توچال کوه تهران

درمان سرماخوردگي با پونه

پونه با سرماخوردگي مقابله مي کند

پونه، کوچک ترين گياه از خانواده نعناع است اما طعم و بوي آن در مقايسه با نعناع تندتر است.

اين گياه که بومي کشور ايرلند است امروزه در سراسر جهان يافت مي شود.

خواص:

* به گزارش «ASK.com»، اين گياه باعث کاهش تب مي شود.

* علايم سرماخوردگي، آنفلوآنزا و سرفه را از بين مي برد.

* سرفه هاي خشک، سياه سرفه و گرفتگي سينه را درمان مي کند و براي دفع خلط موثر است.

* براي سيستم گوارشي مفيد است و قولنج، نفخ و حالت تهوع را رفع مي کند.* قاعدگي را منظم مي کند و از علايم آن مي کاهد.

*دم کرده آن اضطراب، آسم، اسهال و سردرد را معالجه مي کند.* مصرف دم کرده اين گياه از ۵ روز بيشتر نشود زيرا ممکن است به کليه، کبد و سيستم مرکزي عصب آسيب برساند.

* کودکان زير ۱۸ سال و زنان باردار يا شيرده نبايد از اين گياه استفاده کنند.

* براي درمان سرماخوردگي چند قطره روغن اين گياه را به دستگاه بخور اضافه کنيد تا نفس کشيدن براي فرد بيمار راحت تر شود.

آیا میدانید جایگزین طبیعی آنتی بیوتیک چیست ؟

با توجه به خواص ضدميكروبي كه در عصاره و اسانس پونه وجود دارد، مي‌توان از اين فرآورده‌ها به عنوان جايگزين طبيعي براي آنتي بيوتيك‌ها استفاده كرد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، پونه از خانواده نعناع است و ترکيبات شيميايي موجود در اين گياه اسانس روغني فرار يا روغن مانتول است. به علاوه در اعضاى اين گياه مقدارى تانن مواد رزينى و قند نيز وجود دارد و حاوي مقدار زيادي ويتامين آ و بي است.

پونه بادشكن، ضدنفخ، خلط آور و مفيد براى سياه سرفه و آسم است؛ همچنين سرفه را آرام و خروج خلط را تسهيل مى‌كند و اثر محرك بر روى ترشح معده دارد؛ از ترش کردن معده جلوگيري مي‌کند و براي هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفيد است.

پونه قاعده آور، ضد تشنج و آرام کننده اعصاب است و در رفع سستي، خارش و عفونت رحم تاثير گذار است.

همچنين پونه کوهي کار روده را منظم مي‌کند و در درمان ناراحتي‌هاي کبدي، اسهال خوني و ناراحتي‌هاي عصبي اختلالات گوارشي موثر است.

 

خواص دارویی پونه

پونه از خانواده نعناع است وبرای هضم غذا مفید می باشد جویدن نعناع و پونه برای بر طرف کردن سکسکه مفید است و ضد تشنج و آرام کننده اعصاب است به درمان اسهال و بیماری های روده ای کمک می کند همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین A , B , است.
خواص درمانی : پونه کوهی از بهترین گیاهان تقویت کننده بشمار می رود مصرف پونه کوهی کار روده ها را منظم می کند درد معده و بی اشتهایی را تسکین می دهد و برای ناراحتی های کبدی بسیار موثر است دم کرده پونه برای اسهال اسهال خونی و اسهال های باسیلی و همچنین ناراحتی های عصبی اختلالات گوارشی مفید و موثر است دم کرده پونه تقویت کننده خوبی است اگر گاهی پس از صورف غذا در معده احساس سنگینی نمودید و یا غذا را ترش کردید و یا به کلی ناراحت شدید می توانید از این دم کرده استفاده کنید.

 

 

                                          عناوین و پستهای وبلاگ

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲ آذر۱۳۹۰ساعت 21:58 PM  توسط ارغوان  |