،  معصومانه می درخشد. جبهه شرقی این قله یخچالی است که با شیب زیادی

 به طرف پایین کشیده شده است. مسیری که برای صعود از قله ی Liankang Kangri به  Gangkhar

 Puensum مناسب به نظر می رسد، خط الراسی مشکل و تیغه ای است با برف و یخ ناپایدار ممتد

 که در ادامه به برجهای سوزنی که دور قله اصلی را فرا گرفته اند، منتهی می شود. اگر مشکل مرزی

 حل می شد، تیم ما می توانست برای خط الراس برنامه ریزی کند.

 

 

                                       عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

منبع: http://climbing.about.com/od/mountainclimbing/a/GangkharPuensu.htm 

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 دی1390ساعت 10:51 PM  توسط ارغوان  | 

  

                                                     دماوند

 

 قله دماوند 1390.04.16

 

 

آتشفشان دماوند

مخروط دماوند ، شاخص‌ترین آتشفشان چینه‌ای کواترنری ایران است. تاریخ فعالیت این

آتشفشان بخوبی شناخته نشده و مخروط آن استراتر ولکانی است که ارتفاع آن از سطح

دریا 5670 متر ( 5611 متر وزیری ، 1362 ) ولی از زمینهای اطراف 1600 متر تا 2000 متر

است. مخروط آن منظم و روی کوههای فراسایش یافته‌ای که در حدود 3500 متر از سطح

دریا ارتفاع دارند واقع است. دامنه کوه بوسیله جریانهای گدازه‌های متعدد که از قله یا از

مخروطهای فرعی سرازیر شده اند پوشیده شده است.

 

آشنایی:

گدازه‌های دماوند وسعتی در حدود 400 کیلومترمربع را پوشانیده اند. به علاوه جدیدترین

 گدازه‌ها در دامنه غربی مخروط قرار گرفته‌اند و روی همین دامنه مخروطهایی از خاکستر

 وجود دارد. قله دماوند نسبتا پهن می‌باشد. در ضلع جنوبی و در ارتفاع 5100 متری آن گازها

 و فرمرولها نمایان هستند. این محل متعلق به یک دهانه قدیمی است که بوسیله قله

مخروطی فعلی مستور گردیده است. در ضلع جنوب شرقی ، نقشه های ولکانی کلاستیک

ریزشی و جریانی ضخامت زیادی به خود اختصاص داده است.

دهانه آتشفشان دماوند

قطر دهانه آتشفشان در حدود 400 متر است. قسمت مرکزی دهانه ، بوسیله دریاچه‌ای از

 یخ پوشیده شده و در حاشیه آن دودخان‌هایی وجود دارد که زمین های اطراف را به رنگ زرد

درآورده اند. جدا از دهانه فعلی ، شواهدی از دهانه های قدیمی را می توان دید. یکی از این

دهانه های قدیمی در پهلوی جنوبی و در ارتفاع 100 متر قرار دارد که در حال حاضر ، محل

 خروج گازها و دودخان‌ها است. در پهلوی شمالی دماوند اثر دیگری از یک دهانه قدیمی به

قطر حدود 9 کیلومتر دیده می شود که امروزه رودخانه نونال در آن جریان دارد.

 

 

سنگهای دهانه قدیمی کمی بازیک تر از گدازه های جوان دماوند است. اگرچه بروس و

همکاران ( 1977 ) با توجه به ترکیب شیمیایی گدازه‌ها ، دماوند را آتشفشانی دیررس و دور

 از زاگرس می‌دانند که در تشکیل آن برخورد صفحه‌ها و پدیده فرورانش از نوع خاص و ذوب

پوسته اقیانوسی نقش داشته، ولی جایگاه این مخروط در محل تلاقی البرز خاوری و باختری

این ذهنیت را تقویت می‌کند که تلاقی گسل های عمیق پوسته ، بویژه انواع امتداد لغز شمال

 باختری و شمال خاوری ، محل مناسبی برای رسیدن ماگما به سطح زمین بوده است.

 

فعالیت آتشفشانهای دماوند

جریان گدازه که از دامنه غربی سرازیر گردیده وارد رودخانه لار شده است و در مسیر آن

سدی ایجاد کرده و دریاچه سدی لار را پدید آورده است. این سد بوسیله رسوبات پر گردیده

 و پس از شکسته شدن گدازه‌های سدکننده مزبور ، جریانهای آب روی آن برقرار گردید،

 شاهد این امر وجود تراس (پادگانه آبرفتی) در قاعده دامنه غربی دماوند است.

اندازه گیریهای سن با روش کربن 14 که از مواد کربن‌دار (چوب) موجود در این رسوبات

آبرفتی به عمل آمده ، حداقل سن دماوند در حدود 38500 سال تعیین شده است. با توجه

 به اینکه آثار یخچالهای پلئستیوسن در روی مخروط آتشفشانی از بین رفته است می‌توان

ادعا نمود که فعالیت عظیمی که کوه دماوند را شاخته است بعد از یخبندان عظیم یعنی در

دوره هولوسن عمل کرده است ( حدود 10000 سال قبل ).

سنگ شناسی دماوند

کوه دماوند یک آتشفشان مختلط است که جریانهای گدازه آن زیاد و مواد پیروکلاستیک آن

 نسبتا کم و شامل پوسن ، توف و رسوبات لاهار می باشد. فراوانترین گدازه دماوند ،

 سنگی است که به آن تراکیت گفته می‌شود ( به علت بافت پورفیری ، رنگ روشن ، با

بلورهای پلاژیوکلاز ، سانیدین ، بیوتیت ، پیروکسن و آپاتیت) و پس از آن آندزیت و بازالت است.

 

 

 

 

در بین سنگهای آتشفشانی دماوند توفها جایگاه ویژه دارند که شامل انواع متعددی از توف

شیشه‌ای (در دره هراز و شمال دماوند) ، توف تراکیتی (در قله) ، توف شیشه‌ای پامیسی

(در تینه) هستند. جدا از سنگهای گفته شده ، نهشته‌های جریانی آذر آواری باختر دماوند و

نهشته‌های بلوک مانند از فراورده‌های آتشفشان دماوند هستند.

 

 

ویژگیهای ژئوشیمیایی سنگهای دماوند

کهن‌ترین گدازه‌های کواترنری دماوند از نوع بازالت قلیایی است که در نتیجه تفریق ماگمایی

 پرمایه تر از سیلیس ، ظاهر شده‌اند. بطور کلی ، سنگهای دماوند از سه نوع بازیک ، حد

واسط اسیدی هستند. انواع بازیک فقط شامل گدازه‌های بازالتی و تراکی بازالتی است

 ولی در انواع حد واسط و اسیدی افزون بر گدازه‌ها ، سنگهای آذر آواری و اپی کلاستیک

 نیز وجود دارد. حجم اصلی کوه دماوند را سنگهایی تشکیل می‌دهند که از نظر سیلیس ،

حد واسط بوده و مقدار سنگهای بازیک ، بسیار کمتر از دیگر سنگهاست.

 

 

 

بیشتر سنگهای دماوند از نوع حد واسط (SiO2 بین 52 تا 63 درصد) و مقدار کمتری نیز از نوع

اسیدی (SiO2>%63) هستند که به دو صورت گدازه‌ها و سنگهای آذر آواری رخنمون دارند.

فورانهای اولیه از فورانهای بعدی دماوند بازیک‌تر بوده است و این امر تفریق ماگما را در

آشیانه ماگمایی نشان می دهد. گدازه‌های دماوند از نظر شیمیایی اختصاصات ویژه‌ای دارند

 یعنی سرشار از سیلیس و آلکالن اند، مقدار آهن آنها کم و نسبت Feo / Mgo نیز ناچیز و به

 سری شوشونیتی متعلق است.

 

 

 

 

                                         عناوین و پستهای وبلاگ

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 دی1390ساعت 10:30 PM  توسط ارغوان  | 

 

بلندترین قلل جهان (14قله بالای 8000 متر)

 

۱-   Everest(اورست)به طور رسمی، با ارتفاعی بالغ بر 8848 متراز سطح دریا،  بلندترین قله ی

جهان محسوب می گردد. صعود به قله اورست زیاد مشکل نیست، ولی این بدان معنی نیست که

هر کسی می تواند آن را انجام دهد. برای صعود به اورست، علاوه بر ابزار و وسایل مورد نیاز،کمکهای

تخصصی که ارزان هم نیستند، ضروری می باشد. تا به حال 210 نفر از افرادی که قصد صعود به

اورست را داشته اند، جان خود را در این راه از دست داده اند. اکثر آنها در منطقه ی موسوم به

 "منطقه ی مرگ" که شرایط آن به شدت بحرانی است(میزان اکسیژن برای حیات انسان کافی

 نیست) جان باخته اند.

 1-اورست-با ارتفاع8850متر است.

 

2- K2(کیتو) در قسمت شمالی کشور پاکستان و در منطقه قراقروم در هیمالیا واقع شده است.

به خاطر نام مستعارش یعنی "کوهستان وحشی" مشهور است. شهرت آن به این خاطر است که

از هر 4 نفری که قصد صعود به این قله را داشته اند، 1 نفر جان باخته است. این کوه دومین کوه

مرگبار جهان است. ارتفاع قله ی آن 8611 متر است.

2- K2(کیتو) در قسمت شمالی کشور پاکستان و در منطقه قراقروم در هیمالیا واقع شده است. به خاطر نام مستعارش یعنی "کوهستان وحشی" مشهور است. شهرت آن به این خاطر است که از هر 4 نفری که قصد صعود به این قله را داشته اند، 1 نفر جان باخته است. این کوه دومین کوه مرگبار جهان است. ارتفاع قله ی آن 8611 متر است.

 

3- Kangchenjunga (کنچنجونگا) "پنج جواهر برفی" سومین قله بلند جهان است و به همراه

چهار قله ی دیگر مجاور خود، شامل 5 قله می باشد  که همگی آنها بالای 8450 متر هستند.

این کوه کاملا از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب با رشته کوههای عظیم احاطه شده است.

رشته کوههای Kangchenjunga دارای شکلی مانند یک حرف X خیلی بزرگ هستند. ارتفاع این

 قله به 8586 متر می رسد.

3- Kangchenjunga (کنچنجونگا) "پنج جواهر برفی" سومین قله بلند جهان است و به همراه چهار قله ی دیگر مجاور خود، شامل 5 قله می باشد که همگی آنها بالای 8450 متر هستند. این کوه کاملا از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب با رشته کوههای عظیم احاطه شده است. رشته کوههای Kangchenjunga دارای شکلی مانند یک حرف X خیلی بزرگ هستند. ارتفاع این قله به 8586 متر می رسد.

 

4- Lhotse (لوتسه) برای کوهنوردان یکی از مشهورترین کوهها است. به این دلیل که اتصال

مستقیم به کوه اورست دارد و از طریق گردنه جنوبی با اورست مجاورت دارد وهمچنین اینکه جبهه

وحشتناک جنوبی کوه لوتسه یکی از بزرگترین جبهه های پرشیب کوهستانهای جهان می باشد.

(این جبهه، تنها با 2.25 کیلومتر فاصله ی افقی بالغ بر 3.2 کیلومتر افزایش ارتفاع دارد). این قله 8516

 متر ارتفاع دارد.

این قله 8516 متر ارتفاع دارد-وتسه) برای کوهنوردان یکی از مشهورترین کوهها است. به این دلیل که اتصال مستقیم به کوه اورست دارد و از طریق گردنه جنوبی با اورست مجاورت دارد

 

 

5- Makalu (ماکالو)یک کوه منفرد واقع در 22کیلومتری شرق کوه اورست است و شکلی شبیه

 به یک هرم چهار وجهی دارد. به عنوان یکی از سخت ترین کوهها برای صعود، مطرح شده و دلیل

آن شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز خط الراس آن می باشد. ارتفاع قله 8462 متر است.

5- Makaluماکالو)یک کوه منفرد واقع در 22کیلومتری شرق کوه اورست است و شکلی شبیه به یک هرم چهار وجهی دارد. به عنوان یکی از سخت ترین کوهها برای صعود، مطرح شده و دلیل آن شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز خط الراس آن می باشد. ارتفاع قله 8462 متر است.

 

 

6- Cho Oyu (چو اُیو) "الهه ی فیروزه" در 20 کیلومتری غرب کوه اورست قرار دارد، این کوه در

رشته کوههای هیمالیا و در مرز بین چین و نپال می باشد. با وجود اینکه این قله 8201 متر ارتفاع

دارد ولی به دلیل شیب نه چندان زیاد آن، اکثر کوهنوردان آن را آسان ترین صعود هشت هزار

متریها می دانند.

6- (چو اُیو) "الهه ی فیروزه" در 20 کیلومتری غرب کوه اورست قرار دارد، این کوه در رشته کوههای هیمالیا و در مرز بین چین و نپال می باشد. با وجود اینکه این قله 8201 متر ارتفاع دارد ولی به دلیل شیب نه چندان زیاد آن، اکثر کوهنوردان آن را آسان ترین صعود هشت هزار متریها می دانند.

 

 

7- Dhaulagiri (دائولاگیری) "کوهستان سفید" بخشی از رشته کوههای هیمالیا می باشد که

در شمال غربی Pokhara (پُخارا) درناحیه ی شمال نپال مرکزی قرار گرفته است. ارتفاع آن به 8167

 متر می رسد.

7- Dhaulagiri (دائولاگیری) "کوهستان سفید" بخشی از رشته کوههای هیمالیا می باشد که در شمال غربی Pokhara (پُخارا) درناحیه ی شمال نپال مرکزی قرار گرفته است. ارتفاع آن به 8167 متر می رسد.

 

 

8- Manaslu (ماناسلو) در منطقه ی Gorkha (گورخا) واقع در Mansiri Himal که بخشی از هیمالیا

در نپال است، جای گرفته است. ماناسلو دارای خط الراسهای طولانی، یخچالها و چشم اندازهایی

با شیب زیاد می باشد. بلندترین قله آن دارای ارتفاع 8163 متر است.

8- Manaslu (ماناسلو) در منطقه ی Gorkha (گورخا) واقع در Mansiri Himal که بخشی از هیمالیا در نپال است، جای گرفته است. ماناسلو دارای خط الراسهای طولانی، یخچالها و چشم اندازهایی با شیب زیاد می باشد. بلندترین قله آن دارای ارتفاع 8163 متر است.

 

 

9- Nanga Parbat (نانگا پاربات) در زبان اردو به معنای "کوهستان برهنه" می باشد. همچنین به

"کوهستان قاتل" نیز شهرت دارد. دلیل این نام گذاری این است که در نیمه اول قرن بیستم تعداد

زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این صعود سخت را انجام دهند، جان خود را از دست داده اند.

 ارتفاع این قله 8126 متر می باشد.

9- Nanga Parba (نانگا پاربات) در زبان اردو به معنای "کوهستان برهنه" می باشد. همچنین به "کوهستان قاتل" نیز شهرت دارد. دلیل این نام گذاری این است که در نیمه اول قرن بیستم تعداد زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این صعود سخت را انجام دهند، جان خود را از دست داده اند. ارتفاع این قله 8126 متر می باشد.

 

 

10- Annapurna (آناپورنا) مجموعه ای از قلل می باشد که ارتفاع بلندترین آنها به 8091 متر

می رسد. این قله که در مذهب هندو به "خدایگان حاصلخیزی و زراعت" منسوب است، بخشی

از منطقه ی حفاظت شده با وسعت 7629 کیلومتر مربع در کشور نپال می باشد. با توجه به میزان

 تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود 40 درصد می باشد، برخی این کوه را مرگبارترین

کوهستان بر می شمارند.

10- Annapurna (آناپورنا) مجموعه ای از قلل می باشد که ارتفاع بلندترین آنها به 8091 متر می رسد. این قله که در مذهب هندو به "خدایگان حاصلخیزی و زراعت" منسوب است، بخشی از منطقه ی حفاظت شده با وسعت 7629 کیلومتر مربع در کشور نپال می باشد. با توجه به میزان تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود 40 درصد می باشد، برخی این کوه را مرگبارترین کوهستان بر می شمارند.

 

 

11- Gasherbrum I (گاشربروم 1) (همچنین با نام K5 نیز شناخته می شود) در منطقه ی قراقروم

 در هیمالیا واقع شده است و در همان رشته کوههای گاشربروم جای گرفته است. "قله ی پنهان"

نامی است که کوهنوردان روی این قله گذاشته اند ومردم محلی  آن را rgasha""(گاشا) می نامند

 به معنای "کوهستان زیبا". این قله دارای ارتفاع 8080 می باشد.

11- Gasherbrum (گاشربروم 1) (همچنین با نام K5 نیز شناخته می شود) در منطقه ی قراقروم در هیمالیا واقع شده است و در همان رشته کوههای گاشربروم جای گرفته است. "قله ی پنهان" نامی است که کوهنوردان روی این قله گذاشته اند ومردم محلی آن را rgasha""(گاشا) می نامند به معنای "کوهستان زیبا". این قله دارای ارتفاع 8080 می باشد.

 

 

12- Broad Peak (برود پیک)(همچنین با نام K3 نیز شناخته می شود) بخشی از همان رشته

 

کوههای گاشربروم است و فقط 8 کیلومتر با قله ی مشهور K2 فاصله دارد. مردم محلی به این قله

را "Faichan Kangri"(فیچن کنگری) مینامند. ارتفاع این قله 8047 متر می باشد.

12- Broad Peak (برود پیک)(همچنین با نام K3 نیز شناخته می شود) بخشی از همان رشته کوههای گاشربروم است و فقط 8 کیلومتر با قله ی مشهور K2 فاصله دارد. مردم محلی به این قله را "Faichan Kangri"(فیچن کنگری) مینامند. ارتفاع این قله 8047 متر می باشد.

 

 

13- Gasherbrum II (گاشربروم 2)(همچنین با نام K4 نیز شناخته می شود) در مرز بین پاکستان

 و چین واقع شده است و بخشی از رشته کوههای گاشربروم می باشد. این قله در منطقه ی قراقروم

در هیمالیا قرار دارد و ارتفاع آن بالغ بر 8035 متر است.

 

13- Gasherbrum II (گاشربروم 2)(همچنین با نام K4 نیز شناخته می شود) در مرز بین پاکستان و چین واقع شده است و بخشی از رشته کوههای گاشربروم می باشد. این قله در منطقه ی قراقروم در هیمالیا قرار دارد و ارتفاع آن بالغ بر 8035 متر است.

 

 

14- Shishapangma (شیشا پانگما) که به طور کامل در داخل خاک کشور چین(در تبت مرکزی)

قرار دارد و در زبان تبتی به معنای "قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن" می باشد. بلندترین

قله ی کوهستان شیشا پانگما 8013 متر ارتفاع دارد.

 14- Shishapangma (شیشا پانگما) که به طور کامل در داخل خاک کشور چین(در تبت مرکزی) قرار دارد و در زبان تبتی به معنای "قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن" می باشد. بلندترین قله ی کوهستان شیشا پانگما 8013 متر ارتفاع دارد.

 

 

بلندترین قله صعود نشده ی جهان

Gangkhar Puensum

"(گنگخار پونسوم)

 

 

 

                                                   عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

http://chakad-farokhshahr.blogfa.com/

 

درادامه جدول اطلاعات قلل


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 11 دی1390ساعت 9:2 PM  توسط ارغوان  | 

کفش کوهنوردی  

کفش مهم ترین وسیله یک کوهنورد است. به موازات رشد و گسترش تمام ملزومات

کوهنوردی ، کفش نیز سالیان گذشته بدلیل اهمیت بسیار دستخوش تغییرات قابل توجهی

 شده است. بطوری که اگر یکی از کفش های مدرن امروزی را بهترین کفش بیست

سال گذشته مقایسه کنیم متوجه این فاصله بسیار زیاد خواهیم شد.

کفش در تمام رشته های کوهنوردی ، یخ نوردی ، سنگ نوردی ، جنگل پیمائی ،

کوهپیمائی سبک و سنگ نوردی سالنی بدون تردید اولین و مهمترین وسیله بحساب

 می آید.

 برای یک کوهنورد به دلیل ذات پیمایش ، اولین نکته راحتی پا و در مرحله بعد

قابلیت فنی برای منظور و هدف در درجه اهمیت قرار می گیرد و بر خلاف گذشته

امروزه دیگر به دوام یک کفش اهمیت چندانی داده نمی شود بلکه به راحتی و

قابلیت های فنی آن بیشتر توجه می شود 

برای تولید کفش ، چرم همواره مورد توجه انسان قرار داشته و اینک نیز همچنان

جایگاه خود را حفظ نموده است. اما بدلیل دستیابی به تکنولوژی مدرن ، امروزه

از لایه های جایگزین دیگری نیز در ساخت کفش سود می برند. پس از انقلاب

خیره کننده ای که پروفسور ویلیام الگور (W.L Gore) با ساخت لایه ای که به

احترام نام او بعد ها لایه های گورتکس نامیده شده به راه انداخت ، ابتدا پوشاک

های مختلف از این محصول به بازار آمد و طی چند سال اصلاحاتی که در تولید آن

به عمل آوردند موجب شد که از این لایه ها برای کفش نیز استفاده شود. از

لایه های دیگری که طی سالیان اخیر در تولید کفش به کار رفته است می توان

به sympatex با قابلیت تنفسی و ضد آب و باد بودن آن اشاره کرد ، که درست

مانند گورتکس عمل می کند. همچنین لایه گرما زای Thinsulate در ساخت

کفش های زمستانی و قوی استفاده می شود. 

 

استفاده از این لایه تحولی اساسی در تولید کفش ها ایجاد کرد. به این که چرم

نقش کمرنگ تری را ایفا می کند. در عین حال قابلیت تنفس پا نیز مورد نظر قرار

گرفت. همچنین این موضوع به تولید کفش های سبک تر نیز بسیار کمک کرد.

امروزه کفش هایی تولید می شود که یک لنگه آن با ساق بلند در سایز 43 با

625 گرم وزن از کارایی نسبتا قابل توجهی برخوردارند. این تنوع تولید و ساخت

کفش ها همچنین ارتباط کاملا تنگاتنگی با نوع نیاز های مختلف انسان داشته و

دارد. امروزه در کوهنوردی صحبت از کفشی که بتوان از آن در برنامه های مختلف

بهره مند شد کاملا بیهوده است و باید برای هر برنامه خاص کوهنوردی کفش مخصوص آن را تهیه کرد. گاهی اوقات در بین کوهنوردان صحبت از کفش های

4 فصل به میان می آید به کار بردن عبارت 4 فصل برای یک کفش بدین معنی است

که آن را می توان در تابستان به دلیل عدم تعرق پا و در زمستان از قابلیت ضد

آب و باد بودن آن استفاده کرد. این مفهوم استفاده عمومی کفش است و کاربرد

تخصصی ندارد بدیهی است کفشی که برای زمستان استفاده می شود

قابلیت های خاص خود را دارد و کفشی که در تابستان استفاده می شود ، کاملا

با آن متفاوت است و نباید انتظار چند منظوره از یک کفش داشت. امروزه در تولید

کفش به صورت تخصصی در حدی توجه می شود که کفش های مخصوص بانوان

به صورت مجزا تولید عرضه می شود.

برای تهیه کفش باید به کارایی خاص آن توجه داشت. ما در این وبلاگ کفش ها

را براساس قابلیت و کارایی تقسیم بندی نموده ایم ، که این نوع تقسیم بندی از

جانب کلیه کمپانی های تولید کننده کفش برای معرفی تولیدات خود ، هر ساله

مورد توجه قرار می گیرد:

1. کفش صعود های هیمالیائی (Expedition) این بخش شامل کفش های 3 پوش

و 2 پوش است که بیشتر کاربرد زمستانی دارد.

2. کفش کوهنوردی سنگین (High Mountain) این بخش شاکل کفش های سنگین

 و بسیار قوی کوهنوردی است که تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و

برخی به دلیل ویژگی لایه های مصرف شده در تولید آن ها قابل استفاده در صعود

های بلند زمستانی نیز می باشد.

3. کفش کوهنوردی (Mountaineering) این بخش شامل کفش های نیمه سنگین

کوهنوردی است. برای صعود های چند روزه در 3 فصل ثابل استفاده است و

برخی از آن ها که لایه گورتکس یا سیمپاتکس دارند برای صعود زمستانی کاملا

 سبک کاربرد دارند.

4. کفش کوهپیمائی ( Trekking) این بخش شامل کفش های سبک کوهپیمائی

است و از آن ها باید در حد صعود های یک روزه انتظار داشت و به دلیل داشتن

دوخت در روی کفش نباید از آن ها در مسیر های سنگ لاخی یا فرود از شن اسکی

 استفاده کرد.

5. کفش های راهپیمائی Walking شامل کفش هایی است که در مسیر های

ساده قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شکوک گیر استفاده شده است.

6. کفش سنگ نوردی (Climbing) این کفش ها که اصطلاحا کتانی سنگ نیز ن

امیده می شودند کفش هایی است که فقط برای صعود های سالنی و یا دیواره

های سالنی استفاده می شود

مواد متنوعی که در ساخت کفش استفاده می شود:

1-چرم طبیعی.

2-چرم مصنوعی.

3-پارچه های مخصوص.

4-ترکیبات پارچه ای جدید مثل گورتکس

مواد بکار رفته در تخت کفش:

ترکیبی از کربن و لاستیک:معروفترین آن با نام تجاری “ویبرام” است.ماده ای سخت

و پر اصطکاک میباشد.

خصوصیات لازم برای تخت کفش(کفی کفش) باید شامل موارد ذیل باشد:

قابل انعطاف باشد.

2-ضربه گیر باشد.

3-وضعیت استقرار کف پا را در داخل کفش حفظ کند.

4- عآج های عمیق داشته باشد.

5-اصطکاک خوبی داشته باشد.

6-مقاومت مناسبی داشته باشد.

خصوصیات لازم رویه کفش:

1-ضد آب باشد.

2-قابلیت تعریق داشته باشد.

3-تا حدودی برای راحتی پا نرم و قابل انعطاف باشد.

4-محکم باشد.

5-قابل ارتجاع باشد.

6-مقاوم به سرما گرما و عوامل محیطی باشد.

7-بندها تا نزدیکی پنجه پا ادامه داشته باشد.(راحت تر است.بهتر کیپ

می شود.درآوردن آن راحت تر است)

9-تا روی پا و قوزکها را بپوشاند.

برای مراقبت بهتر از کفش:

در صورت کوچکترین صدمه ای به کفش دراسرع وقت باید تعمیر شود.

بعد از برنامه:

1-کفش را باید شست.

با پارچه آنرا خشک کرد.

3- قالب زد(خصوصا در کفشهای چرمی).

برای حفظ انعطاف پذیری کفش وجلوگیری از نفوذ آب ورطوبت آنرا خشک کرده

و واکس مخصوص بزنید.

5-ازآتش و گرمای زیاد برای خشک کردن کفش استفاده نکنید.

6-برای کفش پلاستیک از اسپری مخصوص محافظت کننده استفاده کنید.

اندازه کفش:

خیلی گشاد نباشد:ایجاد تاولهای پوستی می کند.

خیلی کیپ وتنگ نباشد:به پا فشار وارد می آورد.

در صورت عدم رعایت موارد بالاکفش نامناسب به ناخنها وبستر ناخن صدمه میزند.

و باعث خستگی پا می شود.

مزایای کفش پلاستیک:

1-عایق گرمایی خوبی است.

2-محل مناسبی برای بستن گرامپون دارد.

3-سبک است.

4-ضد آب ضد باد و ضد سرماست.

5-یک لایه داخلی نرم دارد

مضرات کفش پلاستیک:

احتمال شکستن و ترک برداشتن کفش بر اثر سرما وضربه در برنامه های ترکیبی

 یخ و سنگ دارد.

انعطاف پذیری خوبی ندارد.

برای استفاده در زمین نرم وکم شیب وپیاده روی مناسب نیست.

مزایای کفش چرم:

قابلیت انعطاف خوبی در برنامه های کوهپیمایی و کوهنوردی دارد.

تهویه پا را خوب انجام میدهد.

 

 

 

 

                          

                                                      عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 دی1390ساعت 8:48 PM  توسط ارغوان  | 

 

                                           دماوند     

 

 

                        

قله دماوند

 

http://bst3.blogfa.com/

 

http://bst3.blogfa.com/

 

 

 http://bst3.blogfa.com

 

 

 

http://bst3.blogfa.com/

 

 

 http://bst3.blogfa.com

 

http://bst3.blogfa.com

 

 

http://bst3.blogfa.com

 

http://bst3.blogfa.com

 

http://bst3.blogfa.com

 

 

 

 

 

 

                                  درباره دماوند بیشتر بدانیم

 

                                                     عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

+ نوشته شده در  شنبه 10 دی1390ساعت 11:57 PM  توسط ارغوان  | 

 

بر سر توچال چه می آید؟!...

این روزها توی کشور ما همه چیز رنگ دیگری دارد. فارق از هر جناح بندی سیاسی، تازه به

دوران رسیدگان در همه عرصه ها میدان داری می کنند و هر روز شاهد اتفاقات عجیب و غریب

و گاه باورنکردنی هستیم. کوه و کوهنوردی نیز از این حوادث مصون نمانده و گاه چیزهایی می بینیم

که شاخ که هیچ، برج های دوقلوی نیویورک روی سرمان سبز می شود! توچال این کوه زیبا و خانه

دوم ما کوهنوردان تهرانی هم متاسفانه از این حوادث در امان نمانده! در این نوشته کوتاه تنها قصدم

بیان دلنگرانی هایم است و نمی خواهم قضاوتی بکنم. امیدوارم کسی از باطن این اتفاقات خبری

داشته باشد و مرا هم مطلع کند.

- یک اتفاق جدید و مشهود در توچال قطع آب بسیاری از لوله ها و مکانهایی است که کوهنوردان از

آن آب برمی داشتند. راستش اگه یکی دو جا رو می دیدم، می گفتم اتفاقی بوده. ولی وقتی تقریبا

 همه جا مثل سیاه سنگ، ایستگاه ۳ کلکچال و ... اینو دیدم شکم برطرف شد. از همه جالبتر

لوله آب مسیر دارآباد بود که با شیرهای کنترل فشار پیشرفته مهار شده بود. این بود که فهمیدم

قضیه از یه جایی آب می خوره و ظاهرا برای انجام دهنده خیلی مهم بوده. وقتی اینها رو در کنار

 حرف مردی در توچال قرار می دهم که می گفت کار فلان نهاد بوده، اینها معنی خاصی برام پیدا

می کنه! راستش می ترسم تا چند وقت دیگه روی چشمه ها هم سیمان بریزند یا شیر بگذارند و ...

- شعارهای سیاسی موافق و مخالف در مسیرها و نقاط مختلف کوهستان توچال. شاید این قضیه

به تنهایی خیلی مهم به نظر نیاید و گویای اختلافات سیاسی درون جامعه باشد. اما وقتی کنار

دیگر مسائل قرار می گیرد، گویای نفوذ جو مسموم و سیاست زده جامعه حتی به حریم پاک

کوهستان است.

- تخریب جانپناه دارآباد در کنار شعارهای خاص روی در و دیوار آن ..............

این قضیه گذشته از اینکه خیلی تاثر بر انگیز بود، نشان دهنده گسترش دامنه درگیری سیاسی

تا بلندای قله دارآباد! می تواند باشد.

- زمزمه های ساخت پناهگاه بزرگ در توچال و پیازچال. البته این قضیه در ماهیت و منشا به

ظاهر متفاوت با موارد قبلی است. ساخت جانپناه و پناهگاه در نقاط مختلف کوهها موضوعی

همواره پر چالش در جامعه کوهنوردی بوده و موافقان و مخالفان خاص خود را داشته است.

اما وقتی چنین تصمیمات غیر کارشناسی را در کنار سایر موارد و خصوصا تخریب جانپناه دارآباد قرار

 می دهم، نمی توانم برای تناقضات ذهنی خودم پاسخ درخوری پیدا کنم.

اگر چه هریک از موارد فوق شاید در حیطه متفاوتی قابل بررسی بوده و بعضا موضوعاتی بی ربط

به هم باشد، اما من همه آنها را در چنین غالبی جمع بندی می کنم:

 

*به نظر می رسد دستهایی خارج از تشکیلات و جامعه کوهنوردی و البته با انگیزه

 های متفاوت، بی پروا و بدون هیچ منعی اقدام به اتخاذ و اجرای تصمیماتی مطابق

با امیال و منافع خود در محیط کوهستان بالاخص توچال می کنند، که ادامه آن ضربات

 و لطمات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.*

 

نمی دانم آیا تمام نقاط و مسیرهای توچال متولی واحدی دارد یا نه، و اگر دارد چقدر قدرت مقابله

 با چنین اقدامات خودسرانه ای را دارند. آیا کم کم باید بپذیریم توچال عزیز و دوست داشتنی مان

ملک شخصی عده ای شده و هرگونه که اراده کنند با آن رفتار خواهند کرد؟!!

 

عکس زیر :

ماشین آلات جاده سازی دز کوه داراباد

 

 

از شما خواننده عزیز خواهشمندم با هر میزان علاقه و با هر سطحی از کوهنوردی که فعالیت دارید،

حتی المقدور و با هر طریق ممکن در انعکاس این نگرانی مرا یاری دهید. باشد تا شاید با

تحریک حساسیت عموم در این زمینه بتوانیم قدمی هرچند ناچیز در توقف این روند شوم برداریم

و توچال دوست داشتنی مان را برای خودمان نگه داریم.

 

 

 

                                             عناوین و پستهای وبلاگ   

+ نوشته شده در  جمعه 9 دی1390ساعت 9:46 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

شيرپلا١٣٨٨_1

 

 

 شیر پلا_

 

 

 

                                                 عناوین و پستهای وبلاگ

 

+ نوشته شده در  شنبه 3 دی1390ساعت 11:2 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

 

قله سبلان

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  شنبه 3 دی1390ساعت 7:3 PM  توسط ارغوان  | 

                                    گیاهان کوهستان

مهمترین ویژگی مجموعه گیاهی کوهستان ,حفاظت از آب و خاک است.در مناطق کوهستانی,بیشتر

گیاهان به دلیل شرایط سخت جوی و بادهای شدید به شکل گپه ای و کوسنی در آمده اند که این امر

سبب پهن شدن گیاهان در سطح زمین شده و بدین ترتیب سطح بیشتری از خاک تحت پوشش قرار

 می گیرد . هرچه تراکم رستنی ها بیشتر باشد,سطح خاک در معرض فرسایش کمتر و امکان نفوذ

آب به زمین بیشتر می شود و در نهایت آب مورد نیاز چشمه ها و رودخانه ها تامین می شود.

پوشش تاجی گیاهان همانند اسفنج عمل نموده و ضربه قطرات باران را تا حد زیادی می گیرد

 و باعث جذب آب بیشتر به زمین می شود. در ص.رت عدم وجود گیاهان در شیب های

کوهستانی,پس از هر رگبار ,آب باران با سرعت و نیروی زیادی در سراشیبی به حرکت درآمده

و خاک با ارزش را شسته و در مواردی سبب ایجاد سیلاب های ویرانگر در پایین دست مناطق

کوهستانی می گردد.علاوه بر پوشش تاجی , ریشه برخی از گیاهان کوهستانی نیز می توانند

تا چندین متر در سنگ و خاک نفوذ کرده و با ایجاد شبکه ای از ریشه ها ,ضمن فراهم نمودن

مواد غذایی برای گیاهان ,از فرسایش خاک چلوگیری کنند.تنوع آب و هوایی,وجود میکرو کلیما

(اقلیم های کوچک) متنوع در کوهستان و همچنین شیب های غیر قابل دسترس در جهات

مختلف جغرافیایی,شرایطی را بوجود آورده است که کوهستان به پناهگاه گونه های بی شماری

از گیاهان تبدیل شده اند.تاکنون در کوه های ایران8000 گونه گیاه شناسایی شده است که از

این تعداد حدود 1500 تا 1700 گونه,بومی ایران می باشد.دامنه های البرز نیز از نظر تنوع گیاهی

 بی نظیر است و اغلب محل رشد گونه های گیاهی همچون گون,کما,ریواس,آویشن,

کنگر,سیرک,تره کوهی,بابونه,کاکوتی,تلخه گیجه,کرفس وحشی,انواع نسترن,پونه, نعنا,سورنجان

,والک, شنگ,پیاز کوهی,استخودوس و صدها گونه گیاهی دیگر می باشد.ازعوامل تخریب

پوشش گیاهی می توان به عواملی مثل خشکسالی ,چرای بی رویه دام در مناطق

شیب دار و دره های کوهستانی,جده سازی,ساخت و ساز در ارتفاعات,بوته کنی و برداشت

بیش از حد از گیاهان اشاره کرد.

 

      برای خواندن و دیدن مطالب  روی آنها{ کلید} کنید.

 

آویشن                                             

 گزنه                                                   

 والک و خواص آن                         

ریواس                                              

پونه                                                 

 کنگر                                               

تمشک                                             

گلپر                                                                     

چای کوهی                                 

قارچ                                                  http://www.rahnema.com/images/12687_2007021732.jpg

سماق                                           

شنگ                                              

بابونه                                           

ختمی                                                                   

 

 

                                                عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  شنبه 3 دی1390ساعت 6:50 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  یکشنبه 27 آذر1390ساعت 11:0 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 عناوین و پستهای وبلاگ

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 27 آذر1390ساعت 6:1 PM  توسط ارغوان  | 

 

 

 قله داراآباد_

 

 

قله داراآباد_

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                   عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  شنبه 26 آذر1390ساعت 11:42 PM  توسط ارغوان  | 

 

      برای خواندن و دیدن مطالب  روی آنها{کلید} کنید.

 

تصویر قله توچال                           

تصویر قله داراآباد       

                                                                                  

تصویرقله کلکچال                          

                                                          

تصویر سنگ سیاه                                

تصویرپناهگاه شیرپلا                            

 

 

            

                                                        عناوین و پستهای وبلاگ

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 25 آذر1390ساعت 11:43 PM  توسط ارغوان  | 

 

قله توچال‎‎‎‎1388.03.29‎(‎‎57)‎_1

 

.قله توچال1386.11.05(2)_1

 

بیژن و مصطفی .قله توچال.1388.08.01‎(‎66‎‎)‎

 

                                                      عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  پنجشنبه 24 آذر1390ساعت 11:42 AM  توسط ارغوان  | 

                          

 

    خواص گل ختمی

                          

گياهي است علفي و چند ساله كه ارتفاع آن به حدود 2 متر مي رسد ساقه آن از كركهاي ريز كه به

رنگ خاكستري مي باشد پوشيده شده است .

برگهاي ختمي دندانه دار ، پهن و مانند قلب مي باشد . گلهاي آن درشت به رنگ سفيد مايل به قرمز

يا ارغواني است كه بصورت دسته هاي سه تايي در اواخر تابستان ظاهر مي شود .

ختمي به علت داتشن گلهاي زيبا به صورت گياه زينتي در باغچه ها كاشته مي شود . تمام قسمتهاي
 
اين گياه استفاده طبي درد .
 
                                          
 
ترکیبات شیمیایی

ختمي داراي لعاب و موسيلاژزيادي است .اين گياه داراي مواد نشاسته اي ، چربي ، اسانس

،‌آنتوسيانين Anthocyanin ،‌آل تئين Altheine ، داي اكسي بنزوئيك اسيد DIoxybenzoic Acid

و سيانيدين Cyanidin مي باشد .


خواص دارویی
 
 ختمي از نظر طب قديم ايران سرد و تر است و بطور كلي روي تمام اعضاي بدن مخصوصا روده ها ،
 
ريه ها ، معده ، كليه ها و مثانه موثر است .
 
خواص گل ختمی

1)ملين و برطرف كننده يبوست است .

2)بيماريهاي تنفسي را برطرف مي كند.

3)سرفه هاي خشك را از بين مي برد .

4)براي رفع گلو درد جوشانده گل ختمي را غرغره كنيد .

5)عادت ماهيانه را منظم مي كند .
 
                                      
 
خواص ریشه ختمی

1)ناراحتي هاي پوستي را برطرف مي كند و پوست را نرم مي سازد .

2)سرفه هاي خشك را از بين مي برد.

3)تب راپائين مي آرود .

4)اسهال خوني را شفا مي بخشد .

5)ادرار را زياد مي كند.

6)كمي ترشحات عادت ماهيانه را برطرف مي كند.

7)تورم را رفع مي كند.

8)ناراحتي هاي دستگاه ادراري را برطرف مي كند.

9)قند خون را تنظيم مي كند.
 
                           
                                      
 
خواص برگ ختمی

1-ضماد برگ ختمي در برطرف كردن دمل ها و ورم پستان و روم معده موثر است .

2-براي التيام شكستگي ها ، برگ ختمي را بصورت ضماد درآورده و روي محل شكستگي بگذاريد .

3-ضماد برگ ختمي در برطرف كردن درد سياتيك مفيد است .

4-رعشه را برطرف مي كند.

5-ورم بناگوش را با ضماد برگ ختمي درمان كنيد.
 
طرز استفاده

1- خيسانده ريشه ختمي : 10 گرم ريشه ختمي را پوست كنده و خرد كرده و در يك ليتر آب سرد

 خيس كنيد و پس از 8 ساعت آنرا صاف كرده و نگهدري كنيد اين مايع در رفع اسهال خوني بسيار

موثر است .

2-دم كرده ختيم : در حدود 20 گرم ريشه ختمي را تميز كرده و خرد كنيد و آنرا در يك ليتر آب جوش

بريزيد و بگذاريد بماند تا سرد شود سپس آنرا صاف كرده و با عسل مخلوط كنيد .

3-دم كرده گل ختمي : 20 گرم گل خشك شده ختمي را در يك ليتر آب جوش بريزيد و بگذاريد بماند

تا سرد شود سپس آنرا با قند يا عسل شيرين بكنيد .

4-محلول شست وشوي  چشم : نيم گرم گل خشك ختمي را در 150 گرم آب ريخته و به مدت 5
دقيقه بگذاريد بجوشد سپس آنرا سرد كنيد و 5 قطره الكل كامفه در آن بريزيد.
 
 
مضرات
 
ختمي گياه مفيد و بي ضرري است فقط زنان باردار و مادرانش يدره بايد از زياد خوردن آن پرهيز
 
كنند .كسانيكه سرد مزاج هستند بايد ختمي را با عسل بخورند .
 
 
 
                                                عناوین و پستهای وبلاگ
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه 23 آذر1390ساعت 10:19 PM  توسط ارغوان  | 

خواص گیاه بابونه
یکی از مهمترین خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و این گیاه بآسانی این مرض را درمان می کند و آنهائیکه سالهاست با این مرض دست بگریبان هستند و از قرص های مختلف گران قیمت نظیر Lozac و Zantac و غیره استفاده می کنند می توانند با استفاده از بابونه خرج داروی خود را پس انداز کنند و همچنین سلامتی خود را بازیابند.
                    

 

 

 

 

 

نام علمی بابونه

 

Chamaemelum nobile است .

بابونه گیاهی است دائمی و کوچک

بارتفاع تقریبا ۳۰ سانتیمتر دارای بوئی معطر که در چمنزارها و اراضی

شنی می روید. ساقه آن برنگ سبز مایل به سفید، برگهای آن کوچک

 متناوب و دارای بریدگیهای باریک و نامنظم و پوشیده از کرک است.

گلهای آن مجتمع در یک طبق که بطور منفدر در انتهای ساقه گل

دهنده در تابستان ظاهر می شود. در هر طبق گلهای سفید در

 اطراف و گلهای زرد در قسمت وسط قرار دارند.

● ترکیبات شیمیایی :

گلهای بابونه دارای اسانس روغنی آنته مین ( Anthemine) تانن،

 فیتوسترول و همچنین ماده ای تلخ بنام اسید آنته میک Anthemique

Acid می باشد .

● خواص داروئی :

بابونه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و از تقویت کننده های

تلخ بحساب می آید . جالینوس حکیم آنرا برای درمان تب و لرزهای نوبه

ای بکار می برد .

۱) یکی از مهمترین خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است

و این گیاه بآسانی این مرض را درمان می کند و آنهائیکه سالهاست

با این مرض دست بگریبان هستند و از قرص های مختلف گران قیمت

نظیر Lozac و Zantac و غیره استفاده می کنند می توانند با استفاده

از بابونه خرج داروی خود را پس انداز کنند و همچنین سلامتی خود

 را بازیابند.

برای درمان زخم معده یک لیوان چای غلیظ بابونه درست کنید (۴ قاشق

 چایخوری بابونه در یک لیوان آبجوش و یا چهار تا چای کیسه ای بابونه

در یک قاشق لیوان آب جوش ) و صبح ناشتا هستید این لیوان چای

 را بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار

دقیقه بخوابید و البته بعد از یکربع ساعت می توانید صبحانه خود

را میل کنید. این عمل را بمدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم

معده بکلی شفا یابد.

۲) بابونه اعصاب و قوای جنسی را تقویت می کند .

۳) بابونه مقوی مغز است .

۴)بابونه ادرار آور و قاعده آور است .

۵) این گیاه ترشح شیر را در مادران شیر ده افزایش می دهد .

۶) درمان کننده سردرد و میگرن است .

۷) استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع می کند .

۸) اگر کسی قطره قطره ادرار می کند به او چای بابونه دهید تا

درمان شود .

۹) بابونه درمان کننده کمی ترشحات عادت ماهیانه است .

۱۰) برای درمان چشم درد، بابونه را در سرکه ریخته و بخور دهید .

۱۱) برای تسکین دردهای عضلانی چای بابونه بنوشید .

۱۲) جویدن بابونه برای التیام زخم های درمان مفید است .

۱۳) خوردن ۵ گرم ریشه بابونه با سرکه رقیق محرک نیروی جنسی

است ( ریشه بابونه گرم تر و خشک تر از گل بابونه است )

۱۴) بابونه تب بر و تسکین دهنده درد است .

۱۵) بابونه تقویت کننده معده است .

۱۶) برای تسکین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها، بآنها چای

بابونه بدهید .

۱۷) برای رفع بیخوابی و داشتن یک خواب آرام و راحت، کافی است

ده دقیقه قبل از اینکه به رختخواب بروید یک فنجان چای بابونه بنوشید .

۱۸) بابونه درمان کننده بی اشتهایی است .

۱۹) بابونه برای رفع ورم روده موثر است .

۲۰) چای بابونه درمان کننده کم خونی است .

۲۱) از بابونه برای رفع کرم معده و روده استفاده کنید .

۲۲) بابونه تسکین دهنده دردهای عادت ماهیانه است .

۲۳) بابونه برای رفع زردی مفید است .

۲۴) حمام بابونه اثر نیرو دهنده درد. برای این منظور چند قطره اسانس

بابونه را در وان حمام ریخته مدت یکربع ساعت در آن دراز بکشید .

۲۵) برای تسکین درد، چند قطره اسانس بابونه را با یک قاشق روغن

بادام مخلوطکرده و روی محل های دردناک بمالید درد را تخفیف

می دهد .

۲۶) اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی های

پوستی نظیر اگزما، کهیر و خارش مفید است .

۲۷) برای رفع گوش درد و سنگینی گوش، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید .

۲۸) اسانس بابونه چون اثر قی آور درد در مورد مسمومیت های

غذایی مصرف می شود .

۲۹) روغن بابونه را برای از بین بردن کمردرد، درد مفاصل و نقرس

روی محل درد بمالید .

۳۰) با چای بابونه اگر موهای بلوند را بشوئید آنها را روشن تر و شفاف

تر می کند .

۳۱) آنهائیکه یائسه شده اند بهتر است همه روزه چای بابونه بنوشند

زیرا اختلالات یائسگی را برطرف می کند .

۳۲) بابونه ضد آلرژی است .

     

● طرز استفاده :

▪ اسانس بابونه :

حدود ۰/۸ تا ۱ درصد اسانس در این گیاه وجود دارد که بوسیله تقطیر

 با بخار آب بدست می آید. رنگ این اسانس آبی روشن است ولی

در اثر کهنه شدن برنگ زرد مایل به قهوه ای در می آید. بوی این

 اسانس بسیار قوی و طعم آن معطر و سوزانده است. اسانس بابونه

در عطر سازی و برای معطر کردن غذاها بکار می رود .

▪ چای بابونه با دم کرده بابونه : برای درست کردن چای بابونه یک

قاشق چایخوری گیاه بابونه خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته

و بمدت ۵ دقیقه بگذارید دم بکشد .

▪ روغن بابونه با روغن زیتون : گل خشک بابونه را با برابر وزنش روغن

 زیتون مخلوط کرده و روی آتش ملایم بگذاریدتا دم بکشد ( نباید

بجوشد ) و گاه گاه آنرا هم بزنید. سپس آنرا از روی آتش بردارید

و بگذارید تا مدت ۲۴ ساعت بحال خود بماند. سپس آنرا از صافی

 با فشار در کرده و در شیشه ای دربست نگهدری کنید ( برای نفخ

شکم و قولنج آنرا روی شکم بمالید )

▪ روغن بابونه : برای تهیه روغن بابونه مقدری از گل خشک بابونه را

با چهار برابر وزن آن روغن کنجد مخلوط کرده و سپس باندازه دو برابر

گل بابونه بآن آب اضافه کنید. آنرا روی چراغ گذاشته و بگذارید بجوشد

تا اینکه آب آن بکلی تبخیر شود و فقط روغن باقی بماند البته باید دقت

کرد که روغن نسوزد .

● زیان ها و خواص ضد درد در هنگام ترک اعتیاد :

زیان خاصی برای آن بیان نشده است . گیاه بابونه برخی علایم رنج آور

 سندرم را کاهش می دهد براساس یافته های یک تحقیق، گیاه بابونه

به دلیل خواص ضد دردی و ضد اضطرابی خود می تواند به عنوان دارویی

مؤثر، برخی علایم رنج آور سندرم ترک را نیز کاهش دهد. کارشناسان

گروه فیزیولوژی دانشگاه شهید چمران اهواز و علوم پزشکی قزوین

در یک طرح تحقیقاتی مشترک تأثیر عصاره بابونه بر علائم قطع مصرف

 مرفین در موش سوری نر را بررسی کرده و نتایج آن را در همایش

سراسری اعتیاد در یزد ارائه دادند. قطع مصرف مواد مخدر در انسان

با علائمی همچون اسهال، دردهای عضلانی، اضطراب و تحریک پذیری

عصبی همراه است، که فرایند ترک را بسیار دشوار می کند. لذا مواد

متفاوتی برای کاهش این علائم به کار می روند که در این میان گیاهان

دارویی به واسطه عوارض جانبی کمتر، مورد توجه خاص قرار دارند.

 در این تحقیق به منظور بررسی تأثیر گیاه بابونه بر این روند، از گل

بابونه توسط دستگاه سوکسله، عصاره هیدروالکلی تهیه شده و با

انجام آزمایش به صورت پایلوت مؤثرترین دوز که ۲۰میلی گرم بر کیلو

گرم بود، انتخاب شد. برای انجام این آزمایش ۳۲ عدد موش سوری نر

نژاد آلبینو با وزن تقریبی ۳۰ گرم که در شرایط یکسان و استاندارد از

نظر نور، درجه حرارت و تغذیه نگهداری شده بودند، به صورت تصادفی

انتخاب و به چهار گروه مساوی تقسیم شده اند. گروه های مورد آزمون

شامل گروه کنترل(۱)، گروه مرفین(۲)، گروه مرفین بابونه مزمن(۳)،

گروه مرفین بابونه حاد(۴) بوده و برای معتاد شدن گروه های ۲، ۳ و ۴

روز اول دوز ۱۰، روز دوم دوز ۲۰ و روز سوم دوز ۴۰ میلیگرم بر کیلوگرم

را روزی سه بار دریافت کرده و در روز چهارم یک دوز تنهای ۴۰ میلی

گرم بر کیلوگرم به صورت زیرپوستی به آنها تزریق شد، گروه ۳ همزمان

 با هر تزریق مرفین، یک دوز ۲۰ میلی گرم بر کیلوگرم بابونه نیز به صورت

درون صفاقی دریافت کرد، اما گروه ۴ تنها یک دوز منفرد ۲۰ میلی گرم

بر کیلوگرم بابونه را در روز چهارم نیم ساعت قبل از تزریق نالوکسان

دریافت کرد.

گروه کنترل به مدت چهار روز تزریق های مشابهی از سالین (به جای

محلول مرفین) دریافت کردند، در تمام گروه ها سه ساعت پس از

 دریافت آخرین تزریق، یک دوز ۵ میلیگرم بر کیلوگرم نالوکسان به صورت

درون صفاقی تزریق و پس از آن هر موش به مدت نیم ساعت در

 استوانه شیشه یی قرار داده شد و تعداد پرش، ایستادن روی دوپا،

بالا رفتن از دیواره استوانه و دفعات اجابت مزاج آبکی آنها ثبت شد،

همچنین وزن اولیه موش ها با وزن آنها دو ساعت پس از تزریق

نالوکسان مقایسه شد. نتایج نشان داد عصاره حاد بابونه به طرز

معنی داری تمامی این علایم را کاهش داده و عصاره مزمن نیز میزان

پرش و کاهش وزن القاء شده توسط نالوکسان را به صورت معنی دار

کم می کند.

 

                                        عناوین و پستهای وبلاگ
+ نوشته شده در  چهارشنبه 23 آذر1390ساعت 8:27 PM  توسط ارغوان  | 

خواص گیاه شنگ

شنگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شنگ سرد خشک است

برگهای گیاه شنگ  از خونريزي معده جلوگيري مي‏كند. اگر مسموم شديد از ريشه‏این گیاه  

استفاده كنيد. براي رماتيسم مفيد است  و آب ريشه خام شنگ  زگيل را از بين مي‏برد.

براي مسلولين نفع بسيار دارد. گل این گیاه  را بر روي محل سوختگي قرار دهيد تا از قدرت

آن التيام سوختگي پي ببريد!


فارسي این کیاه  شنگ است، در شيراز و اصفهان به شنگ آلاله شنگ و در خراسان ريش

بز خالدار خطاب مي‏كنند. به این  گياه قندرون، سنسفيل، تسلسفيل، اسپلنج و اسفلنج هم

مي‏گويند. عربي نوع چمني این گیاه  كه برگهاي آن باريك‏تر از شنگ  مي‏باشد، لحيه التيس و

 زنب الخيل است، ولي در عراق و شامات به آن اذناب الخيل مي‏گويند. شنگ  در چمنزارهاي

نمناك شمال ايران، عمارلو، بين كبوتر چاي و زرد چين، ايسپيلي ييلاق دامنه البرز، مخصوصا افجه

و نارون مي‏روید و نوع چمني این گیاه  در مغرب ايران، تفرش، اراك، كوه شاهو و كردستان زياد

است، و در اروپا به علت زيبايي گل این  گياه شنگ پرورش مي‏دهند. گياه شناسان قديم نوع

حقيقي شنگ را  نر و نوع چمني را ماده مي‏دانستند، و در زبان فرانسه به شنگ يارب دوشوو،

در فاصله ارديبهشت تا تير ماه ظاهر مي‏شود ريشه گياه شنگ داراي لعاب بوده و كمي تلخ است و

خوردن آن اشتها را فوق العاده زياد مي‏كند. ريشه شنگ خلط آور و نرم كننده سينه و التيام دهنده

زخمهاست. از برگهاي شنگ در سالاد استفاده مي‏كنند و ايرانيان آن را مانند كاهو و كاسني با

سركه و بدون آن مي‏خورند، چون بسيار خنك مي‏باشم. خوردن برگهاي شنگ اسهال و خونريزي م

عدي را بند مي‏آورد و از خونريزي سينه جلوگيري مي‏كند و براي مسلولين نافع است.


ريشه شنگ براي جلوگيري از اسهال و خونريزي، از برگش قويتر است و خوردن خيسانده آن

در شراب براي جلوگيري از خونريزي رحم تجويز مي‏شود پاشيدن برگ و گل خشك شده این گیاه

 در روي زخمهاي چركي و متعفن سودمند مي‏باشد ضماد آنرا براي التيام عصب قطع شده مفيد

دانسته‏اند ضماد گل شنگ  با موم جهت سوختگي آتش مفيد است حكيم محمد بن زكرياي رازي

خوردن ريشه گياه شنگ را پادزهر سموم مي‏دانست. عصاره گياه شنگ كه در طب سنتي ايران

 طرثوث خوانده شده است پادزهر قوي است و در ساختن ترياق فارون به كار مي‏رود. براي معالجه

نزله ريوي، نقرس، رماتيسم و امراض جلدي جوشانده شصت گرم ريشه شنگ تجويز می  كرده‏اند.

اگر این گیاه را پختید  هرگز آب آن را دوز نريزند بلكه آن را بنوشید، زيرا منافع شنگ  در آب جوشانده

جمع مي‏شود. عصاره شنگ جهت درمان كچلي و زخمهاي جلدي مفيد است. آب ريشه خام شنگ

 زگيل را از بين مي‏برد.


قندرون‏


چنانچه گياه شنك چمني را قطع كنيد، از آن يك ماده كائوچو كي ترشح مي‏شود، كه به آن قندرون

و قندران مي‏گويند. اين ماده در برابر هوا سفت مي‏شود و ايرانيان آن را مانند سقز مي‏جويند و چنانچه

كمي حرارت  به آن بدهيد، به صورت كش در مي‏آيد و با آن بهترين لاستيك را مي‏توان ساخت، ولي

 چون مقدار آن كم است و ساختن لاستيك با آن به صرفه نيست. قندرون از دوستان كبد بوده و سريع

الهضم است و از احتقان خون جلوگيري كرده، جويدن آن هضم غذا را آسان مي‏كند، اشتها را زياد

مي‏نمايد. براي پاك شدن سينه از اخلاط نافع است. براي شش و قلب نيز مفيد مي‏باشد. خوردن

مقدار كمي از آن، شب مواقع خواب براي تسكين سرفه تجويز شده است، ضماد آن با سندروس

يا زرده تخم مرغ نيم برشته بر روي زخم جهت التيام و روياندن گوشت سودمند مي‏باشد. ضماد

گداخته آن با پيه بزجهت رفع كجي ناخن و درد عضلات و ترك پوست و شقاي مزمن مخصوصا با كمي

شنجرف نافع مي‏باشد و با روغن زيتون جهت تحليل ورمها و شكاف كشاله ران و تقويت اعصاب و

خارش نافع مي‏باشد. مقدار خوراك آن يك مثقال است

 

 

                                          عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  جمعه 11 آذر1390ساعت 10:43 PM  توسط ارغوان  | 

خواص سماق

 

 

این گیاه اغلب در مناطق مدیترانه‌، جنوب ایتالیا و آسیای شرقی به ویژه در ایران دیده می ‌شود.

انواع متنوعی دارد که برخی از آنها جنبه ‌ی تزیینی‌ داشته و اگر حواسمان نباشد، می ‌تواند

موجب مسمومیت و خارش گردد.

در یونان باستان از چوب سماق برای رنگ آمیزی پارچه‌های پشمی استفاده می‌شده است و در

 کشور ایتالیا از این گیاه برای رنگ دادن به چرم استفاده می کردند.

در برخی از کشورها از سماق نوشیدنی تهیه می‌ کنند که برای تسکین درد معده و اختلالات گ

وارشی موثر است.

سماق از نظر طب قدیم، سماق سرد و خشک است.


حال خواص سماق عبارتند از :

- خاصیت ضد میكروبی دارد.

- خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از عمل رادیکال های آزاد در

بدن جلوگیری می کنند. رادیکال های آزاد با تخریب سلول های بدن نقش مهمی در بروز انواع

سرطان دارند. بنابراین آنتی اکسیدان ها از بروز سرطان ها جلوگیری می کنند.

- برای بیماران دیابتی مفید است، زیرا یكی از عوامل به وجود آمدن عوارض مختلف در دیابتی ها،

تركیب شدن گلوكز (قند خون) با پروتئین های حیاتی بدن است كه به تغییر ساختار شیمیایی و

 عملكرد این پروتئین ها می انجامد. مطالعات نشان می دهد كه سماق تا 81 درصد از بروز این

فرایند جلوگیری می كند.

- برای دندان درد مفید است.

- اشتها را تحریک می‌کند.

- به دلیل داشتن تانن فراوان، قابض و پاک کننده معده می‌باشد.

- خاصیت ادرارآور یا دیورتیک دارد.

- تب را پایین می آورد.

- در درمان بیماری‌های روماتیسمی و نقرس موثر است.

- خون را تصفیه می کند و مواد زائد خون (مانند اوره) را دفع می ‌کند.

- لثه‌ها را تقویت کرده و آنها را محکم می ‌سازد.

- برای برطرف شدن تهوع و بی اشتهایی مفید است.

- تقویت کننده ی دستگاه گوارش است.

- از خونریزی معده جلوگیری می‏کند.
پودر سماق

- علت افزودن سماق به کباب این است که خوردن گوشت کباب شده باعت تولید آنزیم‌هایی در

بدن می‌شود كه مضر هستند. سماق می‌تواند اثر این آنزیم ها را خنثی كند.

- در رفع غلظت خون موثر است.

- خوردن گرد سماق با آب سرد از خونریزی داخلی جلوگیری می کند.

- غرغره ی جوشانده سماق برای ورم گلو و دهان مفید است.

- مالیدن آب جوشانده ی سماق روی محل ضربه دیده، از ورم آن جلوگیری می کند.

- گردی كه روی میوه سماق می‏نشیند و به آن خاك سماق می‏گویند، بسیار قابض و كمی تلخ است

و به علت داشتن املاح، از ترشحات بی رنگ زنانه جلوگیری می‏كند.

- منوراژی (خونریزی رحم) و خونریزی در فواصل قاعدگی را کاهش می دهد.

- خونریزی سینه (هموپتزی) را کم می کند.

- اسهال معمولی و اسهال خونی را برطرف می کند.

- کمپرس با سماق در التیام زخم، سوختگی، اگزما، ترک نوک سینه و عضو ضرب دیده موثر می باشد.

- برای رفع تهوع و استفراغ ، سماق را با زیره و آب سرد مخلوط کرده و مصرف نمایید.

- چای سماق برای کاهش تعریق به کار می رود.

- کسانی که هموروئید (بواسیر) دارند و زنانی که ترشحات بی رنگ زنانه دارند، سماق را جوشانده

 و داخل لگنی بریزند و در آن بنشینند.

- در قدیم برگ درخت سماق را دم کرده و برای سیاه کردن مو از آن استفاده می کردند.

- در قدیم سماق برای درمان سوزاک و سل به کار می رفته است.

- در قدیم شیره خارج شده از درخت سماق را برای درمان بیماری های دستگاه ادراری به کار می بردند.

هشدارها :* خوردن سماق تازه باعث مسمومیت می شود. بنابراین فقط باید خشک آن را مصرف نمود.

* به دلیل اینکه طبیعت سماق سرد است، برای افراد سردمزاج مناسب نیست و باید با گیاهان

گرم مصرف شود.

* مصرف بیش از حد سماق می ‌تواند مسمومیت زا باشد.

سماق را دور از نور مستقیم خورسشید نگهداری کنید

 

 

                                           عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  پنجشنبه 10 آذر1390ساعت 10:43 PM  توسط ارغوان  | 

خواص قارچ

http://www.rahnema.com/images/12687_2007021732.jpg

 

 

خواص قارچ

قارچ و پروتئین ـ قارچ های خوراكی و مخصوصاً قارچ تازه حاوی مقادیر فراوان

پروتئین مورد نیاز بدن است كه از این نظر میزان پروتئین آن حدود 2 برابر پروتئین

اغلب سبزیجات و سایر حبوبات می باشد. پروتئین قارچ از لحاظ اسیدهای آمینه

كه همانا جزء اصلی پروتئین را تشكیل می دهد جزو غنی ترین پروتئین ها

محسوب می شوند و از لحاظ ارزش غذایی در حد فاصل پروتئین گوشت و

 پرتئین گیاهی قرار دارد. از طرفی پروتئین قارچ به دلیل داشتن مقادیر فراوان

آب و رطوبت نسبت به سبزیجات و حبوبات بسیار مطبوع و قابل هضم است. به

طوری كه 90 ـ 70 درصد قابلیت هضم پذیری دارد. به طور كلی ارزش بالای

پروتئین قارچ و قابلیت هضم پذیری بالای آن باعث شده كه مصرف آن برای

سالمندان و سالخوردگان بسیار توصیه گردد.


قارچ و دریافت كالری ـ همان طور كه می دانید كربوهیدراتها یكی از مهم ترین

منابع انرژی برای بدن هستند. قارچ های خوراكی به علت داشتن 2/4 در صد

كربو هیدرات قادرند به طور میانگین 100 كیلو ژول در 100 گرم قارچ، انرژی تولید

كنند كه این میزان انرژی در نوع خود بسیار قابل توجه است.


قارچ و چربی ـ یكی از مهمترین ویژگی های قارچ كه باعث شده متخصصین تغذیه

آن را بسیار توصیه كنند در صد كم چربی آن است. قارچ های خوراكی دارای

 درصد بسیار كمی از چربی هستند كه این مقدار در حدود 1% تا 3% وزن تر آن

می باشد.


لذا كسانی كه از رژیم غذایی لاغری در برنامه غذایی شان استفاده می كنند

می توانند از قارچ بهره ببرند و به هیچ وجه نگران بالا رفتن چربی خونشان نباشند.


قارچ ها و ویتامینهای مورد نیاز بدن ـ مصرف روزانه 100 گرم قارچ خوراكی نیاز بدن

 به ویتامین c را برطرف می كند. علاوه بر این قارچ منبع بسیار خوب ویتامین B1

 و B2 است. كمبود ویتامین B1 می تواند زمینه ساز بسیاری بری بری

باشد . همچنین ویتامین B12 از ویتامین های ضزوزی برای خونسازی به شمار

می رود. كمبود ویتامین B12 باعث بروز آنمی و یا كم خونی می شود. به طور

كلی مصرف 100 گرم قارچ خوراكی تازه نیاز روزانه افراد بالغ به ویتامینهای محلول

 در آب را برطرف می كند.
قارچ و عناصر معدنی ـ عناصر معدنی موجود در قارچ در مقایسه با سبزیجات و

میوه جات هم از كیفیت بهتری برخوردار هست، هم از نظر كمیت در سطح

بسیار خوبی قرار دارد. قارچ خوراكی دارای میزان چشم گیری پتاسیم، آهن

و مس است و قادر است فسفر مورد نیاز بدن را به طور كامل تأمین كند. كلاهك

قارچ سرشار از فسفر است.
سایر تركیبات قارچ های خوراكی ـ اسید فولیك: یكی از مهمترین تركیبات موج

ود در قارچ كه بسیار مورد توجه قرار می گیرد اسید فولیك موجود در آن است. در

حال حاضر یكی از مهم ترین علت های كم خونی در افراد به خصوص در

خانم های باردار كمبود اسید فولیك است.
قارچ های خوراكی به سبب داشتن مقادیر فراوان اسید فولیك از جمله بهترین

منابع غذایی برای این دسته از افراد محسوب می شود


لوواستاتین: از جمله تركیبات مهم موجود در قارچ همین لوواستاتین است. قارچ ها

به طور طبیعی تولید لوواستاتین می كنند و این تركیب بسیار در كاهش چربی

و كلسترول خون می تواند مؤثر واقع شود.
بیوفریولید: در قارچ تركیبی به نام بیوفریولید وجود دارد كه از تشكیل مخزن

چربی خطرناك در شریانها جلوگیری می كند. این ماده از تشكیل كلسترول های

بد خون (LDL )و اسید های چرب در سلولها و خون جلوگیری می كند.


در زمستان قارچ بخورید:


قارچ استخوانها را تقویت می كند، خستگی را برطرف می كند، كمبود ویتامین

D را بر طرف می كند. پرتو خورشید در بدن ویتامین D تولید می كند اما در

زمستان بدن این وضعیت را ندارد كه از پرتو خورشید به خوبی استفاده كند و

 ویتامین D تولید كند. پس در زمستان خوردن مواد غذایی توصیه می شود كه

دارای این ویتامین باشد. ویتامین D سبب جذب كلسیم در روده می شود تا

 بالافاصله در استخوانها به مصرف برسد. برای اینكه همه مواد مغذی به بهترین

شكل جذب شوند نیاز به ویتامین های گروه «ب» است. قارچ بخشی از این

ویتامین ها را تدمین می كند و هر سلول در بدن ما به ویتامین (B2 )قارچ نیاز

دارد تا بتواند انرژی كسب كند تا ما زود خسته و كم حوصله نشویم.


قارچ را باید پخته خورد، زیرا قارچ آلوده به موادی است كه فقط با پختن از بین

می رود اما قارچ هایی كه در واحدهای صنعتی تولید می شوند می توان بدون

هیچ مشكلی پس از تمیز كردن مصرف كرد.
توجه: اكیداً توصیه می كنیم كه از خرید قارچهای فله ای به شدت و به جدّ

بپرهیزید. صرف نظر از این كه احتمال مسومیت از طریق این نوع قارچها بسیار

بالاست كیفیت پایین این قارچها و آلودگی بسیار آنها از جمله مهمترین معضل

های این نوع قارچ هاست.


حتماً قارچ مورد نیاز خود را از مراكز معتبر و به صورت بسته بندی های بهداشتی

 تهیه فرمایید. هر گونه تغییر رنگ ظاهر قارچ و هر گونه احساس مزه نامطبوع

باید مورد توجه قرار گیرد و از مصرف آنها خودداری شود. قارچ هایی كه تغییر رنگ

داده اند و كلاهكشان سیاه و یا خاكستری شده از كیفیت خوبی برخوردار نیستند.

ـ تحقیقات پزشكی نشان می دهد كه با خوردن قارچ، دستگاه دفاعی بدن تقویت

می شود، طول عمر افزایش می یابد، كلسترول خون پایین می آید، گردش

خون در بدن بهبود می یابد. ویروسها از بین می رود، از بروز بیماری های

قلبی جلوگیری می شود. قارچ مقدار زیادی كربوهیدرات و آهن دارد پزشكان

به بیماران دیابتی و افرادی كه به تقویت دستگاه ایمنی بدن خود

اهمیت می دهند و كسانی كه برنامه خاص غذایی (رژیم) دارند خوردن قارچ را

توصیه می كنند.

 

 

                                      عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  چهارشنبه 9 آذر1390ساعت 10:3 PM  توسط ارغوان  | 


 

مجسمه کوه نورد میدان دربند

آدرس:

تجریش‌، میدان سربند (کوه‌نوردان‌)

 

در سال۱۳۳۷، پیشنهاد حسن وجدان‌خوش‌، از کوه‌نوردان با سابقة

کشور، برای نصب یک مجسمه کوه‌نوردی‌مورد تأیید سایر کوه‌نوردان

قرار گرفت‌. او پیشنهاد خود را نزد رئیس فدراسیون کوه نوردی،

سرهنگ بیات، برد. این پیشنهاد تایید شد و مهام‌، شهردار وقت

هزینة ساخت آن را قبول کرد. سرهنگ بیات که رئیس مرکز آموزش

کوهستانی ارتش نیز بود، امیر شاه قدمی‌، گروهبان ارتش و مربی

کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی کشور را به

عنوان مدل به استاد رضا لعل ریاحی، استاد دانشکده هنرهای

زیبا، مجسمه‌ساز و سرهنگ ارتش؛ معرفی کرد و شهرداری

مبلغ ۱۰۰۰۰ تومان هزینة ساخت مجسمه را پرداخت‌.

درسال ۱۳۳۸، مدل گچی آن آماده و در میدان سربند نصب

و طی مراسمی از آن پرده‌برداری شد.

متأسفانه در زمستان همان سال‌، به علت بارندگی و یخ‌زدگی‌،

دست و قسمتی از بدنة مجسمه خرد شد.

این قسمت مدت‌ها با پرچم ایران پوشانده شده بود. درسال

۱۳۴۱، با پی‌گیری استاد رفعتی افشار، رئیس وقت فدراسیون‌،

مجسمة سیمانی آماده شد و خلیل میلانی و عبدالحسین امین

از طرف فدراسیون مأمور نصب آن شدند. این مجسمه هنوز پا

برجا است‌.

    در آبان‌ماه سال۱۳۵۰، بنا به پیشنهاد فدراسیون کوه‌نوردی

ایران و موافقت انجمن شهر و شهرداری تهران‌، نام میدان

سربند به میدان کوه‌نوردان تغییر یافت‌.

    مجسمه کوه‌نورد با ارتفاع حدود سه متر، نماد کوه‌نوردان

شناخته می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              عناوین و پستهای وبلاگ

 


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 9 آذر1390ساعت 0:43 AM  توسط ارغوان  | 

 

چاي کوهي، درمان افسردگي

                              

چاي کوهي، گياه بومي اروپا، داراي گل هايي به رنگ سفيد يا زرد و بوي خاصي است که در برخي

 مناطق ايران نيز به فراواني رشد مي کند. اين گياه به صورت خودرو در کشتزارهاي گندم و ذرت يافت

مي شود. چاي کوهي از نظر طب قديم گرم و خشک است. نام هاي ديگر آن گل راعي، هزار چشم،

علف چاي و هوفاريقون است.

خواص:

* به گزارش «ehow» خاصيت آرام بخش دارد و ضدافسردگي است. * استرس و خستگي مفرط را رفع

مي کند. * بي خوابي و بي قراري را برطرف مي کند. * به درمان بيماري مننژيت کمک مي کند و براي

درمان کزاز به کار مي رود. * برطرف کننده سياه سرفه است. * براي درمان سرماخوردگي بسيار موثر

است و اشتها آور مي باشد. * پودر برگ آن زخم هاي عميق و عفوني را خوب مي کند. * گرفتگي

صدا را باز مي کند و خلط آور است. * اسهال و اسهال خوني را درمان مي کند. * اين گياه ضد کرم

معده و روده است.

 

چای كوهی، سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌كند


یك متخصص گیاهان دارویی گفت: چای كوهی یا گل كوفته به صورت وحشی و خودرو در مناطق عمده

غرب كشور رشد و نمو می‌كند.

هادی گلزاری مكمل در گفت وگو با ایسنا، افزود: استان همدان به عنوان یكی از مناطق مهم در برداشت

این گیاه وحشی محسوب می‌شود.

وی اظهار كرد: این گیاه كه به صورت گلهای پنبه‌ای صورتی رنگ در مناطق كوهستانی رشد می‌كند

دارای خواص فوق العاده‌ای است.

گلزاری تصریح كرد: بهترین شیوه مصرف این گیاه دم كرده آن است.

وی بیان كرد: چای كوهی یا گل كوفته آرام بخش، ضدتشنج و ضدمیگرن بوده و در درمان سرماخوردگی

 موثر است.

گلزاری ادامه داد: همچنین این گیاه در درمان بی خوابی، نقرس، حساسیت، گرفتگی روده و تقویت

سیستم دفاعی بدن بسیار موثر است.

وی در پایان خاطرنشان كرد: بهترین زمان استفاده از این گیاه شش ماه پس از چیدن آن است و بعد از

این مدت بهتر است از اسانس آن استفاده شود.

 

 

                                                عناوین و پستهای وبلاگ
 

+ نوشته شده در  سه شنبه 8 آذر1390ساعت 0:9 AM  توسط ارغوان  | 

 

،،آشنایی با خواص دارویی و درمانی گیاه گلپر،،

۴۵۶۵۴۶۵۵.jpg

آشنایی با گیاه  گلپـر، پادزهر سموم
گلپر گیاهی چند ساله از تیره جعفری می باشد که بیشتر در نقاط مرتفع کوهستانهای ایران و نقاط دیگر می روید، با ریشه های ضخیم و برگهای کاملاً بریده که پیشینیان برای آن خواص بسیاری شمرده اند، از جمله اینکه موجب نیروی بدن می شود ولی متاسفانه زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.

گلپر گیاهى گلدار، علفى و چندساله از تیره چتریان است. این گیاه، بومى ایران است و در

ناحیه‌هاى نمناک کوهستانى ایران و مناطق پیرامونى مى‌روید.

گل‌هاى آن سفید مجتمع به صورت چتر در انتهاى ساقه‌هاى گل‌دهنده در قسمت بالاى گیاه ظاهر

مى‌شود. میوه آن تخم مرغی، کمى ضخیم و معطر به رنگ سبز تیره به طول ۵/۱ تا سانتى‌متر است.

همه گونه‌هاى سرده گلپران معطر هستند و برخى گونه‌ها در آشپزى ایرانى به عنوان ادویه کاربرد دارند.

گونه‌هاى دیگرى از گلپر (مثل گونه کاندیکانز) در صنعت داروسازى کاربرد دارد.

برگ‌هاى آن با چاک‌هاى عمیق به شکل پنجه غاز شبیه برگ آنژلیکا، به طورى که این چاک‌ها برگ

 را به چند نیمه برگ تقسیم مى‌کند و هر نیمه برگ نوک‌تیز و دندانه دار است.

این گیاه دارای مواد معطر مخصوص، مرکب از صمغهای مختلف است. جوانه ها، ساقه ها و غنچه های نورسته آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. دانه های خشک این گیاه که بسیار معطر است همراه با اغذیه و به عنوان ادویه مصرف عمومی و همگانی دارد.

برگها و ساقه های گلپر در زمستان از بین می رود ولی ریشه های ضخیم آن باقی مانده و در

 بهار سال بعد ساقه های بلند دیگری از آنها رشد می کند و بالا می رود.

ساقه گلپر توخالی و ضخیم بوده و ارتفاع آن گاهی از قد انسان هم بلندتر است، برگ آن شبیه

برگ کلم، ولی بزرگتر و گل آن چتری و سفید رنگ است که ثمرش (میوه اش) پس از رسیدن،

سفید و مدور و پهن و شبیه به سکه پول بوده و بسیار خوشبو است.

ساقه و برگ گلپر که گلپر ترشی نامیده می شود، دارای همان خواص است و خوردن آن با خوراک

 و یا افزودنش به ترشی ها بسیار مفید بوده و از فساد و خراب شدن ترشی نیز جلوگیری می کند.

طبیعت گلپر گرم بوده و آن را با اسامی (کاشم) و Heracleum.persicum نیز می شناسند.

گیاه گلپر گیاهی معطر است واز قدیم آن را برای خوش بو کردن غذا به کار می برند.

مصرف همزمان آن با ماست  توصیه می شود. طبق تحقیقاتی که توسط اینجانب و دوستان در

مورد این گیاه انجام گرفته  گلپر خاصیت ضد میکروبی هم داره و کشنده باکتری هاست .

فارسى گلپر «انگدان» است ولى عده‏اى آن را «انجدان» نامیده‏اند.

گلپر دو نوع است، یکى خوشبو که به آن گلپر و کولاپر

می‏گویند.

نوع دوم انجدان بد بو است که به آن گیاه انغوزه، گیاه

انگژد، گیاه انگشت گنده، گیاه حلتیت منتن و گیاه

حلتیت سیاه می‏گویند.

نوع خوشبوى آن در همه کوهستان‌هاى ایران خصوصا

دامنه البرز و قسمت‌هاى شمالى شمیران، گچسر، رودبار قصران، جاده شمشک و مغرب ایران

 به عمل می‏آید و نوع بد بوى آن در جنوب شرقى ایران، استان فارس و کوه‏هاى خراساس به طور

 خودرو به عمل آمده که از صمغ آن که انغوزه و انگژد خوانده می‏شود، جهت صادرات استفاده می‏کنند،

ولى به صمغ نوع خوشبوى گلپر که مفیدتر است، در حال حاضر توجهى نمی‏شود.

بهترین نوع آن در نقاط کوهستانى ایران به عمل می‏آید و انواع دیگر از گلپر در بعضى از کشورهاى

آسیایى و آفریقایى دیده می‏شود و یک نوع سوم به نام انجدان رومى است که خواص زیادى

 داشته و در ایران دیده نشده است.

میوه نوع معطر گلپر پس از رسیدن به شکل پولک نازکى در می‏آید که آن را کوبیده، با انار،

یا سیب زمینى پخته یا باقلاى پخته می‏خورند تا از ایجاد نفخ آنها جلوگیرى نماید.


ترکیبات شیمیایی گلپر


مواد شیمیایی موجود در گلپر عبارتند از: استات هکسیلیک، استات استیلیک و بوتیرات

 متیلیک و بوتیرات اتیلیک و اسید های مختلف دیگر که بوی تند آن از آنهاست.

از نظر ترکیبهای شیمیایی،در گیاه گلپر اسانس روغنی و فرار وجود دارد که از گرد آن برای معطر

ساختن بعضی غذاها استفاده می شود،از نظر خواص درمانی ،گلپر ضد نفخ است و به هاظمه

و رفع سوء هاظمه کمک می کند.

آنتول در گلپر وجود دارد ،موارد استفاده آن به قرار زیر است:

۱- استفاده وسیع از آنتول به عنوان طعم دهنده در صنایع

غذایی و دارویی به دلیل بو و طعم دهنده در صنایع قنادی

و شیرینی،در محلولهی دهن شوی،در خمیر دندان و یا

گرده های مورد استفاده در دندانپزشکی در آشامیدنیهای

غیر الکلی و فرآورده های دارویی دیگر.

۲-استاده ازآنتول به عنوان معطر کننده در صابون و

خمیر دندان

۳-به عنوان عامل حساس کننده در بیرنگ کردن فیلمهای عکاسی رنگ

۴-به عنوان عامل جذب کننده مواد در مشاهدات میکروسکوپی

۵–به عنوان عامل ضد نفخ در مصارف دارویی

۶-استفاده از آنتول در سنتز آلدئید


۷-تهیه دی هیدرو آنتول به طریقه نیمه سنتزی

۸-تهیه پارامتوکسی هیدرو تروپیک آلدئید

با وجود تمام خواص دارویی مثبت آنتول نباید از گرد گلپر به مقادیر زیاد مصرف کرد چون ایجاد

طپش قلب می کند.

 
خواص غذایی – دارویی گیاه گلپر


۱- گیاهی است مقوی معده و سایر اندامهای دستگاه

گوارش و دفع کننده نفخ دستگاه گوارش.


۲- ترشحات معده را زیاد کرده و سموم بدن را دفع

می کند.
۳- ضد عفونی کننده و میکروب کشی قوی است.

۴- خوردن آن شیر زنان را زیاد کرده، همچنین باعث افزایش ترشح عرق بدن می شود.


۵- دارویی است مدّر (ادرارآور)


۶- دانه گلپر برای افراد مبتلا به بیماری استسقاء مفید بوده و این بیماران می توانند مقدار هشت

گرم از پودر دانه گلپر را در دهان ریخته و بخورند، پس از آن نیز مقداری آب گرم میل نمایید.


۷- خوردن آن به میزان کم، باعث نشاط و شادی شده و در هضم غذا موثر است.


۸- پودر دانه گلپر به عنوان یک داروی کشنده برای بعضی کرمهای داخل روده مصرف می شود.


۹- برای کمردرد رطوبی نیز مفید بوده و می توان آن را همراه با غذاها میل نمود.


۱۰- گلپر قطع کننده بلغم و دفع کننده باد و نفخ شکم است.


۱۱- مصرف گلپر باعث تسکین سینه درد شده و درمان کننده سکسکه است. اشتهاآور خوبی

نیز می باشد.


احتمالا گلپر خواص زیر را نیز دارد :

از نفخ معده جلوگیرى می‏کند.

بهترین دارو براى معالجه هیسترى است.

تحریک کننده اشتها بوده و دستگاه‌هاضمه را تقویت می‏کند.

در ریشه آن خواص بیشمارى نهفته، اگر از تشنج و ناراحتى‌هاى عصبى رنج می‏برید از آن استفاده کنید.

گلپر را جهت معالجه هیسترى (صرع)، عفونت‌هاى عصبى و عفونت‌هاى دستگاه تنفس تجویز می‏کنند.

خوردن گلپر ذهن را باز و حافظه را زیاد و نسیان را کم می‏کند و ابلهى و حماقت را از بین می‏برد.

 براى فلج، لقوه و بى‌حسى اعضا مفید است.

گلپر از ضرر غذاهاى سنگین و داروهاى سمى می‏کاهد و براى بیمارانى که مبتلا به یرقان،

استسقا و سکسکه هستند، مفید می‏باشد.

 

این گیاه مقوى کلیه و از بین برنده

بلغم است. براى درد سینه،

سرفه و مفاصل مفید است.

ضماد گلپر باموم و روغن جهت

سیاتیک و امثال آن با روغن زیتون

جهت از بین بردن سیاهى زیر چشم

 و مالیدن مطبوخ آن با سرکه و

پوست انار جهت بواسیر نافع است.

پاشیدن گرد گلپرروى زخم‌هاى خوره‏اى و جذام سودمند می‏باشد.

ریشه گلپر قوی‏تر از سایر اعضاى این گیاه بوده، مالیدن آن روى ورم‌ها مفید است.

مقوی معده و سایر اندامها بوده و سموم بدن را دفع می کند – شیر زنان را زیاد کرده

مصرف گلپر در آشپزی :

ترشی‏اى که با برگ و ساقه نوع خوشبوى این گیاه درست می‏شود، ضد عفونى کننده معده بوده و

براى معالجه کم اشتهایى و از بین بردن اخلاط غلیظ معده به کار می‏رود.

گلپر غذا را نرم می‏کند و بوى دهان را بر می‏گرداند، مقوى معده بوده و بلغم را از بین می‏برد.

اشتها را بر می‏انگیزد و مقوى‌هاضمه می‏باشد.

با ساقه و برگ آن ترشى گلپر درست می‏کنند. گلپر بادشکن بوده، نفخ و ناراحتى‌هاى

دستگاه‌هاضمه را از بین می‏برد. این گیاه ضدعفونى کننده بوده و پادزهر سموم است.

ضد تشنج، ضد کرم و ضد حشرات نیز می‏باشد.


تذکر
۱- مصرف مقدار زیاد گلپر سبب سقط جنین می شود. از این رو زنان باردار در خوردن زیاد آن

مجاز نیستند.


۲- مقدار خوراک مجاز پودر دانه گلپر چهار گرم است.

 

http://www.pezeshk.us/?p=16059

 

                                                      عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 آذر1390ساعت 10:28 PM  توسط ارغوان  | 

     برای خواندن و دیدن مطالب  روی آنها{ کلید} کنید.

 

  تمشک وخواص آن

  آنتی اکسیدانی تمشک ده برابر گوجه

  تمشک درمان کک و مک صورت

 

 

 

                                    عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 آذر1390ساعت 9:7 PM  توسط ارغوان  | 

آنتی اکسیدانی ده برابر گوجه!!

 
مزه شیرین و كمی‌ترش و بافت نرم و آب شدنی در دهان تمشك، هر كسی را از خوردن آن به وجد می‌آورد. تمشك قرمز منبع بسیار خوبی از .....
 

مزه شیرین و كمی‌ترش، بافت نرم و آب شدنی تمشک در دهان، هر كسی را از خوردن آن به وجد می‌آورد. انواع مختلف تمشك بیشتر در شمال ایران كشت می‌شوند. تمشك معروف به میوه توده‌ای است زیرا جزء میوه‌های تخم دار ریز به نام میوه‌های آلو مانند هستند كه به دور یك سوراخ مركزی گرد هم چیده شده‌اند.  شكل آن نشان می‌دهد كه به راحتی در دهان آب می‌شود.  مزه ‌ان شیرین همراه با كمی‌ترشی است.  اگر چه بیشتر انواع تمشك به رنگ صورتی و قرمز است ولی تنوع رنگی تمشك به رنگهای سیاه، بنفش، نارنجی، زرد و سفید است.

تاریخچه

تاریخچه تمشك به زمان ما قبل تاریخ می‌رسد.  چنین تصور می‌رود كه تمشك از آسیای شرقی سرچشمه می‌گیرد.  همچنین بعضی از گونه‌های آن بومی‌ نیمكره غربی است. مسافران یا حیواناتی كه‌ از این مناطق عبور می‌كردند آن را به نقاط دیگر انتقال داده‌اند.  تمشك وحشی نیز به‌این صورت در نقاط مختلف جهان گسترده شده ‌است.  بر اساس نوشته‌ای در یك كتاب انگلیسی در سال 1548 درباره داروهای گیاهی، تا آن زمان تمشك كشت نمی‌شده‌است.  از قرن 19 به بعد این میوه در اروپا و آمریكای شمالی كشت شده و انواع مختلف آن مثل loganberry و boysenberry پدید آمده‌است.  در حال حاضر تولیدكنندگان تجاری تمشك روسیه، لهستان، یوگسلاوی، آلمان، شیلی و ایالات متحده‌ هستند.

فواید تمشك

تمشك قرمز منبع بسیار خوبی از مكملهای غذایی به نام اسید الاژیك است.  این ماده در تمشكهایی یافت می‌شود كه‌از گروه مواد مغذی گیاهی به نام tannins می‌باشد، كه تولید كننده یك پروتئین موثر در فعالیت آنتی اكسیدانتی این میوه‌های دانه‌دار است.
 
مواد موجود در 100 گرم تمشک
منگنز 1.24 میلی گرم
ویتامین C 30.76 میلی گرم
فیبر 8.34 گرم
فولات 31.98 میکروگرم
ویتامین B2(ریبوفلاوین) 0.12 میلی گرم
منیزیم 22.14 میلی گرم
ویتامین B3(نیاسین) 1.10 میلی گرم
پتاسیم 186.96 میلی گرم
امگا 3 0.12 گرم
مس 0.10 میلی گرم
 

مواد مغذی گیاهی محافظی علیه ‌اكسیدانت، میكروب و سرطان

تمشك بعنوان یك میوه حاوی اسیدالاژیك، از آسیب‌های ناخواسته به غشاهای سلول و دیگر ساختارها در بدن با خنثی كردن رادیكالهای آزاد، جلوگیری می‌كند.  اسیدالاژیك تنها ماده مغذی گیاهی موجود در تمشك نیست، فلاونوئید نیز از دیگر تركیبات موجود در تمشك است. در اینجا مواد اصلی، quercetin  keampferol,  و مولكولهایی با پایه سیانیدین (cyaniding) به نام Cyanidin-3- glucosylrutin هستند.

مولكولهای فلاونوئید باعنوان anthocyanins طبقه‌بندی می‌شوند و آنها متعلق به گروهی از مواد هستند كه به تمشك رنگ قرمز تیره می‌دهند.

 Anthocyanins تمشك، خاصیت آنتی اكسیدانتی منحصر به فرد و همچنین خاصیت ضدمیكروبی از قبیل قابلیت جلوگیری از رشد بیش از حد یك باكتری و قارچ در بدن دارد.

همچنین طبق تحقیقاتی که صورت گرفته تمشك خاصیت ضدسرطانی نیز دارد. بر اساس تحقیقی روی حیوانات، تمشك قادر به جلوگیری از تكثیر سلول سرطانی و ایجاد غده در قسمتهای مختلف می‌باشد. آنتی اكسیدانت منحصر به فرد تمشك، مصونیت بسیاری فراهم می‌سازد. تمشك تقریباً 50 درصد فعالیت آنتی اكسیدانتی بیشتری نسبت به توت فرنگی، سه برابر كیوی و 10 برابر گوجه دارد.

بیشترین مقدار آنتی اكسیدانت تمشك ellagitannins است كه گروهی از تركیباتی است كه مختص تمشك می‌باشد و فعالیت ضدسرطانی دارد.  20 درصد كل مقدار آنتی اكسیدانت تمشك، ویتامین c است كه حدود 30 میلی گرم در 100 گرم (5/3 اونس) میوه‌است.  Anthocyanins تمشك، بخصوص سیاندین و pelagonidin glycosides ، 25 درصد آن را شامل می‌شوند.  موضوع دیگر اینكه فریز كردن و ذخیره‌سازی تمشك روی فعالیت آنتی اكسیدانتی آن تأثیر نمی‌گذارد، اگر چه فریز كردن، مقدار ویتامین C را نصف می‌كند.

آنتی اكسیدانت به‌همراه مواد معدنی و ویتامین

به غیر از مواد مغذی گیاهی، تمشك سرشار از مواد مغذی مرسوم، كه عمدتاً آنتی اكسیدانت و گروه ویتامین B است می‌باشد. در درجه بندی سیستم غذایی، تمشك منبع بسیار خوبی از منگنز و ویتامین C است، دو آنتی اكسیدانت مهم كه ‌از بدن در برابر آسیبهای مربوط به‌اكسیژن دفاع می‌كنند.  تمشك همچنین منبع بسیار خوبی از ریبوفلاوین، فولات، نیاسین، منیزیم، پتاسیم و مس است.  ویتامین B و مواد معدنی تمشك نیز از بهترین فیبرهای غذایی هستند. تركیب این مواد مغذی، تمشك را یكی از بهترین میوه‌هایی می‌سازد كه روی قندخون اثر می‌گذارد.

تمشك، تمشك سیاه و انگور موسكایی همچنین مانع از فعالیت آنزیمهای metalloproteinase می‌شوند.  این آنزیمها نقش بسیار مهمی‌ در پیشرفت سرطان دارند.

چگونه ذخیره و انتخاب كنیم.

چون تمشك خیلی زود فاسد می‌شود، تمشكهایی را بخرید كه كاملاً رسیده نباشند.  آنهایی را انتخاب كنید كه سفت، گرد و پررنگ هستند.  اگر تمشك هایی را می‌خرید كه در ظرف بسته‌بندی شده‌اند، مطمئن شوید كه ‌آنها را محكم بسته‌بندی نكرده باشند چون باعث خراب و له شدن تمشك‌ها می‌شود  و رطوبت یا خرابی به ظرف نرسیده باشد.  فصل تمشك از اواسط تابستان تا اوایل پاییز است.  تمشك میوه‌ای است كه زود خراب می‌شود بنابراین نیاز به مراقبت بیشتر دارد.  قبل از اینكه آن را در یخچال نگهداری كنید، ابتدا تمشكهای خراب و له شده را بردارید تا میوه‌های دیگر را خراب نكند.  تمشكهای نشسته را در همان ظرفی كه ‌آن را خریداری كرده‌اید بگذارید یا اینكه روی یك بشقاب حوله كاغذی گذاشته و تمشكها را روی آن ریخته سپس با یك روكش پلاستیكی آن را بپوشانید.  تمشك، یك یا دو روز در یخچال تازه می‌ماند.  تمشك را در دمای اتاق یا در معرض نور آفتاب به مدت طولانی قرار ندهید چون باعث خرابی آنها می‌شود.

تمشك به راحتی فریز می‌شود. آنها را با فشار آب كم در ظرفشویی بشویید تا شكل خود را از دست ندهند.  سپس آنها را روی كف دست خود گذاشته و با حوله كاغذی خشك كنید.  آنها را روی یك ظرف صاف یا روی كاغذ مخصوص شیرینی در یك ردیف بگذارید و در فریزر قرار دهید.  وقتی كه كاملاً یخ زدند آنها را در یك كیسه پلاستیكی گذاشته دوباره در فریزر بگذارید.  در این صورت می‌توانید آنها را تا یك سال ذخیره كنید.  برای جلوگیری از تغییر رنگ آنها چند قطره لیموترش روی آنها بریزید.
 
 
 
                                           عناوین و پستهای وبلاگ
+ نوشته شده در  یکشنبه 6 آذر1390ساعت 0:21 AM  توسط ارغوان  | 

 تمشك

تمشك میوه ای شبیه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد یا سرخ مایل به سیاه یافت

می شود. میوه تمشك ترش مزه بوده و به صورت خام یا پخته، شربت، كمپوت و ... خورده می شود.

بوته تمشك در مناطق گرم و مرطوب، در جنگل ها و صحراها می روید و گاهی آن را می كارند.

نام های دیگر تمشك، توت وحشی و سه گلی است. ساقه های تمشك نرم و به رنگ قرمز و

دارای خارهای دراز است. برگ های آن متفاوت و بیضی شكل و اطراف آن كنگره كنگره و به

شكل دندانه های اره ای است.

گل های تمشك به رنگ های سفید، صورتی یا به صورت خوشه در ماه های مرداد پدیدار

 می شود و تا مهر دوام می آورد.

قسمت های مورد استفاده بوته تمشك عبارتند از : میوه ، برگ، تخم ، دانه و گل .

خواص

1- جوشانده 25 گرم از برگهای تمشك در یك لیتر آب برای درمان انسداد مجاری ادرار مفید است.

2- تمشك سرشار از ویتامین های  C وK است و دارای خو